Yayla Çayı Faydaları

01.08.2019
3.641
Yayla Çayı Faydaları

Yayla çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler vermek istiyoruz. Yayla çayı kullananlar genelde yayla çayı zayıflatırmı,  emziren anne yayla çayı çayı içebilirmi, süt yapar mı, ödem söktürür mü, adet söktürür mü, yayla çayı günde kaç kez içilir, yayla çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Yayla Çayı Nedir?

Pek çok derde deva olan yayla çayı, yayla bitkisi olarak da bildiğimiz ‘’sideritis scardica’’, lamiaceae ailesinden olan, kısa boylu ve sık yetişen uzun ömürlü bir bitkidir. Hemen hemen her hastalığa ve her derde deva olarak bilinen Balkanlara özgü yayla çayı, eski çağlardan beri sağlık alanında sıkça kullanılmaktadır. 

Üst kısmı çiçekli olan bu bitki, yaylalık alanların yüksek rakımlı olan kısımlarında ekili olarak karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda ise, vahşi olarak büyüyere, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Türkiye ve Arnavutluk ülkelerinde yaygınlaşarak popüler bir hale gelmiştir.

Oldukça lezzetli olan tadı dışında sağlık alanında ki yararlarıyla da oldukça bilinen ve tercih edilen yayla çayı, genellikle, ruhsal yorgunluk fiziksel aktivitenin ve gücün azalması, grip, soğuk algınlığı, ağrı düzeyleri ve ağrıda artış gibi pek çok sağlık nedeniyle kış mevsiminde ve hastalandığınız günlerde sık sık kullanılmaktadır. 

Yayla Çayı Ne İşe Yarar?

Özellikle, grip, soğuk algınlığı, solunum problemleri, sindirim sistemi rahatsızlıkları, bağışıklık sisteminde yaşanan problemler ve hafif anksiyete problemi için de kullanılan ve hemen hemen her hastalık üzerinde pozitif bir etkiye sahip olan yayla çayının güçlü bir antioksidan olduğu yapılan araştırmalar doğrultusunda söylenmektedir. Diğer bir yandan da, yayla çayı bir anti-inflamatuar ve ateş düşürücü olarak da sık sık kullanılmaktadır.

Yayla Çayının Faydaları Nelerdir?

Karadeniz yayla çayı faydaları: Yayla çayı bitkisi zengin bir flavonoid ve antioksidan kaynağı olarak bilinmektedir, yaklaşık 2011 yılında “Etnofarmakoloji Dergisi” tarafından yayınlanmış olan yayla çayı üzerine yapılan bir takım çalışmalarda ve araştırmalarda sideritis bitkisinin yüksek oranda flavonoid içeriğinin olduğu kanısına varılmıştır. Bu bitkinin 150’den fazla türü vardır. bu kadar çeşidi olmasına rağmen aralarında en çok  sideritis yayla bitkisinin anti-mikrobiyal, anti-inflamatuar, antioksidan ve anti-spazmodik özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Sonuç olarak, tüketilen yayla çayı sağlığa faydalı olan antioksidanları, flavonoidlerı ve diğer yandan da uçucu yağları içermektedir.

 • Kardiyovasküler sağlığı destekler

Yine Fizyoloji ve Farmakoloji Dergisinde yayınlanan 2012 yılındaki araştırmalara ve yazılara göre, yayla çayının vücutta ki kan damarlarına olumlu yönde destek olarak düşük kan basıncı düzeylerine etki ederek yardımcı olduğu bulunmuştur. 

Yayınlanan bu dergide yapılan araştırmalar ve çeşitli çalışmalarda, sideritis yayla çayı özünün düşük kan basıncı düzeylerine etki etmekte yardımcı olduğu ve kalp damarlarının üzerindeki stresi, gerginliğini azalttığı gösterilmiştir. Bu şekilde yayla çayının kalp ve damar sağlığını desteklediği ve tedavi sürecini hızlandırdığı gibi olumlu sonuçlara da varılmıştır. Eski Yunan halkı uzun yıllar boyunca, yayla çayını kardiyovasküler hastalıkların düzelmesi için tedavi yöntemi olarak kullanmıştır.

 • Gastrointestinal sağlığı destekler

Yine 2012 yılında  “Planta Medica” dergisinde yayınlanmış olan yayla çayının gastrointestinal sağlığı ve bozuklukları üzerine etkileriyle ilgili bir araştırma ve çalışma sonrasında araştırmacılar, yayla çayının içerisinde bulundurduğu fenoller ve antioksidanlar sebebiyle mide ve bağırsak üzerinde oluşabilecek enflamasyonları engellediğini ortaya çıkarmıştır. Aynı zaman da bu duruma ek olarak, uzun vadede iltihaplanma problemini ve toksinleri azalttığı belirtilmiştir. Araştırma neticesinde sonuçlar oldukça tatmin edici düzeyde olsa da, gastrointestinal komplikasyonların, bitkisel yolla bir tedavi yöntemi olarak belirlenmesi için biraz daha araştırmaya ve çalışmaya ihtiyaç vardır.

 • Antibakteriyel özelliğe sahiptir 

2006 yılın da yapılan çalışmalar doğrultusunda “Etnofarmakoloji Dergisi” nde yayınlanan bir araştırmaya göre, sideritis yayla bitkisinin içerisinde yüksek oranda barındırdığı uçucu yağlar sebebiyle antibakteriyel özellikleri gösterdiği tespit edilmiştir.

 İçerisinde bulunan uçucu yağların 18 adet haytı tehdit edebilecek güçte olan bakteriyle mücadele edebilme ve öldürebilme yeteneğine sahip olduğu, diğer bir yandan da salmonella ve mide ülseri problemine sebep olan h.pylori bakteri türüyle baş edebildiği de vurgulanmıştır.

 • Kanserle mücadele eder

Pek çok faydası bulunan bu çay aynı zamanda çağımızın en büyük korkulu rüyası olan kanser hastalığıyla da baş edebilmektedir. Mart 2012 yılında ülkemizde yapılan “British Journal of Nutrition.” Araştırmalarına ve çalışmalarına göre, sideritis yayla çayı bitkisi kanser hücreleri üzerinde bası etkilerine sahiptir. Sideritis bitkisinin üzerinde yapılan çalışmalarda, bu mucizevi çayın bileşenlerinin kimyasal kaynaklı oksidatif hasarın sonucu olan kanser türlerinin üzerinde etkili olabileceği sonucuna varılmıştır.

 • Kemik sağlığına destek olmaktadır

2004 yılında Nisan ayı dergisin de “Journal of Agricultural Food and Chemistry” araştırmasına ve laboratuvar çalışmasına göre, sideritis yayla bitkisiyle yapılan sulu ekstrelerin osteoblastlar denilen kemik dokusunu oluşturan hücrelerin eylemlerinde teşvik edici yönde bir rol oynadığı gözlemlenmiştir. 

Yayla çayının içerisinde bulunan minerallerin yoğunluğu kemik gelişimine ve kemik sağlığına destek olmaktadır, bu şekilde bir kemik hastalığı olan osteoporozun önlenmesinde de önemli bir rol oynar.

 • Strese ve depresyona iyi gelir

Beyindeki hücrelerin, hMAO oranının oldukça yüksek düzeyde olması anksiyete, huzursuzluk, depresyon, yaşlılık hastalığı olarak bilinen Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi birden çok olumsuz sağlık koşulu ile yakından ilişkilidir. 

Yani bir başka deyişle, yayla çayı tüketimi ruh sağlığı ve duygu durum bozukluklarına iyi geldiği gibi yaşlılığa bağlı olarak oluşan zihinsel hastalıkları önlemek için de oldukça etkili bir çaydır. Eğer kişilerde oluşan anksiyete ve ya depresyon problemi gibi sağlık sorunlarından mustaripseniz düzenli olarak yayla çayı tüketmeniz, ruh ve beden sağlığınız için oldukça faydalı gelerek olumlu etkilerin gözlemlenmesini sağlayabilmektedir.

 • Alzheimer hastalığıyla mücadele eder

Yayla çayı özellikle eski zamanlarda Yunan tıbbında yüzyıllar boyunca süregelen bir popüler bir tedavi şekli olmuştur. İçerisinde bulundurduğu yüksek demir içeriğiyle yayla çayı kansızlık çeken hastalara da oldukça sık tavsiye edilmektedir. Özellikle soğuk havalarda başımıza gelebilecek hastalıklara karşı bir kalkan olarak kullanılan yayla çayının bir diğer açığa çıkan özelliği ise yaş ilerledikçe beyinle alakalı bir takım fonksiyonlar da yaşanan sıkıntıdan dolayı oluşan Alzheimer hastalığında önleyici bir rol oynayabilmesidir. Yayla otu içerisinde ki demir içeriği nedeniyle, şifa kapasitesini oldukça genişletmiştir

 • Grip ve soğuk algınlığına yardımcı olur

Yayla çayı geleneksel olarak kış aylarında sık sık başımıza gelen nezle, soğuk algınlığı ve grip problemini yaşadığımız zamanlar da yaşanan solunum problemleri ve sindirim sorunlarıyla savaşmak için oldukça ekili bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu hastalık zamanlarında kişiler de sakinleştirici bir özellik gösterdiği gibi bağışıklık sistemini de güçlendirir. Aynı zaman da yayla çayı, bir anti-inflamatuar olarak görev görüp yüksek ateşi düşürmeye de yardımcı olmaktadır.

Yayla Çayı Tarifi

Yayla çayı nasıl hazırlanır tarifini sizlerle paylaşalım.

Organik Yayla Çayı Nasıl Demlenir?

Malzemeler:

 • 1-2 adet çay sapının yaprakları
 • 1 bardak su
 • İsteğe bağlı olarak şeker ya da bal

Hazırlanışı:

 • Suyu kaynatın ve çay yapraklarını demliğe yerleştirip suyla beraber biraz kaynamaya bırakın.
 • Ateşi kapattıktan sonra yaklaşık 7 dakika boyunca demlemeye bırakın.
 • Sonrasında çay yapraklarını güzel bir şekilde çıkarın ya da çayı süzgeç yardımıyla süzün.
 • İsteğe bağlı olarak ağız tadınıza göre çayı tatlandırmak için şeker ya da bal ekleyin.

Ballı, Limonlu Soğuk Yayla Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 4 küçük avuç yayla çayı
 • 6 su bardağı bardak su
 • Bir miktar bal ve yarım limon

Hazırlanışı:

 • Orta boy bir tencereye suyu ve yayla çayını ekleyin, iyice kaynatın.
 • İstenilen lezzet gücüne bağlı olarak yaklaşık 3-5 dakika boyunca demlemeye bırakın.
 • Daha sonrasında yaprakları çayın içerisinden süzerek çıkarın ve soğumasını bekleyin.
 • Son olarak bir sürahiye doldurup içine limonu, balı ve buzları ekleyerek soğuk servis edin. 

Yayla Çayının Zararları

Yayla çayının da her türlü bitki çayı gibi bir takım olumsuzlukları vardır, zararlı olabileceğiyle ya da potansiyel yan etkileriyle ilgili çok fazla bilgi ve araştırma yoktur. Ancak net bir şeyler olmasa da bir takım araştırmalar doğrultusunda yine de birkaç şey söylemek mümkündür:

 • Hamilelikte ve emzirme döneminde içilir mi?

 Yayla çayını hamilelik döneminde ve emzirme döneminde tüketiminin tamamen güvenli olduğuyla ilgili net bir açıklama yoktur, bu sebeple herhangi bir risk almamak için bu dönemlerde yayla çayı tüketiminden kaçınmakta ya da fayda vardır.

 • Düşük tansiyon

 Yayla çayı vücutta ki kan basıncını düşürebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre, yayla çayı kan basıncını düşürmesi sebebiyle düşü kan basıncına eğimi olan insanlarda risk yaratabilmektedir. Eğer düşük kan basıncı sahipseniz, yayla çayını tüketmeden önce bir doktora danışmanızda fayda vardır. 

Tavsiyeler

Gün içerisinde düzenli bir şekilde tüketilen 1-2 bardak yaylı çayı, kişilerde hem bağışıklık sistemini güçlendirmeye hem de nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi belirtilerden uzak kalmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yorgun vücudu sakinleştirerek destek olmaktadır.

 • Yayla çayı nereden alınır?

Aktarlarda, online alışveris sitelerinde ve bazı büyük marketlerde bulunmaktadır.

 • Yayla çayı günde kaç bardak içilmeli?

Günde 2-3 bardak içmek en uygun olanıdır.

 • Yayla çayı zayıflatırmı?

Tek başına zayıflattığına dair kesin bir bilgi olmamasına karşın metabolizmayı destekler ve vücut direncini arttırır.

 • Yayla çayı aç mı tok mu?

Aç veya tok karnına tüketmekte bir sakınca yoktur.

Sonuç

Yayla çayının faydaları ve zararları hakkındaki yazımızda öncelikle  yayla çayı nedir, yayla çayının faydaları nelerdir detaylı olarak anlatılmıştır. Dahasında yayla çayının zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer verilmiştir. Yayla çayı nasıl yapılır tarifi ve yayla çayı içmek isteyenlerin sorularına da yanıtlar vermeye çalıştık. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem