Yer Fıstığı Yağının Faydaları

A+
A-
Yer Fıstığı Yağının Faydaları

Yer fıstığının ve yer fıstığı yağının insan sağlığı için faydaları saymakla bitmez. Bu faydaların arasında kolesterol seviyelerinin kontrol edilmesi, kanser probleminin önlemesi,  düzensiz kan basıncını düzenleyip düşürmeye yardımcı olması, cildin diri ve canlı kalmasını sağlaması yer almaktadır. Aynı zamanda sindirim sistemi problemi olan kabızlığın giderilmesini sağlaması, kan akışını arttırması, nörolojik fonksiyonların korunması için hareket etmesi, artrit ağrısını hafifletmek için kullanması da yer alır. Bu kadar çok faydası olan yer fıstığı yağını düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Yer fıstığı yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle yer fıstığı yağı nedir, yer fıstığı yağı ne işe yarar detaylı olarak inceleyeceğiz. Yer fıstığı yağının cilde faydalarıyer fıstığı yağının saça faydaları yazımız içerisinde yer almaktadır.

Yer Fıstığı Yağı Nedir?

Yer fıstığı, ülkemizde, çerez olarak, tatlıların içerisinde ya da yaygın olarak tüketilmekte ve nerdeyse tüm dünyada yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu besin ögesi pek çok insanın yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyip optimize etmek için kullanabileceği birçok sağlık yararlarına sahip olduğu bilinmektedir. 

Bilimsel adı, arachis hypogaea olduğu bilinen yer fıstığı, bezelye, barbunya gibi bir baklagiller türü olarak değerlendirilir. Yer fıstığı bitkisinin ilk olarak Arjantin’in kuzey kesiminde ortaya çıktığı düşünülmektedir ve bugün pek çok tropik iklimde yetiştirilmektedir. İlk başlarda kuruyemiş ve bitki olarak kullanılan yer fıstığından zamanla yağ üretilmeye ve bu mucizevi bitkiden pek çok şekilde faydalanmaya başlandı.

Çok fazla görülmese de bu yağ yemek pişirmede ve çeşitli amaçlarla kullanılan en yaygın bitkisel yağlardan bir tanesidir. Yerfıstığı yağı içerisinde bulundurduğu ve sahip olduğu avantajları sayesinde hemen hemen her alanda kullanılabilen son derece elverişli bir yağ haline gelmiştir. 

Yer fıstığı yağı, bazı bölgelerde arakis olarak da bilinir. Eşsiz lezzeti ve besin içeriği sayesinde sık sık Asya mutfağında ve egzotik yemeklerin yapımında da kullanılır. 

Yer Fıstığı Yağının Faydaları Nelerdir?

Yer fıstığı yağı, belli dozajlarda düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman kolesterol seviyelerini korur, kanser gibi ciddi problemleri önlemeye ve hatta tansiyonu düşürerek, hoş görünmeyen sivilceleri yok etmeye kadar pek çok sağlık sorununu çözebilecek özellikler taşır. 

Şimdi yer fıstığı yağının faydaları neler detaylı olarak inceleyelim;

 • Yer Fıstığı Yağı Kolesterol Seviyelerinin Kontrolüne Yardımcı Olur

Yer fıstığı yağı çok fazla kullanıldığı zaman kolesterol seviyesini olumsuz yönde etkilediği yönünde bir takım söylemler vardır. Ancak bu söylentiler yanlış bir bilgidir. Yer fıstığı yağı düzenli olarak kullanıldığında, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Çünkü içerisinde bulundurduğu özellikler sayesinde nadide sayılan bu yağ, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan bitkisel bazlı bileşikleri ve fitosterolleri içerir. Fitosteroller, kolesterolün emilimini engeller ve vücuttan atılımını arttırır. Bu da kolesterol seviyelerini %15’e kadar düşürmüş olur. Yani kulaktan dolma bilgilerle kolesterolü olumsuz etkilediği söylense de bu durum tamamen yanlıştır. 

 • Yer Fıstığı Yağı Kanserden Korur

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre yer fıstığı yağının birçok faydası olduğu kanıtlanmıştır. Yer fıstığı yağı, üzüm ile ilişkili olan ve düzenli bir sağlığı teşvik eden bileşik olan resveratrol antioksidanlar bakımından da oldukça zengin bir besin ögesidir. Pek çok kişinin bilmediği ve tüketmediği yer fıstığı yağı, hücresel düzeyde kanserli değişikliklerin oluşmasına sebep olabilecek vücuttaki serbest radikallerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan bu bilinen bileşiklerin başında gelmektedir. 

 • Yer Fıstığı Yağı Tansiyonu Kontrol Altına Alır

Yer fıstığının içerisinde bulunan resveratrol aynı zaman da, kan basıncını da düzenleyip kontrol etmeye de yardımcı olabileceği için antioksidan etkilerin ötesine geçen ek etkilere de sahip bir yağdır. Anjiyotensin olarak bilinen bir hormon, kan damarlarını olumsuz yönde etkilemede ve daraltmada büyük bir rol oynar ve bu da kan basıncında ciddi artışlara neden olur. Bunun yani sıra bahsettiğimiz aynı mekanizma, yüksek tansiyonun oluşmasına neden olan etkenlerden bir tanesidir. Çünkü bu hormon, olması gerektiğinden fazla mesai yapar. Resveratrol, bu hormonun etkilerini ortadan kaldırabilir ve yüksek basınç altında kan pompalamak için kalbe uygulanan stresi de büyük ölçüde azaltır.

 • Yer Fıstığı Yağı Kabızlığı Gidermeye Yardımcı Olur

Kabızlık sindirim sistemi problemlerinden bir tanesidir ve hemen hemen herkesin başına gelmiş bir durumdur. Bu sağlık sorunun oluşmasının pek çok nedeni vardır. Pek çok bitkisel yağ, kabızlık problemini gidermek için tercih edilip kullanılabilirken, her zaman ideal bir çözüm olmayabilir ve genellikle spektrumun bir diğer ucunda hasar oluşturarak ishal problemine yol açabilirler. Kabızlık sorunu için de son derece etkili olabilen yer fıstığı yağı sert dışkıyı yumuşatarak bu durumdan kurtulmanızı sağlar. Oral yolla yani ağız yoluyla alınan 1 çay kaşığı yerfıstığı yağı kabızlık sorununu gidermek için yeterli olacaktır. Aynı zamanda bu yağ, kabızlık için kullanılıyorsa mutlaka günlük 2,5 -3 litre kadar su içilmelidir.

 • Yer Fıstığı Yağı Kan Akışını Arttırır

Yerfıstığı yağı düzenli olarak kullanıldığında vücuttaki prostaglandinler olarak bilinen kimyasal aracıların öncü bir yağ asidi olan zengin bir linoleik asit kaynağı olarak ortaya çıkar. Prostaglandinler, vücutta sayısız pek çok fonksiyonlara sahiptir, ancak aralarında en önemli fonksiyon periferik arterlerin genişlemesi durumudur. Bu durum, ileriki süreçte kan akışını iyileştirmeye yeter. Sonuç olarak genellikle, kan basıncının düşmesine de katkıda bulunur ve resveratrolün kan basıncı üzerindeki olumlu etkisinin yanı sıra başka bir mekanizmasını da belirtebilir.

 • Yer Fıstığı Yağı Nörolojik Fonksiyonların Korunmasına Yardımcı Olur

Nörolojik düşüş problemi normalde ilerleyen yaşla meydana gelir. Fakat aşırı oksidasyonun etkisi altında kaldığınız zaman bu durum son derece hızlanabilir. Yer fıstığı yağının içerisinde bulundurduklarıyla oldukça sağlıklı ve antioksidan bir yağ olduğu bilinmektedir ve bunların yanı sıra resveratrol varlığı sayesinde nörolojik fonksiyonların korunmasında da çok daha büyük bir potansiyel ortaya koyabilir. Yer fıstığı yağı, büyük ölçüde resveratrol içermesinin nedeniyle yaşlılıkile beraber gelen Alzheimer ve Parkinson hastalığına etkili bir ilaç olarak lanse edilir.

 • Yer Fıstığı Yağı Artrit Ağrısını Gidermek İçin Kullanılabilir

Yerfıstığı yağı düzenli olarak kullanıldığı zaman pek çok ağrı ve sızıya etki ederek tedavi sürecini hızlandırır. Bunlardan bir tanesi de artrit ile hasarlanan eklemlerin klasik belirtilerini hafifletmek için etkilenen eklemlere gösterdiği olumlu yönde ki etkisidir. Bu bölgelere topikal olarak uygulanabilen antienflamatuar ve analjezik (ağrı giderici) özelliklere sahip olan bu yağ kısa sürede tedavi sürecine etki eder. Her ne kadar doğrudan masaj yapılabilse de herhangi bir bitkisel yağ bazına da karışabilir. Aynı zaman da, bu yağı uygulamadan önce ya eklemle temasta geçirdiği süreyi uzatmak ya da her ikisi de ağrıya yardımcı olabilecek dolaşımı iyileştirmek için ocağın üzerinde çok az ve düşük bir seviyede ısıtılabilir. Sürerken sıcak olmamasına ılık ya da soğuk olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde kızgın yağ cildinizde büyük hasarlara sebep olabilir. 

Yer Fıstığı Yağının Cilde Faydaları

Yer fıstığı yağı, cilt üzerindeki kollajen ve elastin üretimini arttırır bu da cilt için oldukça büyük bir etkidir. Esneklik kazandırır ve cildi pürüzsüzleştirir. Aynı zaman da her cilt tipi için mükemmel bir onarıcı ve sivilceyle savaşan bir şövalye gibidir.

Şimdi yer fıstığı yağının cilde faydaları neler daha yakından inceleyelim:

 • Yer Fıstığı Yağı Cildi Geliştirmeye Yardımcı Olur

Yemek pişirirken günlük olarak yer fıstık yağı kullanmak cildin genel sağlığı için mükemmel bir destek sağlar. Çünkü bu yağ, yüksek miktarda E vitamini içerir. Bununla beraber aşırı UV ışınlarının hasarını önlemek için de cilde günlük olarak da uygulanabilir. Saflaştırılmış yer fıstığı yağı neredeyse hiçbir koku içermez ve bu nedenle, uygun şekilde çıkartılmış bir yer fıstığı yağı kullanılmalıdır. Ayrıca, cildin aşırı kurumasını önlemek için mükemmel bir doğal nemlendirme maddesi olarak işlev görür.

 • Yer Fıstığı Yağı Sivilceyi Yönetmenize Yardımcı Olur

Birkaç damla limon suyu ile karıştırdığınız yer fıstığı yağının, sivilce kırılmalarını azaltmada ve rahatsızlık veren kötü görünümü olan gözenekleri daraltmakta inanılmaz olumlu bir şekilde etkileri vardır. Aynı zaman da limonun büzücü doğası sayesinde büyük bir etkinliğe de sahip olduğu bilinir. Yerfıstığı yağı bununla beraber bakteriyel kolonileri azaltmaya da yardımcı olur ve sivilceler ile iltihaplanmaları büyük oranda etki ederek azaltabilir. Daha sonra ki aşamada ise sıkılaşma en aza indirgenir ve cilt görünümü pürüzsüz bir şekilde hidrate kalır.

Yer Fıstığı Yağı Yüze Sürülür Mü?

Yerfıstığı yağının içerisinde bulunan mineraller ve E vitamini cilt için oldukça faydalı olan özellikleri barındırır. Bu yağın yalnızca sağlık değil aynı zaman da kozmetik sektöründe çok sık kullanıldığı bilinmektedir. Pek çok krem ya da nemlendirici üründe yer fıstığı yağı bulunmaktadır. Çünkü bu yağ cilde bakım yapıp lekelerden kurtulmanıza yardımcı olmasının yanı sıra cilde uygulandığında parlaklık ve canlılık verir.

Yer Fıstığı Yağının Saça Faydaları

Yer fıstığı yağı genel olarak insan sağlığına ve cilde iyi geldiği gibi saçlar için de son derece etkili ve mükemmel faydalar sunar. 

Son olarak yer fıstığı yağının saça faydaları ve etkileri nelermiş detaylı olarak bakalım;

 • Yer Fıstığı Yağı Doğal Bir Kepek Yatıştırıcıdır

Kepek problemi hemen hemen herkesin karşılaşabileceği kafa derisi sorunlarından bir tanesidir. Pek çok sebepten dolayı oluşan kepek, genellikle kafa derisinden fazla miktarda sebum üretilmesinden kaynaklanır ya fa seboreik dermatit olarak bilinen bir durumun ortaya çıkmasına neden olan ve nispeten alerjik oluşturan saç bakım ürünlerinin kullanılmasıyla ya da yanlış saç bakım ürünü kullanılmasıyla da ortaya çıkabilmektedir. Yer fıstığı yağı, düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman kafa derisini nemlendirir, sebum üretimini azaltır ve oluşabilecek pulların birikmesini en aza indirir.

 • Yer Fıstığı Yağı Saç Sağlığını Geliştirmek İçin Oldukça Faydalıdır

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre yerfıstığı yağının saç üzerinde ki etkisinin oldukça fazla olduğu kanıtlandı. Bu sayede saç bakım ürünlerinde çok daha fazla sayıda yer fıstığı yağına yer verilmeye başlandı. Bu yağ, saç sağlığının pek çok yönünden faydalanmasına yardımcı olma konusunda markalar tarafından büyük umut vaat ediyor.  Yer fıstığı yağı da, prostaglandinlerin üretilmesi yoluyla kafa derisine kan akışını iyileştirmeye yardımcı olan linoleik asit içerir. Son olarak belli dzajlarda ve uygun tekniklerle uygulanan yer fıstığı yağı, saç ve saç derisindeki aşırı nem kaybını önler ve saçın, gün boyu zengin ve canlı görünmesini sağlar. Üstelik hızlı uzamasına da etki ederek, kestiğiniz için üzüldüğünüz saçların yerine gelmesini hızlı bir şekilde gerçekleştirir.

Yer Fıstığı Yağı Kilo Aldırır Mı?

Normal bir düzeyde sınırlı olarak tüketirseniz, kilo almanıza sebep olmaz. Fakat normalin üstünde fazla tüketilmesi iştah açıcı özelliğinden ve yüksek kalorisinden dolayı kilo almanıza sebep olabilmektedir. Vitamin, mineraller, protein ve yağlar bakımında oldukça zengin olduğundan dolayı kalorisi de fazladır bu nedenle aşırıya kaçmadan tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Yer Fıstığı Yağı İştah Açar Mı?

Yer fıstığı yağı iştah açıcı yağlardan bir tanesidir. Eğer çok zayıfsanız ve kilo almak istiyorsanız bu yağı tüketerek iştahınızı açabilirsiniz.

Yer fıstığı yağını satın almak istiyorsanız tüm aktarlarda ya da mağazalarda kolay bir şekilde bulmanız mümkün. Aynı zamanda kuruyemiş satışı yapan mağazalarda da bulabilirsiniz.

Yer Fıstığı Yağının Zararları

Oldukça faydalı olan bu doğal yağın bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Yalnızca dozajını aşıp bilinçsiz bir şekilde kullanılmasından dolayı bir takım sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Eğer çok fazla tüketilirse kişilerde damar sertliğine ve kolesterol problemine neden olabilir. İçerisinde bol miktarda omega-6 yağı içerdiğinde tüketirken aşırıya kaçmamaya çalışın.

Sonuç

Yer fıstığı yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekil oluştu. Öncelikle yer fıstığı yağı nedir, yer fıstığı yağı ne işe yarar detaylı olarak inceleyeceğiz. Yer fıstığı yağının cilde faydalarıyer fıstığı yağının saça faydaları yazımız içerisinde yer almıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

keçeli kalem lekesi