Zambak Yağının Faydaları

A+
A-
Zambak Yağının Faydaları

Bu yazı zambak yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Zambak yağı kullananlar zambak yağı nasıl çıkarılır, zambak yağı nasıl kullanılır, zambak yağının cilde faydaları, zambak yağının saça faydaları gibi sorgularda bulunmaktadır.

Zambak yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

Zambak Yağı Nedir?

Zambak tüm dünyada yetişen çok güzel bir bitkidir. Sahip olduğu doğal yağ, sağlığa olan birçok faydasıyla bilinmektedir. Zambak yağı, zambak çiçekleri hassas bir yapıya sahip olduğu için pek çok esansiyel yağ gibi damıtılarak üretilmez. Kokusuz yağlara eklenen zambak çiçekleri bu yağlarla bütünleşerek onlara güzel bir koku ve tıbbi özellikler katmaktadır. Bu yöntemle çiçeklerden elde edilen uçucu yağlara tıbbi değerini vermede önemli rol oynayan maddeler ise linalol, vanilya, terpineol, feniletil alkol, palmitik asit, sinnamik asit ve benzoik asit olarak bilinmektedir.

Zambak yağı aynı zamanda birçok krem, losyon, yüz yıkama ve kozmetik ürünü yapımında kullanılmaktadır.

Zambak Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Zambak Yağı Kalp sağlığına iyi gelir

Zambak çiçeği yağı mükemmel bir kalp toniği olarak bilinmektedir. Bu bitkisel yağ, yaşlı insanlar için kalp rahatsızlıklarının tedavisinde kesinlikle güvenlidir. Zambak yağı, kapakçık kalp hastalığı, damla tıkanıklığı, konjestif kalp yetmezliği ve diğer kalp yetmezliği gibi kardiyak bozuklukları tedavi edebilmektedir. Organik çiçek yağında bulunan flavonoidler, arterleri ve kan dilatasyonunu uyarmaktadır. Aynı zamanda diüretik özellikler sunan zambak yağı, kan basıncı seviyesini de düşürmektedir.

 • Zambak Yağı Depresyonla mücadele eder

Zambak yağının zihinsel problemleri hafifletmeye yardımcı olduğu söylenmektedir. Bu nedenle, zambak yağı aromaterapide baş ağrısı, depresyon ve melankoli ile mücadele etmek için kullanılmaktadır. Ayrıca bellek kaybı, apopleksi ve epilepsiyi tedavi etmek için de zambak yağından faydalanılmaktadır. Beyin hücrelerini güçlendirmek ve beynin bilişsel süreçlerini iyileştirmek için oldukça faydalıdır.

 • Zambak Yağı Kronik akciğer hastalıklarının tedavine yardımcı olur

Bu bitki, amfizem ve astım gibi kronik obstrüktif akciğer hastalıkları (KOAH) tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda, tedavi edilmezse konjestif kalp yetmezliğine neden olan akciğer ödemini engellemek için bazı tedavi yöntemlerinde de zambak yağından yararlanılabilmektedir.

 • Zambak Yağı pektoris tedavisine yardımcı olur

Zambak çiçeği yağının, koroner arterlerde spazmlardan kaynaklanan göğüs ağrısını azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda, kalp kasına oksijen teminini artırmaya da destek olmaktadır.

 • Zambak Yağı Ateşi düşürmeye yardımcı olur

Zambak çiçeği yağı kan dolaşımının hızını azaltmaya yardımcı olarak vücudun ısısını düşürmektedir. Bu nedenle, özellikle ateşin tedavisinde sıklıkla zambak yağına başvurulmaktadır. 

 • Zambak Yağı İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir

Zambak çiçeği yağıyla hazırlanan tentür, idrar yolu enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olabilmektedir. Üretrada oluşan tıkanıklığı temizleyerek idrar yolu tedavisini desteklemektedir.

 • Zambak Yağı Sindirim sistemine yardımcı olur

Zambak çiçeği yağı hem temizleyici hem de müshil özelliklerine sahiptir. Bu nedenle, vücudun sindirim sürecine destek olarak sürecin düzgün bir şekilde işlemesini sağlamaktadır.

 • Zambak Yağının Diğer faydaları

Zambak yağlarının diğer faydaları arasında ise, vücutta fazla suyun tutulmasını önlemek, böbrek taşlarını temizlemek ve gut ya da romatizma gibi eklem problemleriyle ilişkili ağrıları azaltmak bulunmaktadır. Aynı zamanda felç, şok ve konuşma kaybının tedavisinde de zambak yağı kullanılmaktadır. 

Zambak Yağının Cilde Faydaları

 • Cilt problemlerine iyi gelir

Zambak yağı, minör yanıkların, yaraların ve yara izlerinin tedavisinde merhem amacıyla kullanılmaktadır. Yaralı dokuları hızlı ve etkili bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir. Zambak yağı aynı zamanda cilt yüzeyindeki koyu renkli lekeleri gidermeye de destek olabilmektedir. 

 • Cilt tonunu eşitler

Zambak çiçeği yağı suyla damıtılarak bir tonik hazırlanabilmektedir. Bu tonik ise, cildi aydınlatmak, parlatmak ve sağlığını teşvik etmek için yardımcı olmaktadır. Zambak yağı ile hazırlanan tonik aynı zamanda cildi sıkılaştırmaya destek de olmaktadır.

Zambak Yağı Maskesi

Malzemeler:

 • Aloe vera
 • 1 tatlı kaşığı zambak yağı
 • 1 yemek kaşığı pirinç unu
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

 • Bir kabın içerisine zambak yağı, pirinç unu ve yoğurdu katalım.
 • Tüm malzemeleri homojen hale gelene kadar karıştıralım.
 • Yaptığımız maskeyi cildimize oval hareketlerle masaj yaparak uygulayın.
 • Maske cildimizde yarım saat kaldıktan sonra durulayın.
 • Bu maskeyi haftada bir defa yapmanız gerekir.

Zambak Yağının Zararları

Zambak yağı hamilelik: Hamile kadınlar, emzirilen anneler ve çocuklar, öncesinde iyi eğitilmiş bir sağlık uygulayıcısına ya da bir doktora danışmadan uçucu yağlar kullanmamalıdır.

Tavsiyeler

Zambak yağı diğer yağlarla birlikte kullanılabilir, zambak esansiyel yağı aynısafa çiçeği yağıyla karıştırıldığında; hassas ciltler için oldukça etkili olabilmektedir.

Zambak yağı banyo suyuna eklenerek kullanılabilir. Aynı zamanda, yağla vücuda yapılan masajlar etkili bir rahatlama yöntemi olabilmektedir. Kuru kesikler, kuru dirsekler için faydalıdır. Yüz nemlendiricisi ya da gözaltı yağı olarak kullanılabilir.

Sonuç

Bu yazı zambak yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Zambak yağı kullananlar zambak yağı nasıl çıkarılır, zambak yağı nasıl kullanılır, zambak yağının cilde faydaları, zambak yağının saça faydaları gibi sorgularda bulunmaktadır.

Zambak yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

keçeli kalem lekesi