Ylang Ylang Yağının Faydaları ve Zararları

30.12.2016
1.894
Ylang Ylang Yağının Faydaları ve Zararları

Ylang ylang yağının faydaları ve zararları. Ylang ylang esansiyel yağı, ylang ylang ağacının taze çiçeklerinin buhar damıtımı ile çıkarılır. Ylang ylang uçucu yağının ana bileşenleri benzil asetat, benzil benzoat linalol, karyofilin, geranil asetat, metil benzoat, p-kresil metil eter ve seskiterpenler olarak bilinen diğer bileşenlerdir. Bunların hepsi aroma ve tıbbi özelliklerine katkıda bulunmaktadır. Ylang ylang esansiyel yağı, parfümlerde ve aromaterapi uygulamalarında çok hoş ve narin kokusu ile yaygın şekilde kullanılmasının yanı sıra, aşağıda sıralanan çeşitli tıbbi amaçlar için de sıklıkla ylang ylang yağına başvurulmaktadır. Ylang ylang yağının faydaları ve zararları nelerdir.

Ylang Ylang Yağının Faydaları Nelerdir?

Kan dolaşımını artırır:

Ylang ylang yağı kan dolaşımına etki etmektedir. Vücudun her tarafındaki dolaşımı arttırırken kan basıncını düşürmeye yardımcı olmaktadır. Kardiyovasküler sistem için de faydalıdır. Bu yağ kardiyovasküler problemleri olanlar için son derece önemlidir. Ayrıca, daha iyi kan dolaşımını sağlamaya destek olduğu için kardiyovasküler sistemdeki iltihaplanmayı da azaltmaya destek olmaktadır.

Stresle mücadele eder:

Endişe veya depresyon dönemlerinde ylang ylang yağını teneffüs etmek, kişinin ruh halini hızla artırmaya yardımcı olmaktadır. Genellikle endişe ve depresyonun neden olduğu olumsuz duygu ve düşünceleri azaltmada oldukça faydalı olabilmektedir. Aynı zamanda depresyon, kaygı ve olumsuz duyguların bedene ve zihne verdiği yan etkileri de engeller. Hem zihnen hem bedenen bir rahatlama sağlar.

Sindirim sistemine iyi gelir:

Stres, endişe ve depresyon genellikle sindirim sisteminizde tahribat yaratabilir. Ancak, ylang ylang bu sorunları azaltarak sindirim sisteminizi daha düzenli hale getirmeye yardımcı olabilir. Antiseptik özelliklere sahip olan bu yağ, sindirim sisteminde oluşabilecek herhangi bir bakteri veya enfeksiyonun atılmasına ve azaltılmasına destek olmaktadır.

Antiseptiktir:

Ylang ylang uçucu yağı yüzyıllar boyunca Asya’da küçük yaraları tedavi etmek için kullanılmıştır. Güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir ve yaralara uygulanır. Bu yağ taşıyıcı yağ ile birlikte herhangi bir enfeksiyonla savaşacak ve yaranın iyileşmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca tetanosa neden olan bakteriyi öldürme gücüne sahip olduğu da düşünülmektedir.

Mantarla mücadele eder:

Ylang ylang uçucu yağ, atletin ayağı ve mantar yarası gibi mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için de kullanılabilir. Ylang ylang yağını birkaç damla yağ karıştırın taşıyıcı yağ ya da basit bir losyon ile karıştırın ve ardından ayaklara masaj yapın. Sonrasında gece boyunca bırakın. Yağ, sporcunun ayağına neden olan mantar enfeksiyonuyla savaşacak ve sorunu çözecektir.

Kalp sağlığına iyi gelir:

Kan basıncını kontrol etmek ve kalbinizin sağlığını korumak söz konusu olduğunda, ylang ylang yağından daha etkili olan uçucu yağ sayısı azdır. Bu yağ dolaşımı ve vücuttaki kan akışını artırabilir. Ylang ylang yağı ve kan basıncına etkileri üzerine yapılan son araştırmalar oldukça umut verici bulunmuştur. Yüksek tansiyonunuz veya nabız seviyenizin yüksek olması durumunda gün boyunca ve geceleyin yatağınızın yakınına ylang ylang yağı yaymayı deneyin.

Enerji verir:

Ylang ylang yağının bu faydası duygusal faydalarıyla bağlantılıdır. Bazen gün boyunca ihtiyacınız olan enerjiden yoksun ve yorgun hissedersiniz. İşte bu durumda ylang ylang gerçek bir yardımcı olabilir. Bu yağın kokusu canlandırıcı ve enerji vericidir ve gün boyunca ihtiyaç duyulan enerjiyi verebilmektedir. Enerji seviyenizi arttırmak için, ylang ylang yağını doğrudan veya difüzör ile teneffüs edebilirsiniz.

Menstrüasyona iyi gelir:

Birçok kadın menstrüel döngü sırasında semptomlar yaşar; bunların bazıları aşırı derecede ağrılı olabilir. En yaygın semptomlar arasında kramp, şişkinlik, ruhsal değişimler ve baş ağrıları sayılabilir. Neyse ki, ylang ylang esansiyel yağı doğal rahatlama sunmaktadır. Ylang ylang yağının stresle mücadelede kanıtlanmış bir yeteneği olduğundan menstrüasyon ile ilişkili duygusal sorunları hafifletmek için de kullanılabilir, Ayrıca pek çok kadının yaşadığı ağrı ve krampları hafifletmek için mükemmel bir topikal ilaçtır.

Cilt sağlığını destekler:

Ylang ylang, bir cilt koruyucusu olarak ya da yaşlanmanın veya tahrişin belirtilerini önlemeye yardımcı olmak için cilt üzerinde kullanılır. Melanom ve cilt kanseri hücrelerinin gelişimi ile mücadele etmede oldukça güçlüdür. Jojoba yağı veya hindistancevizi yağı ile 1-2 damla karıştırın ve korunması için günde bir veya iki kez yüzünüze masaj yapın.

Saç sağlığını destekler:

Ylang ve Hindistancevizi yağının saçınıza yararı dokunabilecek birçok yolu bulunmaktadır. Sağlıklı, parlak saç görünümünü artırmak için, hindistancevizi yağı veya jojoba yağı (veya normal kremi) ile birlikte saç derinize ylang ylang yağını aralıklarla masaj yapmayı deneyin. Saç dökülmesi tedavisi olarak kullanılmanın yanı sıra, karışıklık ve kepeklenmeyi önlemeye de yardımcı olmak için harika bir yoldur.

Diyabete iyi gelir:

Ylang ylang, doku ve hücrelerin hasar görmesini önlemeye yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle, diyabet komplikasyonları sebebiyle oluşan sinir hasar riskini azalttığı için doğal bir diyabet tedavi yöntemi olarak görülür. Besin refleks noktalarına, karın ve pankreasa bir miktar ylang ylang yağıyla masaj yapın.

Sinir sistemine iyi gelir:

Ylang ylang yağı beyin sağlığı güçlendirmek için harika bir yağ olarak bilinmektedir. Sinir sistemin için faydalıdır ve sinir sistemini güçlendirir. Ayrıca, herhangi bir sinir bozukluğundan muzdarip olmamak için stresinizi azaltacak ve sinirlerinizi yatıştıracaktır.

Egzamayı tedavi eder:

Egzama, işlevsiz sebase bezinden kaynaklanan bir hastalıktır. Epidermal hücreleri enfekte eder ve cildinizde görülmeye başlar. Cildinizin güzelliğini alıp ona zorlu ve pürüzlü bir görünümü getirir. Saç derinizde, yanağınızda veya kaşınızda oluşabilir. Bununla birlikte, ylang ylang esansiyel yağ ile bu iltihaplanma durumunu iyileştirebilir. Bu yağ sebum üretimini düzenleyerek cildin kızarıklığını azaltabilmektedir.

Afrodizyaktır:

Ylang ylang yağı cinsel yaşamınızı da geliştirebilir. Libido kaybı son zamanlarda epey bir sorun teşkil etmektedir, ancak ylang ylang gibi uçucu yağlara güveniyorsanız cinsel gücünüzü önemli ölçüde artırabilirsiniz. Bu yağ, iş yükü, stres veya depresyon nedeniyle oluşan cinsel ilgiyi kaybedenler için en iyisidir.

Ylang Ylang Yağının Zararları

Hassas ve kızarıklığa eğilimli cilde sahip olan insanlar, tahrişi önlemek için ylang ylang uçucu yağını kullanmaktan kaçınmalıdır. Taşıyıcı yağ ile çok düşük konsantrasyonlarda kullanmayı tercih edebilirsiniz. Hamilelik sırasında ylang ylang kullanan annenin bebeğe yağın geçmesine neden olduğu söylenmektedir, bu nedenle hamile kadınların bundan kaçınmaları önerilir.

Yüksek miktarda ylang ylang yağı kullanımının bazı kişilerde şiddetli baş ağrısı ve bulantıya neden olduğu bilinmektedir. Daha yüksek dozların amaçlanan sonuçların tersi durumlara neden olduğu görülmüştür.

Tavsiyeler

  • Gün boyunca koklayabileceğiniz sakinleştirici, çiçeksi bir koku bırakmak için bileklerinizi ve boynunuzu ylang ylang yağıyla ovabilirsiniz.
  • Ylang ylang yağının nemlendirme özelliklerini, nötr bir losyona veya komedojenik olmayan taşıyıcı yağa ekleyerek cilt bakım rejiminin bir parçası olarak kullanabilirsiniz.
  • Saçlarınızda çiçekli ve tatlı bir koku bırakmak için saç bakım ürününüzün içine hindistancevizi yağıyla beraber birkaç damla ylang ylang yağı ekleyin.
  • Uzun bir günün ardından dinlenmek için sıcak banyo hazırlayıp banyo suyuna birkaç damla ylang ylang yağı ekleyebilirsiniz.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın. Yalnızca harici kullanım içindir. Gözler ve mukoza zararlılarından uzak tutun. Hamilelik sırasında kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Bir sağlık mesleği mensubu olmadan 6 yaşından küçük çocuklar için uygulamak doğru değildir.

Topikal: Doğrudan istenilen alana 2-4 damla uygulayın. En hassas cilt hariç seyreltme gerekli değildir. Gerektiği gibi kullanın.

Aromatik: Günde 3 defa 10 dakika boyunca ylang ylang yağını yayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem