Yasemin Yağının Faydaları ve Zararları

08.09.2016
1.506
Yasemin Yağının Faydaları ve Zararları

Yasemin yağının faydaları ve zararları. Yasemin yağının faydaları oldukça geniştir. O yüzden de yasemin yağı oldukça kullanışlı bir yağdır. Özellikle zihinsel hareketlerin güçlendirilmesini sağlıyor olması yasemin yağını  tercih edilebilir kılmaktadır.  Bunun yanında mide rahatsızlıklarının tedavi ediyor olması, cilt hastalıklarını engellemesi, kanser hücreleri ile savaşması, beslenmenin düzenlenmesini sağlaması, yasemin yağının en önemli özellikleri arasındadır.

Yasemin yağı kolay bulunabilen bir yağdır. O yüzden de sağlık amaçlı özellikle bir sağlık probleminden dolayı kullanılabileceğiniz zaman rahatlıkla bir kullanım sağlamaktadır. Kişilerin ciltlerindeki kan dolaşımını hızlandıran ve bunu sporla yaptıkları durumda sporun faydasını iki katına çıkaran bir yağdır.

Yasemin Yağı Nedir?

Yasemin yağı nedir şeklindeki sorunun cevabı bitkisinde saklıdır. Yasemin bitkisinden elde edilen bir yağdır. Bitki bir müddet işlemlerden geçer. Daha sonra soğuk bir şoklamadan dolayı yağ alınır. Bu işlemin tamamı organik bir şekilde gerçekleşmektedir. Organik olmasından dolayı yasemin yağı oldukça faydalıdır. Yasemin bitkisi bilinen bir bitkidir ve çoğunlukla bitki şeklinde tüketilmesinin yanında yağının da  kullanılıyor olması önemlidir. Hafif yumuşak ve serinlik veren bir görüntüsü vardır.

Kokusu bakımından da etkileyici bir kokusu bulunmaktadır. Eskiden bitkiden faydalanılarak kokusu ortaya çıkarılırdı  ancak şu anda koku yönünden kullanılıyor olması yasemin yağının kullanılmasıyla sağlanıyor. Yasemin yağından faydalanmak istiyorsanız ciltte bileklerinize boyun kısmınıza ve topuklarınıza ya da ayak alt kısımlarına da sürebilirsiniz.

Yasemin Yağı Ne İşe Yarar?

Genel itibariyle yasemin yağı ne işe yarar hakkında vücuttaki dinginliği sağlamak, bunun yanında enerji alabilmek ve vücuttaki eksik olan vitaminlerin tamamlanması amaçla kullanılmaktadır. Birçok sağlık problemlerinin ortadan kaldırılması için, bunun yanında psikolojik tedavi amaçlı, kokusundan faydalanmak amaçlı, insan cildini gençleştiriyor olmasından dolayı, kullanımı artmıştır.

Yasemin yağının genel itibarıyla herkes tarafından kullanılmasında bir engel yoktur. O yüzden kişiler yasemin yağını rahatlıkla bulup kullanabilirler. Bunun yanında çocukların ayaklarındaki mantar oluşumları önlemek amaçlı yasemin yağ kullanılabilir.

Ciltte ergenlik döneminde oluşmuş olan sivilce lekelerinin ortadan kaldırılması için yasemin yağı tercih edilmektedir. Kabızlık çeken birçok kişi yasemin yağını bu  problemlerden kurtulmak için kullanır. Yasemin yağının olduğu yere böcek gelmeyeceği için böceksavar olarak da kullanılabilir. Aynı zamanda uçucu olması özelliği sayesinde havadaki kötü enerjinin dağılmasını sağlar.

Yasemin Yağı Nasıl Kullanılır?

Yasemin yağı nasıl kullanılır kısmında ise bir yağ olduğu için nemlendirici gibi kullanılabilir. Eğer oda parfümü olarak kullanacaksanız bir şişe yardımıyla kullanabilirsiniz. Cilt bakımında kullanacaksanız bunu günde 1 defa olmak suretiyle yapabilirsiniz. Aynı zamanda yasemin yağını lavabodan çıktıktan sonra sıvı sabunlarınızın içine bir iki damla damlatarak kullanabilirsiniz.

Yasemin yağını ağrılı bölgelerde kullanırken o kısımlara sürmek sürerek kullanabilmeniz mümkündür. Ağızdaki ve diş kısımlarındaki problemler için gargara yapabilirsiniz. Bunun yanında yasemin yağını mutfağınızda kökü kokuları gidermek amaçlı kullanabilirsiniz. Yasemin yağını kullanabileceğiniz diğer bir şekil ise çöp kutularınızın alt kısımlarına bir iki damla damlatarak kullanabilirsiniz.

Bu sayede hem çöp  kutunuz kokmaz hem de güzel bir koku yayılır. Yine yasemin yağlarınızı kapı önlerinde bir iki damla şeklinde kullanabilirsiniz. Bu sayede hem kapı önlerindeki mikroplar kırılmış olur hem de kapı önünüz gayet güzel kokacaktır.

Yasemin Yağı Faydaları

Yasemin yağ faydaları mevzusuna geldiğimizde ise oldukça birçok faydası bulunduğunu söylemek mümkündür. Yağ bir kere doğal bir yağ olduğu için kullanım alanı oldukça yaygındır.  Bütün enfeksiyon durumlarınız da kullanabilmeniz mümkündür. Bunun yanında yağ sizin saçlarınızda bakım amaçlı büyük bir fayda sağlar.

Aynı zamanda ortamdaki mikropları kırıyor olmasından dolayı ortamda her zaman için kolonya yerine de kullanılabilir. Yasemin yağı kullanıldığında güzel kokusu sayesinde oldukça etkileyicidir. Yasemin yağı kişilerin cilt problemlerinde, ruh sıkıntılarında, sağlık problemlerinde, bire bir faydalı olan yağdır.

Kişiler sinir sistemi rahatsızlıklarında yasemin yağını da  kullanabilirler.  Bunun yanında omuz, boyun, tutulmalarına yasemin yağ kullanılabilir. Yasemin yağının bir diğer faydası ise özellikle çocuklarınızın odalarına bıraktığınızda odadaki kötü ve oksijensiz havanın temizlenmesini sağlamasıdır.

Yasemin Yağının Cilde Faydası

Yasemin yağının cilde faydası her yönden bulunmaktadır. Başta cildin parlak bakımlı bir cilt olarak görünmesini sağlar. Aynı zamanda cilde farklı seçeneklerde vitaminler vererek cildin daha iyi bir görünüm kazanmasını ve pürüzsüz olmasını destekler. Bunun yanında ciltteki problemlerin ortadan kaldırılması konusunda yasemin yağı oldukça fazla kullanılmaktadır. 

Özellikte sivilce oluşumlarında ve sivilce lekeleri oluşumunda, hem ergenlik döneminde, hem ileri yaşta, hem erken yaşta gayet kullanılabilecek bir yağ türüdür. Bunun yanında yasemin yağı cilt çatlaklarında kullanılabilecek bir yağdır.

Cilt kuruluğunu giderir. Cildin doğal görünümünü dengeler ve renk pürüzlerini ortadan kaldırır. Yasemin yağının cilt konusundaki diğer bir faydası ise cildin genel olarak tamamında bir yumuşaklık sağlar. Bu sayede cilt olduğundan daha yumuşak ve nem ihtiyacını karşılamış bir cilt olacaktır.

Yasemin Yağının Saça Faydaları

Yasemin yağı saça faydaları hakkında ilk olarak başta yasemin yağı anti bakteriyel bir özelliğe sahip olmasından dolayı başınızda ya da saçlarınızda oluşabilecek bazı rahatsızları engelleyerek mikropların önüne geçmektedir. Saç renginizin daha parlak ve eşit görünmesini sağlar. Saçlarınızı besler ve hızlı uzamasına destek verir.

Yasemin yağının diğer bir özelliği ise saçların dip kısımlarında uygulandığında saç derisinin daha sağlıklı olmasını sağlayacak olmasından dolayı kuvvetli bir saçın kuvvetli bir deride yer almasını sağlar. İnce telli ve çabuk kırılgan saçları onararak bunları daha güçlü ve kırılmaz yapar.

Aynı zamanda yasemin yağının saçlar konusundaki bir diğer özelliği kırıkları önleyici ve varsa onarıcı özelliğindedir. Saçların genel itibariyle tamamında kullanılmasında bir sakınca olmadığından dolayı vitamin almak amaçlı yasemin yağ  saçlarda kuru ya da ıslak olarak kullanılabilir.

Yasemin Yağının Zararları

Yasemin yağ  zararları oldukça doğal olması nedeniyle fazla bir zararı yoktur.  Ancak yanlış, fazla olarak, başka yağlarla karıştırılarak kullanılması durumunda alerjik reaksiyonlara sebep olacaktır. Yasemin yağın bebek ciltlerine kullanılmaması gerekir.

Çünkü oldukça kuvvetli bir yağdır ve bebeklerin ciltleri hassas olduğu için çabuk reaksiyon gösterecektir. Yasemin yağının hassas bölgelerde kullanılmaması gerekir. Örneğin göz çevresinde bu kullanıma dikkat edilmelidir. Göz çevresi hassas bir bölge olduğu için oradaki kullanılacak yasemin yağı bazen tahriş edebilir.

Bunun yanında yasemin yağı cilt tiplerine göre farklılık göstermektedir. Örneğin kuru bir ciltte yasemin yağı aşırı kullanıldığında yanmaya sebep olur. Aynı zamanda yağlı bir cilt yasemin yağını fazla kullandığında tekrar sivilcelenmeler yaşar. Normal bir cilt ise yasemin yağını düzenli kullanmalıdır.

Yasemin Yağı fiyatı

Yasemin yağ piyasada çokça rastlanan bir üründür. O yüzden hemen hemen farklı her türde fiyatta bulabilmeniz mümkündür. Yasemin yağı fiyatı farklı fiyatlarda bulabileceğiniz gibi istediğiniz fiyatta da alabilir, uygun fiyatta da bulabilirsiniz Önemli olan doğru bir şekilde istikrarlı kullanmaktır. Normal ortalama bir fiyat belirleyerek alınmalıdır.

Hem kötü bir yağ kullanılmamış olur hem de maliyet açısından yüksek bir fiyattan almayacağınız içinde zarar görmemiş olursunuz. Ancak Yasemin yağının kullanımı burada önemlidir. Gidip en uygun fiyatla aldığınız ya da ucuz diye aldığınız yasemin yağı cildinize zarar verecektir. Çünkü her yağ her cilde uymayabilir

Yasemin yağının Kişilerde Kullanımı

Yasemin yağı için belli bir yaş aralığı yoktur. Ancak tavsiye edilen 20, 30 ya da 41’li yaşlardır. Çünkü hem cildin oturmaya başladığı yaşlar olması sebebiyle hem de ergenlik döneminin geçmiş olması nedeniyle kullanılır. Ancak daha öncesinde baş edilemez bir cilt probleminden dolayı yasemin yağı istikrarlı bir şekilde kullanılabilir.

Yasemin yağının biraz da geç yaşlarda kullanılmasının sebebi artık vücudun bozulmaya başlaması kırışıklıkların ortaya çıkmasından dolayıdır. Bunları önlenmesi amaçlı kullanılmaktadır. O yüzden yasemin yağı bu yaş aralığında daha çok tüketilmeli ve bu istikrarlı bir şekilde yapmalıdır. Aynı zamanda Yasemin ya yaşlılarda da kullanım konusunda dikkat edilmelidir.

Yasemin Yağı Konusunda Hassas Olunmalıdır

Sizin ilaçla tedavi olmanız mümkün olmuyorsa o zaman bu sorunuza da yasemin yağı çözüm buluyorsa istikrarlı bir şekilde ilaç kullanır gibi kullanabilirsiniz. Bu şekilde yasemin yağ ile olumlu sonuç elde edebilirsiniz. Yasemin yağı hassas ciltlerde veya göz çevresinde kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Özellikle göze kaçırmamalı, kulak içine dökmemelisiniz.

Aynı zamanda yasemin yağını kesinlikle içmemelisiniz. Bunun yanında yasemin yağı kullanımında dikkat etmeniz gerekenlerden bir tanesi de yağın genel özelliklerinin bozulmaması adına koruduğunuz yerdir. Korunan yer ne çok soğuk olmalı ne de çok sıcak olmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem