Zencefil Çayının Faydaları

28.07.2019
2.869
Zencefil Çayının Faydaları

Zencefil çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler vermek istiyoruz. Zencefil çayı kullananlar  genelde zencefil çayı zayıflatırmı, emziren anne zencefil çayı içebilirmi, süt yapar mı, ödem söktürür mü, adet söktürür mü, zencefil çayı günde kaç kez içilir, zencefil çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Zencefil Nedir?

Zencefil kadınların hemen hemen her yemekte kullandığı, tüm dünya da baharat olarak kullanılan oldukça etkili ve faydalı bir bitkidir. İçerisinde bulundurduğu bileşenler ve sahip olduğu etkenler sayesinde, sağlık alanında olan faydaları oldukça fazladır. Zencefil aynı zamanda sanal bir ecza dolabı olarak kabul edilir.

Yapılan bir takım araştırmalar sonucun da zencefil baharatının pek çok hastalığı tedavi etmek de oldukça etkili sonuçlar elde ettiği kanıtlamıştır.

Zencefil Çayı Nedir?

Zencefil çayı genellikle mide bulantısı yaşayan insanlar da bulantıyı gidermeye karşı, spazm sorununa karşı, antifungal, antiseptik, antiviral, anti bakteriyel, antitussive (öksürük kesici) gibi bir takım özellikleri sayesinde sağlığınıza olumlu yönde katkılar sağlar. Aynı zaman da, zencefil A vitamini, C vitamini, Evitamini, B-kompleksi, magnezyum (Mg), fosfor, potasyum, silisyum, sodyum, demir, çinko, kalsiyum ve beta-kroten gibi pek çok bileşen ve açısından oldukça zengin bir kaynaktır. 

 • Zencefil baharatını yemeklerde kullandığınız zaman, hemen tanınabilir oldukça lezzetli çok farklı bir tada sahiptir. Narenciyeyi de hatırlatan bu bitki yemeklerde kullanıldığı zaman yalnızca baskın bir lezzete değil aynı zaman da baskın bir aromaya da sahiptir. 
 • Hemen hemen her iklim şartların da yetişebilen bu kök bitki özellikle Asya mutfağında oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 
 • Zencefil pek çok şekilde tüketilebilen bir baharattır. Çay olarak da tüketilebilen zencefil çayını tüketmenin faydaları baharat olarak tüketildiği zamanın özelliğinin çok daha ötesinde bir faydadır. Bu popüler baharat ve bitki türüyle yapılan şifalı çay sağlık açısından oldukça büyük bir faydaya sahiptir. 

Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Zencefil çayı kanserle savaşır

Zencefil çayı hakkında yapılan araştırmalar bu çayın pek çok sağlık soruna iyi gelmesinin yanı sıra kanser problemlerine de iyi geldiği görülmüştür.  

Zencefil bitkisiyle yapılan bu çay, başta yumurtalık kanseri olmak üzere pek çok kanser türünün tedavi sürecinde etkili olduğu görülmektedir.

Bu konu hakkında yapılan araştırmalar zencefilin yumurtalık kanseri hücrelerini ortadan kaldırmak ve yok etmek için oldukça etkili olduğunu kanıtlamıştır. Ancak asıl önemli olan durum ise kötü kanser hücrelerinin ölmesini durdurmasının yanı sıra bu kanser hücrelerine karşı savunmaya geçip saldırmasıdır. Kanser problemi yaşayan kişiler doktoruna danışarak düzenli bir şekilde dozajını aşmadan zencefil tüketebilirler. Tedavi sürecini hızlandırıp kanseri yenmenize yardımcı olur.

 • İrritabl Bağırsak Sendromuna yardım eder

 İrritabl Bağırsak Sendromundan rahatsız olan kişiler zencefil baharatını ya da zencefil çayını düzenli bir şekilde tüketmeye başladıktan sonra hastalığın yaşattığını ve belirtilerde rahatlama hissettiklerini görecekler. 

İlginç olanı zencefili vücudunuza hangi yöntemle aldığınızın öneminin olmamasıdır; zencefil kökünü yemeklerde kullanmak, takviye olarak almak ya da çayını demlemek fark etmeksizin hepsi bağırsak ve sindirim sistemini düzenleme de ve sakinleştirmede etkili sonuçlar elde edilmiş olacaktır.

 • Zencefil çayı mideyi yatıştırır

Zencefil çayının en büyük özelliklerinden bir tanesi de mide bulantısı problemini yatıştırmaktır. Bu şekilde kendinizi hasta hissettiğiniz durumlar da zencefil çayı içerek midenizi yatıştırabilir ve bulantının geçmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Maryland Üniversitesinde zencefil bitkisinin üzerinde yapılmış olan pek çok çalışma vardır. Bu çalışmalar,  rutin hastalıkları, sabah saatlerinde oluşan mide bulantılarını tedavi ettiği gibi kanser hastalarında kemoterapi ve ameliyat sonrası oluşan mide bulantılarına da etki ederek iyi gelmektedir.

 • Kas ağrılarını rahatlatır

2010 yılında basılan “The Journal of Pain” dergisinde yayınlanan bir takım çalışmalara göre, zencefil bitkisinin anti-inflamatuar özelliğine sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bu özelliği sayesinde egzersiz sonucu oluşan şiddetli kas ağrılarını dindirmeye ve rahatlatmaya oldukça yardımcı olur. 

 • Beyin sağlığını korur

Yapılan bazı araştırmalar ve laboratuvar çalışmaları, zencefil ve zencefil çayının beyin üzerinde ki bir takım bölgelere müdahale ederek oksidatif stresle mücadele etmeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir. 

Zaman geçtikçe artan ve yaşa bağlı olarak oluşan beyin üzerinde ki gerilimler sebebiyle görülebilen Alzheimer, bunama ve Parkinson hastalığı gibi çeşitli sıkıntılı hastalıkların oluşmasının önüne geçerek beyin fonksiyonlarına iyi gelmektedir. Zencefilin sahip olduğu antioksidanlar beyin hücrelerinin tehlikelerden korunmasını sağlar, doğal ve yavaş bir yaşlanma sürecine de destek olur.

 • Zencefil çayı iştahı düzenler

Durgun bir metabolizmaya ya da sindirim sistemine sahip olan kişiler için ihtiyaç duydukları besin ögelerini tüketmek için yeterli iştaha sahip değillerdir.

Zencefil çayı ve baharatı, lezzetli olduğu kadar sağlıklı da olan yiyecekleri tüketebilmeleri için iştah sıkıntısı olan kişilere iştah açarak yardımcı olabilir. Aynı zamanda mide asidini ve sindirim enzimlerini dengeler, bu şekilde açlık sinyallerini ve sindirimi düzenler. 

 • Menstrual rahatsızlıkları giderir

Zencefil çayının sunmuş olduğu faydalardan yararlanabilmek için yalnızca içerek tüketmek bu karışımdan yararlanmanın tek yolu değildir.

Eğer adet döngüsü esnasında, ağrılı bir kanama süreci yaşıyorsanız, şiddetli kramplardan şikâyetçiyseniz, sıcak zencefil çayına temiz bir havluyu batırıp alt karın bölgesinde ağrıyan kısmın üzerine uygulamayı denemelisiniz. Zencefil çayının temas ettiği yerlerde de olumlu yönde etkiler gösterildiğini, ağrıları azalttığı ve kasların gevşemesine yardımcı olduğu gözlemlenir. Aynı zamanda adet dönemlerinde ağrılı geçiriyorsanız, zencefilli ballı bir fincan çay da içerek hem tatlı ihtiyacınızı karşılayıp hem de ağrıyı azaltabilirsiniz. 

 • Doğurganlığı artırır

Bazı insanlar zencefil çayı içmenin erkekler için afrodizyak olarak çalıştığını bu şekilde doğurganlığın artımına yardımcı olabildiğine inanılmaktadır..

 • Solunum problemleriyle mücadele eder

Zencefil çayı kış aylarında sık yaşadığımız nezle ve soğuk algınlığı nedeniyle oluşan burun ve geniz tıkanıklığının açılmasına ve rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zaman da çevresel problemler ve alerjik problemler nedeniyle oluşan solunum belirtileri için de bir fincan sıcak zencefil çayını tüketmeyi deneyebilirsiniz. 

 • Kan dolaşımı artırır

Zencefilin içerisinde bulundurulduğu birçok vitamin çeşidi, mineraller ve amino asitler  kan dolaşımının artmasını sağlar ve bu şekilde oluşabilecek kalp ağrılarını ve problemleri yaşama riskini en aza indirerek kalp sağlığına yardımcı olur. Zencefil arterlerde yağın birikmesini ve oluşmasını önleyerek olası bir kalp krizi ve inme riskini engeller.

 • Zencefil çayı kilo verdirir

Zencefil çayı çeşitli yollarla kilo problemi yaşayan insanlar da kilo vermeye destek olarak bu süreci hızlandırıp yardımcı olmaktadır. İlk olarak, aşırı olan yağları yıkımını hızlandırabilir, ikinci olarak ise çok fazla yemek yemeseniz bile içerisinde bulundurduğu pek çok bileşen sayesinde uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle, kalori alımı daha az olacaktır ve istenmeyen kilolardan kurtulma süreci de başlayacaktır. 

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Zencefil düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirmeyi sağlayan antioksidanlar içermesinden dolayı sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Her gün yaklaşık bir fincan zencefil çayı tüketmeniz sizin için yeterli olacaktır.

Bağışıklık sistemi vücudun dengesini düzenlemek ve korumak için tasarlanmış olan bir dizi karmaşık süreçten sorumludur. Bazen bağışıklık sistemini aşırı aktif bir hale gelebilir ve bu durum da vücutta istemeyen durumlar yaratmasına sebep olabilir.

Zencefilin düzgün ve dengeli çalışan bir bağışıklık sistemine olan katkıları bilimsel araştırmalar sonucu ortaya konmuştur.

 • Ağız temizliğini sağlar

Şaşıracaksınız ama zencefil gazlı içecek üretiminde de karşımıza çıkabilmektedir. İçilen zencefilli herhangi bir içecek (gazlı içecekler, sıcak çay, zencefil aromalı içecek) zencefilin anti-mantar ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde diş ve diş eti sağlığını desteklemeye de yardımcı olur.

 • Stres ve endişeyi azaltır

Zencefil kökünün faydaları saymakla bitmez. Bilinen bir başka sağlıklı faydası ise gergin insanlarda sakinleştirici ve yatıştırıcı bir özelliğe sahip olmasıdır. İş yerinde ya da okulda yaşanan stresli bir günün ardından bir fincan zencefilli çay ya da içine zencefil dilimleri eklenmiş yeşil çay içmeyi deneyin, zencefil bitkisinin yatıştırıcı özellikleri sizi daha rahat ve sakin hissettirirken endişe ve stresi azaltmaya da yardımcı olarak rahatlamanızı sağlayacaktır.

 •   Soğuk algınlık, grip ve öksürüğe yardımcı olur

Kış aylarında sık karşılaştığımız soğuk algınlığı yüzünden, moraliniz bozuksa kendinizi keyifsiz ve güçsüz hissediyorsanız bir fincan zencefil çayı tüketebilirsiniz. Hafif bir sıcaklık hissettirirken aynı zamanda solunum yollarındaki daralmayı açarak daha kolay nefes alınımı destekler ve iyileşme sürecinizi de hızlandırır. 

 • Migren ve baş ağrılarını rahatlatır

Migren ve baş ağrısından mustarip olan kişiler düzenli olarak her gün bir fincan sıcak zencefil çayını tüketerek oluşan ağrıları rahatlatabilir. Yapılan çalışmalar, zencefil çayının iltihapla, kronik ve inatçı baş ağrılarıyla savaştığını kanıtlamıştır. 

Zencefil Çayı Tarifi

Zencefil çayı nasıl yapılır tarifini vermek istiyoruz. Soğuk algınlığı için zencefil çayı nasıl demlenir tariflerimiz içerisindedir.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil
 • 2 fincan su
 • 1 çay kaşığı bal
 • Yarım çay kaşığı limon suyu

(İsteğe bağlı olarak: Tarçın, ekinezya, papatya, nane, kırmızıbiber)

Hazırlanışı:

 • İlk olarak zencefilin kabuklarını soyun ve ince ince dilimleyin.
 • Zencefili ve isteğe bağlı olan bitkilerden seçtiklerinizi aynı kaba koyun.
 • Bir miktar su kaynatın ve bitkilerin üzerine dökün, 10 dakika demlemeye bırakın.
 • Limon suyunu ve balı ekleyin. Tercihe göre sıcak ya da soğuk içebilirsiniz. 

Soğuk Algınlık ve Grip İçin Zencefil Çayı

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı zencefil parçaları
 • 10 adet fesleğen yaprağı
 • Yarım çay kaşığı toz çay
 • Bir miktar şeker

Hazırlanışı:

 • Zencefili ezin, fesleğen yapraklarını bıçakla kesin.
 • 1 bardak suyu kaynatın.
 • Çay tozunu atın ve kaynamaya başladığında zencefil ve fesleğeni ekleyin daha sonra ateşi kapatın.
 • İsterseniz damak zevkinize göre içerisine şeker ekleyin ve iyice karıştırın.

Limonlu, Ballı, Zencefilli Çay

 • Limon

C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlü tutar, vücuttaki serbest halde bulunan radikalleri nötralize eder. Olası bir iltihap ve şişkinliği azaltır.

 • Zencefil

Kış aylarında yaşanan soğuk algınlığı ya da grip varsa vücudunuzda biriken toksinleri atmanız da yardımcı olur. Zencefil aynı zamanda bozulmuş mideyi, baş dönmesini, mide bulantısını ve kusmayı da tedavi eder.

Zencefilin faydaları nelerdir detaylar için>>

 • Bal

Doğal bir öksürük kesici ve boğaz yumuşatıcısıdır. Enfeksiyonla mücadele için vücuda yardım eder ve yüksek ateş riskini azaltır. Balın doğal tatlılığı zencefil ve limonun ekşiliğini dengeler.

Malzemeler:

 • İyice temizlenmiş 2 limon
 • İşaret parmağı büyüklüğünde 2 adet taze zencefil
 • Ham bal
 • 12 adet küçük kavanoz

Hazırlanışı:

 • Limon ve zencefili dilimleyin daha sonra kavanozların içine yerleştirin. 
 • Balı yavaşça zencefil ve limonların üstüne dökün ve iyice etraflarını sarmasına izin verin. Balı üstü dolana kadar doldurun sonra kapağı kapatın.
 •  Buzdolabında saklayın, zaman içinde jöle kıvamını almaya başlayacaktır. 
 • Yatıştırıcı bir çaya ihtiyaç duyulduğunda, bu karışımdan 2-3 kaşık bir fincana koyun ve üstüne sıcak suyu dökün. 
 • İçinde limon ve zencefil parçalarının da olmasına özen gösterin. 3-4 dakika demlenmesini bekleyin ve sonra çayınızı yudumlayın.

Zencefil Çayının Zararları

Zencefil çayının zararları: Her besin de olduğu gibi zencefilde de bir takım yan etkiler ya da problemler yaşanabilir. Zencefil çayını çok fazla tüketmek ve abartarak içmek yan etkilere neden olarak sağlığınızı bozabilir, ancak bu yan etkiler ve riskler çok nadirdir. Bu yan etkilerin bazıları mide ekşimesi, ishal ya da ağız bölgesinde yaşanan tahrişler olabilir. 

Zencefil çayını düzenli tüketimi için dozaj talimatları vardır. Bu dozaja dikkat etmenize rağmen yan etkilerden herhangi biri görülmüşse zencefil çayı içimi durdurulmalıdır. 

Not: Zencefil çayı alımı sınırlı olmalıdır ve kişi aşağıdaki gruplara dâhilse mutlaka bir doktora danışmalı ondan sonra bu çayı kullanmaya başlamalıdır.

 • Zencefil Çayı Hamilelikte Kullanımı

Yapılan bazı araştırmalar ve bazı raporlar hamilelik döneminde oluşan sabah bulantıları için zencefil çayını önerilirken, bazı araştırmalar ise zencefil çayını tüketmenin çocuk düşünme riskini yükseltildiğini iddia etmiştir. Bazı insanlarda zencefil çayının foetal hormonlarını etkilemesinden korkmaktadır. Bu nedenle hamileyseniz zencefil çayını tüketmeden önce doktora danışmalısınız.

 • Diyabet

Zencefil kişilerde kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir. Bu duruma bağlı olarak, tedavinin doktor tarafından ayarlanmasına ihtiyaç duyulabilir. Ancak tüketmeden önce doktora danışılmasında büyük fayda vardır. 

 • Kanama bozukluğu

Zencefil aynı zamanda kanama riskini artırabilir. Bu nedenle adet dönemleriniz düzensiz geçiyorsa ya da çok sık burun kanaması yaşıyorsanız. Bu çayı tüketmeden önce doktora danışmalısınız. 

 • Kalp hastalıkları

 Zencefili her gün birkaç bardak tüketerek çok yüksek dozda almak kalp hastalığını düzeltmek yerine daha da kötüye gitmesine neden olabilir. 

Aşağıda bahsettiğimiz ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız zencefil çayını tüketmek için doktorunuza danışmanız gerekebilmektedir.

 • Yavaş kan pıhtılaşması için alınan ilaçlar

Yavaş kan pıhtılaşmasını düzenlemek için ilaç kullanılıyorsanız, zencefil çayı ya da içeceklerini tüketmek sınırlı olmalıdır. Aynı zamanda zencefil kan pıhtılaşmasının yavaş olmasından dolayı kolayca morarmaya ya da kanamaya da sebep olabilir.

 • Diyabet için alınan ilaçlar

Zencefil problemiyle beraber diyabet ilaçlarını beraber kullanmak kan şekerinin çok fazla düşmesine sebep olabilir. Eğer düzenli bir şekilde zencefil çayı tüketmeyi planlıyorsanız ilaçların dozunun tekrar doktorunuz tarafından ayarlanması gerekebilir. Bu nedenle doktorunuza danışmanızda fayda vardır. 

 • Yüksek tansiyon için alınan ilaçlar

Kan basıncını düşürmek için zencefil çayını yine bunun için alınan ilaçlarla tüketmek tansiyonu çok fazla düşürebilir. Bu da düzensiz kalp ritmine sebep olabilir. 

Tavsiyeler

 • Zencefil çayı nasıl içilir?

Zencefil çayını buz dolabında saklayınız. Nane eklediğinizde daha aromatik bit tat oluşmaktadır. Baharat sevmiyorsanız çimdik tarçın ekleyebilirsiniz.

 • Zencefil çayı günde kaç bardak içilmeli?

Zencefil çayı genelde sabah ve akşam 2 bardak önerilir. Günde max 3 bardak tüketilebilir. Menstrüasyon döneminde kanama fazla ise 4 bardağa kadar çıkılabilir.

 • Zencefil çayının anne sütüne etkisi

Anne sütünü artırır. Emzirme döneminde mutlaka kullanmak gerekir.

 • Zencefil çayı aç mı tok mu içilir?

Aç yada tok karnına tüketmekte bir sakınca yoktur. Ancak aç karnına mide bulantısı yapabilir. Hassas mide yapısına sahipseniz genelde tok karnına içmeye özen gösterin.

 • Zencefil çayı adet keser mi?

Genelde kadınlar adet döneminde 2-3 bardak zencefil çayı tüketmeli. Sancı ve ağrılara etkili olmasının yanı sıra adet kanamasını azaltıcı özelliğe sahiptir.

 • Zencefil çayı baş ağrısına iyi gelir mi?

Baş ağrısı ve migrene iyi gelen zencefil çayı migren ataklarına karşıda etkilidir.

 • Zencefil çayı boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Zencefil çayı öksürük ve boğaz ağrısına iyi gelmektedir. Grip ve nezle olduğunuzda soğuk kış aylarında rahatlıkla içebilirsiniz.

 • Zencefil çayı düşüğe neden olur mu?

Günde 1-2 bardak zencefil çayı tüketmenin herhangi bir zararı yoktur. Yalnız çok aşırı tüketimlerde düşük yapmanıza neden olabilir. Hamilelik döneminde fazla kullanımlardan kaçınılmalı.

 • Zencefil çayının hamilelere zararı var mı?

Aşırı tüketimi hamilelik döneminde düşüğe neden olacağı için bulantı ve kusmayı gidermek için günde 2 bardaktan fazla tüketmeyiniz.

Sonuç

Zencefil çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızda işlediğimiz konular şu şekilde oluştu. Öncelikle zencefil çayı nedir, zencefil çayının faydaları nelerdir detaylı olarak anlatılmıştır. Dahasında zencefil çayının zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer verilmiştir. Zencefil çayı nasıl yapılır tarifi ve  zencefil çayı içmek isteyenlerin sorularına da yanıtlar vermeye çalıştık. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem