Yeşil Kahve Çayı Faydaları

31.07.2019
2.016
Yeşil Kahve Çayı Faydaları

Yeşil kahve çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler sunmak istiyoruz. Yeşil kahve çayı kullananlar genelde yeşil kahve çayı zayıflatırmı, emziren anne yeşil kahve çayı çayı içebilirmi, süt yapar mı, ödem söktürür mü, adet söktürür mü, yeşil kahve çayı günde kaç kez içilir, yeşil kahve çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Yeşil Kahve Çayı Nedir?

Yeşil kahve çekirdekleri pek bilindik değildir ve coffea bitkisinin kavrulmamış halde olan tohumlarıdır. Coffea bitkisinin meyveleri bildiğimiz kahve tohumları (çekirdekleri) şeklinde olmaktadır. Kahve çekirdeklerini topladıktan sonra kavurma işlemi uygulandıktan sonra çekirdeklerinin sahip olduğu kimyasal klorojenik asit miktarı ister istemez azalmaktadır. Bu sebeple, kavrulan kahve çekirdekleri ile kavrulmadan tüketilen yeşil kahve çekirdekleriyle kıyaslandığı zaman yeşil kalanlar klorojenik asit açısından oldukça yüksek kaldığı görülmektedir. Yeşil kahvenin sahip olduğu bu klorojenik asit özelliği ise sağlık açısından olumlu yönde etkiler göstermektedir.

Yeşil kahve çekirdekleri, düzenli olarak tüketildiği zaman kilo verme probleminden diş eti çürüklerinin önlenmesine kadar pek çok konuda sağlık alanında fayda sağladığı bilinmektedir. Aynı zamanda son derece ciddi olan sağlık sorunlarından, kan basıncı, kolesterol düzeyleri gibi durumlara da müdahale ederek tedavi edebilme yeteneğine sahiptir. Yeşil kahve trigonellin ve klorojenik asit bileşenleri ile birlikte antiglycemic, antikarsinojenik ve antiseptik aktiviteye sahip olmasıyla tanınmaktadır. 

Yeşil Kahve Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Kilo vermeye yardımcı olur

Yeşil kahve çayının özü klorojenik asit olarak bilinen ve bol miktarda bulunan doğal bir kimyasal içermektedir. Bu konu hakkında yapılan bir takım çalışmalar sonucu bu kimyasal maddenin vücudun yağ depolama işlevine olumlu yönde etki edebilme yeteneğine sahip olduğu görülmüştür.

Bu yeşil çekirdekler kafein içermesi nedeniyle d yaşamsal olayları ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Metabolizmanın hızlanmasıyla beraber tükettiğiniz besinler de hızlı bir şekilde sindirilecek ve kana karışacak bu da hücrelerinizin daha hızlı hareket etmesini ve kilo verilmesini sağlar. Yeşil kahvenin bu özelliği ve içerisinde bulundurduğu kimyasal içeriği nedeniyle, kilo vermek isteyen kişilere fayda sağlayabileceğine dair sonuçlara varılmıştır. 

 • Kan şekeri düzeylerine etki eder

Yapılan bir takım araştırmalar ve laboratuvar çalışmaları, yeşil kahve özünün sahip olduğu klorojenik asit etkileri sebebiyle karaciğerde yeteri miktarda glikoz saklamak için gerekli olan enzimlerin üretilmesinde olumlu yönde etkiler sağladığı görülmüştür. Araştırmacılar, yeşil kahve ile yapılacak olan çayın bu sürece müdahale ederek diyabetli bireylerin kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğini dile getirmişlerdir.

 • Kan basıncı düzeylerine etki eder

Yeşil kahvenin içerisinde bol miktarda barındırdığı klorojenik asit vücutta ki kan basıncını düşürmeye de büyük ölçüde etki ederek yardımcı olabilmektedir. 2006 senesinde yayınlanan “Klinik ve Deneysel Hipertansiyon” çalışmalarında düzenli bir şekilde yeşil kahve tüketen hastaların kan basıncında ciddi oranlarda azalma olduğu gözlemlenmiştir. Hiçbir yan etkisi olmayan ve gözlemlenmeyen yeşil kahve, yüksek kan basıncını azaltmak için güvenli bir yol olarak gösterilmektedir. Düzenli bir şekilde tüketerek sağlığınıza katkıda bulunmuş olursunuz.

 • Zihinsel fonksiyonları artırır

Yeşil kahve çayı içerisinde ki kimyasalların yanı sıra bir bol miktarda bulunan kafein vardır. Kafein, ruh sağlığı ve beyin aktivitesi üzerinde olumlu yönde etkiler göstermektedir. 2008 yılında şubat ayında yayınlanan bir incelemeye göre, kafein ve kafeinli besinler üzerinde yapılan çalışmalar da kafeinin tepki süresi, uyanık kalma süresi, hafıza uyanıklığı, odak, yorulmaya karşı dayanıklılık ve bilişsel performansın bir diğer faktörlerini artırabildiğini doğrulamıştır. Uzmanlar gözlemlenen bu etkiler için yeşil kahvenin yaklaşık olarak 1/3-4 fincan tüketilmesini tavsiye etmiştir.

 • Kansere karşı korur

Yeşil kahve çekirdeklerinin ve diğer türevlerinin içerisinde bulunan bileşenler ve antioksidanlar vücuda zarar veren bir takım serbest radikallerin etkilerine karşı vücudu korumaktadır. 

Yeşil kahve çayının önleyici fonksiyonu stresin ve serbest radikallerin vücutta oluşturabilecek zararlarını büyük oranda azaltmaktadır. Bu şekilde hücreleri koruyarak güvende tutmaktadır. 

2004 temmuz yılında “Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi” tarafından yapılan araştırmalardan sonra yayınlanan bir makalede, yeşil kahve çekirdeklerinin klorojenik asit antioksidanlar içermesi sebebiyle kanser hücrelerinin çoğalmasını önlediğini ve bu şekilde dört tip kanser türüne karşı da yararlı olduğu vurgulanmıştır.

 • Enerji verir

Yeşil kahve pek çok özelliğinin yanı sıra aynı zamanda termojenik bir bitkidir. Yani gün boyunca enerjinizi yüksek seviyelerde tutmaya çalışıyorsanız ya da artırmaya ihtiyaç duyuyorsanız yeşil kahveyi düzenli bir şekilde içmeyi deneyebilirsiniz. Çiğ ve yeşil kahve çekirdekleri bu konuda enerjinizi daha fazla arttırabilir

 • Alzheimer hastalığı riskini azaltır

Yeşil kahve çekirdeklerine bakıldığı zaman aslında yalnızca kahvenin ısıtılmamış ve işlem görmemiş hali olduğunu görürüz ve hepimiz kahvenin günlük zihinsel odaklanmaya etki edebildiğini bilmekteyiz. Bu etkiler yeşil kahvede, ısıyla içerisinde ki bileşenler azalmadığı için kavrulmuş kahve çekirdeklerine göre daha fazladır.

Tüm bu etkileri sayesinde yeşil kahve çekirdeğinin içerisinde ki özellikli bileşenlerle aynı zaman da nörotransmitter fonksiyonları geliştirmek ve Alzheimer hastalığı olasılığını daha aza indirmekte etki gösterir.

 • Yaşlanma karşıtı özelliğine sahiptir

Yeşil kahve çekirdeğinin içerisinde ki ORAC ismi verilen antioksidan bir madde yüksek oranda bulunmaktadır. Bu sebeple serbest radikallerin neden olduğu kırışıklık ve yaşlanma etkilerini büyük oranda azaltmaya yardımcı olabilmektedir. 

400 miligram (ml) yeşil kahve çekirdeği içerisinde yaklaşık 2500 ORAC ünitesi içermektedir. Örnek verecek olursak, yaban mersininin içerisin de bu sadece 10’dur. Fakat bu durum yaban mersini tüketmeyi kesmenizi gerektirmez. Onun yerine daha fazla yaşlanma karşıtı aktivite takviyesi yapmak istiyorsanız yeşil kahve çayını tüketmeyi deneyebilirsiniz. 

 • Antioksidan kaynağıdır

Yeşil kahve ile yapılan çay, çeşitli biyoaktif bileşikler içeren yeşil bir sıvı halinde görünmektedir. Polifenoller, flavonoidler, klorojenik asit gibi pek çok antioksidan açısından oldukça güçlü bir çaydır. Bahsetmiş olduğumuz bu antioksidanlar, vücudu, hücreleri ve molekülleri serbest halde dolaşan radikallerin hasarlarına karşı korumaktadır. Yeşil kahve çekirdekleri aynı zamanda insan sağlığı için oldukça faydalı bazı olan bazı mineralleri de barındırmaktadır.

 • Doğal bir laksatif (müshil) olarak çalışır

Yeşil kahve çayı düzenli bir şekilde tüketildiği zaman doğal bir müshil olarak görev görmektedir. Düzensiz bağırsak hareketlerinden mustarip olan kişiler akşam yemeğinden sonra ya da sabah kahvaltısından sonra yeşil kahve çayını tüketerek bu düzensiz bağırsak hareketlerini oldukça kolay bir şekilde kontrol altına alabilmektedirler.

 • Kolesterol düzeylerine etki eder

Yeşil kahve çayı kan içerisinde ki düşük dansiteli lipoprotein içeriğini indirgeyerek azaltmaktadır, aynı zamanda yüksek dansiteli lipoprotein ve kötü kolesterol düzeylerine de olumlu yönde etki etmektedir.

 • Kalp sağlığını destekler

Kardiyovasküler hastalığı son zamanlarda pek çok ölüme yol açan tehlikeli ve ölümcül bir hastalık haline gelmiştir. Yeşil kahve çekirdekleri üzerinde yapılan bir takım araştırmalar ve laboratuvar çalışmaları, yeşil kahvenin kan damarları astarı üzerinde olumlu yönde etki gösterebileceğini varsaymıştır. Bu çekirdekler, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) inhibe ederek kişiyi kalp ve damar hastalıklarına karşı korumaktadır. Bu nedenle, her gün düzenli olarak tükettiğiniz bir fincan yeşil kahve çayı kalbinizin daha güçlü ve daha sağlıklı olmasına destek olmaktadır.

 • Cilt sağlığına yardımcı olur

Yeşil kahve çayı ekstresinin cilt üzerinde olumlu etkileri vardır. Yeşil kahve ile yapılan bir peeling maskesi ölü hücrelerden arınmayı sağlamasıyla birlikte vücuttaki serbest radikallerin giderilmesini de desteklemektedir. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandıran yeşil kahve özü, sivilce ve cilt pürüzlerini gidermek için de büyük oran da etki göstermektedir. 

Yeşil Kahve Çayı Tarifi

Yeşil kahve çayı nasıl pişirilir tarifleri vermek istiyoruz. Yeşil kahve çayı nasıl yapılır işte tarifler.

Malzemeler: (1 porsiyon başına)

 • 10g organik kahve çekirdekleri
 • 150ml sıcak su
 • İsteğe göre şeker, bal ya da kakule

Hazırlanışı: 

 • Yeşil kahve çekirdeklerini bir değirmende öğütün. (yeşil kahve çekirdekleri biraz serttir o yüzden genelde zor öğütülür)
 • Bir fincana öğütülmüş kahve çekirdeklerini koyun ve yaklaşık 90° sıcaklığındaki suyu üzerine dökün.
 • Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra bir süzgeç yardımıyla süzün.
 • Sağlıklı yeşil kahve çayınız hazır olacaktır. Dilerseniz şeker, bal ve kakuleyi ekleyebilirsiniz.

Tavsiye Notu: gün içerisinde tükettiğiniz her ana yemekten sonra 1 fincan içmeniz tavsiye edilmektedir.

Zencefilli Yeşil Kahve Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • Yeşil kahve çekirdekleri
 • Zencefil kökü

Hazırlanışı:

 •  1-2 cm boyutundaki zencefil köklerini rendeleyin ve yeşil kahveyi demleme aşamasında ekleyin. 
 • Şeker koymak yerine dilerseniz bir dilim limon, bal ya da bir tutam karabiber ekleyebilirsiniz.

Yeşil Kahve Çayının Zararları

Yeşil kahve içerisinde yüksek oranda kafein içerdiği için kişilerde uykusuzluk, sinirlilik ve huzursuzluk, mide ağrısı ve krampları, bulantı ve kusma, kalp ve solunum hızında artış gibi bir diğer olumsuz sonuçlara ve yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle büyük miktarlarda yeşil kahve tüketmekten kaçının aksi halde, kulak çınlaması, şiddetli baş ağrısı, anksiyete, ajitasyon ve düzensiz kalp atışlarına ve uyku problemlerine neden olabilmektedir.

Tavsiyeler

 • Hamilelik ve emzirme döneminde tüketimi

Yeşil kahve çayı emziren anneler kullanabilir mi: Hamilelik ve emzirme döneminde bitkisel çaylar ve kahvelerin tüketimi her zaman güvenli olmayabilmektedir. Yeşil kahve çayı tüketiminin tamamen güvenli olduğuyla ilgili de yeterince net bir bilgi yoktur. Bu nedenle, güvenli tarafta kalmak için yeşil kahve çayı tüketiminden kaçınmakta ya da doktora başvurmadan tüketmemekte fayda vardır.

 • Yeşil kahve çayı zayıflatırmı?

Yeşil kahve çayı zayıflatır mı: Yeşil kahve çayı metabolizmayı hızlandırarak toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Bu sayede zayıflamaya yardımcıdır. Kan şekerini dengeleyerek diyabete karşı vücudu korur.

Sonuç

Yeşil kahve çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızda, öncelikle yeşil kahve çayı nedir, yeşil kahve çayının faydaları nelerdir detaylı olarak anlatılmıştır. Dahasında yeşil kahve çayının zararları ve yan etkileri  konusu da makalemizde yer verilmiştir. Yeşil kahve çayı nasıl yapılır tarifi ve yeşil kahve çayı içmek isteyenlerin sorularına da yanıtlar vermeye çalıştık. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem