Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayının faydaları ve zararları hakkında yararlık bilgiler paylaşmak isteriz. Yeşil çay kullananlar genelde yeşil çay zayıflatırmı,  emziren anne yeşil çay içebilirmi, ödem atar mı, tansiyona iyi gelir mi, yeşil çay günde kaç kez içilir, yeşil çay aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Bitkisel çaylarının düzenli kullanımı, kişilerin sağlıkları açısından son derece yararlıdır. Özellikle de bir rejim programı içerisinde olan kişilere, sağlıklarının el verdiği sürece tertipli bir biçimde tüketilmesi önerilmektedir. Bu şeklinde sebeplerden dolayı da oldukça fazla sayıda birey tarafınca yeşil çay zayıflatır mı? Sorusu yöneltilmeye devam etmektedir.

Yeşil çayın iyi mi demleneceğinin yanı sıra hangi aralıklar ile içileceği de çok büyük bir öneme arz etmektedir. Bu şeklinde bazı sebeplerden dolayı da yeşil çay nasıl demlenir? Sorusu da sıklıkla yöneltilmektedir.

Yeşil Çay Nedir?

Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay zayıflama konusunda çok yardımcı bir bitkidir. Antioksidanlarıyla yağların parçalanmasını sağlarken; birikmesini de engellemektedir. Özellikle bel bölgesindeki yağlanmalar üzerinde etkilidir. Sadece bir tek yeşil çay tüketmek zayıflamak için kâfi olmayacaktır. Beslenmeye dikkat etmek ve egzersizle bunu desteklemek gerekir.

Yeşil çay içerisinde kateşinlerden ziyade bununla birlikte oldukça fazla sayıda çeşitli aminoasitler, karbon hidrat, bazı yağ asitleri, B,C,E vitaminleri, kafein ve teofilin de bol oranda bulunmaktadır. Ek olarak kalsiyum, magnezyum, krom, mangan, demir, bakır, çinko, molibiden, selenyum, sodyum, potasyum ve benzeri yapıt elementlere de sahiptir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Kalp sorunları, yüksek gerilim, böbrek problemleri, karaciğer problemleri, mide ülseri ve anksiyete başta olmak ruhsal bozuklukları bulunanlar yeşil çay tüketmemelidir. Anemi, diyabet, glokom yâda osteoporoz hastalıkları olan kişiler yeşil çay içmeden ya da ekstresini kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalıdır. 

 • Kansere faydaları

Büyük ölçekli insan gruplarıyla meydana getirilen araştırmalar yeşil çayın kansere karşı kullanımı ve kalp sağlığına faydaları alanında umutlandırıcı neticeler vermektedir.

 • Antioksidan etkisi 

Bilim çevrelerinin birleştiği ana nokta ise yeşil çayın güçlü antioksidan etkisiyle, çeşitli hastalıklara ve mevcut hastalıkların yayılmasına yol açan özgür radikalleri temizlemesi

 • Mide kanserine faydaları

Çin’de meydana getirilen bir diğer araştırmada ise yeşil çay içmenin mide kanseri, yiyecek borusu kanseri, prostat kanseri, pankreas kanseri ve kolorektal kansere yakalanma riskini azalttığı sonucu elde edilmiş. Son olarak, günde 2 bardak yeşil çay tüketmenin akciğer kanserine yakalanma riskini %18 oranında azalttığı bu alanda meydana getirilen 22 çalışmanın sonucu olarak belirlenmiş.

 • Zayıflamaya faydaları

Kilo sorunu yaşayan herkes tarafınca birbirinden farklı diyet listeleri denenmektedir. Düzensiz ve şuursuz bir halde meydana getirilen bu rejim listelerinin yanı sıra hareketsiz bir yaşam, kişilerin hızlı bir şekilde kilo almasına sebep olmaktadır. Yeşil çay ise, kişilerin vücutlarındaki yağ miktarının kısa sürede azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bu da kişilerin hızlı ve sağlıklı bir halde kilo vermesini de sağlamaktadır. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ile birlikte gün içinde iki fincan yeşil çay içmek, kişilerin kilo vermesine yardımcı olmaktadır.

 • Kolesterole faydaları

Kan içerisindeki yüksek kolesterolü dengeler ve normal seviyede tutmaya yardımcı olur.

 • Diyabete faydaları

Yeşil çay kan şekerinin yükselmesine karşı etkilidir. Kan şekerini dengeleyerek diyabet ile ortaya çıkan diğer rahatsızlıklarında giderilmesinde yardımcıdır.

 • Depresyona faydaları

Yeşil çayın etken maddesi Theanine sakinleştirici özelliği ile depresyona iyi gelmektedir. Yeşil çayın içerisindeki bu madde sakinleştirici ve rahatlatıcı bir özelliğe sahiptir.

 • Cilt bakımında yeşil çay

Yeşil çay cilt lekeleri ve kırışıklıklar üzerindeki etkisiyle cildin yaşlanmasını geciktirir. Yeşil çay maskesi ile güneşten kaynaklanan bazı cilt sorunlarına karşı da etkilidir.

Yeşil Çay Maskesi

Yeşil çay maske yapımında kullanılmaktadır. Yeşil çaydan yapılan maske  ile cilt mikroplardan temizlenir ve hücreler beslenir. Bu sayede daha sağlıklı ve güzel görünüme sahip bir cilt yapısına sahip olmanıza yardımcı olur.

Yeşil çay maskesinin faydaları

 • Cildi besler ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Mikropları kırar ve cilt sağlığını korur
 • Siyah lekeleri ortadan kaldırdığını söyleyen uzmanlar var
 • Kırışıklık ve göz altındaki şişkinliklerin giderilmesine yardımcı olur.

Yeşil çay maskesinin yapılışı ve uygulaması

 • Bir büyük bardak suyu 6-7 dakika kaynatın ve daha sonra 1 yemek kaşığı yeşil çayı kaynattığınız suya koyun ve 6-7 dakika demlemeye bırakın.
 • Daha sonra bu karışıma bir yemek kaşığı çiçek balı ve badem yağı ekleyerek çok iyi bir şekilde karıştırın.
 • Badem yağını ve balı eklerken karıştırmaya devam edin.
 • Daha sonra elde ettiğiniz karışımı, diğer bir tabirle maskeyi yüzünüze uygulayın. 
 • En az 25 dakika sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil çay yapraklarının alınarak tüketilmesi istendiğinde ise muhakkak kaliteli ve doğal olanlarına itibar edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde çok daha ciddi problemler meydana gelebilmektedir. Bu kapsamda ise yeşil çay nasıl demlenir? Sorusu, büyük bir yaygınlık ile yöneltilmeye devam etmektedir.

Yeşil çay nasıl yapılır

Yeşil çayın demlenmesi kapsamında yapılacak olan işlemler de diğer bitki çaylarının demlenmesi ile aynıdır.

Hazırlanışı:

 • Bir fincan kaynar suyun içerisine yaklaşık 5 gram şu demek oluyor ki bir tatlı kaşığı kadar yeşil çay eklenmiş olur.
 • Ortalama olarak 5-6 dakika kadar demlenmeye bırakılan yeşil çay, daha hemen sonra süzülerek tüketilebilmektedir.

Yeşil çay aç mı tok mu içilmeli

Sorusuna karşılık olarak ise, yiyeceklerden 1 saat sonrasında içilmesi önerilmektedir.

Yeşil Çayın Zararları

Yeşil çayın yararları olmasıyla birlikte şuursuz bir şekilde tüketilmesi sonucunda çeşitli zararları da bulunabilmektedir. Yeşil çayın zararları, çok fazla tüketilmesi halinde ortaya çıkmaktadır. Çok fazla miktarlarda yeşil çayın tüketilmesi ile birlikte

 • sinirlilik
 • kusma
 • mide bulantısı
 • baş ağrısı

benzer biçimde problemler meydana gelebilmektedir. Bu benzer biçimde negatif durumlar ile karşı karşıya kalmamak için ise muhakkak belirtilen ölçülerde yeşil çay tüketilmesi gerekmektedir.

Tavsiyeler

 • Yeşil çay günde kaç bardak içilmeli

Uzmanlar, sabah ve akşam olmak üzere günde en çok 2 fincan yeşil çayın tüketilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

 • Yeşil çay ne zaman içilmeli

Yeşil çay içmek için uygun olan süre aralıklarını şöyle sıralayabiliriz; yeşil çayı iki öğün içinde içmek daha iyi olacağı için beslenme şeklinize bakılırsa saatler değişiklik gösterecektir. 3 ana öğün, 3 ara öğün beslenen kişiler ana öğünler ile ara öğünler içinde; 3 öğün beslenen kişiler ise 2 öğün arasındaki saat dilimini ikiye bölerek ortaya çıkan saatler içinde yeşil çay tüketimini yapmalıdır. Zihni güçlendirmeye yardımcı olduğu malum yeşil çay, bu saatler haricinde sabah saatlerinde de bir fincan tüketilebilir

 • Spor yapanlar için yeşil çay kullanımı

Zayıflamaya yardımcı olduğundan yeşil çay zayıflatır mı? Sorusu spor yapanlar için de büyük önem taşımaktadır. Spordan önce mi ya da sonrasında mı içilmeli sorularının yanıtı ise; meydana getirilen araştırmalara bakılırsa yeşil çay ihtiva ettiği kafein sebebiyle, vücudu uyarı ve harekete geçirir. Spor yapmadan önce yeşil çay içilmesi önerilmektedir. Yeşil çayın en iyi etkiyi yaptığı süre, spor yapmadan otuz dakika öncesidir. Spordan daha sonra dinlenmek isteyeceğiniz için yeşil çayın faydaları etkisiz olacaktır.

 • Yeşil çay metabolizmayı hızlandırır mı

Evet, yeşil çay kilo verdirmekten öte metabolizmayı hızlandırır ve vücuttaki yağ miktarının daha hızlı erimesini ve vücuttan atılmasını sağlar. Başlı başına kilo verdirici bir özelliğe sahip değildir. Yani her şeyi yiyip hareketsiz bir yaşam sürerek yeşil çay içmenin kilo verdirme etkisi görülemez. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz programına ilaveten yeşil çay tüketimi hızlı kilo vermeye yardımcı olur.

 • Yeşil çayın faydaları zayıflatırmı

Yeşil çay, son yıllarda kilo verdirme özelliği ile en fazla tercih edilen doğal ürünler arasında bulunmaktadır. Sıfır kaloriye sahip bu doğal ürün diyet listelerinde başta gelmektedir. Uzmanlarında ortak görüşü yeşil çayın zayıflatıcı etkisinin olduğudur.

 • Yeşil çay göbek yağlarını eritir mi

Yeşil çayda bulunan kafein uyarıcı bir madde olup daha enerjik ve zinde olmayı sağlar. Böylelikle spor ve egzersizlerde daha fazla enerji harcamayı sağlar. Yeşil çayın yapısında ki kateşin maddesi de metabolizmayı hızlandırarak vücutta daha hızlı yağ yakımı gerçekleştirir. Göbek çevresinde yağ birikimi kadınlarda da erkeklerde de en fazla olan bölgedir. Egzersiz ve diyet uygulamanın yanında günde 5 fincan yeşil çay tüketimi ile göbek ve bel bölgesinde ki yağlar hızla erimektedir. Uzmanlar tarafından da önerilen yeşil çayın yağ yakmayı hızlandırma etkisi klinik testlerle ve araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Yeşil Çay İle Zayıflayanlar

Yeşil çay diyeti ile zayıflayanlar düzenli tüketim ile yeşil çayın çok faydasını gördüklerini ve kilo vermelerinde eski diyetlerine göre hızlanma olduğunu söylemektedirler.

Ayrıca yeşil çay diyeti ile zayıflayanlar ayda ortalama 8 kilo verdiklerini belirtiyorlar.

Yeşil çay diyeti ile zayıflayanlar özellikle aç karnına yeşil çay içtiklerinde iştahlarının kesildiğini ve tokluk hissettiklerini söylüyorlar. Ancak uyku kaçırıcı özelliği unutulmamalı ve akşam geç saatte tüketimine dikkat edilmelidir.

Sağlıklı bir diyet programı ve kendinize en uygun spor türünü seçerek günde en az 20 dakika yürüyerek ve beş fincan yeşil çay tüketerek fazla kilolarınızı verebilir, formunuzu koruyabilirsiniz.

Yeşil çayın faydaları ve zararları, kişilerin muhakkak ehemmiyet vermesi gereken bir husustur. Her bitki çayında olduğu gibi yeşil çay da, herkese iyi gelmeyebilmektedir. Bu benzer biçimde sebeplerden dolayı da kişilerin yeşil çay tüketirken vücudunda herhangi bir negatif vaziyet gözlemesi halinde muhakkak bir doktora gitmesi gerekmektedir.

Sonuç

Yeşil çayın faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızda işlediğimiz konular şu şekilde oluştu. Öncelikle yeşil çay nedir, yeşil çayın faydaları nelerdir detaylı olarak anlatılmıştır. Dahasında yeşil çayın zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer verilmiştir. 

[Toplam: 9   Ortalama: 5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.