Zonaya Ne İyi Gelir?

A+
A-
Zonaya Ne İyi Gelir?

Bu yazı zonaya ne iyi gelir, nasıl geçer hakkında faydalı bilgiler içermektedir. Zonaya kesin çözüm bulanlar zonaya ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu, zonaya iyi gelen kremler, zona sirke tedavi, zona hastalığı öldürürmü sorgulaması yapmaktadır.

Zonaya ne iyi gelir evde uygulanabilecek bitkisel tedavi yöntemleri merak konusudur.

Zona Nasıl Geçer?

Bu sağlık problemini yaşayan kişilerin sorduğu, zona hastalığı nasıl geçer? Zona hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir?, zona hastalığına ne iyi gelir? Gibi soruların cevaplarını bu yazıda sizlerle paylaşacağız.

Zona hastalığı pek çok kişinin başına gelebilen görüntüsü ve belirtileriyle kişilere rahatsızlık verebilen bir sağlık sorunudur. Bu sağlık problemi için maalesef kesin bir çözüm olarak herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, fakat tabi ki pek çok ilaç ve doğal tedavi yöntemleri ile uygulanan tedaviler zona hastalığının süresini kısaltabilmekte ve oluşabilecek komplikasyonları önleyebilmektedir.

Bu sağlık sorunun tedavi seçenekleri arasında aşağıda yazdığımız bazı seçenekler bulunmaktadır:

 1. Doktor tarafından reçete edilen antiviral ilaçlar, zona hastalığının ve beraberinde getirdiği ağrının süresini azaltmak için sık sık tercih edilmekte ve kullanılabilmektedir.
 2. Reçeteli ağrı kesici ilaçlar, antidepresanlar ve topikal kremler rahatsız edici, uzun süreli ağrıyı hafifletir.
 • Zona Başlangıç Tedavisi

Zona hastalığı probleminin teşhis edilmesi durumunda, ilk olarak bir doktora başvurmanız ve destek almanız gerekmektedir. Problemin boyutunu ve durumunu en doğru şekilde tespit ederek, antiviral ilaçlarla tedaviye başlayacaktır. Zona hastalığı döküntüleri oluştuğunda, bu belirtiler görülmeye başlandıktan sonra ilk 3 gün içerisinde doktor tarafından tavsiye edilen ilaçları kullanmaya başlarsanız, Postherpetik nevralji gibi daha sonraki evrelerin ortaya çıkma riski de daha fazla düşmektedir.

Zona problemi için uygulanan en yaygın tedavi yöntemleri şu şekildedir:

 • Zona hastalığı belirtileri oluştuğu durum da hem hastalığın hem de meydana getirdiği ağrıların acısını ve süresini kısaltmak için, asiklovir, famcicovir ya da  valasyclovir gibi antiviral ilaçlar kişinin durumuna göre reçete edilebilmektedir.
 • Zona döküntüsü durumu ile karşı karşıya kalan kişiler kaşıntı saldırısı sırasında oluşan ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için asetaminofen ya da ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçlar doktor tarafından zonanın durumuna göre dozaj belirlenerek reçete edilebilmektedir. 
 • Kullanacağınız ilaçların sağlığınızı tehlikeye atmaması için etiket üzerindeki tüm talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve uygulayın.

NOT: Topikal antibiyotikler, zonanın bir belirtisi olan kabarcıkların üzerinde oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçerek durdurmak için doğrudan cilde uygulanmaktadır.

Zona sorunu yaşayan kişiler için doktorlar kortikosteroidler ve antiviral ilaçlar hastanın durumuna göre reçete edebilmektedir. Fakat kortikosteroidler zona problemi için sık sık kullanılmamaktadır. Bir takım yapılan çalışmalara göre, bir antiviral ilaçla birlikte bir kortikosteroid kullanmak, tek başına bir antiviral ilaç kullanmaya göre ekstra bir fark yaratmamaktadır.

 • Zona Sürekli Tedavi

Zona probleminde meydana gelen döküntülerinin dökülmesinden sonra bir takım belirtiler meydana gelebilir. Eğer bu belirtiler doğrultusunda bir aydan daha uzun süre ağrınız oluşur ve devam ederse doktorunuz zona sorunu ile ilgili en yaygın komplikasyon olan postherpetik nevraljiyi teşhis edebilir. Postherpetik nevralji durumu kişilerde aylarca ya da yıllarca sızıya ve ağrıya neden olabilmektedir. Zona hastalığına sahip olan 100 kişiden  maalesef 10-15’ini postherpetik nevraljiden etkilenmektedir. 

Zona hastalığı oluştuktan sonra postherpetik nevraljinin ağrısını azaltmaya yönelik uygulanan bir takım tedavi yöntemleri şu şekilde olmaktadır:

 • Bazı reçeteli antidepresan ilaçlar
 • Benzokain içeren topikal anestezikler (ağrıyı azaltmak ve gidermek için doğrudan cilt üzerine uygulanabilmektedir)
 • Gabapentin ya da pregabalin gibi antikonvülzan ilaçlar
 • Kodein gibi opioidler
 • Ağrıyı dindiren ve tedavi eden bir diğer ilaçlar, örneğin gabapentin enacarbil (Horizant)

NOT: Kapsaisin içeren bir takım topikal kremler ağrıyı biraz rahatlatabilmektedir. Aynı zaman da postherpetik nevralji için reçete ile kolay bir şekilde eczanelerden alabileceğiniz yüksek doz cilt kremleri de mevcuttur. Kapsaisin bazı kişilerin cildini zedeleyip tahriş edebilir ya da yakabilir. Bu nedenle oldukça hassa ve dikkatli kullanılmalıdır.

Zona (Herpes Zoster) İçin Hangi Doktora Gidilir?

Zona hastalığının başlangıcını fark ettiğiniz anda bu durumun teşhisi ve tedavisi için ilk olarak aile hekimine başvurmalısınız ardından aile hekiminiz sizi iç hastalıkları uzmanına ya da cilt hastalıkları uzmanına yönlendirecektir. Eğer gerekli görülürse bir merkezi sinir sistemi uzmanına da (nöroloji) başvurabilirsiniz.

Zonaya Ne İyi Gelir?

Zonaya ne iyi gelir evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel yöntemler şunları içermektedir:

Zonaya Ne İyi Gelir Evde

 • Banyo

Zona hastalığı ile oluşan kabarcıkların günlük olarak temizlenmesi gereklidir. Her gün düzenli olarak duş almak ve banyo yapmak bu sağlık sorunu doğrultusunda oluşan enfeksiyonun yayılma riskini de büyük ölçüde azaltır. Cildi yatıştırmak için serin bir banyo ya da duş alabilirsiniz. Suyun soğukluğu ve serinliği, zona kabarcıklarından ve kaşıntıdan kaynaklanan ağrıyı bir miktar da olsa hafifletir.

 • Soğuk kompres

Zona hastalığı  ile ilişkili olan kaşıntı doğrultusunda oluşan ağrıyı rahatlatmak için banyo yapıp duş almanın yanı sıra soğuk ve nemli bir kompres de uygulayabilirsiniz. Meydana gelen belirtileri hafifletmek için bu uygulamayı gün içerisinde birkaç kez yapıp tekrarlayın. İlk olarak bir parça bezi buzlu su ile dolu olan bir kaba batırın, suyu sıkın ve bezi döküntülere ve kabarcıkların üzerine doğru olacak şekilde bastırmadan uygulayın.

Banyo yapmaya benzer şekilde, kompresin serinliği ağrıyı büyük ölçüde azaltabilir. İşlemi istediğiniz kadar sık sık tekrarlayın. Döküntü üzerine buz koymayın. Soğukluk ve buz cildin hassasiyetini artırabilir ve ağrının durumunu  kötüleştirebilir.

 • Karbonat

Zona döküntüsünün beraberinde getirdiği, olduğu kaşıntıyı doğal olarak gidermek için mısır nişastası ya da nişasta yerine karbonat ve su kullanarak bir karışım hazırlayabilirsiniz. Yaklaşık iki yemek kaşığı mısır nişastası ya da kabartma tozunu küçük  bir kaba dökün ve macun kıvamını elde edebilmek için içerisine bir miktar su ilave edin. Karışımı zona problemi sonucu meydana gelen döküntü üzerine güzelce uygulayın ve yaklaşık 10-15 dakika sonra güzel bir şekilde durulayın. Gün içerisin de bu uygulamayı birkaç kez tekrarlayın.

 • Bal

Bal yalnızca lezzetli bir besin kaynağı değil aynı zamanda pek çok sağlık probleminin tedavisinde de kullanılan şifalı bir nimettir. Cilt problemleri ve zona hastalığı gibi birçok sağlık sorununun tedavisinde de sık sık kullanılır. Cilt bakımı ve cilt problemleri söz konusu olduğunda bal kadar faydalı bir yardımcı yoktur. Balın içeriisnde bulundurduğu bileşenler ve sahip olduğu antibakteriyeller ve en önemlisi antivirütik özellikler zona belirtilerini hafifletmeye büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Zona probleminden etkilenen alanlara ince bir bal tabakası uygulayın ve birkaç saat bırakın.

 • Yulaf ezmesi

Zona problemi için bir başka evde tedavi yöntemi yulaf ezmesi banyosudur. Bu yöntem, her gün düzenli olarak banyo yaptığınız ve banyo suyuna yulaf ezmesi eklediğiniz oldukça basit ve kolay bir şekilde uygulanabilecek yöntemdir. Ağrılı ve tahriş olmuş cildi büyük ölçüde tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. Yulaf ezmesi ile yapılan banyodan sonra sıcak su yerine biraz daha ılık su kullanılması oldukça önemlidir. Bu ilaç döküntü oluşumunu sınırlamakta ve cilt üzerindeki tahrişi büyük oran da gidermektedir.

Zonaya Ne İyi Gelir Doğal

 • Suçiçeği gibi bir takım sağlık sorunlarını yaşayan bir kişi de hayatının ilerleyen dönemlerinde zona problemini geçirebilir. Ancak, zona hastalığının önlenmesi ya da yaşandığı zaman kişiye daha az acı verici olması için aşı yapılmaktadır. Zona problemi aşırı Zostavax olarak da bilinmektedir. Bu durumu bir doktora başvurmak ve doktorunuzla beraber değerlendirmek en doğrusu olacaktır.
 • Eğer hiç suçiçeği hastalığını geçirmediyseniz, suçiçeği aşısı ile hem suçiçeği hem de daha sonra zona olan virüse maruz kalmaktan  basit bir şekilde kaçınabilirsiniz. Bu durum için doktorunuza başvurmalı ve yardım almalısınız.
 • Hiç su çiçeği hastalığına yakalanmadıysanız ve zona geçirmediyseniz, bu durum için bir önlem almayıp suçiçeği aşısı yaptırmadıysanız, zona ya da suçiçeği problemine yakalanan insanlarla yakın temastan kaçının.  Çünkü zona döküntülerinden gelen sıvı genellikle bulaşıcıdır ve suçiçeğini geçirmeyen ya da suçiçeği aşısı olmayan insanlarda suçiçeğine (zona olmaz) neden olabilmektedir.
 • Eğer zona hastalığınız varsa, döküntüler iyileşinceye kadar yanınıza yaklaşmak isteyen insanlarla yakın temastan kaçının. Suçiçeği sebebi ile özel risk altında olan kişilerle yakın temastan kaçınılması özellikle son derece önemli bir durumdur. 

Aşağıda belirtiler kişiler daha fazla bir risk altında bulunmaktadır:

 • Hamile kadınlar, bebekler, çocuklar ya da hiç suçiçeği geçirmemiş olan kimseler. Bu kişilerin hastalığa yakalandığı zaman atlatması daha zor ve meşakkatli olabileceğinden daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. 
 • Zayıf bir bağışıklık sistemi olan ve enfeksiyonla savaşamayan (HIV enfeksiyonu veya diyabetli biri gibi) kişiler. Bu kişiler zona virüsü ile baş edemeyerek güçten düşebilir ve daha farklı sağlık sorunlarıyla baş etmek zorunda kalabilirler. Bu sebeple iki kat daha fazla dikkatli olmaları gerekmektedir. 

NOT: Zona hastalığına yakalanan kişilerin döküntülerinden akan sıvının diğer insanlar için büyük risk oluşturması nedeniyle döküntülerin üstünü örtmek virüsün yayılma riskini önleyebilmektedir. Soğuk bir bez ile örttüğünüz takdirde döküntülerin iyileşmesine de yardımcı olabilirsiniz. 

Zonaya Ne İyi Gelir Bitkisel

 • Nane

Nane bitkisi kuru ve yaş olarak kolay  bir şekilde tüketilen sağlıklı ve doğal bir bitkidir. İçerisinde bulundurduğu mentol sayesinde soğutma maddesi olarak kullanılmaktadır. Aynı soğutma özellikleri ve bir diğer iyileştirici yeteneği ile birlikte nane, kabarcıklar, kızarıklıklar ve zona problemi için en iyi bitkisel tedavi yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 • Sarımsak

Sarımsak doğal antibiyotik olarak bilinmekte ve yemeklere verdiği lezzetli tatlar ile hayatımızda büyük bir öneme sahiptir. Bu doğal antibiyotik kaynağı, virüslerin neden olduğu enfeksiyon durumuna karşı savaşmaya yardımcı olan güçlü antiviral özelliklere sahiptir. Bu sebeple, yemeklerde bol miktarda sarımsak kullanımı iyileşme sürecinin hızını arttırmakta ve zona durumundan etkilenen bölgeyi enfeksiyondan temizlemektedir.

 • Aloe vera

Aloe vera bitkisi son zamanlarda oldukça yaygınlaşan ve hemen hemen her türlü sağlık sorununda ve cilt probleminde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde, güçlü antiviral ve antimikrobik özelliklere sahiptir. Diğer bir yandan düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman da güçlü bir iyileştiricidir. Bu nedenle, aloe vera, zona ve onun beraberinde eşlik ettiği sağlık problemlerini tedavi etmek için çok uygun bitkisel tedavi yöntemlerinden  olabilmektedir.

 • Keten tohumu

Keten tohumu, içerisinde bulundurduğu bileşen ve mineraller sayesinde son derece önemli besin öğelerinden bir tanesidir. Keten tohumunun içerisinde  bulunan omega 3 yağ asidi pek çok sağlık sorunu ve cilt problemi için harika ve yararlı bir çözümdür. Keten tohumları, zona problemine neden olan virüs ve enfeksiyon ile mücadele edilmesinde ve virüsün vücuttan uzaklaştırılmasında oldukça etkilidir.

 • Elma sirkesi

Elma sirkesi hoş bir kokuya sahip olmasa da oldukça etkili ve doğal bir sıkılaştırıcıdır. Diğer bir yandan ise vücutta rahatsız edici şekilde oluşan kabarcıkları (zona durumunu) ortadan kaldırmaya yardımcı olan antimikrobiyal özelliklerle de sahiptir. Zona belirtilerinin meydana geldiği durum da kullanıldığı takdirde kişilerde anında rahatlama sağlayabilmektedir.

 • Yeşil çay

Yeşil çay, halk arasında genellikle zayıflatan çay olarak bilinmektedir. Fakat bu çay yalnızca zayıflamak için değil aynı zamanda pek çok sağlık problemine şifa olarak da kullanılmaktadır. Yeşil çay içerisinde bulunan antiviral özellikler, zona problemine neden olan pek çok virüsü parçalamaya ve daha da büyümesini önlemeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda tedavi ederken kişiyi rahatlatmakta ve stresi uzaklaştırmaktadır.

 • Papatya

Papatya çayı, hafif ve hoş bir çay olmasının yanı sıra birçok cilt problemini ve sağlık sorununu çözen mucizevi çaylar arasında yer alan bir bitki çayıdır. Papatya çayı dinginleştirici özelliği sayesinde hem antibakteriyel hem de antiviral özelliklere sahip olduğu için hastalık sonucu meydana gelen enfeksiyonun şiddetini de büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Sağlık problemi sonucu oluşan yanma hissini ve kaşıntıyı da azaltmak için papatya çayı banyosundan sık sık yararlanabilirsiniz.

 • Zerdeçal

Zerdeçal baharatı, pek çok sağlık alanında kullanılan lezzetli olmasının yanı sıra meydana gelen ağrıları da rahatlatmaya yardımcı olarak kullanılan bir tür baharat çeşididir. Bu sağlıklı ve lezzetli baharat içerisinde bulundurduğu bileşenlerin yanı sıra, antiinflamatuar bir madde olan kurkumini de bol miktarda içermektedir. Bu antiinflamatuar madde antiseptik özelliklere de sahip olması nedeniyle, zona hastalığı ile karşı karşıya kalan kişilerin sağlık durumuna oldukça iyi gelip tedavi sürecini hızlandırmaktadır. Aynı zamanda tedavi ederken bu bölgede daha fazla enfeksiyonun oluşmasını da önlemektedir.

 • Arnavut biberi

Arnavut biberinin içerisinde bulunan kapsaisin bileşiği pek çok sağlık sorununa iyi gelmekte ve tedavi sürecini hızlandırmaktadır. Cildin altında bulunan sinir iletilerinin ağrı sinyallerini durdurmakta, engellemekte ve bu şekilde ağrıyı dindirerek rahatlatmaktadır. Bu nedenle, zona hastalığının yaşandığı durumlarda oldukça etkili ve faydalı olabilmektedir.

Sonuç

Bu yazı zonaya ne iyi gelir, nasıl geçer hakkında faydalı bilgiler içermektedir. Zonaya kesin çözüm bulanlar zonaya ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu, zonaya iyi gelen kremler, zona sirke tedavi, zona hastalığı öldürürmü sorgulaması yapmaktadır.

Zonaya ne iyi gelir evde uygulanabilecek bitkisel tedavi yöntemleri merak konusudur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.