Zeytin Yaprağının Faydaları

A+
A-
Zeytin Yaprağının Faydaları

Phytomedicine dergisinde yayınlanmış çalışma sonuçlarına göre, en yüksek okunmuş büyük tansiyon, zeytin yaprağı grubunda ortalama 11.5 düşüş göstermiş, captopril grubunda ise, 13.7’lik bir düşüş gözlemlenmişti. Yapılan çalışmalar bilhassa kalp-damar rahatsızlıklarına mühim fonksiyonu olduğunu göstermektedir. Tansiyon düşürücü, ilaveten kan sulandırıcı faaliyeti bilimsel olarak gösterilmiştir.

 • Zeytin yaprağı ekstresinin tedavi edici kuvveti 1800’lerin erken zamanlarında keşfedilmiştir. 1843 yılında ateş tedavisinde kullanmak üzere zeytin yaprağından bir tentür hazırlayan İngiliz hekim Daniel Hanbury doğrulusunda, çağdaş tıp dünyasına tekrardan tanıştırılmıştır.
 • Dr. Molton Walker’a göre, zeytin yaprağı ekstresi veba, çiçek, ebola, Epstein-Barr virüsü ve hepatite karşı tesirli olmaktadır. Oleuropein amacıyla Amerka’ da herpes ve hepatit gibi viral hastalıklara karşı patent alınmıştır.
 • Clinical Nutrition 2010 Haziran sayısında yayınlanan incelemeye göre zeytin yaprağı ekstresi farelerde sinir hasarının derecesini azaltmıştır. Hayvanlar üstünde oluşturulan deneysel çalışmalar zeytin yaprağı ekstresinin kan şekeri civarını azalttığını gösteriyor. Zeytin yaprağının aktif bileşeni olan oleuropein, diyabet ile temaslı oksidatif stresi azaltabilir.

Zeytin Yaprağının Faydaları Nelerdir

Zeytin yaprağı tüketen bireylerde gastrit ya da ülser gibi mide şikayetlerinin son bulduğu, sindirim ve bağırsak fonksiyonlarını düzenlediği, basur ve prostat gibi hastalıklara mani bulunduğu gibi insan vücudundaki iç organlarda ortaya gelebilecek kanserli hücre ve kanseri en aza çektiği de zeytin çekirdeğinin kusursuz faydaları olarak belirtilmektedir.

Zeytinin yaprağının faydalarından kusursuz olarak yararlanabilmek amacıyla derli toplu olarak her gün 4-5 adet zeytin yaprağını bütün olarak yutun. Bu programlamayı şahıslar kendileri yaptıktan sonra zeytin yaprağının faydalarını bizzat kendileri tanık olacaktırlar. Yediden yetmişe, yaşlı, çocuk ve genç demeden gün ortamında 4-5 adet zeytin yaprağı tüketerek sıhhatli şahıslar olarak yaşamınızı sürdürmeye devam edebilirsiniz.

 • Basura iyi gelir

Zeytin yaprağını bütün olarak yutan şahıslarda basur gibi rahatsızlıklara rastlanmadığı gibi hemoroit şikayeti olan bireylerinde iyileştikleri belirtilmektedir. Hem de zeytin yaprağını tüketen bireylerde kanser şikayetlerine çok az rastlandığı da belirlenmiştir.

 • Zeytin Kanseri Önleyebilir

Kronik oksidatif gerilim ve süreğen inflamasyon kanser gelişiminde mühim faktörler olabilir, zira zeytin antioksidan ve anti enflamatuar bilhassa kansere karşı natürel bir koruma sistemi oluşturabilir. Antioksidan ve anti enflamatuar gıda açısından varlıklı olan zeytin bizi süreğen oksidatif gerilim ve süreğen inflamasyon gibi tehlikeli kombinasyonlardan koruyabilir.

Bunun yanı sıra zeytinin DNA’lar amacıyla yararlı olan çok seyrek gıdalardan bir tanesi bulunduğunu söylemek hatalı olmaz.

 • Zeytinin Dolaşım Sistemine Faydaları

Serbest radikaller kolesterolü olumsuz yönde etkilediklerinden ötürü, kan damarları zarar görür ve kalp krizine yol açan. Zeytin antioksidan içerir ve böylelikle kalp hastalığını önler.  Bu konuyla alakalı oluşturulan son incelemeler bilhassa zeytin yağının kan basıncı üstünde olumlu etkiler meydana koyduğunu ispatlamıştır. Bunun yanı sıra kan hücrelerinin sağlığı içeresinde mühim rol oynar.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

 • Bir yemek kaşığı olarak belirlenmiş olan kuru bir zeytin yaprağının tam üstüne bir bardak kaynar bir su dökülmesi gerekmektedir.
 • Suyun dökülme aşaması gerçekleştikten sonra üstü kapalı olması gerekmektedir.
 • Günde 2 – 3 defa içebilir.

Zeytin Yaprağı Zararları Var mı?

 • Kan inceltici, tansiyon ve şeker düşürücü ilaç kullananlar hekime danışmalıdır.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.

Zeytin Yaprağı Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Zeytin yaprağı çayının tanınan yan tesiri yoktur.

 • İlaç kullanan tansiyon ve şeker hastaları bu bitki çayını hekime danışmadan içmemelidirler.
 • Hem hamilelere, bebeklerini emziren annelere, ufak çocuklara ve bitkiye özel alerjisi olanlara zeytin yaprağı çayı yasaktır.

Tavsiyeler

 • Zeytin yaprağı zayıflatırmı

Kurutulmuş zeytin yaprağı çayı ile zayıflamak mümkün olmaktadır. Kilo vermek için kurutulmuş zeytin yaprağı çayı şu şekilde hazırlanır.

Bir çay kaşığı miktarındaki kuru yaprağı, bir bardak kadar sıcak suyun içine koyup 3 dakika demlemeye bırakın.

Demledikten sonra suyunu süzüp her gün en fazla 3 bardak tüketin.

 • Zeytin yaprağı çayı kaç gün içilmeli

Zeytin yaprağı çayı günde en fazla 2-3 defa tüketilmelidir.

 • Zeytin yaprağı çayını kimler içemez

Kan iceltici, tansiyon ve şeker ilaçları kullananlar mutlaka hekime danışmalıdır. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde de doktorunuza danışmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

keçeli kalem lekesi