Yulaf Samanı Çayının Faydaları

14.09.2019
2.480
Yulaf Samanı Çayının Faydaları

Bu yazıda yulaf samanı çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler bulunmaktadır. Yulaf samanı çayı kullananlar aramalarında yulaf samani çayi yapılışı, yulaf samanı koah, yulaf samanı nasıl kaynatılır, yeşil yulaf samanı saraçoğlu, yulaf samanı kürü saraçoğlu, yulaf samanı kürü nasıl uygulanır, yulaf samanı vitiligo, yulaf samanı faydaları kaşıntı konuları merak etmektedir.

Yulaf samanı çayının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

Yulaf Samanı Çayı Nedir?

Yulaf saman çayı zemin üstünde bulunan yulaf bitkisinin tohumu hasat edildikten sonra geriye kalan bir parçası olan yulaf samanından yapılmaktadır. Eski zamanlarda, yulaf eşya yapılında kullanılmaktaydı fakat zamanla keşfedilen faydaları onu takdir edilen bir çay haline getirmiştir. Yulaf bitkisi Afrika’da birkaç yerde bile yetişmesiyle beraber hemen hemen tüm kıtaların ılıman bölgelerinde yetişmektedir. Özellikle yulaf unu ve yulaf ekmeği yapmak için kullanılmaktadır; Britanya’da, aynı zamanda bira yapmak için kullanılır. Ayrıca, at veya sığır gibi hayvanları beslemek için de yulaf samanından yararlanılmaktadır. 

Yulaf samanı çayının hoş bir tadı olmasa da uzun yaşamasının sırrı olarak görülmektedir. Bunun nedeni yulaf samanında bulunan vitaminler, mineraller ve diğer bileşenler oldukça çeşitli olmasıdır. Yulaf samanı çayı vitamin A, E vitamini, folat ve pantotenik asit dâhil olmak üzere altı farklı B vitaminleri açısından doğal bir destek sağlamaktadır. Mineral içeriği magnezyum, demir, kalsiyum, manganez ve fosfor olarak sıralanmaktadır. Yulaf samanı çay içmek; yulaf samanının sahip olduğu bileşenlerin antioksidan ile birlikte pek çok faydasından yararlanmak; ayrıca protein ve lifi temin etmek için mükemmel bir yoldur. Bu olumlu özellikleri sayesinde, her yudumda içerdiği güçlü ve doğal besinleri bilerek yulaf samanı çayınızdan daha fazla keyif alabilirsiniz. 

Yulaf Samanı Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Diüretik (idrar söktürücü) özelliğine sahiptir

Yulaf samanı çayı ile sunulan sağlık yararlarından biri idrar söktürücü olarak hareket etmesidir. Bu çay idrara çıkmayı artırarak, mesane temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Diüretik bitkisel çaylar mesane enfeksiyonlarının neden olduğu bazı belirtileri de iyileşmek için yardım etmesinin yanı sıra böbrek taşı ağrısının hafiflemesini sağlamaktadır. Düzenli olarak yulaf samanı çayı içmek vücuttaki suyu absorbe ederek sodyumu artırmaktadır; böylece vücuttaki fazla suyun dışarı atılması ile mesane enfeksiyonlarının gelişmesini de azaltmaya destek olmaktadır.

 • Stresi azaltmaya yardımcı olur

Yulaf samanı çayı aynı zamanda vitamin A ve B kompleksinin yanı sıra kalsiyum ve diğer yararlı mineraller, vitaminler bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle yulaf samanı çayını düzenli olarak içmek stres, anksiyete ve yorgunluk gibi istenmeyen duyguları vücudu yatıştırarak ve sakinleştirerek yardımcı olmaktadır.

 • İştah artırıcı özelliğe sahiptir

Ayrıca yulaf samanı çayı tiroid koşulları ya da östrojen eksikliği nedeniyle oluşan iştah kaybı gibi bir sorun olduğunda kişiyi yemek yemeye teşvik etmeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle bitkisel ilaç iştah kaybı için mükemmel bir seçimdir. Ancak yulaf samanı çayının bu önemli etkisinden istenilen faydayı temin edebilmek için düzenli olarak tüketmeye dikkat etmekte yarar vardır. 

 • Kemik, cilt, saç ve tırnak sağlığı için faydalıdır

Bir fincan yulaf samanı çayı (infüzyonunu) yaklaşık 300 mg kalsiyum içermektedir. Bu durum yetişkin kadınlar için önerilen günlük kalsiyum alımının dört katıdır. Ayrıca, güçlü saç, tırnak ve kemikler için önemli olan silis, demir, çinko, magnezyum ve B vitamini (B-12 hariç) açısından oldukça zengindir. Atkuyruğu ve ısırgan ile birlikte, kemik yapısının iyileşmesi ve sağlığı için eşsiz bir iksir rolü görmektedir. Diğer yandan aşıntılı ve kuru cildi yatıştırmak için banyo suyuna bir ya da iki bardak ekleyebilirsiniz.

 • Enerji desteği sağlar

Bir kaç gün için yulaf samanı çayı aldıktan sonra fark ilk şey bu çayın enerji verme yeteneğine sahip olduğudur. Vücut çökmeden veya kalp patlayacak gibi hissetmeden gün boyunca daha fazla enerjiyi temin etmektedir. Yulaf samanı çayı içmek enerji içecekleri veya şekere gerek kalmadan daha uyanık hissetmek ve beyin ve kan damarları akışını artırmak için oldukça iyi bir yoldur.

 • Kanser karşıtıdır, kolesterol ve kan şekerine etki eder

Bazı kanıtlar yulaf samanın bir anti-tümör bileşeni olarak adlandırılan B-sitosterol içerdiğini bu nedenle bazı kanserlerin oluşma riskini azaltabileceğini göstermektedir. Diğer kanıtlar ise yulaf samanı çayının kan şekerini ve düşük kolesterolü stabilize etmeye yardımcı olabildiğini göstermektedir. 

 • Afrodizyak etkisine sahiptir

Geleneksel olarak afrodizyak olarak kullanılan yulaf samanı çayı üzerine bu konuyla ilgili olarak araştırmalar yapılmıştır ve iddiaların çokta yanlış olmadığı ortaya çıkmıştır. Yulaf samanı çayı cinsel isteği artırmakta ve önemli bir unsur olan dolaşımı desteklemeye de yardımcı olmaktadır.

 • Adet dönemine yardımcı olur

Bazı geleneksel tedavi yöntemlerinde yulaf samanı çayının menstrüel kramp ve şişkinlik için rahatlama sağlayabildiği söylenmektedir. Bu bitki aynı zamanda yaygın olarak kullanılan doğal bir diüretiktir; bu nedenle şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilmek için nazik bir araç olarak kullanılmıştır. Diüretikler ayrıca böbrekler ve idrar yollarını desteklemek ve ya temizlik sürecine etki etmekte olan önemli yardımcılardır.

 • Enfeksiyonları tedavi etmeye yardımcı olur

Yulaf samanı bir çay ya da öz olarak kullanıldığında, depresyonu savuşturmak için bir tonik olarak kullanılmaktadır. Yulaf saman çayını yaygın besin değerleri ve merkezi sinir sistemini güçlendirmek için geleneksel ve bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bir uyarıcı olarak kabul edilen homeopatlar içermesi nedeniyle karaciğer enfeksiyonları ve artrit tedavisine yardımcı olmak için de kullanılmaktadır.

 • Cilt problemlerini tedavi eder

Hazırladığınız yulaf samanı çayını soğuttuğunuzda kuru cildi tedavi etmenin yanı sıra hafif egzama gibi durumları da iyileştirmektedir. Bunun için soğuttuğunuz çayı banyo suyuna ekleyebilir ya da doğrudan etkilenen bölgeye uygulayarak kullanabilirsiniz. İçerdiği yüksek miktardaki silis nedeniyle saçlarınızı durularken kullandığınızda saçlara bir yumuşaklık ve parlama getirir.

Yulaf Samanı Çayı Tarifi

Yulaf samanı çayının hazırlanışı

Basitçe yulaf samanı çayını hazırlamak için:

 • Bir bardak kaynar suya 1-3 çay kaşığı kurutulmuş yulaf samanını ekleyin.
 • Fincanın kapağını kapatın ve 15 dakika boyunca demlenmesine izin verin.
 • Hazırladığınız bu yulaf samanı çayını günde 3 kez tüketebilirsiniz.

Yulaf samanı çayından optimum düzeyde faydalanmak için:

 • 1 litrelik bir kavanoza ya da pota 1 bardak kurutulmuş yulaf samanı ekleyin.
 • Üzerine 1 litre olan kaynar suyu dökün.
 • Kapağını kapatın ve yaklaşık 1 saat süreyle demleyin.
 • Daha sonra yulaf samanını süzün ve servis edin.

Ahududulu, Isırgan Otlu Yulaf Samanı Çayı Tarifi

1 litre boyutunda bir cam kavanoz içine:

 • ½ fincan kırmızı ahududu yaprağı
 • 1/3 fincan kurutulmuş yulaf samanı
 • ¼ fincan ısırgan otu ekleyin.

Kavanozun içine 1 litre sıcak suyu doldurarak yaklaşık 4 saat boyunca demleyin. Dört saat sonra ise bitkileri süzün ve çayınızı başka bir kavanoza doldurun. Servis ederken serinletici bir lezzet vermesi için nane yaprakları kullanabilirsiniz.

Melisa Otlu Yulaf Samanı Çayı Tarifi

4 bardak çay için karışımdan 1/4 çay bardağı kullanılmalıdır.

 • 2 çorba kaşığı kurutulmuş melisa otu
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş yulaf samanı
 • 2 çay kaşığı kurutulmuş çekirdeksiz kuşburnu
 • 1 1/2 çay kaşığı kurutulmuş portakal kabuğu
 • 1/2 çay kaşığı kurutulmuş lavanta

Hava geçirmez bir kapta bütün malzemeyi birleştirin.

Çayı hazırlamak için: 1 çay kaşığı bu karışıma 1 su bardağı kaynar su dökün. Kapağını kapatın ve 20 dakika boyunca demlemeye bırakın. Sonrasından çayı süzün ve dilerseniz tatlandırmak için bal ekleyin. 

Yulaf Samanı Çayının Zararları

Her şeyden önce, bir gün yulaf samanı çayı fazla üç bardak içilir değil önerilir. Bunu yaparsanız, bu zararlı hale gelebilir. Fazla yulaf samanı çayı tüketimi durumunda baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, düzensiz kalp atışları, kusma, ishal ve iştah kaybı gibi yan etkiler gözlemlenmektedir. Bu belirtilerden herhangi biri yaşanırsa hemen içtiğiniz yulaf samanı çay miktarını azalttığınızdan emin olmalısınız.

Eğer yulaf unu alerjisine sahipseniz, aynı zamanda yulaf samanı çayından da uzak durmalısınız. Bu alerjik durum bir reaksiyona yol açabilir. Bu durumda yaşayabileceğiniz belirtiler boğazda veya ağızda solunum zorluğu, döküntü, kaşıntı veya şişme güçlüğü olarak gözlemlenmektedir.

Eğer çölyak hastalığından muzdaripseniz yulaf samanı çayını içmekten kaçınmalısınız. Yulaf saman glüten içermesi nedeniyle bu gibi durumlarda zararlı hale gelebilmektedir. 

 • Hamilelikte ve emzirme döneminde yulaf samanı çayı tüketimi

Yulaf samanı çayı hamile ve emziren kadınlar için yararlı olan başka bir içecektir. Yulaf ve yulaf saman sinir sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Mineral bakımından zengin olan yulaf samanı güçlü kemikler ve dişler oluşturmak oldukça destekçidir. Bu özellikleri nedeniyle yulaf samanı çayı ek bir besin kaynağı olarak gebelik ve emzirme döneminde tüketilebilir bir hal almıştır. 

Tavsiyeler

Her şeyden önce yulaf samanı çayını günde en fazla 3 bardak tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Önerilen miktarın üstüne çıkarsanız zararlı hale gelebilmektedir.

Yulaf samanı çayı günlük besin programınıza eklemek için oldukça fazla faydaya sahiptir. Kolayca sıfırdan hazırlayabilirsiniz. Eğer tadı hoşunuza gitmezse kendi zevkinize göre örneğin şeker ekleyerek tüketebilirsiniz. 

Sonuç

Bu yazıda yulaf samanı çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler bulunmaktadır. Yulaf samanı çayı kullananlar aramalarında yulaf samani cayi yapilisi, yulaf samanı koah, yulaf samanı nasıl kaynatılır, yeşil yulaf samanı saraçoğlu, yulaf samanı kürü saraçoğlu, yulaf samanı kürü nasıl uygulanır, yulaf samanı vitiligo, yulaf samanı faydaları kaşıntı konuları merak etmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem