Zeytinyağının Faydaları ve Zararları

30.04.2016
1.212
Zeytinyağının Faydaları ve Zararları

Zeytinyağı faydaları ve zararları arasında hem cilt hem vücut hem de rahatsızlıklardan dolayı kullanılabilmektedir. Zeytinyağı kullanımı bazı proteinlerin alımını da beraberinde getirirken vücuda vitaminleri de verir. Bunlar A-C-E türündeki vitaminlerdir. Aynı zamanda vücutta eksik olan kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi diğer yapılanın da düzenlenmesini sağlar.

Bu yağ herkes tarafından kullanılabilen bir yağdır. Çocuk, yaşlı, genç, rahatsız, sağlıklı hiç fark etmez. Hatta öyle ki kullanmayan kişiler için ısrarla bu yağ tavsiye edilir. Çünkü bu yağ kullanıldığında büyük faydaları ortaya çıkmaktadır.

Başta ciltte olmak üzere daha sonrasında ciltteki rahatsızlıklar da ön plana çıkan bir yağdır. Bu yağın  genellikle kullanım yerleri vücudun rahatsız olduğu bölgelerinin yanında tamamında kullanılmaktadır. 

Zeytin Yağ Nedir?

Zeytinyağı nedir sorusu için zeytin ağacının meyvelerinin toplanması ile ortaya çıkarılan bir yağdır cevabı verilebilir. Oldukça faydalı olmasından dolayı hem yemeklerde hem de insan sağlığında kullanılmaktadır.

İçerisinde sıvı yağ şeklini alabilmesini sağlayacak olan asitler mevcuttur. Zeytinyağı içerisinde Omega-3  oldukça bol miktarda bulunur. Yağın içerisinde bulunan asitler katılaşmasını da engellemektedir. Genellikle yeşil ya da yeşil rengine yakın bulunmaktadır.

Ancak zeytin ağacının toplanan meyvelerinin toplandığı dönem farkından dolayı rengi de farklı olabilmektedir. Bu yağın rengine bakılarak kalitesi hakkında yorum yapmak doğru değildir. Çünkü uzun süre güneş altında bırakıldığında faydasından bir şey kaybetmez ancak renginde bir değişme olup kırmızıya dönmektedir. 

Zeytin Yağı Ne İşe Yarar?

Diğer yağlarda da olduğu gibi bu yağ da kişilerin kullanabileceği yağlardandır. O yüzden bu yağ  genellikle yemeklerde ve insan vücudunda kullanılmaktadır. Zeytinyağı ne işe yarar konusunda bir sınırlandırma yapmak mümkün değildir.

Ancak içilerek ya da sürülerek kullanıldığında vücuttaki birçok problemin ortadan kalkmasını sağlar. O yüzden bu ya sağlık problemlerini de kullanılmaya yarar. Bunun yanında zeytinyağı tüm cilt problemlerine de kullanılabilen bir yağdır. Kullanım alanı geniş olduğundan dolayı en sık tercih edilen yağlardan biridir. Bağırsakların düzenlenmesi için kullanılabilen ve bunun yanında ciğerdeki problemler için kullanılabilen bir yağdır.

O yüzden bu yağ genel itibariyle vücuttaki problemlerin sindirim sisteminde yaşanan enfeksiyonların kullanımında işe yaramaktadır. Cildin zamanla yıpranmasını önlemek konusunda da bu yağ kullanılabilir. Kemikleri güçlendiriyor olmasından dolayı kemik sağlığı konusunda da işe yarayan bir yağdır.

Zeytinyağı Nasıl Kullanılır? 

Zeytinyağı nasıl kullanılır konusunda herkesin bildiği bir yöntem vardır. O da yemeklerin içinde salatalarda damlatılarak kullanılır. Bunlar ciltte ise masaj yoluyla da kullanılabilir. Zeytinyağı bakım yolu ile de kullanılabilir. Cildin temizliğinden sonra cilt üzerine sürülerek kullanılabilir. 

Birebir ciltteki problem ile bölgelerin üzerine sürülerek kullanılabilir. Bunun yanında zeytinyağının kullanımının en geniş olduğu alanlar yine ciltteki nemlendirmek amaçlı cildin tamamına sürülerek kullanılabilir. 

Zeytinyağı dilenirse içilerek de kullanılabilir. Bunun yanında diş sağlığı açısından gargara şekli ile kullanılabilir. Ciltteki lekelerin üzerine sürme işlemi ile kullanılabilmektedir. Onun haricinde eklem ağrılarınız varsa oraya terletme yoluyla da kullanabilirsiniz. Gözaltlarınıza sürme yöntemi ile kullanabilirsiniz.

Zeytinyağının Kullanım Yerleri

Zeytinyağı makyajdan sonra silinirken kullanılabilir. Daha sonra erkekler de tıraş sonrası da yüzünün tahriş olmaması adına zeytinyağını kullanabilirler. Zeytinyağı yapılan ağdanın ardından da kullanılabilir. Bunun yanında kemik rahatsızlığı çeken kişilerin ağrılı bölgelerinde masaj yolu ile kullanıma uygundur. Hamilelik dönemlerinde çatlakların oluşumunu en aza indirmek adına vücutta belirli bölgelerde kullanılabilir.

Diğer kullanım alanlarından biri ise tırnak bakımıdır. Tırnaklarda kullanıldığında daha canlı ve kanlı bir görüntü ortaya çıkar. Aynı zaman da tırnak etrafında ki kuruluğun giderilmesini sağlar. Bunun yanında topuklarda kullanılmasıyla hem ayakta ki ağrı hem de topukta ki çaylak oluşumu engellenir. Zeytinyağı vücut ısısını dengelediği için regl dönemlerinde de kullanılarak daha kolay bir regl döneminin atlatılmasını sağlar.

Zeytin Yağ Faydaları Nelerdir

Zeytinyağının faydaları nelerdir konusunda sınırlandırmayı yapmak kesinlikle mümkün değildir. Ancak bu konuda 5 belli başlı faydalarından bahsetmek gerekirse zeytinyağının içerisinde bulunan oldukça fazla mineral ve vitamin vardır. Zeytinyağı ciltteki bütün problemlerin onarılması ve tedavi edilmesini kullanılabilir.

Sırt ağrılarında, bel ağrılarında, eklem ağrılarında zeytinyağının faydası büyüktür. Zeytinyağı iyi bir bağırsak düzenleyicidir, midenizde ki problemleri de ortadan kaldırır. Bunun için ya belli bir süre içerisinde istikrarlı bir şekilde kullanmak önemlidir. Zeytinyağı aynı zamanda aç karnına içildiğinde sindirim sistemini kolaylaştırabilir.

Bunun yanında zeytinyağı kalp rahatsızlıklarının önüne geçen bir özelliği vardır. Zeytinyağı kilolu kişiler tarafından kullanılarak kilolarının kontrol altına alınmasını sağlar. Ciltte kullanıldığında yumuşak bir dokuyu cilde kavuşturur, ellerde ya da diğer bölgelerde oluşabilecek çatlaklarda kullanıldığında çatlakların yumuşamasını sağlayarak hızlı iyileşmesini iyileşmesine katkı sağlar.

Zeytinyağı Cilde Faydası

Zeytinyağı cilde faydası hakkında yanlış bilinen bilgiler vardır. Başta zeytinyağı cildin rengini kesinlikle açmaz sadece cilt renginin tonunu birbirine eşitler. Zeytinyağı cilde maske olarak kullanıldığında ciltte oluşan sivilceleri ortadan kaldırır.

Aynı zamanda bu sivilcelerin daha önce bırakmış olduğu izlerin ortadan kalkmasına da yardımcı olur. Gözaltına kullanıldığında gözaltındaki morlukların seviyesini aza indirip oradaki dolaşımı hızlandırarak daha iyi bir görünüm verir. Genel itibariyle zeytinyağının ciltte ya da vücutta mesaj olarak kullanılması sayesinde cildin tamamındaki renk değişikliği ortadan kaldırılır.

Zeytinyağı tamamen her cilt tipi için uygun bir yağdır. Yüzde kullanımı sırasında kesinlikle bir tüylenmeye sebep olmayacaktır. Özellikle güneş lekelerinin oluşması durumunda zeytinyağının kullanılması hızlı bir sonuç verir.

Zeytin Yağ Saça Faydaları 

Zeytinyağı saça faydaları konusunda en geniş alana sahip yağdır. Aynı zamanda saça uygulandığında saçın parlak bir görünüm kazanmasını sağlayarak daha canlı gösterir. İçerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde saçın tamamen vitamin almasını sağlar.

Saçın dökülmesini engelleyerek çıtkırıldımlarını ortadan kaldırır. Kırık saçların daha hızlı iyileşmesini sağlayarak kırıkların oranını aza indirir. Saçta sürekli mesaj olarak kullanıldığında saçın genel yumuşak bir dokuya sahip olmasını sağlar. İçerisinde bulundurduğu E vitamini sayesinde saçı nasıl rengini daha koyu gösterir.

Bunun yanında doğal bir bakım yapar güçlü bir saç ortaya çıkararak saçı darbelere karşı da korur. Saça uygulanırken başa da temas edeceğinden dolayı bu yağ sayesinde iyi bir saç derisi ortaya çıkacaktır. Saç derisine verdiği fayda sayesinde saç daha kuvvetli bir deriden büyümeye devam edecektir. Zeytinyağı saçın olduğundan daha hızlı bir şekilde uzamasını da sağlamaktadır.

Zeytin Yağı Zararları

Zeytinyağı zararları konusunda diğer yağlarla hemen hemen aynı özelliktedir. Her cilt tipine uygun olmasına rağmen bazı cilt tiplerinde yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Oldukça hassas cilt tipinde olanlar kullandığında kızarıklık ya da tahrişe neden olabilir. Bunun yanında oldukça yağlı ciltler bu yağı sık sık aşırı derecede kullanmamalıdır.

Ancak bunun yanında normal ciltler bunu yaygın bir şekilde kullanabilir. Zeytinyağının diğer bir zarar verici durumu ise alerjik olmasıdır. Bazı kişilerin zeytinyağına alerjisi bulunabilir. Bunu dikkatli bir şekilde test edip kullanmaları gerekir. Ayrıca zeytinyağı bebeklerde kullanılmaması gereken yağlardan biridir. Çünkü özellikle Bebeklerin ciltleri çok hassastır ve zeytinyağı diğer yağlara göre biraz daha ağırdır.

Zeytinyağının Hastalık Durumunda ki Zararları

Ciddi bir rahatsızlık, hastalık durumu varsa zeytinyağı kullanımı konusunda dikkat edilmelidir. Eğer ki ciltteki yaraların üzerine zeytinyağı kullanılıyor ve yaralar sürekli olarak açılma gibi bir zarar görüyorsa bu durumda zeytinyağı kullanılması durdurulmalıdır. Zeytinyağı rahatsızlık yaşayan kişiler için ilaç ile birlikte kullanımı tavsiye edilmez.

Bunun yanında zeytinyağı zararlarından bir tanesi de yağın kaliteli bir yağ olmaması durumunda ortaya çıkar. Bu durumda bağırsak, mide ya da cilt sorunları yaşanacaktır. Zeytinyağı kullanılırken öncelikle ciltte küçük bir noktada denenip tepkisi ölçülerek kullanılmalıdır. Zeytinyağının genel itibariyle zararları ciltte sivilce, tahriş ya da yanmaya sebep olma durumu söz konusudur.  

Zeytin Yağı Fiyatı 

Zeytinyağı piyasada kolay bulunabilen değerli yağlardan biridir. Özellikle zor üretiliyor olması nedeniyle zeytinyağı fiyatı  biraz pahalı kılmaktadır. Yine de zeytinyağı uygun fiyata bulunabilir. O yüzden iyi bir araştırma yapılarak en iyi fiyatta alınabilir.

Ancak ucuz bir fiyata almak adına yağın kalitesine dikkat edilmesi de gerekir. İyi bir fiyat araştırmasını ise farklı alanlarda yapabilmeniz mümkündür. O yüzden kolay bulabileceğiniz ancak fiyat konusunda biraz yüksek olabilecek bir yağ türüdür.

Bunun bir diğer sebebi de bu yan faydalarının oldukça fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Yalnız aşırı derecede yüksek fiyattaki bir yağda değildir, o yüzden kullanılabilir ve sağlık açısından da mutlaka edinilmesi gereken yağlardandır. 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem