Yüzdeki Lekelere Ne İyi Gelir?

07.02.2016
415
Yüzdeki Lekelere Ne İyi Gelir?

Yüzdeki Lekelere Ne İyi Gelir? Cildinizdeki koyu lekeler genellikle cildinizin altında koyu renk pigmentlerinin birikimi nedeniyle oluşur. Bunlar çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ve doğumdan yaşlılığa kadar her zaman gelişebilir. Bununla birlikte, koyu renk lekelerin oluşum nedenleri değişebilir. Bu cilt renk değişimlerini tanımlamak ve bunların nasıl geliştiğini anlamak, doktora veya dermatoloğa gitmenin gerekli olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Genetik, gebelik, UV ışığı ve cilt hastalıkları gibi koyu lekelere neden olan birçok faktör vardır. Stres, kontraseptif haplar, gebelikler ve menopozdan kaynaklanan hormonal değişiklikler 20 ila 50 yaşları arasında koyu lekelere neden olabilir. Güneş ışınlarına aşırı maruz kalma, hayatın ilerleyen aşamalarında koyu lekeler oluşturur. 20 yaşın altındaki akne, yara izi ve enfeksiyonun bıraktığı kırmızı lekeler zamanla koyu lekelere neden olabilmektedir.

Hiperpigmentasyon: Hiperpigmentasyon, cildin belirli bir bölgesi hasar gördüğünde ortaya çıkar. Cildin aşırı melanin üretmesine ve cildin belirli bir bölümünün daha koyu görünmesine neden olur.

Hormonal dengesizlikler: Hamilelikle ilişkili hormonal dengesizlikler, hücrelerin aşırı pigmentasyonunu tetikleyebilir.

Aşırı güneşlenme: Güneşe aşırı maruz kalma, cildi UV ışınlarından korumak için fazla melanin üretmeye başlamasına neden olabilir.

Deri bozuklukları: İnsanlar yaşlandıkça cilt üzerinde koyu renkli lekeler geliştirmeye daha yatkındır ve cilt kolayca yenilenmez; bu durum cildin hasarlı alanları elimine etmesini zorlaştırır.

Karaciğer hasarı: Ciltteki lekeler de karaciğer hasarının klasik bir işaretidir, çünkü vücut toksinleri hücrelerden uzaklaştırmada daha az etkilidir.

Sivilce izleri: Akne veya yara izleri genellikle solmaya biraz zaman ayıracak deride koyu renk lekeler bırakabilir. (3)

Cilt lekelerinin belirtileri

Koyu cilt lekelerinin ortak belirtileri ve semptomları şunlardır:

  • Cilt renginde oluşan renk değişimi nedeniyle cilt bütününde farklılıklar
  • Doğumda var olan ya da doğumdan sonra gelişen doğum izleri
  • Ciltte kaldırılmış veya batmış koyu lekeler
  • Tek bir koyu noktadan başlayıp geniş bir bölgeye yayılan leke

Cilt lekelerinin tedavisi

Lazer Terapisi

Bu tedavi için, rahatsız edici bölgelerde lazer cilde nüfuz eder ve UV ışıkları hücreler tarafından absorbe edilerek öldürülür. Bu tedavi ilk başlarda cildi daha koyu hale getirecek, ancak berrak bir cilt ortaya çıkarmak için bu bir hafta içinde açılacaktır.

Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon terapisi hasarlı cildin katmanlarını çıkarmak için mikroskobik kristal parçacıklar kullanır, bu nedenle yeni taze cilt ortaya çıkartılır.

Kimyasal Peelingler

Kimyasal bir soyma işlemi sırasında doktorunuz hafif bir asit konsantrasyonu uygulayarak derinin dış katmanlarını çıkaracaktır. Ardından aşırı melanin etkilenmediği deriyi ortaya çıkarmak için nötrleştirici uygulanır.

Yüzdeki lekeler için tedavi yöntemleri

Limon suyu: Limon suyu özellikle sivilceler nedeniyle oluşan yüzdeki koyu lekeleri çıkarma yeteneğine sahiptir. Limonda bulunan asidite ve doğal C vitamini, toksinleri atmak ve ölü hücreleri ovmak için önemlidir. Limonu sıkarak biraz suyunu çıkarın. Yumuşak pamuklu topu suya batırıp sonra koyu leke izlerine uygulayın. En az 20 dakika boyunca kurumasını bekleyin ve serin su ile durulayın. Bu adımları her gün tekrarlayın.

Aloe vera: Aloe veradaki enzimler ve vitaminler doğal içerikleriyle güçlü bir antioksidan olup yüzünüzdeki koyu noktaları ve karaciğer nedeniyle oluşan lekeleri açmak için çalışmaktadır. Aloe Vera suyunu kullanırsanız cildinizi güneş hasarına karşı da koruyabilirsiniz. Bitkinin suyunu çıkarmak için yaprağı kesin ve sıkın. Yüzünüzü temizleyin ve daha sonra kurumaya bırakın. Etkilenen koyu lekeli yüz bölgelerine doğrudan ovmak için hafifçe masaj yaparak uygulayın.

PatatesPatates koyu renk lekeler için bilinen ev ilaçlarından bir başkasıdır.  Patateslerin lekeleri açmaya yardımcı olan doğal beyazlatma özellikleri vardır. Patates içindeki nişasta pigmentasyonun azalmasına yardımcı olurken içerisindeki enzimler sağlıklı bir cildi destekler. Patatesi ayırın. Bir dilimi doğrudan siyah lekelere yerleştirin. Birkaç dakika bekletin ve daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

ZerdeçalZerdeçal, yüzünüzde siyah lekelerden kurtulmak için kullanılabilen, popüler bir cilt aydınlatma ajanıdır. Serbest radikal hasarını onarır, cilt pigmentasyonunu ve renk değişikliğini azaltır. Güneş lekelerini ve yaş lekelerini hızla gidermek için de etkilidir. 2 çay kaşığı zerdeçalı biraz süt ve limon suyu içeren karışıma ekleyin. Koyu lekelerin bulunduğu cilde uygulayın. Birkaç dakika bırakın ve ılık suyla yıkayın.

Yayık altı suyu: Yayık altı suyu cilt için mükemmeldir ve yıllarca doğal güzellik ajanı olarak kullanılmıştır. Cildinize çok faydalı laktik asit içerir. Doğrudan cilde pamuklu çubukla uygulandığında siyah noktalarla muazzam bir şekilde yardımcı olacaktır. Uygulayın, birkaç dakika bekleyin ve sonra durulayın. Sivilceye sahipseniz veya yağlı ciltlere meyilli iseniz o zaman küçük bir limon suyunu bu suya karıştırın harika bir sonuç verecektir. Yayık altı suyuna domates suyu eklenmesi de tavsiye edilir, son derece etkilidir.

SoğanSoğan koyu cilt lekeleri için son derece yararlıdır. Kırmızı soğan aslında bir ağartma maddesi olarak işlev görür çünkü doğası gereği asidiktir. Çiğ soğanı doğrudan cildinizdeki koyu lekelerin üzerine ovabilirsiniz. Görünüşlerinde kesinlikle bir fark göreceksiniz. Ham soğanları yüzünüzde ovmak istemiyorsanız, kimse sizi gerçekten suçlayamaz. Bunun yerine bir çorba kaşığı soğan suyu ile iki çorba kaşığı bal birleştirebilir ve bunu yaklaşık yirmi dakika boyunca karanlık noktalarınıza uygulayabilirsiniz. Soğanı kullandığınız zaman alanı gerçekten iyi yıkamayı unutmamalısınız.

Badem: 10 badem alın ve bir gecede suda bekletin. Ertesi sabah, derilerini soyun ve onları öğütün. Daha sonra, yarım çorba kaşığı sandal ağacı tozu ve bal (veya süt) ilave edip bir macun yapın. Karışımı etkilenen alanın her yanına uygulayın ve otuz dakika sonra yıkayın. Bademler mükemmel bir nemlendirici olarak hareket ederler ve böylece cildinizi parlak tutarlar.

Hindistancevizi yağıHindistancevizi yağının besleyici gücü büyüktür ve renk değişikliğini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Etkilenen bölgelere hindistancevizi yağı uygulayın ve cilt yağı eminceye kadar masaj yapın. Yapabildiğiniz kadar sık yapın.

Yoğurt: Düz yoğurt alın ve cildinize uygulayın. Yoğurdu cildinizde yirmi dakika bekletin ve ardından normal su ile durulayın. Bu çareyi günde iki kez en az dört hafta boyunca tekrarlayın. Yağlı cilde sahipseniz, yoğurt cildinize en iyisidir.

E vitamini: E Vitamini, cildin herhangi bir renk değişikliğinden korunmasına yardımcı olan bir antioksidandır. Etkilenen deri alanına sadece E vitamini yağı uygulayın ve 3-4 ay boyunca farkı göreceksiniz.

Elma sirkesiElma sirkesi birtakım iyileştirici özelliklere sahiptir. Cilt bakımında çok yararlı bir ürün haline getiren geniş bir yelpazede özelliklere sahiptir. Amino asitler, asetik asit ve vitaminler cildin bakımında elzemdir. Koyu lekeler çıkarmayı sağlayan bileşen kükürttür. Kükürt hiperpigmentasyon ve koyu spot tedavisi için en iyi tedavidir. Pamuklu bir bezi sirkeye batırın ve doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın. 30 dakika bekleyin ve durulayın. Alternatif olarak, taze limon suyuyla eşit oranda karıştırabilirsiniz. Uygulamak için pamuklu bir bez kullanın ve çözümü doğrudan koyu noktalara hafifçe ovun. 30 dakika bekleyin ve durulayın. Bunu 4-6 hafta boyunca günlük yapın.

KarbonatKarbonat koyu lekeler ve akne izlerini etkili bir şekilde temizlemek için kullanılan çok yaygın bir yöntemdir. Sivilcelere ait koyu lekelerden kurtulmak için bu yöntemi deneyebilirsiniz. Yeni cilt büyümesini teşvik edecektir. ½ çay kaşığı karbonat ve ½ çay kaşığı damıtılmış su kullanarak hazırlayın. Herhangi bir lekeyi çıkarmak için yüzünüzü yıkayın. Etkilenen bölgelere yavaşça ovuşturmak için sürtün. 5 dakika bekletin ve durulayın. Bunu gerekli bulursanız, her gün bir kez yapın. Kuru cilde uygulamayın.

DomatesDomatesler, enzim ve yüksek likopen içeriği nedeniyle güçlü bir antioksidandır. Etkili bir şekilde cildi beyazlatmaya yardımcı olarak, inatçı kahverengi lekeleri tedavi etmek çalışmaktadır. Bir domatesi kesip, dilimlerden birini etkilenen bölgelere sürtün veya saf domates suyu doğrudan lekelere uygulayın. Her iki durumda da, 20 dakika açık tutun ve sonra soğuk suyla durulayın. Etkinliği artırmak için, organik balın bir miktarını domatesin suyuna karıştırın.

AnanasAnanas suyunun genel olarak sağlık için iyi olabilecek iyi özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Ananasın ciltte koyu lekelerden kurtulmak için kullanılması da şaşırtıcı değildir. Pamuğu kullanarak, koyu lekelerden etkilenen farklı cilt bölgelerine ananas suyunu uygulayın. Bu, zamanla koyu noktaların yok edilmesine yardımcı olacaktır.

Bir başka konumuz cilt lekelerine ne iyi gelir

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem