Yoğurdun Faydaları ve Zararları

15.08.2017
582
Yoğurdun Faydaları ve Zararları

Yoğurdun faydaları ve zararları nelerdir? Yoğurt dünya çapında belkide en fazla tüketilen süt ürünlerinin başında geliyor. Çok yaygın olarak tüketilmekte.  Yoğurt çok eski çağlardan itibaren hastalıkları tedavi amaçlı olarak kullanılmıştır ve sağlıklı yaşamın iksiri olarak tanımlanmıştır. Özellikle evde yapılan yoğurtlar sağlık açısından daha faydalıdır. Fabrikalarda üretilen yoğurtlar bir takım prosedürden geçtiği için bazı vitamin ve minerallerin değerlerini kaybetmektedirler.

Yoğurdu sağlık açısından bu kadar önemli kılan şüphesiz içerdiği besin maddeleri ve farklı elementlerdir, özellikle kemik ve iskelet sağlığına iyi gelen besinleri zengin miktarda içermektedir. C ve B 12 vitamini içerir. Bunun yanında kemik sağlığına iyi gelen potasyum, sodyum, kalsiyum, demir ve manganez içermektedir. Ayrıca vücut sağlığı için çok önemli olan omega-4 ve omega-4 yağlarını içerir.

Yoğurdun en önemli özelliklerinden bir tanesi kemik yapısı için önemli olan kalsiyumu içermesidir. Kalsiyum genel anlamda bünye için enerji sağlar. Yoğurt ayrıca kilo vermek ve soğuk algınlıklarını gidermek için önemli bir şifa kaynağıdır. Yoğurt organik ise kısa sürede faydalarını hissetmek mümkün. Akşamları yatmadan önce bir kase yoğurt yemek ayrıca iyi bir uyku çekmek için faydalı olabilir. Yoğurt ayrıca cilt ve saç sağlığı için de faydalıdır. Cilt maskelerinde yoğurt çok geniş bir yelpazede kullanılmaktadır.

Yoğurt Kilo Vermeye Yardımcı OlurYapılan birçok bilimsel araştırma yoğurdun kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.  Yoğurdun içerdiği kalsiyum ve amino asitler bünyede bulunan fazla yağları yakarlar. Bunun yanında kasları kuvvetlendirir. Bununla birlikte gereksiz yağların dışarı atılmasında yağ hücrelerine katkıda bulunurlar.

Yoğurt Zararlı Bakterileri Etkisiz Hale Getirir: Yoğurt bağırsak enfeksiyonuna neden olan zararlı bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Genel anlamda sindirim sistemi için faydalı bir besin kaynağıdır. Yoğurdun sindirimi kolay olduğu için özellikle diyet yapanların akşam saatlerinde tüketmesi önerilir.

Yoğurt Bünyeyi Kuvvetlendirir:  Bir porsiyon yoğurt, önemli bir miktarda potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko ve vitamin B5 (pantotenik asit) içermektedir. Yoğurt ayrıca, kırmızı kan hücreleri korur ve sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olan B12 içerir. Düzenli olarak yoğurt tüketimi bu besinlerin eksikliğinden kaynaklanan açığın ortaya çıkmasını engeller.

Yoğurt Yüksek Tansiyonu ÖnleyebilirGünlük olarak tüketmemiz gereken tuz miktarını aşmamız durumunda hipertansiyon, böbrek ve kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalimiz yükselir. Yüksek tansiyonda birçok hastalığın ana sebebidir, özellikle kalp sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Bu yüzden günlük bir kase yoğurt tüketimi hipertansiyonu engeller ve dolaylı olarak bu genel vücut sağlığını korur.

Yoğurt Soğuk Algınlığından KorurBu konuyla alakalı yapılan birçok bilimsel çalışma yoğurdun soğuk algınlıklarını önlediğini ortaya koymuştur. Günlük düzenli olarak tüketilen bir miktar yoğurt hücrelerin mikroplarla savaşmasını kolaylaştırır. Ayrıca yoğurdun kan hücrelerini güçlendirme özelliği vardır. Yoğurdun hücreleri güçlendirmesi genel anlamda bağışıklık sisteminin faydasınadır. Güçlü bağışıklık sistemi kış aylarında  soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Yoğurt Diş Sağlığı İçin FaydalıdırMarmara Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucu, yoğurdun diş mineleri için çok faydalı bir besin kaynağı olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında yoğurdun bol miktarda içerdiği laktik asitler diş etlerini korumada önemli görevler üstlenmektedirler. Günlük olarak tüketilen bir kase yoğurt diş ve dişe bağlı hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır.

Yoğurdun Göz Sağlığına FaydalarıÖzellikle aşırı yorgunluktan kaynaklanan göz altında şişme ve kararmalar yoğurt sayesinde giderilebilir. Yoğurdu gözün altında kararmış kısma 15 dakika kalacak şekilde uygulayın. Bu kararmaları ortadan kaldıracaktır.

Yoğurdun Cilde Faydaları

Yoğurdun cilt sağlığına birçok faydası vardır. İçerdiği çok farklı ve zengin miktardaki bileşen ve besinler cilt sağlığını korur ve cilt hücrelerinin yenilenmesine, onarılmasına yardımcı olur.

Yoğurdun içerdiği çinko ve laktik asit cilt sağlığı için önemlidir. Bu maddeler sayesinde gözenekleri açar, cildi ölü hücrelerden temizler ve cilde sağlıklı bir parlaklık sağlar. Ayrıca ciltte meydana gelen çizgilerin ve tahrişlerin ortadan kalmasında etkili olabilir.

Doğal Yoğurt Cildi NemlendirirHassas ciltler için kalın bir tabaka halinde yoğurt uygulamak  cilt yorgunluğunu giderir ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Bu şekilde cilde yoğurt uygulayın ve 10 dakika bekleyin 10 dakika sonra ılık suyla yıkayın.

Bunun yanında yoğurda mercimek ve portakal kabuğuyla karıştırarak maksimum verim almanız mümkün.

Eğer kuru bir cilde sahipseniz yoğurda bal karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Bunun dışında 4 yemek kaşığı yoğurda bir yemek kaşığı kakaoyu karıştırın ve maske yaparak cildinize uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu uygulama cildinizin sağlığına ekstra katkı sağlayacaktır.

Yoğurt Cildi Nemlendirir ve Ölü Hücrelerden ArındırırBu uygulama özellikle kuru ve hassas ciltlere faydalıdır. Ciltte bulunan ölü hücreleri temizler ve sağlıklı hücrelerin oluşmasına yardımcı olur.

Bunun için 2 yemek kaşığı yoğurda bir yemek kaşığı yulaf ekleyin ve iyice karıştırın, daha sonra bu karışımı elinizle daireler halinde cildinize uygulayın.

Eğer yüzünüzdeki siyah lekelerden şikayetçi iseniz, yoğurda pirinç ekleyerek karıştırabilir ve aynı şekilde dairler halinde elinizle cilde uygulayabilirsiniz.  20 dakika sonra yüzünüzü yıkayın.

Bunların dışında yukarıda da belirttiğimiz gibi, yoğurda portakal kabuğu karıştırarak siyah noktalardan, kuruluktan, tahriş ve döküntülerden kurtulabilirsiniz.

Cilt Sağlığı, Sivilce ve Akne İçin Yoğurt: Yoğurtta bulunan faydalı asitler sayesinde birçok cilt hastalığından kurtulmanız kolaylaşır,  sağlıklı bir cilt dışında akne, mantar ve mikroplardan kaynaklanan hastalılarla mücadele edebilirsiniz.

Yüzünüze kremalı yoğurdu sürün ve 30 dakika bekleyin. Bu uygula sayesinde aknelerden kurtulabilirsiniz.

Alternatif olarak, zerdeçal tozu, şeker ve sandal ağacı tozu ile yoğurt bir hamur yapılabilir. Deri üzerinde macun masajı yapın ve 15 dakika bekleyin. 15 dakika sonra cildi ılık suyla yıkayın. Bu işlem de cilt sağlığınıza birçok fayda sağlayacaktır.

Böcek Isırmalarına, Güneşin Olduğu Cilt Bozukluklarına Karşı YoğurtAkne ve böcek ısırmalarının neden olduğu cilt bozukluklarına da yoğurt ciddi bir çözüm üretebilir. Yoğurt, lekeleri ve yaraların ağrılarını hafifletebilir hatta bunlardan kaynaklanan birçok sorunu giderebilir.

Bunun yanında güneşin altında aşırı yanmadan dolayı meydana gelen cilt bozukluklarını da giderici özelliği vardır.

Bunun için yoğurt, un ve limon suyunu karıştırarak bir hamur yapın ve cildinize 15 dakika etkilenen yer boyunca uygulayın. Alternatif olarak yoğurda papatya yağı ekleyerek uygulamanız durumunda bahsedilen sorunları kısa sürede çözebilirsiniz.

Eğer cilt mantar veya enfeksiyon hastalıklarından etkilenmiş ise, etkilenen bölgeye 15 dakika kalacak şekilde yoğurt uygulanabilir. Daha fazla verim alabilmek için, günde 4-5 kere uygulamanızda fayda var.

Yoğurdun Zararları

Yoğurdun genel anlamada sağlık açısından bir zararının olduğunu söylemek mümkün değil, hatta ilaçlı tedavi gören hastalar için bile bir risk teşkil etmez. Rezene, karanfil gibi bazı bitkiler ve besin maddeleri ilaçlı tedavi gören hastalara zarar verebilmektedir ama bu risk yoğurt tüketiminde yok. Yalnız yoğurdun çok aşırı tüketilmesi ve zamanı geçmiş hazır yoğurt tüketimi bazı sorunlara neden olabilmektedir.

  • Aşırı yoğurt tüketimi sindirim sisteminde bazı gaz, ishal gibi sorunlara neden olabilir.
  • Hazır yoğurtların faydadan çok zarar sağladığını söyleyen sağlık uzmanları var.
  • Çok aşırı derecede yoğurt tüketimi bağırsaklarda bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlara neden olabilir.

Tavsiyeler

Yoğurdun doğal yollarla hazırlanıp tüketilmesinde çok fayda var, hatta bütün fayda bunda diyebiliriz. Marketlerde pastörize edilmiş satılan hazır yoğurtlar birçok açıdan özelliğini yitirdiği için sağlık açısından doğal yoğurt kadar fayda sağladığını söylemek mümkün değil.

Bu yüzden yoğurdun faydalarından maksimum derecede faydalanmak için, mümkün olduğunca evde hazırlanması gerekiyor.

Çocukların gelişimi ve kemik sağlığı için mutlaka küçük yaştan itibaren yoğurt tüketimine alıştırılmalarında fayda var. Yoğurt tüketimi özellikle ilerleyen yaşa göre artması gerekir diyebiliriz, çünkü ilerleyen yaşlarda meydana gelen uyku problemi ve kemik hastalıkları gibi sorulara çözüm olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem