Zatürreye Ne İyi Gelir?

05.10.2015
459
Zatürreye Ne İyi Gelir?

Zatürreye (pnömoni) Ne İyi Gelir? olarak da bilinen zatürre, bir veya her iki akciğerde hava keseciklerini enfekte eden bir enfeksiyon sonucu ortaya çıkmaktadır. Hava kesesi, sıvı veya suyla (pürülan materyal) dolabilmekte, bu da balgam, ateş, titreme ve solunum zorluğuyla beraber şiddetli öksürüğe neden olabilmektedir. Bakteriler, virüsler ve mantarlar da dâhil olmak üzere çeşitli organizmalar zatürreye sebebiyet verebilmektedir. Zatürre hastalığı kaç günde geçer? Zatürreye ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu? Zatürre için ne yemeli? Zatürre nedir Ölümcülmüdür? Sorularına yazımızda yanıt aramaktayız.

Zatürrenin durumu, hafif ile hayatı tehdit eden ciddiyet derecesinde değişebilmektedir. Bebekler, küçük çocuklar, 65 yaşından büyükler ve sağlık sorunları yaşayanlar ya da bağışıklık sistemi zayıflamış olan insanlar için zatürre daha ciddi bir hal alabilmektedir.

Zatürrenin Belirtileri

Zatürre başlangıcı ve belirtileri 24 ya da 48 saat içinde birdenbire ortaya çıkabilmektedir. Aynı şekilde, belirtiler birkaç gün içinde yavaş yavaş da oluşabilmektedir.

Zatürre nasıl anlaşılır? Ortak zatürre belirtileri şunları içermektedir:

  • Öksürük – kuru olabilir ya da kalın sarı, yeşil, kahverengi veya kan lekeli mukus (balgam) üretebilir.
  • Nefes darlığı – nefesiniz hızlı ve sığ olabilir, dinlenirken bile nefes darlığı hissedebilirsiniz.
  • Artan kalp hızı atışı
  • Genel olarak iyi hissetmemek
  • Terleme ve titreme
  • İştah kaybı
  • Göğüs ağrısı – nefes alırken veya öksürürken daha da kötüleşir.

Zatürrenin Nedenleri

Zatürre neden olur? Zatürre ya pnömoni, soğuk algınlığı veya grip virüsü ile tetiklenebilir, bu da mikropların alveollere erişmesini sağlar. Pnömoniye neden olabilecek mikroorganizmaların bazıları şunları içerir:

Bakteriler: Belirtiler pas veya yeşil renkli balgam içerir. Her yaştan insan bu bakterilerden etkilenebilir, ancak hassas gruplar arasında bebekler, yaşlılar, alkol bağımlıları ve ameliyattan yeni çıkanlar ya da diğer hastalıklarla (akciğer hastalığı gibi) mücadele edenler bulunmaktadır.

Virüsler: Belirtiler şiddetli gribe benzemektedir. Pnömoni vakalarının yaklaşık yüzde 50’sinin viral enfeksiyonlardan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Mycoplasma (özel bir bakteri türü): Belirtiler beyaz balgam, bulantı ve kusmayı içerebilir. Mikoplazma organizmalarının neden olduğu pnömoni genellikle hafiftir ancak iyileşme süresi daha uzundur.

Zatürrenin Tedavisi

Zatürre nasıl geçer? Zatürrenin tedavisi türüne ve şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Viral zatürre, dinleme ve bol bol sıvı tüketimi ile tedavi edilir. Bakteriyel zatürre de ise genellikle antibiyotiklerle tedavi uygulanır. Mantar nedeniyle zatürre durumunda antifungal ilaçlarla iyileşme sağlanır.

Ateşi düşüren, ağrıyı azaltan ve öksürüğü bastıran ilaçlar da tedavilere dâhil edilmektedir. Buna ek olarak, dinlenmek, bol su içmek ve uykuya ağırlık vermek oldukça önemlidir.

Semptomlar kötüleştiğinde ya da bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda hastanede tedavi uygulanmaktadır. Hastanede yatan hastalar genellikle intravenöz antibiyotikler ile tedavi edilmektedir. Çoğu zaman tedavi süresince oksijen desteği de sağlanmaktadır.

Zatürreye Ne İyi Gelir?

Zatürre Bitkisel Tedavisi

Sarımsak: Sarımsakların bir antibiyotik olarak kullanıldığı bilinen bir bitkidir. Sarımsak, insan vücudunun doğru çalışması için gerekli olan iyi bakterileri öldürmeden kötü mikroplara odaklanarak vücuda büyük bir fayda sağlamaktadır. Bu nedenle, iyi ya da kötü bakterileri ayırt etmeden onları yok etmeye çalışan birçok reçeteli antibiyotikten çok daha iyi bir sonuç vermektedir. Zatürre için sarımsak kullanmaya başlamadan önce bir sağlık uzmanından bilgi almakta fayda vardır.

Zerdeçal: Zerdeçalın birçok tıbbi özelliği vardır ve bir dizi rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılmaktadır. Yardımcı olduğu durumlardan biri de zatürre olarak bilinmektedir. Çemen, karabiber ve zencefil gibi diğer otları zerdeçalla birlikte kullanmak akciğerleriniz için bir avantaj sağlayabilmektedir. Bunları pişmiş ya da pişmemiş olarak tüketmek tamamen sizin tercihinize bağlıdır.

Acı biber: Acı biber hem kapsaisin hem de beta-karoten maddelerini içermektedir. Bu maddeler nedeniyle acı biber mukusu temizlemeye yardımcı olmaktadır. Mukusun temizlenmesini sağladığı için de mukus zarının iyileştirilmesine destek olmaktadır. Bir bardak suyun içine biraz limon suyu ve biraz da acı biber ekleyip günlük olarak tüketebilirsiniz.

Sebze suları: Havuç, ıspanak, salatalık veya pancar gibi taze sebze suları zatürre belirtilerinin tedavisinde çok etkilidir. Bağışıklık sistemini geliştirir, mukozayı çözer ve vücudun detoks yapmasına yardımcı olurlar. Vücudun solunum sistemi için son derecede yararlı olan esansiyel mineraller açısından da zengindirler. Yukarıdaki sebzeleri kullanarak bir sebze suyu hazırlayabilirsiniz. Bu sebze suyunu günlük olarak içebilirsiniz.

Zencefil: Zencefil yemekler ve çaylar için lezzetli bir seçenek olsa da aslında zatürre gibi hastalıklar için oldukça tedavi edici ve hastalığı önleyicidir. Zencefilin aktif maddesi olan gingerol, bağışıklık sistemi için uyarıcıdır. Zatürrenizin altında yatan nedeni olabilecek herhangi bir bakteri veya viral enfeksiyonun ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilmektedir.

Limon suyu: Limon suyunun antibakteriyel yapısı sahip olduğu yüksek C vitamini içeriğine bağlıdır. Yüksek antioksidan konsantrasyonlu limon suyu tüketimi, bağışıklık sisteminizi artırmak ve genel vücut ısısını düşürmek için mükemmel bir yoldur. Bu, bakteriyel bir zatürre vakası geçirmeniz durumunda çok önemlidir. Limon suyu ayrıca mukus ve balgamı da temizleyerek iltihaplanmayı azaltır ve solunumun rahatlamasına yardımcı olur.

Ekinezya: Ekinezya yağı, bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği nedeniyle oldukça iyi tanınan ve zatürre için kullanılan popüler bir evde tedavi yöntemidir. Ekinezya, antiviral ve antibakteriyel bir kapasiteye sahiptir. Sıcak su, bal ve nane ile karıştırılarak akciğerdeki tüm enfeksiyonları temizlemek için lezzetli ve etkili bir tonik hazırlayabilirsiniz.

Susam tohumu: Susam tohumları, balgamı atmaya yardımcı olacak doğal bir balgam söktürücüdür. Bir bardak suda bir çorba kaşığı susam tohumunu kaynatın. Sonra, bir çorba kaşığı keten tohumu ekleyin ve kaynatmaya devam edin. Ardından, bu karışımı süzün. Zatürre için bir tutam tuz ve bir çay kaşığı bal eklemelisiniz. Bu doğal tedaviyi günde bir kez içebilirsiniz.

Çam yağı: Çam yağı zatürre için rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Göğüs kafesinizin üzerine bir miktar çam yağını masaj yaparak sürebilirsiniz. Ayrıca terebentin yağı ve kafur yağı ile karışım da yapabilirsiniz. Ardından, yine masaj için bu yağ karışımını kullanabilirsiniz. Yağ sürdüğünüz alanı yünlü bir bezle veya sıcak pamukla örtmelisiniz.

Çay ağacı ve okaliptüs yağı: Çay ağacı ve okaliptüs yağları antibakteriyeldir. Pnömoniye neden olan mikropları öldürmeye yardımcı olurlar. Okaliptüs yağı akciğerlerdeki mukusun parçalanmasını sağlar ve tıkanıklığı hafifletir. Biraz su kaynatın ve 5 damla çay ağacı veya okaliptüs yağı ilave edin. Başınızı örtmek için bir havlu kullanarak, öne eğilin ve dumanı teneffüs edin. Yağ kokusu ortadan kalkıncaya kadar devam edin. Pnömoni için basit ve kolay bir evde tedavi yöntemidir.

Çemen: Çemen tohumları, vücudun zararlı kimyasallarını temizlemek için çok etkilidir. Mukusla doldurulmuş göğsün açılmasına yardımcı olmaktadır. Bu tohumlar, kesin sorunu gidermek için tıbbi özelliklere sahiptir. Suya çemen tohumu ekleyin ve kaynatın. Sonrasında bu suyu süzün ve biraz limon suyu ekleyin. En iyi sonuçlar için bu karışımı için.

Fesleğen ve karabiber: Fesleğen ve karabiber ciğerlerinize iyi gelir ve zatürrenin tedavisinde yardımcı olur. Fesleğen ve karabiberi, zatürre ile mücadelede evde tedavi yöntemi haline getirmek için, kaynatarak hazırladığınız fesleğen suyuna bir tutam karabiber ekleyin. Bu karışımı altı saatte bir tüketin.

Zatürre Evde Tedavi Yöntemleri

Buhar: Buhar tedavisi enfeksiyondan korunmak için etkilidir. Bu yöntem sayesinde öksürük ve tıkanıklığın şiddetini azaltarak daha rahat nefes alma sağlanabilmektedir. Okaliptüs, lavanta, çay ağacı, limon veya kafur yağı gibi uçucu yağları kaynatılmış suya ekleyebilirsiniz. Bu karışımın sıcaklığını teneffüs ederek buharından yararlanın. Nefes alırken, buharın vücudunuzun dışına çıkmaması için bir havlu kullanın.

Karbonat: Antiviral ve antifungal yeteneklere sahip olan karbonat, zatürreden kaynaklanan tahrişten kurtulmanıza yardımcı olabilir. Karbonatlı suyu deneyebilirsiniz. Bu yöntem vücuttaki toksinleri yok etmeye destekçi olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem