Ylang Ylang Yağının Faydaları

A+
A-
Ylang Ylang Yağının Faydaları

Bu yazının içeriğinde ylang ylang yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler bulunmaktadır. Ylang ylang yağı kullananlar ylang ylang yağı saç uzatma, ylang ylang yağı cinsellikte nasıl kullanılır, saçına ylang ylang yağı kullananlar, ylang ylang yağı sakalylang ylang yağı ve hindistan cevizi yağı, ylang ylang sabunu sorgularında bulunmuşlardır.

Ylang ylang yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

Ylang Ylang Yağı Nedir?

Ylang ylang esansiyel yağı, ylang ylang ağacının taze çiçeklerinin buhar damıtımı ile çıkarılır. Ylang ylang uçucu yağının ana bileşenleri benzil asetat, benzil benzoat linalol, karyofilin, geranil asetat, metil benzoat, p-kresil metil eter ve seskiterpenler olarak bilinen diğer bileşenlerdir. Bunların hepsi aroma ve tıbbi özelliklerine katkıda bulunmaktadır. Ylang ylang esansiyel yağı, parfümlerde ve aromaterapi uygulamalarında çok hoş ve narin kokusu ile yaygın şekilde kullanılmasının yanı sıra, aşağıda sıralanan çeşitli tıbbi amaçlar için de sıklıkla ylang ylang yağına başvurulmaktadır. 

Ylang Ylang Yağının Faydaları Nelerdir?

Ylang ylang yağının sağlığa faydaları maddeler halinde;

 • Kan dolaşımını artırır

Ylang ylang yağı kan dolaşımına etki etmektedir. Vücudun her tarafındaki dolaşımı arttırırken kan basıncını düşürmeye yardımcı olmaktadır. Kardiyovasküler sistem için de faydalıdır. Bu yağ kardiyovasküler problemleri olanlar için son derece önemlidir. Ayrıca, daha iyi kan dolaşımını sağlamaya destek olduğu için kardiyovasküler sistemdeki iltihaplanmayı da azaltmaya destek olmaktadır.

 • Stresle mücadele eder

Endişe veya depresyon dönemlerinde ylang ylang yağını teneffüs etmek, kişinin ruh halini hızla artırmaya yardımcı olmaktadır. Genellikle endişe ve depresyonun neden olduğu olumsuz duygu ve düşünceleri azaltmada oldukça faydalı olabilmektedir. Aynı zamanda depresyon, kaygı ve olumsuz duyguların bedene ve zihne verdiği yan etkileri de engeller. Hem zihnen hem bedenen bir rahatlama sağlar.

 • Sindirim sistemine iyi gelir

Stres, endişe ve depresyon genellikle sindirim sisteminizde tahribat yaratabilir. Ancak, ylang ylang bu sorunları azaltarak sindirim sisteminizi daha düzenli hale getirmeye yardımcı olabilir. Antiseptik özelliklere sahip olan bu yağ, sindirim sisteminde oluşabilecek herhangi bir bakteri veya enfeksiyonun atılmasına ve azaltılmasına destek olmaktadır.

 • Antiseptiktir

Ylang ylang uçucu yağı yüzyıllar boyunca Asya’da küçük yaraları tedavi etmek için kullanılmıştır. Güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir ve yaralara uygulanır. Bu yağ taşıyıcı yağ ile birlikte herhangi bir enfeksiyonla savaşacak ve yaranın iyileşmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca tetanosa neden olan bakteriyi öldürme gücüne sahip olduğu da düşünülmektedir.

 • Ylang ylang yağı Mantar

Ylang ylang uçucu yağ, atletin ayağı ve mantar yarası gibi mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için de kullanılabilir. Ylang ylang yağını birkaç damla yağ karıştırın taşıyıcı yağ ya da basit bir losyon ile karıştırın ve ardından ayaklara masaj yapın. Sonrasında gece boyunca bırakın. Yağ, sporcunun ayağına neden olan mantar enfeksiyonuyla savaşacak ve sorunu çözecektir.

 • Kalp sağlığına iyi gelir

Kan basıncını kontrol etmek ve kalbinizin sağlığını korumak söz konusu olduğunda, ylang ylang yağından daha etkili olan uçucu yağ sayısı azdır. Bu yağ dolaşımı ve vücuttaki kan akışını artırabilir. Ylang ylang yağı ve kan basıncına etkileri üzerine yapılan son araştırmalar oldukça umut verici bulunmuştur. Yüksek tansiyonunuz veya nabız seviyenizin yüksek olması durumunda gün boyunca ve geceleyin yatağınızın yakınına ylang ylang yağı yaymayı deneyin.

 • Enerji verir

Ylang ylang yağının bu faydası duygusal faydalarıyla bağlantılıdır. Bazen gün boyunca ihtiyacınız olan enerjiden yoksun ve yorgun hissedersiniz. İşte bu durumda ylang ylang gerçek bir yardımcı olabilir. Bu yağın kokusu canlandırıcı ve enerji vericidir ve gün boyunca ihtiyaç duyulan enerjiyi verebilmektedir. Enerji seviyenizi arttırmak için, ylang ylang yağını doğrudan veya difüzör ile teneffüs edebilirsiniz.

 • Menstrüasyona iyi gelir

Birçok kadın menstrüel döngü sırasında semptomlar yaşar; bunların bazıları aşırı derecede ağrılı olabilir. En yaygın semptomlar arasında kramp, şişkinlik, ruhsal değişimler ve baş ağrıları sayılabilir. Neyse ki, ylang ylang esansiyel yağı doğal rahatlama sunmaktadır. Ylang ylang yağının stresle mücadelede kanıtlanmış bir yeteneği olduğundan menstrüasyon ile ilişkili duygusal sorunları hafifletmek için de kullanılabilir, Ayrıca pek çok kadının yaşadığı ağrı ve krampları hafifletmek için mükemmel bir topikal ilaçtır.

 • Diyabete iyi gelir

Ylang ylang, doku ve hücrelerin hasar görmesini önlemeye yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle, diyabet komplikasyonları sebebiyle oluşan sinir hasar riskini azalttığı için doğal bir diyabet tedavi yöntemi olarak görülür. Besin refleks noktalarına, karın ve pankreasa bir miktar ylang ylang yağıyla masaj yapın.

 • Sinir sistemine iyi gelir

Ylang ylang yağı beyin sağlığı güçlendirmek için harika bir yağ olarak bilinmektedir. Sinir sistemin için faydalıdır ve sinir sistemini güçlendirir. Ayrıca, herhangi bir sinir bozukluğundan muzdarip olmamak için stresinizi azaltacak ve sinirlerinizi yatıştıracaktır.

 • Egzamayı tedavi eder

Egzama, işlevsiz sebase bezinden kaynaklanan bir hastalıktır. Epidermal hücreleri enfekte eder ve cildinizde görülmeye başlar. Cildinizin güzelliğini alıp ona zorlu ve pürüzlü bir görünümü getirir. Saç derinizde, yanağınızda veya kaşınızda oluşabilir. Bununla birlikte, ylang ylang esansiyel yağ ile bu iltihaplanma durumunu iyileştirebilir. Bu yağ sebum üretimini düzenleyerek cildin kızarıklığını azaltabilmektedir.

 • Afrodizyaktır

Ylang ylang yağı cinsel yaşamınızı da geliştirebilir. Libido kaybı son zamanlarda epey bir sorun teşkil etmektedir, ancak ylang ylang gibi uçucu yağlara güveniyorsanız cinsel gücünüzü önemli ölçüde artırabilirsiniz. Bu yağ, iş yükü, stres veya depresyon nedeniyle oluşan cinsel ilgiyi kaybedenler için en iyisidir.

Ylang Ylang Yağının Cilde Faydaları

Ylang yağının cilde faydaları: Ylang ylang, bir cilt koruyucusu olarak ya da yaşlanmanın veya tahrişin belirtilerini önlemeye yardımcı olmak için cilt üzerinde kullanılır. Melanom ve cilt kanseri hücrelerinin gelişimi ile mücadele etmede oldukça güçlüdür.

Ylang Ylang Yağı Hindistan Cevizi

Ylang Ylang Yağının Saça Faydaları

Ylang yağı saça ve sakala faydaları azımsanamayacak kadar çoktur. Saç dökülmesinden, sakal gürleştirmeye kadar kullanılmaktadır.

Ylang Ylang Yağı Saç

Ylang ve Hindistancevizi yağının saçınıza yararı dokunabilecek birçok yolu bulunmaktadır. Sağlıklı, parlak saç görünümünü artırmak için, hindistancevizi yağı veya jojoba yağı (veya normal kremi) ile birlikte saç derinize ylang ylang yağını aralıklarla masaj yapmayı deneyin. Saç dökülmesi tedavisi olarak kullanılmanın yanı sıra, karışıklık ve kepeklenmeyi önlemeye de yardımcı olmak için harika bir yoldur.

Ylang Ylang Yağı Sakal

Ylang yağı cansız ve mat görünümlü sakalların parlamasını ve kopmaları önler. Dayanıklı ve yumuşak bir sakal yapısına sahip olmanızı sağlar.

Ylang Ylang Yağının Zararları

Hassas ve kızarıklığa eğilimli cilde sahip olan insanlar, tahrişi önlemek için ylang ylang uçucu yağını kullanmaktan kaçınmalıdır. Taşıyıcı yağ ile çok düşük konsantrasyonlarda kullanmayı tercih edebilirsiniz. Hamilelik sırasında ylang ylang kullanan annenin bebeğe yağın geçmesine neden olduğu söylenmektedir, bu nedenle hamile kadınların bundan kaçınmaları önerilir.

Yüksek miktarda ylang ylang yağı kullanımının bazı kişilerde şiddetli baş ağrısı ve bulantıya neden olduğu bilinmektedir. Daha yüksek dozların amaçlanan sonuçların tersi durumlara neden olduğu görülmüştür. 

Tavsiyeler

 • Gün boyunca koklayabileceğiniz sakinleştirici, çiçeksi bir koku bırakmak için bileklerinizi ve boynunuzu ylang ylang yağıyla ovabilirsiniz.
 • Ylang ylang yağının nemlendirme özelliklerini, nötr bir losyona veya komedojenik olmayan taşıyıcı yağa ekleyerek cilt bakım rejiminin bir parçası olarak kullanabilirsiniz.
 • Saçlarınızda çiçekli ve tatlı bir koku bırakmak için saç bakım ürününüzün içine hindistancevizi yağıyla beraber birkaç damla ylang ylang yağı ekleyin.
 • Uzun bir günün ardından dinlenmek için sıcak banyo hazırlayıp banyo suyuna birkaç damla ylang ylang yağı ekleyebilirsiniz.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın. Yalnızca harici kullanım içindir. Gözler ve mukoza zararlılarından uzak tutun. Hamilelik sırasında kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Bir sağlık mesleği mensubu olmadan 6 yaşından küçük çocuklar için uygulamak doğru değildir.

 • Topikal

Doğrudan istenilen alana 2-4 damla uygulayın. En hassas cilt hariç seyreltme gerekli değildir. Gerektiği gibi kullanın.

 • Aromatik

Günde 3 defa 10 dakika boyunca ylang ylang yağını yayabilirsiniz.

Sonuç

Bu yazının içeriğinde ylang ylang yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler bulunmaktadır. Ylang ylang yağı kullananlar ylang ylang yağı saç uzatma, ylang ylang yağı cinsellikte nasıl kullanılır, saçına ylang ylang yağı kullananlar, ylang ylang yağı sakalylang ylang yağı ve hindistan cevizi yağı, ylang ylang sabunu sorgularında bulunmuşlardır.

Ylang ylang yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.