Yumurtanın Faydaları ve Zararları

14.12.2014
918
Yumurtanın Faydaları ve Zararları

Yumurtanın faydaları ve zararları nelerdir. Eğer yumurtayı sevmiyorsanız üzülerek söylemeliyiz ki birçok açıdan sağlığınızı riske atıyorsunuz. Belki de yumurta gibi birçok besin kaynağını sadece sevmediğimiz için tüketmiyoruz ama asla unutmamamız gerekir ki her besin kaynağının vücut için farklı bir katkısı vardır.

Yumurtanın genelde kolesterole iyi gelmediği bilinir ama bunun dışında sağlık açısından çok daha fazla faydası vardır. Yumurtalar vitamin açısından çok zengin değillerdir A, E, B16 vitamini dışında ama kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum başta olmak üzere birçok madde ve element açısından zengindir ve sağlık açısından bu maddeler önemlidir.

Özellikle sabah kahvaltılarında tüketilen yumurta bünye için çok faydalıdır, demir eksikliğini giderir, kilo vermeye yardımcı olur, doyurucu özelliği vardır, beyin sağlığına faydalıdır, yüksek kaliteli protein içerir, kemik sağlığı için çok önemli bir besin kaynağıdır.

Yumurtanın faydaları maddeler halinde;

Tokluk Hissini ArttırırKahvaltıda yumurta tüketmek uzun süre tokluk hissinizin korunmasına yardımcı olur. Aşırı besin tüketme ve sürekli yeme isteğinizi azaltır ve böylece sağlıksız kilo almanızı engeller. Kahvaltılarda tüketeceğiniz bir yumurta sağlık açısından birçok fayda sağlamaktadır.

Yumurta Demir Seviyesini ArttırırSık sık baş ağrısı, sinirlilik ve yorgunluk hissi genelde demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bunu kesin olarak belirlemek için doktora başvurarak kan testi yaptırabilir ve demir seviyenizi tespit ettirebilirsiniz. Eğer düşük düzeyde demir tespit edilirse sorunu yumurta tüketimiyle çözebilirsiniz. Bünye tarafından yumurta kolay bir şekilde hazmedilebilir ve anemi tedavisi için de yardımcı olabilir.

Yumurta Besin Eksikliğini GiderirYumurta besin maddeleri açısından çok zengindir ve vücudumuzda meydana gelen birçok besin eksikliğini giderebilir. Bazı çalışmalar yumurta tüketenlerin yumurta tüketmeyenlerden daha fazla A, E ve B12 vitamini ihtiyacını gidermiş olduklarını ortaya koymuştur. Sıkı yumurta tüketicileri haliyle burada söylediğimiz vitamin ve besin eksikliklerinden kaynaklanan hastalıklara yakalanma riskini azaltmış oluyorlar.

Kötü Kolesterol HakkındaBazı çalışmalar özellikle 1990 yılında yapılanlar yumurta sarısının kolesterolü yükselttiği yönünde idi. Ama bazı sağlık uzmanları bunun doğru olmadığını tam tersi yumurta sarısının kalp sağlığını olumlu yönde etkilediğini savunmaktalar. Aynı uzmanlar, doymuş ve trans yağların kalp sağlığı açısından önemli olduğunu söylemekteler. Bunun yanında kalp sağlığı için faydalı olan proteinin yumurtada fazlasıyla olduğunu belirtmekteler.

Yumurta Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Yumurta yüksek tokluk hissi verdiği için uzun süre bir şey yemememizi sağlar. Fazla kilo sorunu olan insanlar için bu özelliği önemlidir. Bu konuyla alakalı yapılan bir araştırma kahvaltıda 2 yumurta, tost ve reçel tüketen insanların, simit, yoğurt ve krem peynir tüketen insanlardan daha fazla açlığa dayandığını ortaya koymuştur. Yumurtanın kilo vermeye yardımcı olduğu da bilimsel olarak ispatlanmıştır. Sağlık uzmanları tahıl türü ve meyve besinleriyle birlikte tüketilmesinin kilo vermek için daha etkili bir tercih olduğunu savunmaktalar.

Yumurta Beyin Sağlığını Korur: Yumurtada ‘kolin’ adı verilen bir besin türü vardır ve bu besin türü özellikle belleği geliştirme noktasında çok fazla katkı sağlamaktadır. Ayrıca fetesün adındaki madde özellikle bebekler için önemlidir. Hamilelik döneminde tüketilen yumurta çocuğun sağlıklı beyin yapısı için önemlidir.Bir yumurta beyin sağlığı için önemli olan günlük kolin ihtiyacının% 28’ini karşılayabilir, özellikle hamile kadınlarda…

Yumurta Katarakt Hastalığı Riskini AzaltırKatarakt, daha çok yaşlanmaya bağlı olarak zamanla ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Ispanak ve brokoli gibi sebzeler de içerdikleri besinler yardımıyla katarakt  hastalığı ile mücadele için önemli rol oynarlar. Ama yumurtanın da katarak hastalığına yakalanma riskini azalttığını biliyor muydunuz? Yumurtanın içerdiği besin kaynakları da katarakt hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır. Bunun yanında gözleri zararlı UV ışınlarına karşı korumada yardımcı olur. Ayrıca yaşlanmaya bağlı retina ve lens dejenerasyonuna karşı etkilidir, koruyucu özelliği vardır. Çocukluktan itibaren düzenli olarak yumurta tüketen kişiler antioksidan özelliğine sahip yumurta sayesinde ilerde yakalanmaları muhtemel hastalıklardan kendilerini korumuş olacaklar.

Yumurta Kemik Sağlığını Kuvvetlendirir:  Yumurta kemik sağlığını koruyan kalsiyum emilimi işlemi için önemli bir besin kaynağıdır. Ayrıca D vitamini açısından çok zengindir. D vitamini almak için bol bol güneşten faydalanmak gerekir ama kış aylarında bu kolay değil, bu yüzden özellikle kış aylarında D vitamini almak ancak yumurta tüketimiyle mümkündür. Özellikle kış aylarının uzun sürdüğü bölgelerde D vitamini ihtiyacını gidermenin en kolay yolu düzenli yumurta tüketimidir. D vitaminini düzenli bir şekilde almak, kemik sağlığını korumak ve yaşlılıktan kaynaklanan kemik hastalığına yakalanmamak adına çok önemlidir.

Yumurta Saçları ve Tırnakları Kuvvetlendirir: Vücut besin açısından eksik kaldığı zaman en çabuk etkilenen organların başında saçlar ve tırnaklar vardır. Düzenli olarak yumurta tüketmeniz, saçlarınızın çivi gibi sağlam olmasına yardımcı olur. Yumurta, saç ve tırnak sağlığını korumada önemli rol üstlenen amino asitler içermektedir. Bunun yanında bahsettiğimiz vitaminler de ekstra olarak destek olmaktadırlar.

Yumurtanın Meme Kanserini Önleyici Özelliği Vardır: Kadınlarda meme kanseri vakaları son zamanlarda yanlış ve düzensiz beslenmeden dolayı sıkça rastlanan bir hastalıktır. Bu konuyla alakalı yapılan bilimsel araştırmalar haftada 6 adet yumurta tüketen kadınlar tüketmeyen kadınlara göre %40 oranında meme kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.

Yumurta Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:  Yumurta içerdiği önemli vitamin ve besinlerle doğal yollardan bağışıklık siteminizi kuvvetlendirir.  Vücudun dirençli hale gelmesi için gerekli olan kritik besinler içerir. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi D vitaminidir. Günde tüketilen bir tane yumurta vücudun ihtiyacı olan D vitamininin neredeyse %40’ını karşılamaktadır. Bu da hiç de hafife alınacak bir durum değildir. Bunun dışında bağışlık sisteminin hastalıklarla mücadelesine büyük katkı sağlayan A vitamini yumurtada yeterince vardır.

İltihaba Karşı EtkilidirYumurtanın diğer bir şaşırtıcı özelliği vücutta bulunan iltihabı azaltıcı rolünün olmasıdır. Diyabet, Alzheimer hastalığı ve benzeri hastalıklarla da mücadele etme noktasında ciddi katkılarının olduğu kanıtlanmıştır.

Yumurta Doğal TemizleyicidirYapılan birçok araştırma serbest radikallerin kanser, romatizma ve benzeri birçok hastalığa neden olduğunu ortaya koymuştur. Bu tür hastalıklara neden olan serbest radikallerin en büyük düşmanı ise antioksidanlardır. Yumurta; vücutta bulunan zararlı molekülleri, zararsız veya faydalı moleküllere dönüştürmek için ihtiyaç duyulan B12 vitamin kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde vücutta oluşan serbest radikallerin temizlenmesine, zararsız hale getirilip dışarı atılmasına ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Ayrıca yumurtada bulunan selenyum, stresle mücadelede bünyeye katkı sağlar.

Yumurta Tümöre Neden Olan Unsurları AzaltırYumurta içerdiği bol miktardaki selenyum sayesinde  tümörle mücadelede etkilidir. Bunun dışında erkeklerde sık görülen prostat sorunu için de bulunmaz şifa kaynağıdır. Prostat sorunu olanlar mutlaka yumurta tüketimini arttırmalıdırlar.

İyi Kolesterolü ArttırırYapılan bazı bilimsel araştırmalar yumurtanın iyi kolesterolü arttırdığını ortaya koymuştur. Düzenli yumurta tüketimi iyi kolesterol seviyesini yükseltebilir.

Yumurta Enerji Verir: Yumurta B12 vitamini açısından çok zengindir. Bu vitamin, özellikle stresten uzak tutar ve ruh sağlığı açısından bir rahatlama sağlar. Bunun yanında aynı işlemi gören B vitamini açısından da zengin sayılır. Yumurta sarısında bulunan metiyonin ve sisteinin insan sinir sistemi üzerinde büyük etkisi vardır. Düzenli olarak tüketildiğinde  ruh sağlığınızı da korumuş olursunuz. Yumurta sarısında bulunan bu maddeler ayrıca depresyon tedavilerinde kullanılmaktadır.

Saç Bakımı İçin YumurtaYumurta saç sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır. Limon suyu ve saf zeytin yağı gibi diğer maddelerle karıştırılarak kombine edildiğinde maksimum derecede fayda sağlanır. Bu karışım saça uygulandığında saç dökülmesine engel olabilir. Saçları güçlendirir ve doğal bir parlaklık kazandırır.

Çiğ Yumurtanın Faydaları

Çiğ yumurta genelde pek tercih edilmez. Biraz rahatsız edici tadı çiğ süt ile tüketildiğinde giderilebilir. Yumurtayı çiğ tüketmenin diğer bir faydası pişirildiğinde veya kızartıldığında özelliğini kaybeden bazı besin ve minerallerin aslını koruyabilmeleridir. Yani çiğ yumurtanın besin değeri ve faydaları daha fazladır.

Çiğ yumurtanın faydaları şunlardır;

 • Çiğ yumurta vücuttaki toksinleri daha kolay atmak için faydalıdır.
 • İçerdiği vitamin ve mineraller saç ve cilt sağlığını korur.
 • Enfeksiyonlara karşı etkilidir, bağırsakların zararlı parazitlerden temizlenmesine yardımcı olur.
 • Hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatır.
 • Zarar gören hücreleri onarma özelliği vardır.

Yumurta Kabuğunun Faydaları

Yumurta kabuğunu yemek? Biraz itici değil mi? Ama sağlık açısından faydalarını öğrendiğimizde belki bu olumsuz fikrimiz değişebilir. Yumurta kabuğunun tüketilmesi sağlık açısından faydalıdır:

Yumurta kabuğunun faydaları şunları içerir;

 • Eklem hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Eklem hastalıklarına neden olan koşulları ortadan kaldırma noktasında çok etkilidir.
 • Düzenli olarak yumurta kabuğunu tüketilmesi durumunda eklem sorunlarından dolayı meydana gelen ağrıların azaldığı hatta hastalıkları tedavi ettiği bazı bilimsel araştırma sonuçlarıyla ortaya konulmuştur.
 • Ayrıca diş sağlığı açısından da önemli bir besin kaynağıdır. Dişleri etkileyen sağlıksız mineralleri ortadan kaldırır.
 • Kas ağrıları ve kramplara karşı etkilidir.

Yumurta Kabuğu Nasıl Hazırlanır ve Tüketilir?

Yumurta kabuğunu yumuşatmadan ağızdan almak biraz tehlikelidir. Bu yüzden limon suyu karışımıyla hazırlanıp tüketilmesi hem daha kolay tüketilmesini hemde maksimum derecede faydalanmanızı sağlar. Bunun için,

 • 3 çay kaşığı ezilmiş yumurtaya 3 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu ekleyin ve karıştırın 12 saatten fazla olmamak şartıyla bekletin.
 • 6 saat sonra bu karışımı yiyebilirsiniz.
 • Bir sefer hazırlayıp sürekli tüketmek için kavanozda aynı işlemi yapabilirsiniz.

Yumurta Akının (Beyazının) Faydaları

Yumurta akı genelde cilt sağlığı için çok faydalıdır, bu yüzden kozmetik ürünlerde bol miktarda kullanılır. Cilt sağlığı için yapılan maskelerde kullanılmaktadır. Bunun yanında çiğ süte karıştırılarak da tüketilebilir. Çiğ sütle birlikte tüketildiğinde balgam sökücü özelliğinin olduğuna inanılır.

Yumurta Akı Maskesi

Protein bakımından çok zengin olan yumurta akının cilt gözeneklerini temizleyici özelliği vardır. Bunun yanında yumurta akının ses sağlığı içinde önemli olduğuna inanılmaktadır.Yumurta akı maske olarak kullanıldığında beyaz, pürüzsüz cilt elde etmenizi sağlar. Yumurta akı aynı zamanda güneş yanıklarına karşı etkilidir ve ağrıyı azaltıcı özelliği vardır. Yumurta maskesinin uygulaması gayet basittir. Bunun için yumurtanın sarı kısmını ayırıp bir kaseye koyun ve kalanını yüzünüze uygulayın. 15-20 dakika bekleyin ve yüzünüzü durulayın. Bu karışıma bir çay kaşığı bal da ekleyebilirsiniz.

 • Yumurta akı maskesi cildi besler.
 • Doku onarımı için gerekli proteini sağlar ve kırışıklıkları giderir.
 • Potasyum sayesinde cildi nemlendirir. Cilt hücrelerini korur.
 • Magnezyum sayesinde genç ve parlak cilt elde etmenizi sağlar.

Bal, zeytin yağı, gibi farklı besin maddeleri karıştırılarak farklı yumurta maskeleri yaparak cilt sağlığınız koruyabilirsiniz.

Yumurta Sarısının Faydaları

Yumurta; kabuğu, beyazı ve sarısı olarak üç kısımdan oluşur ve besin değeri en fazla olan kısmı yumurta sarısıdır. A, K, D, B12, B6 ve birçok diğer değerli mineral ve elementler bu kısmında yer alırlar. Örnek verecek olursak kalsiyumun %90’ı yumurta sarısındadır, aynı şekilde Demirin %93’ü yine yumurta sarısında bulunur. 13 farklı maddeyi içeren yumurta sarısına bu perspektiften bakıldığında inanılmaz derecede etkili bir besin kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

Yumurta sarısının faydaları şunları içermektedir;

 • Yumurta sarısının çiğ olarak tüketilmesi önerilir, böylece içerdiği vitamin ve minerallerden maksimum derecede fayda sağlanır.
 • İçerdiği yüksek miktarda demir ve kalsiyum kemik sağlığı açısından önemlidir. Bunun yanında kalp ve damar sağlığını koruma özelliği vardır.
 • Vücut geliştirme sürecinde olanlar bol miktarda tüketirler. Bunun sebebi kaybedilen enerji ve vitaminlerin yerine gelmesini sağlamaktır.
 • Sindirim sistemine yardımcı olur, bağırsaklardaki zararlı bakterilerin temizlenmesini sağlar.
 • Sinir sistemi üzerinde etkisi vardır, hücrelerin yenilenmek için gereksinim duydukları besinleri sağlar.
 • Cilt sağlığı için faydalıdır.
 • Saç sağlığı için faydalı bir besin kaynağıdır, aynı zamanda tırnaklardaki kırılganlıkları giderir.
 • Yumurta sarısının göz hücrelerini besleme özelliği vardır, göz sağlığının korunmasında gerekli olan maddeleri içerir.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

Bıldırcın yumurtası yemek kimileri için oldukça garip olabilir. Bunun en büyük nedeni faydaları hakkında çok fazla bilgiye sahip olmamaktır. Genelde bıldırcın yumurtasının çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir;

Bıldırcın yumurtasının sağlığa birçok açıdan faydası var ve bu faydaları 5 ana kategoride açıklayabiliriz;

 • Bıldırcın yumurtası A ve B12 vitamini deposudur. Bu özelliğinden dolayı kolesterolü sağlıklı seviyede tutma özelliği vardır. Kolesterolü sağlıklı seviyede tuttuğu için olası kalp ve damar hastalıklarından da korur. Felç geçirme riskini azaltır. Damarların yaşlanmaya bağlı olarak tıkanma riskini azaltır.
 • Bıldırcın yumurtası genel anlamda vücut için faydalı besinler içermektedir. Bağışıklık sistemini hastalıklarla mücadele noktasında güçlendirir. İyi miktarda kalsiyum ve potasyum içermektedir. Kalsiyum yardımıyla kemik sağlığını korumaya yardımcı olduğu gibi, yaşlanmadan kaynaklanan kemik hastalıklarından da koruyucu özelliği vardır. Astım ve tüberküloz hastalarının tedavisine katkıda bulunur. Astım ataklarının şiddetini yavaşlatır ve aynı zamanda geciktirir. Bıldırcın yumurtasının diğer bir özelliği de cinsel gücü arttırmasıdır.
 • Kanın temizlenmesini sağlar, mesane taşlarından kurtulma noktasında etkilidir.
 • Alerjik hastalıklara karşı etkilidir. Düzenli olarak tüketildiğinde bünyenin herhangi bir yerinde meydana gelen alerjilere karşı bünyeyi savunur. Ayrıca cilt sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır.
 • Kalp ve damar sağlığının korunmasının yanında sindirim sistemleri için de faydalı bir besin kaynağıdır. Ülser ve gastrit rahatsızlıklarına iyi gelir. Kanser gelişimini önlediğini iddia eden sağlık uzmanları da vardır.

Ördek Yumurtasının Faydaları

Ördek yumurtasının sağlığa faydaları hakkında diğer yumurta tiplerinde olduğu gibi çok fazla bir şey bilinmez. Fakat ördek yumurtalarının yeni nesil sağlıklı beslenme diyetlerinin baş köşesinde olacağından eminiz. Birçok zengin vitamin ve minerallerin dışında çok iyi bir Omega-3 deposudur. Amerika’da yapılan son araştırmalara göre ördek yumurtasının 53 farklı şekilde sağlığa faydası olduğu tespit edilmiştir. Daha doğrusu kısa şekilde özetleyecek olursak ördek yumurtasının fayda sağlamadığı bir organ yok diyebiliriz. Özellikle Omega-3 açısından zengin olması ördek yumurtası tüketimini çok önemli kılıyor.

Ördek yumurtasının faydaları şunlardır;

 • Ördek yumurtası depresyon ve strese karşı çok etkilidir. Beyin kısmında farklı asitlerin azalması sonucu ortaya çıkan sinirsel hastalıkları Omega-3 sayesinde engeller veya tedavi eder.
 • Bazı klinik araştırmaları ağız yaralarından solunum yolları enfeksiyonlarına hatta astım hastalığına faydalı olduğunu ortaya koymuştur.
 • Kalp krizi ve benzeri hastalıklardan dolayı meydana gelen ani ölüm riskini azaltır.
 • Diğer besin kaynaklarıyla desteklendiğinde daha fazla etki gösterir ve metabolizmaya inanılmaz katkı sağlar.
 • Omega-5 ve 6 yağ asitleri sayesinde konsantre gücünü arttırır, beynin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
 • Diyabet hastalarına iyi gelir, kan şekerini sağlıklı seviyede tutar.
 • Çocuklar için de en az yetişkinler kadar önemli bir besin kaynağıdır.
 • Göz sağlığı için önemlidir, göz kuruluklarını giderir.
 • Felç ve inme hastalıklarına yakalanma riskini azaltıcı özelliği vardır.

Yumurtanın Zararları

Yumurtanın sağlık açısından bir zararının olduğu bilimsel olarak ispatlanmamıştır fakat çiğ ve çok fazla tüketildiğinde bazı sorunlara neden olabilir. Günde en fazla 3-4 tane tüketilmesi önerilir ve bünyeye göre bu sayı değişebilir.

 • Çiğ ve aşırı tüketimi alerjiye neden olabilir. Kaşıntı ve kusma gibi sorunlar yaratabilir.
 • Çiğ ve aşırı yumurta tüketimi biotin eksikliğine neden olur. Biotin eksikliği de saç dökülmesi, kas ağrısı, kramp gibi sorunlara yol açar.
 • Yine çiğ ve aşırı tüketimden kaynaklanan sorunlar arasında aşırı bakteri üretimi gösterilmektedir.

Tavsiyeler

Yumurtanın farkında olmadığımız birçok faydasının olduğunu söylemek mümkün. Düzenli olarak yumurta tüketimi birçok açıdan sağlıklı bir yaşam sağlıyor. Yumurta tüketimi kadar yumurta seçimi de önemlidir. Bu yüzden yumurta seçiminde organik olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Bunun yanında yumurtanın taze olup olmadığına da dikkat etmek gerekir. Mümkünse yumurtalar köylerden temin edilmelidir

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem