Zencefilin Faydaları

290
A+
A-
Zencefilin Faydaları

Zencefil yararları saymakla bitmeyen bitki türlerinden biridir. Yumurtalık kanserinden mide bulantılarına, solunum rahatsızlıklarından ağrılara, soğuk algınlıklarından alerjilere kadar bir çok hastalığa çözüm olabilmektedir. Zencefil nedir, zencefilin faydaları, zencefilin zararları, zencefil nasıl kullanılır? Gibi sorularınızın cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Zencefil Nedir?

Bitkilerin şifa kaynağı olduğu artık günümüzde herkes tarafından bilinir ve çokça yaygın olarak kullanılır. Bitkisel tedaviler sıkça başvurulan yöntemler haline gelmiştir. Zencefil de bunlar biridir. Zencefil ülkemizde yetişmeyip tropikal bölgelerde sıkça görülen bir bitkidir. Köklerinden fayda sağlanan bu bitki yemeklerimize baharat olmaktan sağlığımıza bin bir faydaya kadar birçok alanda kullanılır. Sonbaharda yaprakları solup döküldükten sonra kökleri çıkartılarak iyice yıkanır, dış kabuğu soyulup ve bir gece soğuk suda bekletildikten sonra güneşte kurutulur. Kuru zencefil, yaş zencefil ve toz zencefil olarak üçe ayrılır.

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Toz halinde zencefil sıklıkla yemeklerde baharat olarak kullanılır. Aynı zamanda balla karıştırılarak hastalıklardan korunma amacıyla da kullanılır. Tedavi kısmında ise taze hali balla ve limonla karıştırılarak kullanılması önerilmektedir. Öncelikle ovalanarak temiz bir şekilde yıkanır. Sonrasında kabuğu soyularak çok kalın olmayacak şekilde (elma dilimi şekli olabilir.) doğranır. Bir saklama kabında bal ile karışımı hazırlanır. Limonda eklenebilir. Oldukça etkili bir karışım olur. Özellikle soğuk algınlığında ve griplerde oldukça etkilidir.

 • Yetişkinlerde bir yemek kaşığı, çocuklarda bir tatlı kaşığı şeklinde kullanımı önerilmektedir.
 • Kuru zencefili ise birkaç parça zencefili bardağınıza alarak üzerine kaynamış su dökünüz. 4-5 dakika demlenmeye bırakınız.
 • Ayrıca isteğe göre limon ve nane de ilave edebilirsiniz.

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefil o kadar şifalı bir bitkidir ki yumurtalık kanserinden mide bulantılarına kadar birçok derde deva olmuştur.

 • Öksürüğe iyi gelir

Öksürüğe karşı inanılmaz derecede teki veren ve insanın bağışıklık sistemini çalıştırarak gribal enfeksiyonlar sonucu mevsim değişmeleri sırasında hasta olana tedavi, hasta olacak olana da önleyici etkiye sahip olduğunu bilinen bir gerçektir. Halk arasında daha çok öksürük veya mide hastalıklarında kullanıldığı bilinen zencefil içerikli ürünler bilimsel gelişmeler neticesinde her gün kendine yeni bir yarar eklemektedir.

 • Soğuk algınlığına iyi gelir

Özellikle soğuk havalarda zencefilin yararları arasında yer alan soğuk algınlıklarına karşı koruma gücü grip nezle ya da solunum yolunda yaşanabilecek sorunlara karşı bizleri korur. Bu da rahatsızlıkların kronikleşmeden önüne geçmeniz anlamına gelir. Bal ile karıştırılan zencefilin bağışıklık sistemini güçlendirici bir etki yaratır. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde meydana gelen yağlanmayı giderir ve felç tehlikesini ortadan kaldırabilir.

Ayrıca toz zencefil bal ile karışıma uğrayarak macun görevi görür. Boğaz tahrişlerine ve öksürüğe mükemmel suretle tesir etmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde soğuk algınlığına ve gribal etkilere karşı zencefilin tedavi edici etkisi kanıtlanmış bir gerçektir. Zencefil tamamen daha çok kışın oluşabilecek hastalıklara düşman tedavi süresine oldukça dostane yaklaşabilen bir doğal bir bitkidir.

 • Kolon kanserine etkilidir

Kolon kanserine karşı zencefilin önemli ölçüde önleme özelliği vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda kolorekral kanser hücrelerinin büyümesini engelleyerek kolon kanseri önler. Hazmı kolaylaştırıcı etkiye sahip olduğundan mide hastalıklarının tedavisi konusunda yeri oldukça değerlidir.

 • Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkilidir

Solunum yolları rahatsızlığı çekenlerin ciğerlerini genişleterek daha rahat nefes alması sağlar. Bu sayede hayati değer taşıyan zencefil, balgam söktürücü etkisiyle de oldukça tanınan ve talep edilen bir bitkidir

 • Hamilelerde görülen kusma ve bulantı şikayetlerinde (hamileliğin yalnızca ilk iki ayında kullanılabilir).
 • Araç tutmalarının yol açtığı bulantı ve kusmalara karşı da kullanılmaktadır.
 • Aynı zamanda masaj için kullanılan zencefil yağı ağrılara oldukça iyi gelmektedir.
 • Yine bu ürününün rahim hareketlerini artırıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Solunum rahatsızlıklarının, soğuk algınlıklarının ve alerjilerin belirtilerini en aza indirmeye yardımcı olur.

Taze Zencefilin Faydaları

Zencefil tüketecekseniz tazesini kullanmaya özen gösterin. Çünkü taze zencefilin faydaları çok daha etkilidir. Adı üzerinde taze olması içindeki tüm vitaminlerin açığa çıkmasını sağlar. Bu yüzdendir taze zencefilin faydaları uzmanlar tarafından sürekli anlatılır durur. Uzmanların tedavi süresince alternatif anlamında kullanmayı önerdikleri ilk bitkilerden gelebilir. Bu açıdan çok değerli ve mucizevi bir bitkidir. C vitamini deposu olan zencefil hamilelikte de tüketilebilir.

Yani hamilelikte zencefil tüketimi sakıncalıdır diye bir durum yoktur. Önemli olan miktarı ve hangi sıklıkta tüketildiğidir. Bunlara dikkat edildiği sürece zararı değil faydası olur kış aylarında hamileleri soğuk algınlığı gibi virütik hastalıklardan korur.

Ballı Zencefilin Faydaları

Zencefilin tek başına değil farklı lezzetlerle tatlandırılarak da kullanılabilir. Örneğin balla tatlandırdığınız ballı zencefilin faydaları saymakla bitmez. Asla içmez dediğiniz çocuğunuz bile ballı zencefili severek içecektir. Mükemmel bir aroma bal ile yakalanabilir. Sıcak ve soğuk içeceklerinizden vazgeçip zencefil ile içilen çaylara alışabilirsiniz. Bunun sonucunda sağlıklı ve enerjik biri olabilirsiniz.

Zencefilin Zararları Nelerdir?

Herhangi bir bilinen bir yan etkisi yoktur.

 • Fakat kan pıhtılaştırıcı ilaç kullanan kişilerin zencefilin toz halini ve yaş halini kullanan kişilerin çok dikkat etmesi gerekir.
 • Bunun yanı sıra emziren kişilerin dozuna dikkat etmesi gerekir.
 • Yine dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta mide ve bağırsak konusunda hassasiyeti olan kişilerin dozlarına da dikkat etmesi gerekir.
 • Fazla kullanılması halinde ritim bozuklukları, deri döküntüsü yapabilir.
 • Fazla alınması halinde mide ekşimelerine ve yanmalarına neden olabilir.
 • Zencefil, aynı zamanda  fazla miktarlarda tüketildiğinde kan şekerinin seviyesini düşürme ihtimali olan bir bitki kabul edilir.

Tavsiyeler

 • Zencefilin Besin Değerleri

Zencefilin besin değeri oldukça yüksektir. İçinde bulundurduğu mineraller ve vitaminler onu adeta hastalıklara karşı bir kalkan haline dönüştürüyor. Özellikle C ve E vitamini içermesi birçok hastalığın tedavisi konusunda yardımcı olacak bir etki yaratır.

 • Zencefil Çayının Faydaları

Zencefil çayı özellikle diğer faydalı meyveler ve ıhlamurla karıştırılıp balla içildiğinden soğuk algınlığı, öksürük ve mide rahatsızlıklarına son derece iyi gelir. Özellikle kışın oluşan bağışıklığı engeller. Gribal hastalıklara karşı, boğaz tahrişlerini azaltarak, öksürüğü kesme sürecini hızlandırır. Nefes darlığı çekenler için ciğerleri açarak normal nefes alışverişi sağlar. Bunun neticesinde oldukça hayati bir görev üstlenir. Mide bulantılarının geçmesine, kadınların adet dönemlerinde oluşan şiddetli kasılmalara karşı ağrıyı dindirir.

 • Taze Zencefil

Taze zencefil en faydalı olanıdır ve onu rendeleyerek ya da dilimleyerek kullanabilirsiniz. Her zaman bulanabilmesi güçtür. Fakat her şeyin tazesi daha tatlı, daha verimli ve daha sağlıklıdır.

 • Zencefilin Yan Etkisi Var mı?

Yan etkisi yok, faydası çoktur. Faydası geleneksel kullanımın dışında, bilimadamlarının araştırmaları neticesinde birçok faydası olduğu bilimsel yollarla da kanıtlanmıştır. Öksürüğe karşı baş düşmandır. Gribe karşı etkileyici bir tedavi ünitesidir. Bunlar kanıtlanmış bilimsel gerçeklerdir. Kansere çare arama konusunda zencefilin özlerinden yararlanan bilim insanı zencefil konusunda araştırmalara olağan gücüyle devem etmektedir. Fazla tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilmez.

 • Zencefil Bal Limon

Zencefilin en yakın iki arkadaşıdır ve onu daha lezzetli bir hale getirirler. Çocukların bile severek içebileceği bir aroma haline getirebilir. Zencefil ile bal öksürüğe iyi gelmektedir. Zencefil ile limon ise gribe karşı tedavi süresinde etkilidir.

 • Zencefilin Tarihi

Zencefil uzun yıllardır kullanılan özellikle de son yıllarda daha fazla kıymeti anlaşılan adeta şifalı bir bitkidir.  Tropikal bir doğal bir bitki türüdür. Çin’de halen romatizma tedavisinde kullanılan bir içecektir. İngiltere’de takviye besin maddesi olduğu bilinir. Yüzyıllardır insanlar zencefili çeşitli nedenlerle kullanmakta ve fayda görmektedirler. Zararlı bir etkisi görülse insanlar neden bu kadar rağbet etme derecesine varmaz.

Aykut Gemalmaz
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.