Zencefil Yağının Faydaları

A+
A-
Zencefil Yağının Faydaları

Zencefil yağı, en fazla Asya mutfağında olmak üzere daha pek çok ülkenin yemeklerinin temel katkı maddelerden biri olmuştur. Bunların yanı sıra fırın ürünleri ve geleneksel tatlılar için çok farklı ve özel bir lezzet sunmaktadır.

Zencefil yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle zencefil yağı nedir, zencefil yağı ne işe yarar, nasıl kullanılır detaylı olarak inceleyeceğiz. Zencefil yağının cilde faydalarızencefil yağının saça faydaları yazımız içerisinde yer almaktadır.

Zencefil Yağı Nedir?

Zingiber offinale olarak isimlendirilen zencefil, zingiberacea türünün çiçekli bir bitkisi olarak bilinmektedir. Zencefilin,  zerdeçal ile yakın bir bağı bulunmaktadır. Zencefil Asya’ ya özellikle Güney Asya’ ya özgü çok yıllık bir bitkidir. Zencefil bitkisi 3 ya da 4 metreye kadar uzayabilmektedir. Bunların yanı sıra beyaz ya da sarı renkli çiçek kümeleri taşıyan özelliklere de sahiptir. Zencefil bitkisinin sadece kahverengi olanları yani tütsülenmiş rizomları mutfak için ya da tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır.

Zencefil Yağı Nasıl yapılır?

Zencefil yağı, zencefil bitkisinin köklerinden taze bir şekilde çıkarılarak elde edilmektedir. Zencefil yağı baharatlı ve hafif tatlı özel bir tat ile kendine özgü bir hoş koku vermektedir. Zencefil yağı, fazla yoğun bir yağ olmamakla birlikte ve soluk sarı bir renge sahiptir. Bu yağın kokusu, ek traksiyon yöntemine ve yağın yapımı için kullanılan zencefilin kalitesine bağlı olarak değişmektedir. 

Doğru bir şekilde damıtılmış taze zencefil kökünden yapılan yağ en iyi zencefil yağıdır. Zencefil yağının kullanımındaki sağlığa faydaları genellikle analjezik, balgam söktürücü, sindirim ve uyarıcı özelliklerine sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Zencefilin faydaları detaylar için>>

Zencefil Yağının Besin Değerleri Nelerdir?

 • 1.C Vitamini 5 mg -% 8 RDA
 • 2.E Vitamini 0,3 mg -% 1 RDA
 • 3.Vitamini K 0,1 mcg,
 • 4. Tiamin % 2 RDA
 • 5. Riboflavin % 2 RDA
 • 6.Niasin 0,7 mg -% 4 RDA
 • 7. B6 Vitamini 0,2 mg -% 8
 • 8.Folat 11,0 mcg,
 • 9. Pantotenik Asit 28,8 mg,
 • 10. Kalsiyum 16. 0 mg -% 2 RDA
 • 11. Demir 0. 6 mg -% 3 RDA
 • 12. Magnezyum 43. 0 mg -% 11 RDA
 • 13. Fosfor 34. 0 mg -% 3 RDA
 • 14. Potasyum 415 mg -% 12 RDA
 • 15. Sodyum 13. 0 mg -% 1 RDA
 • 16. Çinko 0. 3 mg -% 2 RDA
 • 17. Bakır 0. 2 mg -% 11
 • 18. Manganez 0. 2 mg -% 11
 • 19. Selenyum 0. 7 mcg -% 1

Zencefil Yağının Faydaları Nelerdir?

Zencefil yağının bir çok faydası vardır. Bunların arasında en çok bilinen faydası ise sindirim sistemini önemli ölçüde desteklemektir. Midede ki iltihap sorunlarını tedavi edici ve antispazmodik etkilere sahip bir bitkidir. 

Şimdi hep birlikte zencefil yağının faydalarının neler olduğuna bakalım;

 • Zencefil Yağı Sindirim Sistemi Sağlığını büyük ölçüde desteklemektedir

Zencefil yağı, mide iltihapları, ağrıları gibi çeşitli mide problemlerinin giderilmesinde en etkili doğal yöntemler arasında yer almaktadır. Zencefil yağı kolik, ishal, dispepsi, şişkinlik, hazımsızlık ve çeşitli bağırsak sorunlarını tedavi etmek için çok fazla kullanılan bir yöntemdir. 

Zencefil yağının, doğal yatıştırıcı ve antienflamatuar özellikleri sayesinde insan sağlığına hiçbir şekilde yan etkisi olmadan geleneksel tıp kadar hızlı bir şekilde mideyi tedavi etme özelliğine sahiptir. Zencefil yağının kullanımı sırasında 1 su bardağı ılık suyun içerisine 2 ya da 3 damla yenilebilir özelliğe sahip zencefil yağı ekleyin ve güzel bir şekilde karıştırın. 

Banyo yaparken de kullanmak istiyorsanız banyo suyunuza birkaç damla zencefil yağı ekleyerek bu şekilde kullanabilirsiniz. Zencefil yağı bu gibi faydalarının yanı sıra, gıda zehirlenmesi, bakteriyel dizanteri ve bağırsak iltihaplarını tedavi etmek için kullanılabilecek önemli bir antiseptik özelliklere sahiptir. Zencefil yağı genel olarak, sağlıklı bir sindirim sistemini destekler. Zencefil bitkisinin normalde, Hint mutfağında iştahı önemli ölçüde arttırdığı ve daha fazla peristalsis etki sağladığı için sindirilmiş besinin bağırsaklar boyunca hareket ettiği işlemin temel bir bileşenidir.

 • Zencefil Yağı Aromaterapi Etkisi sağlamaktadır

Zencefil yağının en çok bilinen ve kullanılan faydalarından biri de duygusal ve zihinsel olarak rahatlama üzerindeki terapötik etkileridir. Zihinsel olarak toparlanmaya yaradığı için güçlenme yağı olarak da isimlendirilmektedir. Zencefil yağı kaygıyı büyük ölçüde hafifletir, yorgunluğun azalmasında yardımcı olur ve mutlu bir mizaç ya da pozitif bir psikolojik yeteneği sağlamak da bize yardımcı olur. 

Bu yağın tüm bu faydalarından yararlanmak için yapmanız gereken tek şey, banyo suyunuzun içine bir iki damla zencefil yağı damlatmak olmalıdır.  Daha sonra banyo buharı yardımı ile zencefil yağının buharını solumak sinirlerinizi hızlı bir şekilde gevşetecektir. Tüm bunlara ek olarak, zencefil yağını ağrıyan kaslarınıza güzel bir masajla yedirilmesi kas ağrılarınızı büyük ölçüde azaltabilir ve kan dolaşımını yeterli seviyede arttırır. Zencefil yağının kokusunu soluduğunuz anda tam bir zihin ve beden rahatlaması yaşayacaksınız. Bu şekilde bir durumla karşı karşıya kaldığınız takdirde uygulamanızı tavsiye ederiz.

 • Zencefil Yağı Solunum yollarını açmaktadır

Eğer solunum yollarınızda bir problem varsa bu yöntemi denemenizde fayda var. Öncelikle temiz bir kabın içerisine bir miktar sıcak su ve birkaç damla zencefil yağı ekleyin. Güzel bir şekilde karıştırdıktan sonra yavaş yavaş buharı solumaya başlayın. Sıcak suyun üzerine eklediğiniz zencefil yağı, soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi çeşitli solunumsal sorunların tedavisinde kullanılan etkili ve tamamen doğal bir balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır. Zencefil yağı İltihaplı sinüsleri açmaya, boğazı temizlemeye ve akciğerlerin tıkalı hava yollarını tedavi etmede etkili bir yöntemdir.

 •  Zencefil Yağı Adet sancılarını azaltmakta etkilidir

Dismenore, adet sırasında tipik olarak 2 ya da 3 gün süren yaygın bir belirtidir. Pelvisinize ya da alt karnınıza doğru zencefil yağı ile güzel bir masaj yapmak, adet ağrısından kurtulmanıza ya da büyük ölçüde azalmasını sağlar. Ilık zencefil yağı, kası yatıştırır ve iltihap oluşumunu azaltır.

 • Zencefil Yağı Karaciğer Sağlığını olumlu yönde etkilemektedir

Karaciğer, besinleri faydalı bir şekilde işleyen, kanı süzen, ölü hücreleri önemli ölçüde yok eden ve diğerleri arasında zararlı hormonları etkisiz hale getiren, vücudumuz için vazgeçilmez, çok çalışan bir organdır. Vücudumuzun metabolik dengesinin korunmasında önemli rol oynar, toksin, kanserli, viral ve mikrobiyal saldırılara karşı da oldukça etkili bir yağdır. Her gün düzenli olarak 1 bardak zencefil yağı çayı içmek karaciğerinizi detoksifiye etmenin doğal ve etkili bir yoludur. Karaciğerdeki hücresel hasarı azaltan ve bağışıklığınızı artıran önemli miktarda antioksidan içeren bir üründür.

 • Zencefil Yağı Bulantı, Kusma ve Seyahat sırasındaki rahatsızlıkları Yönetmeye Yardımcı Olur

Zencefil yağı, kullandığımız bazı ilaçların yan etkileri olan bulantı ve kusmaya ya da baş dönmesi gibi çeşitli sorunlara yardımcı olur. Zencefil yağı kokusunun solunması, sindirim sistemi içindeki serotonin fonksiyonuna önemli bir ölçüde engel olur. Mide bulantısı ve kusmayı tetikleyen vagus sinirin aktif olmasını yavaşlatır. Bu gibi rahatsızlıklara benzeyen, yolculuk sırasındaki karşılaştığımız sorunları da büyük ölçüde kolaylaştırır. 

 • Zencefil Yağı Erektil Disfonksiyonu (İktidarsızlık) tedavi etmede yardımcı olur

Zencefil yağı, cinsel tedaviyi teşvik etmek ve erkek de yaşanan iktidarsızlık gibi bazı cinsel sorunları tedavi etmek için çeşitli tedavilerde kullanılmış etkili bir yöntemdir. Erkek iktidarsızlığı ya da erektil disfonksiyon, yaşlı erkekleri etkileyen en yaygın cinsel problemler arasında yer almaktadır. Uyarıcı toprak kokusu aynı zamanda libidonuzu güçlendirmenize önemli ölçüde yardımcı olmaktadır. Zencefil yağı eğer ağızdan oral yolla tüketilirse bu şekilde vazodilatuvar bir etki sağlar. Bu gibi problemlerle baş etmek için zencefil yağıyla masaj yapabilir, soluyabilir ya da çayını yaparak direk içip kullanabileceğiniz bir tedavi yöntemidir.

 • Zencefil Yağı Sağlıklı Dolaşım Sistemini olumlu yönde etkiler

Çok uzun yıllardan beri, Çin de geleneksel bir tedavi haline gelen, kalbi güçlendirmek ve kalp ritimlerini düzenlemek için zencefil yağı etkili bir şekilde kullanılmıştır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu yönde pek çok araştırmalar yapılmıştır. Araştırmaların sonucunda bu yağın ideal bir trigliserit görüntüye sahip olduğu kanıtlanmıştır. Zencefil yağı, kan CRP’sini (C-reaktif protein) azaltır ve düzenler, kolesterol seviyesini düşürür ve kan şekerini olması gereken seviyeye getirir. Muskarinik reseptörlerin uyarılması ile birlikte kalsiyum (Ca) kanallarının durdurulması yoluyla sinir sistemini parça haline getirerek kan basıncını önemli ölçüde düşürmeye yardımcı olur. Bunların yanı sıra kan damarlarını oksidatif strese bağlayan endotel hücrelerini koruyarak aterosklerozun önlenmesine de fayda sağlayan bir üründür.

 • Zencefil Yağı Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olur

Zencefil yağının bir diğer faydası ise anti kanser özelliğe sahip olmasıdır. Zencefil yağı, içerisinde ki terpenoidlerin bulunması ile endometriyal kanser hücrelerinde apoptozu ya da kontrollü bir şekilde hücre ölümüne teşvik eder. Aynı şekilde, zencefil yağının içerisinde bulunan bir başka madde ise zerumbonedir. 

Zencefil yağının içerisinde ki zerumbone pankreas kanseri hücrelerinde apoptozise neden olmasında yardımcı olabilir ve kolorektal kanser hücrelerinin radyasyona daha fazla duyarlı hale gelmesini sağlayarak radyasyon tedavisinin daha etkili bir şekilde yürütülmesini sağlar. Bunların yanı sıra, cilt kanserine sebep olan etmenlerden biri olan anjiyogenezi engeller, bu durumla birlikte hücrelerin, büyümelerini ve hayatta kalma sürelerini ilerletmek için kullandıkları bir yöntemdir. Bu tür mutasyonların erken evrelerde ele alınması, kanserin geri dönüşü olmayan aşamalara geçmeden sağlığı olumsuz bir şekilde etkilemeden kanseri önlemeye yardımcı olur.

 • Zencefil Yağı Egzama, Akne, koyu noktalar ve Cilt Alerjilerine olumlu yönde etki eder

Zencefil yağı, cilt alerjileri, egzama, sivilce, akne ya da koyu noktalar gibi diğer enflamatuar cilt problemleri için önleyici etkili bir üründür. Cilt üzerindeki kızarıklığı azaltmaya ve sivilce kaynaklı bakterilere karşı savaşmada kullanılan etkili bir yöntemdir. 

Sivilce için Zencefil Yağı kullanımı

Bu yöntemi yüzünüzde ki sivilceler ve akneler için kullanmak istiyorsanız zencefil yağını herhangi bir taşıyıcı yağla (zeytinyağı, hindistancevizi yağı gibi)güzel bir şekilde harmanlayıp kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra cildinizi, güçlü antioksidan içeriğinden dolayı serbest radikallerin hasarlarından korunmada yardımcı olan etkili bir doğal üründür. Zencefil yağı oldukça yoğun ve güçlü bir bitkisel yağdır. Bu yüzden, günlük hayatta kullandığınız cilt nemlendiricinize birkaç damla zencefil yağı eklemek sizin için yeterli olacaktır.

Zencefil çayının faydaları hakkında detaylı bilgi için>>

Zencefil Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Zencefil yağının saça faydası ise pek çok insanın başına gelen kepek oluşumunu engellemesidir. Eğer saç dökülmesi gibi bir problemle de karşı karşıyaysanız zencefil yağı saç dökülmesini önemli ölçüde azaltacaktır ve saça parlaklıkla beraber doğallık kazandıracaktır. 

Bu işlemi yapmak istiyorsanız temiz bir kabın içerisine bir miktar su ve birkaç damla zencefil yağını güzel bir şekilde karıştırın. Daha sonra saç ve saç köklerinize yavaş yavaş dökün ve masaj yaparak saçlarınıza yedirin.

Zencefil Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Zencefil yağı yoğun bir yağ olduğu için kullanırken dikkat etmeliyiz. Zencefil yağını direkt olarak cildinize sürebileceğiniz gibi solunum yoluyla ya da ağız yoluyla da tüketebilirsiniz. Cilde ve sağlığa pek çok faydası buluna zencefil yağını cildinize sürmeden önce dikkatli bir şekilde test etmelisiniz. Yanlış ya da fazla kullanımında Ciddi şekilde tahrişe ve kızarıklığa neden olmaktadır. Zencefil yağını kesinlikle hassas ve alerjik cilt tiplerine sahip olan bireylerin diğer yağlar ile güzel bir şekilde karıştırarak sürmeleri gerekmektedir.

Saçların dökülmesine engel olmak ya da azalmasını sağlamak ve daha hızlı uzamasını sağlamak için zencefil yağını saç köklerine sürdükten sonra güzel bir şekilde masaj yaparak uygulamanız gerekmektedir. Zencefil yağını kullandıktan sonra kepeği önleyen ve saçı parlatan etkisini hemen görebilirsiniz.

Zencefil Yağı Kullanan Kişilerin Yorumları

Zencefil yağını kullanan kişiler yaptıkları yorumlarda genel olarak bu yağın vücutta etkili bir yağ yakıcı etkisi olduğunu dile getirmişlerdir. Zencefil yağı kullanan kişiler pek çok sağlık sorununa iyi gelen bu yağın cilt sorunlarına karşı da etkili olduğunu söylemişlerdir.

Kuru zencefil çayının faydaları detaylar için>>

Zencefil Yağının Zararları Nelerdir?

Zencefil yağı yanlış ya da fazla kullanıldığı zaman cildi tahriş edici ve yakıcı etkisi olan yağlardan bir tanesidir. Zencefil yağını kullanırken genelde diğer yağlar ile beraber karıştırılarak kullanılmasını tavsiye ederiz. Örneğin Hindistan cevizi yağı, badem yağı ya da zeytinyağı ile karıştırıp kullanabilirsiniz. Zencefil yağını cilde ve yüze sürdükten sonra yaklaşık 15 ya da 16 saat kadar güneşe kesinlikle çıkmamanızı tavsiye ederiz.

NOT: Zencefil yağını hamileler, emziren anneler ya da çocukların üzerinde kesinlikle kullanmamalısınız.

Zencefil Yağının Fiyatı Ne kadar?

Zencefil yağının fiyatı kalitesine göre 10 ile 20 TL arasında bir fiyatta satılmaktadır.

Zencefil Yağı İçilir Mi?

Zencefil yağını fazla olmamak şartı ile yeterli miktarda mide ve sindirim sorunlarına engel olmak için içebilirsiniz. Zencefil yağını içmek istiyorsanız 1 bardak suyun içerisine 2 ya da 3 damla zencefil yağı damlatarak tüketmelisiniz. Aksi halde bir takım sağlık sorunlarına sebep olabilir. Aynı zamanda zencefil yağı karışımını gün içerisinde 1 ya da 2 bardaktan fazla içilmemeye özen göstermelisiniz.

Tavsiyeler

 • Zencefil yağı nerede satılır?

Zencefil yağını tüm aktarlardan ya da güvenilir internet sitelerinden almanız mümkün.

 • Zencefil yağı seboreik dermatit için kullanımı nasıldır?

Zencefil Yağını sorunlu bölgeye masaj yaparak yedirebilirsiniz.  Özellikle her banyo sonrasında bu yağı kullanmak sizin için etkili bir tedavi yöntemi olacaktır.

 • Zencefil yağı saç dökülmesi için kullanılır mı?

Saç dökülmesinin azalmasını sağlamak hatta dökülmeye engel olmak, saçların daha canlı, parlak ve güçlü olmasını sağlamak istiyorsanız bu doğal yöntemi kullanabilirsiniz.

 • Zencefil yağı sivilceye iyi gelir mi?

Sivilce ya da akneye karşı kullanmak istiyorsanız diğer yağlar ile karıştırarak kullanmanızı öneririz. Bu konuda çok sık sorulan sorulardan biri de zencefil yağı yüze sürülür mü? Bu soruya cevap vermek gerekirse bu yağı direkt olarak yüzünüze sürmeden önce yine diğer uygulamalarda olduğu gibi bir başka yağ ile karıştırıp kullanmanızı tavsiye ederiz.

Sonuç

Zencefil yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekil oluştu. Öncelikle zencefil yağı nedir, zencefil yağı nasıl kullanılır detaylı olarak inceleyeceğiz. Zencefil yağının cilde faydalarızencefil yağının saça faydaları yazımız içerisinde yer almıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.