Yoganın Faydaları Nelerdir? Yoga Nasıl Yapılır? Yoga Hareketleri

23.03.2020
1.485
Yoganın Faydaları Nelerdir? Yoga Nasıl Yapılır? Yoga Hareketleri

Günümüzde ister istemez yaşamış olduğumuz ortamlardan negatif enerjiler alırız ve bu enerji negatif düşüncelere niçin olabilmektedir. Yoga yardımıyla bu duygulardan kurtularak mutluluğu yakalamak mümkün. Yoga vücut esnekliğinin artmasını sağlar. Tertipli olarak yoga yapıldığında kademeli olarak vücudun esnediğini fark edersiniz. Daha önce yapılmasını olanaksız görmüş olduğunuz birçok hareketi yapma kabiliyeti kazanırsınız. Yoganın fiziksel faydaları da bir hayli fazladır. Buda kas sağlığına yararlıdır. Güçlü kasların oluşmasını elde eden yoga özellikle sırt ve arterit ağrılarının giderilmesine iyi gelir. Yoga tertipli olarak yapıldığında kasların dayanma gücü artar.

Yoganın Faydaları Nelerdir?

Yoganın Faydaları Nelerdir?
 • Lotus duruşunu yaparken burnunuzdan derin nefes alın ve derin, durağan, yavaş bir biçimde verin. Nefes alırken tüm olumlu enerjiyi içinize çekmeye, nefes verirken ise tüm negatif enerjiyi, yaşamış olduğunuz tüm stres ve olumsuzlukları dışarıya atmaya çalışın.
 • Evde Uygulayabileceğiniz Yoga Hareketlerinde son duruş yakarış ediş mudrası. Rahat bir düzenine geçerek avuç içlerinizi göğsünüzün ortasında birleştirin, başparmaklarınızla kalp atışlarınızı hissetmeye ve kendinizi dinlemeye çalışın. Avuç içlerinizi eşit şekilde birbirine bastırın ve hafifçe başınızı eğin. Bu şekilde minimum beş derin nefes alın. Bu duruş zihninizi tamamen sakinleştirecek, stres ve anksiyete azaltacak ve iç huzurunuzu yakalamanızı sağlayacak. Bütün bunlar yoganın sağlığa faydaları arasında da yer almaktadır.
 • Bazı meslekler devamlı aynı hareketi defalarca yapmayı gerektirir. Ofis ve masa başı işleri şeklinde. Bu işlerde genel anlamda kafa öne eğik pozisyonda olur ve belirli bir süre sonrasında boyundan başlamış olan kas ağrıları giderek tüm vücudu kaplar. Bu hastalıkların ilerleyen dönemleri vücut dengesini bozar. Ek olarak yaşlanmadan meydana gelen kamburluk problemlerin yakalanma riskini azaltır.
 • Eklem ve kıkırdak sağlığına etkisi, yoganın yararları arasındadır. Eklem ve kıkırdaklar bir sünger gibidir. Sıkılmış olduğunda içinde bulunan sıvıyı dışarı atar ve açıldığında yeni sıvı alır, bu yeni besinler alması anlamına gelir. Böylece kıkırdaklar ve eklemler besin eksikliğinin niçin olduğu hastalıklardan korunmuş olur. Bunun yanında kıkırdak ve eklemler devamlı hareket halinde olduğundan farklı hastalıklara yakalanamazlar.
 • Yoganın ihtiva etmiş olduğu yüzlerce egzersiz kemik sağlığına yararlıdır. Yogada bulunan birçok duruş şekli ferdin kendi ağırlığını kaldırmaya yöneliktir. Böylece organik bir şekilde meydana getirilen egzersizler kemiklerin güçlenmesini sağlar.
 • Yogada meydana getirilen spesifik hareketler kan dolaşımının tüm vücutta sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Yeninden ayaklara kadar tertipli olarak kan dolaşımı sağlar. Bunun öteki bir avantajı da kan akışı vesilesiyle oksijenin bütün organlara erişmesidir. Yoganın kan dolaşımını arttırması kan pıhtılaşmasına da engel olmaktadır.
 • Tertipli olarak meydana getirilen yoga hareketleri kalp ritminin düzenlenmesini sağlar. Buda kalp krizi riskini azalttığı şeklinde, depresyonla mücadeleyi arttırır. Yoga ek olarak kalp ritimlerini düzenleyerek kalbin farklı negatif koşullarda direncini arttırmaya destek verir.
 • Eğer yüksek kan basıncı orunları yaşıyorsanız, yoga sizin için alternatif tedavi metodu olabilir.
 • Yoga kortizol seviyesini düşürür. Böbrek üstü bezlerinin sağlığının bozulması başta böbrekler olmak üzere genel vücut sağlığını tehdit eder. Bunun yanında böbrek sütü bezlerinin doğru çalışmaması beyinde kalıcı hasarlara niçin olabilmektedir. Yoga böbrek üstü bezlerin sağlığını koruyarak ciddi anlamda sağlığımıza katkıda bulunmuş olduğu şeklinde, çok ciddi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Genel olarak spor yapmak stres ve depresyonla mücadelenin en önemli metotlarından bir tanesidir. Yoga yaparak enerji dışarı atılır ve yeninden vücut enerji biriktirerek devamlı zinde kalır. Hareketsiz kalan vücut düşünülenin aksine çok daha çok yorulur, özellikle zihinsel bitkinlik zirve yapar ve stresten meydana gelen depresyon meydana gelir. Bundan dolayı vücut enerjiyi devamlı doldur boşalt yapmalıdır. Yoga işte bu aşamada önemli rol oynar.
 • Yoga kan şekerini düşürmeyi sağlar. Yoganın, kortizol ve adrenalin seviyelerini düşürücü kilo kaybını teşvik ve insülin etkilerine kırılganlığı arttırıcı fonksiyonları vardır. Tüm bu özellikleri kan şekeri seviyesini aşağıya çekmesini sağlar.
 • Yoganın önemli bileşenlerinden bir tanesi motivasyonu arttırmasıdır. Tertipli yoga koordinasyonu hafıza, hafıza hatta IQ ya tesir etmektedir.

Yoga Nasıl Yapılır?

Yoga Nasıl Yapılır

Yoga hareketlerine başlamak ve yoga nasıl yapılır diye sormak yerine yazımızı dikkatlice okumaya devam edebilirsiniz. Evde yoga yapmak hem zaman, hem de ekonomik anlamda çok daha mantıklıdır. Yoga yapmak, insanların ruh sağlığına çok iyi gelen ve rahatlatan bir egzersizdir. Bu anlamda yoga yapmak herkes için ideal bir seçenektir. Yoga, meditasyon özelliği taşıması ile insanların tercihi haline gelmiştir. Yoga, salonlarda grup halinde yapılmaktadır. Ancak, evde yapmak isteyenler tek başına da yapabilmektedir. Ev koşullarında yoga yaparak günün stresi ve yorgunluğu kolaylıkla atılabilir.

Yoga Hareketleri

Yazımızın devamında evde yoga nasıl yapılır sorusu için detayları veriyor olacağız. Temel amacın zihinsel rahatlamaya ulaşmak olduğu yoga ile sizde daha rahat bir ruh haline erişebilirsiniz. Beden ve zihnin bütünleşmesidir. Yoga yapmak motivasyon işidir. Motive olmadan yoga yapılması çok güçtür. Yoga yaparken klasik müziklerin dinlenmesi gerekir. Klasik müzikler yapılacak olan hareketlere olan motivasyonunuzu güçlendirecektir.

Yoga yapmaya başlamadan önce hafif ısınma egzersizleri yapılmalıdır. Isınma egzersizleri ile sakatlanma risklerinizi en aza indirmiş olursunuz. Yoga yapmaya karar verenlerin günlük egzersiz planlaması yapmaları ve bunu uygulamaları gerekir. Bazı yoga hareketlerini kısaca ifade edelim.

Köprü Duruşu

Köprü Duruşu: Evde rahatlıkla yapılabilecek hareketlerden biridir. Stres atmak için çok idealdir. Bacak ve sırt bölgelerini çalıştıran bir harekettir. Hem uykusuzluk, hem de yorgunluk için en iyi yoga hareketlerinden biridir.

Çocuk Duruşu

Çocuk Duruşu: Lenf ve sinir sistemi için en ideal hareketlerden biridir. Fiziki bir hareket olmasına rağmen ruhi anlamda da çok faydalıdır.

Öne Eğilme

Öne Eğilme: Stres atmak için en güzel hareketler arasında gösterilmektedir. Bu anlamda yoga nasıl yapılır video anlatımlı sorusu için en güzel hareketlerdendir. Bacak kasları içinde çok iyidir.

Kartal Duruşu

Kartal Duruşu: Tam bir motivasyon hareketidir. Sırt ve bacak bölgelerinin esnemesi için en ideal hareketlerden biridir.

Hareketsiz Durmak

Hareketsiz Durmak: Yoganın son hareketlerinden biridir. Kan basıncının daha düşük seviyelere inmesi içinde uygun bir harekettir.

Üçgen Duruş

Üçgen Duruş: Vücudun genelini rahatlatan ve stres azaltan bir harekettir. Arka bacak ve göbek kısımları için tam isabettir.

Yatay Duruş

Yatay Duruş: Omuzlarda meydana gelebilecek kamburlaşmaları engelleyen hareketlerden biridir. Sırt ve bel bölgelerinde oluşabilecek ağrıları gidermektedir.

Tepe Aşağı Duruşu

Tepe Aşağı Duruşu: Bu hareketin temelinde diz ve kollar bulunmaktadır. Dizler kırık ve kolların alt kısımları yere paralel olacak şekilde yapılır. Zihin egzersizi için idealdir.

Tüm bu hareketleri çok daha fazla çeşitlendirmek mümkündür. Yoga yapmayı bir bütün olarak görmek gerekir. Bütün içinde bakmak ve motivasyon merkezli çalışmak gerekir. Bu şekilde hem vücudu rahatlatacak, hem de spor egzersizleri yapmış olacaksınız.

Hamile Yogası

Hamile yogası ne zaman başlanır? Ya da hamile yogası nasıl yapılır? Gibi birbirinden farklı sorular da anne adayları tarafından sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir. Bu konuda hem anne hem de bebek sağlığının koruma altına alınabilmesi için, muhakkak bir uzmandan destek alınması gerekmektedir. Aksi takdirde hamile yogası yaparken oluşabilecek birçok sorun, hem anne hem de bebeğin sağlığını bozabilmektedir.

İlk trimester, şu demek oluyor ki ilk 3 aylık süreç, hem duygusal hem bedensel bitkinlik ve yoğun hisler içerebilen, bazı gebeliklerde, bebeğin tutunmasında nazik süreçler ya da özel durumlar içerebilen bir ehemmiyet. Bundan dolayı hekimin tasdik verdiği ve anne talibinin istekli olduğu durumlarda hafifçe bir uygulama yapılabilir. Yalnız bizler 14–15. Haftalarda başlaması da önerilmektedir. Natürel doğum yapmayı planlayan anneler için hamile yogası, doğum kanalını gevşeterek bebeğin geçmesine kolaylaştıran bir etki yapar.

Hamile yogası

Açıcı asanalar ve nefes çalışmaları yardımıyla ciğerlerin nefes kapasitesi artar, hem anne bununla beraber bebeğe bol miktarda oksijen ve enerji girişi olur. Doğum esnasında nefesin farkındalığını korumak, daha sakin ve rahat bir doğum için yardımcı olurken bebeğe bol miktarda oranda oksijen gitmesini sağlar.

Hamile yogası, bir uzman eşliğinde öncelikle nefes hareketleri ile başlamaktadır. Daha sonrasında ise gelişen teknikler ile birlikte anne adayı kendisini doğuma hazırlamaktadır. Böylece zaman içerisinde özelikle de normal doğuma hazırlanabilmektedir. Hamile yogası hareketleri, her geçen gün çok daha fazla sayıda anne adayı tarafından büyük bir keyif ile yapılmaya da devam etmektedir.

Bir tek hekimin artık hareketi, uzun ayakta kalmayı ya da çömelme hareketini vb. tümüyle yasakladığı, anne talibinin istirahat yönlendirildiği durumlarda hamile yogasına da tamamen ara vermek gerekir. Ek olarak son 3 aylık dönemde eklemler iyice yumuşadığı için çok derin hareketlerden kaçınırız. Bu şekilde bebek ve anne için güvenli bir halde yoga dersleri çoğu süre doğuma kadar devam edilebilir.

Sonuç

Yoganın faydaları konulu yazımızda yoga nasıl yapılır, yoga hareketleri nelerdir ve hamile yogası hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Yoganın faydaları ve yoga hareketleri konusunda deneyimlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem