Yer Fıstığı Yağının Faydaları ve Zararları

01.06.2020
1.458
Yer Fıstığı Yağının Faydaları ve Zararları

Yer fıstığı yağının faydaları ve zararları. Yer fıstığından üretilen bu yağ kullanılırken yoğun bir fıstık kokusu etrafa yayılır. Yer fıstığının bilinen birçok faydası vardır. Yer fıstığının genel itibariyle çok seviliyor ve çok yeniyor olmasının yanında yağının da  çok tüketiliyor olması gerekir.  Diğer doğal yağlardan farklı olarak içerisinde farklı türlerde ve insan vücuduna faydalı birçok asidi bulundurur.

Yer fıstığı yağı kilo vermek konusunda ön plana çıkan yağlardan biridir. Faydalı olmak konusunda ise listenin hemen hemen başında yer almaktadır. Yer fıstığı yağı içerisinde oldukça fazla kalsiyum ve vitamin bulunduran bir yağdır. Bu yağ elde edilirken oldukça farklı ve fazla aşamadan geçirilmesi sağlanır. Aynı zamanda mutfakta da kullanılabilen yağlardan biridir.

Yer Fıstığı Yağı Nedir?

Yer fıstığı yağı nedir sorusuna yer fıstığı yağının ana maddesi olan yer fıstıktan üretilen bir yağ cevabını verebiliriz. Yer fıstığı yağının içerisinde fazlasıyla fazla E vitamini vardır.  Bu E vitaminini yağa koyabilmek adına yer fıstığı uzun bir aşamadan geçer. Yer fıstığı yağı elde edilirken yer fıstığının tohumları kullanılır.

Uzun bir süre bu tohumlar bekletilir ve hamur elde edilerek en sonunda yağ çıkartılır. Bitkiden yağ içerisine geçebilecek zararlı maddeler arındırıldıktan sonra saf, temiz ve şeffaf görünümünde bir yağ elde edilir. Aynı zamanda içerisindeki bulunan asitler insan vücuduna oldukça faydalı olup oldukça fazla sayıda bulunmaktadır. Yer fıstığının içerisinde Omega-6 ve kalsiyum yoğunluk bulunmaktadır. 

Yer Fıstığı Yağı Ne İşe Yarar?

Yer fıstığı yağı ne ise yarar konusunda verilecek ilk cevap: Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde görev alır. Kanser hücrelerinin yer fıstığı yağı sayesinde ortadan kaldırılmasını sağlar. Zihinsel aktivitelerin daha iyi bir şekilde yapılması yönünde yardımcı olur. Sindirim sisteminin ve mide rahatsızlıklarının yer fıstığı yağı sayesinde önüne geçer.

  • Krem Yapımında Kullanılır

Yer fıstığı yağının en çok kullanıldığı yerlerden bir tanesi de kremlerdir. Cilde parlaklık veren yerfıstığı yağı ciltteki problemlerin onarılmasını ve yenilenmesini sağlar. Enerji vererek kan dolaşımını hızlandırır ve yağın  daha kolay yakılmasını sağlar. Normal işlevini yürütemeyen hormonların düzenlenmesini destekler. Hücre yenilenmesini sağlar. Kansızlık hissinin verdiği yorgunluğun giderilmesini sağlayarak enerji verir.

    • Ergenlik Döneminde Cilde Yardımcı Olur

Özellikle ergenlik döneminde cildin bozulmasını engeller. Çünkü sivilce oluşumlarının önünü kesecektir. Bu sayede sivilcelerin bırakacağı izlerini de ortadan kaldırmış olur. Aynı zamanda ergenlik döneminde cilt yapısının oluşmasına destek sağlar. Cildin daha parlak ve bakımlı olması konusunda ön plandadır. Ergenlik döneminde aşırısı kilo alma nedeni ile oluşan ödemlerin atılmasında kolaylaştırarak, ergenlik dönemi problemsiz ve daha rahat bir şekilde geçirilebilir. Yer fıstığı yağı sayesinde bu dönemde ruhsal rahatlama da yakalanmış olunur.

     • Yağların Yakılmasında Başrol Oynar 

Enerji veriyor olmasından dolayı yağlar hızlı bir şekilde yakılmaya başlanır. Bu sayede spor yapan kişilerin yer fıstığı yağı  kullanarak vücutları istediği bir şekle gelebilmektedir. Aynı zamanda kilo vermek isteyen kişiler de hem spor yapıp  hem de yer fıstığı yağını kullandığında daha hızlı bir sonuç elde edeceklerdir. Vücudun tamamına bu yağ sürüp spora başlandığında vücut ısısı 2 katını çıkacağından dolayı aynı hareketleri 2 kere yapmış özelliğini verecektir. Bu sayede kısa bir zaman içerisinde zorla diyet yapmanıza gerek kalmadan yer fıstığı yağından destek alarak kilolarınızı verebilir istediğiniz forma kavuşabilirsiniz.

Yer Fıstığı Yağı Nasıl Kullanılır?

Yer fıstığı yağı nasıl kullanılır kısmında ise genel itibariyle sürülerek, masaj yapılarak, kullanılır. Bunun yanında kremlerin içine katılarak, şampuanların içine eklenerek, kullanılabilir. Aynı zamanda ağrılı bölgede kullanılacaksa sürülüp sarılması işlemi ile kullanılabilir. Günlük olarak kullanılıyorsa 5 damladan fazla kullanılmamalıdır. 
 

Bölgesel olarak da sadece sorunlu bölgenin üzerine kullanılabilir. Sivilce üzerinde yada çatlak üzerinde aynı işlem gerçekleşebilir. Yine yer fıstığı yağı  kullanılırken belli bir oranda istikrarlı kullanımı önemlidir. Kullanılmadan önce küçük bir noktada denenerek alerjik reaksiyon gösterip göstermediği ne bakılır. Göstermiyorsa kullanılır gösteriyorsa kesinlikle kullanılmaz. Test edilmemiş ve kullanılmış ise alerjik reaksiyon ile karşılaşıldığında bırakılmalıdır.

Yer Fıstığı Yağı Faydaları Nelerdir

Yer fıstığı faydaları nelerdir kısmında anlatılacak birçok faydası bulunmaktadır. Ancak bazı faydaları sıralanacak olursa başta metabolizmayı düzenler. Vücuda enerji verir. Zihinsel işlevleri güçlendirir, enerji düşüklüğünü giderir. Kilo verme konusunda metabolizmanın hızlı çalışması konusunda oldukça yardımcıdır. Ciltte ortaya çıkan lekelerin ve çatlakların  giderilmesini sağlar.

  • Saçlara Canlılık Kazandırır

Saçın genel bakımını yaparak daha canlı ve parlak bir saç olması konusunda destekler. Ciğer, böbrek rahatsızlıklarında oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Bakterileri öldürme ve virüslerden koruma sayesinde anti bakteriyel özelliği bulunur. Aynı zamanda kişilerin ruh dinginliğini sağlamasına yardımcı olur. Bunun yanında yer fıstığı yağı sayesinde mantar oluşumları önlenir.

    • Çatlaklarda Ortaya Koyduğu Fayda 

Ciltte çatlak oluşumu varsa yer fıstığı yağı bu bölgede kullanıldığında anti bakteriyel özelliği sayesinde sağlıklı olarak o çatlağın tedavisini sağlayacaktır. Çatlak etrafındaki ölü derinin ortadan kaldırılmasını ve alttaki derinin yumuşayıp kapanması işlemini yerine getirir.

    • Ruh Dinginliğini Sağlar 

Bu bitkisel yağlar içerisinde oldukça fazla güzel kokuyu bulundurur. Bunun sayesinde bu uçucu kokular etkileyicidir. İnsanların duygusal anlamda kendilerini iyi hissetmelerini sağlar ve bunun yanında psikolojik olarak rahatlamaya sevk eder.

Yer Fıstığı Yağı Cilde Faydaları

Yer fıstığı yağı içerisindeki E vitaminleri cilde göndererek cildin parlak ve pürüzsüz görünümünü sağlar. Ciltteki yara ya da sivilce izlerini ortadan kaldırır. Ciltteki hormon bozukluklarının düzelmesini sağlar. Ödemlerin atılmasında yer fıstığı yağının büyük faydası olur. Bu sayede de yaşlılık belirtileri ortadan kalkacaktır. Zamanla istikrarlı kullanıldığında cildinizin genel olarak daha güzel ve bakımlı görünmesini sağlar.

  • Enfeksiyonu Önler

Kullanıldığında mikroplara karşı koruyacak olduğundan dolayı enfeksiyonu önler. Karaciğer gibi bazı organlarının tedavisinde kullanıldığından dolayı olumlu yanları cilde de yansır. Kanser konusunda koruyucudur. Her cilt kullanabilir ancak orantılı olarak kullanmalıdır. Normal ciltlerde az miktarda istikrarlı bir şekilde kullanabilir. Serinlik hissini verir ve genel itibariyle rahatlamasını sağlar.

    • Kanserde Yer Fıstığı Yağı 

Ciltteki kanser hücreleri ile savaşarak kanser oluşumunun önüne geçer. Bu sayede ciltte oluşabilecek cilt kanserlerin önceden engellenebilmesi adına kullanılmalıdır. Bu sayede ciltte ağır kanser rahatsızlıklarına yer vermez ve oluşmuş yaraların da iyileşmesinde kullanılmasıyla oluşabilecek Kanser riskinin de ortadan kaldırılmasını sağlar.

  • Cilt Yapısında Yer Fıstığının Faydası 

Yağlı ve kuru ciltlerde kullanılırken oldukça az kullanıldığında ortaya büyük bir fayda koyar. Aşırıya kaçıldığında zararlı sonuçlar ortaya koyacaktır. O yüzden yağlı ciltlerde az miktarda günlük bir defa ve 5 damladan fazla olmayacak şekilde kullanılmalı. Bunun yanında kuru ciltlerde ise günlük nemlendirici olarak kullanılabilir. 

Yer Fıstığı Yağı Saça Faydaları

Yer fıstığı yağı saça faydaları konusunda oldukça iyidir. Başta saçın gürleşmesini sağlar. Saç uçlarındaki kırıkların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Saçın genel görünümünün güzel, doğal ve dolgun gözükmesini sağlar. Saç derisinin bakımını yaparak saçın güçlü bir deride bulunmasına destekçi olur.

Yer fıstığı yağı içerisindeki vitaminleri saça aktararak saçın daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Saçın dökülmesini aza indirir. Saçtaki doğal görünümünü ve varsa boyanın daha canlı gözükmesini sağlar. Saçın tamamında uygulamak için şampuanların içine koyulabilir. Yer fıstığı yağı saç kremleri ile birlikte kullanılabilir. Özellikle saçlarda kuru ya da yaşken bakım amaçlı yer fıstığı yağ tercih edilebilir.

Bu sayede saç içindeki kepeğinde önüne geçer çünkü kepek saç derisinin vitaminsiz kalmasından kaynaklanır.  Yer fıstığı yağı deriye vitamin verir ve kepeği ortadan kaldırır. Aynı zamanda saç içindeki mantar gibi oluşumlarının da önüne geçer. 

Yer Fıstığı Yağı Zararları

Genel itibari ile doğru kullanıldığında yan etkisi ya da zararı bulunmamaktadır. Yanlış kullanıldığında ise yer fıstığı yağı zararları cildi tahriş edip yanıklara neden olacaktır. Ayrıca küçük çocuklar üzerinde yer fıstığı yağı zararlıdır. Fizik tedavisi ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır. Bunun yanında hamileler kesinlikle yer fıstığı yağından uzak durmalıdır. Çünkü anne karnında ki bebeğin her ihtimale karşı yağa bir yan etkisi bulunabilir. O yüzden dikkatli ve orantılı kullanılmalıdır.

Yer Fıstığı Yağı Fiyatı

Hemen hemen yer fıstığı yağı fiyatı farklı aralıklarda bulunabilmektedir. Sizin için hangi fiyat ve hangi ölçü uygunsa onu alabilirsiniz. Fiyatları konusunda aktarlardan gerekli bilgiyi temin edebilirsiniz. Farklı fiyatlarda bulunan bu yağ ortalama bir fiyattan alınmalıdır. Çünkü ucuz olması durumunda maliyetiniz düşer ancak sağlığınız tehlikeye girer. O yüzden bu konuda ortalama bir fiyat tercih edilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem