Yasemin Yağının Faydaları

A+
A-
Yasemin Yağının Faydaları

Yasemin yağının faydaları olduğu yapılan araştırmalar ve çalışmalar neticesinde ortaya konmuştur. Bu yağın bilinen en çok gösterdiği faydaları arasında bilişsel işlevi geliştirmesi, hafızayı kuvvetlendirip güçlendirmesi, doğal bir afrodizyak etki yapması, antimikrobiyal özellikler sunması ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlaması bulunur. Tüm bu faydalarından yararlanmak için bu yağı düzenli bir şekilde kullanmanız yeterli olacaktır.

Yasemin yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle yasemin yağı nedir, yasemin yağı ne işe yarar, nasıl kullanılır detaylı olarak inceleyeceğiz. Yasemin yağının cilde faydaları, yasemin yağı içilir mi, yazımız içerisinde yer almaktadır

Yasemin Yağı Nedir?

Günlük hayatta bahçe kenarlarında yürürken çevredeki en hoş ve en zengin kokulardan bir tanesi de şüphesiz yasemin bitkisidir. Yasemin bitkisi yalnızca bir tür değildir yaklaşık olarak 300’den fazla türe sahip olan bir bitkidir ve bu bitki sınıflandırmalar da yumuşak çiçekleri olan bir çalı olarak kabul edilir. 

Bu çiçekler etrafa bol miktarda koku yayar, kokusu genellikle tatlı ve toprak kokusunun bir karışımını andırır. Mısır ülkesi, yasemin bitkisinin en büyük yetiştiricilerinden biri olarak kabul edilir ve bu çiçeği genellikle parfüm üretmek için yetiştirilmektedir. Güçlü ve keskin bir kokuya sahip olan bu bitki, genellikle parfümün orta notalarını oluşturmak için kullanılır. Yasemin yağı ise bu bitkinin yapraklarından ve çiçeklerinden belli işlemlerden geçerek buhar damıtması yoluyla elde edilir. Bu yağ, bitkinin içerisinde bulundurduğu aroması ve hemen hemen bütün özelliklerini taşır.

Sağlık ve diğer pek çok açıdan fayda sağlayan bu bitkinin içerisinde pek çok kimyasal bileşeni vardır. Kompozisyonu benzil asetat, indol, linalool, linalil asetat ve a-terpineol içerir. Bunların yanı sıra yasemin yağının içerisinde ki ana kimyasal, bitkinin harika kokusundan sorumlu olan keton yasemindir. Yasemin yağı çok uzun bir süreden beri tıp dünyasının önemli bir parçası olmuştur ve kokusuyla damıtılması gereken en eski çiçeklerden bir tanesidir. Son zamanlarda yasemin yağı ekstraksiyonunun çoğu petrokimyasal bazlı ekstraksiyon yoluyla yapılmaktadır.

Yasemin Yağının Faydaları Nelerdir?

Yasemin yağı, içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde insan sağlığı için pek çok faydalar sunar. Yasemin yağının bu eşsiz ve şaşırtıcı faydaları antienflamatuar, antifungal, antiseptik ve antimikrobiyal özelliklerinden gelir. 

Şimdi yasemin yağının faydaları neler detaylı bir şekilde inceleyelim;

 • Yasemin Yağı Depresyonu Yönetir Ve Ruh Halini Olumlu Yönde Etkiler

Depresyon problemini günümüz çağında hemen hemen herkes yaşamıştır. Bu sağlık sorunu kişilerin ruh hallerini olumsuz yönde etkileyebilir ve insanlar kendilerini bir anda, bitkin, yorgun, işe yaramaz ve mutsuz hissedebilir. Bu sayede düşünceleri sağlıklı bir bireyin düşünceleriyle aynı olmaz. Bazı tatlar ve bazı kokular bu gibi durumlarda oldukça güçlü bir uyarıcı olarak görev görür ve otomatik olarak mutlu ya da canlandırıcı bir etki gösterir. Yasemin yağı da bu yağlardan bir tanesi olarak kabul edilmiştir. Hasta bireyin ruh halini olumlu yönde etkileyebilecek ve ruh halinde olumlu bir değişikliğe neden olabilecek kokuların başında gelmektedir. Depresyon, kaygı ve stres hallerinden kolay bir şekilde kurtulmak için yasemin yağı bileğe sürülerek doğrudan solunmalıdır.

 • Yasemin Yağı Doğal Bir Afrodizyaktır

Yasemin çiçeği, etrafa yaydığı etkileyici kokusundan ve hoş görünümünden dolayı, sağlığın yanı sıra aşk ve romantizm ile ilişkili narin bir çiçektir. Bu bitki, bazı ülkelerde nezih bir ortamı ve romantik bir havayı teşvik etmek için özellikle düğünlerde dekorasyon yapmak için kullanılan bir çiçek türüdür. Yasemin yağı da tıpkı bitkisi gibi çalışarak kişilerde doğal bir afrodizyak etki oluşturur. Aynı zamanda vücuttaki herhangi bir işlev bozukluğu ile başa çıkılmasına da etki ederek vücudu düzenlemeye yardımcı olur. Bu durum da eşler arasındaki samimiyeti uyarır ve dinginleştirici bir zemin hazırlar ve romantik anlar yaşamanıza katkıda bulunur.

 • Yasemin Yağı Antimikrobiyal Özellikler Sunar

Yasemin yağı içerisinde bulundurduğu bileşenlerden dolayı inanılmaz bir düzeyde dezenfektan ve antiseptik özelliklere sahip bir bitkidir. Yasemin yağı, kişiler de mantar enfeksiyonlarına yakalanma riskini en aza indirmek için de sık sık tercih edilen bir yağdır, bu yağ topikal olarak uygulanabilir. Yasemin yağı içerisinde yüksek oranda antibakteriyel özellikleri barındırmasıyla bilinen benzoik asit ve benzil benzoat gibi bileşenlere sahip bir bitkidir. Bu bileşenler aynı zamanda, enfeksiyon riskini de azalttığından dolayı oluşan vücut yaralarının iyileşme sürecini de hızlandırır. Bir difüzöre bir iki damla yasemin yağı eklenmesi ile doğrudan solunması, solunum sorunlarının tedavisine iyi gelir, viral enfeksiyonlardan ve mevsimsel soğuk algınlığından korunmada da kullanıldığı zaman etki ederek faydalı olabilir.

 • Yasemin Yağı Uykusuzluğu Tedavi Eder

İşgal edilmiş bir zihin, stres, kaygı çoğu insanın uyuyamamasının ana nedeni olarak bilinir. Yasemin yağı içerisinde vücudu rahatlatmaya yardımcı olan antispazmodik ve aynı zamanda zihni temizlemeye, stresi azaltmaya yardımcı olabilecek etkili özelliklere sahiptir. Bu yağı kullanan kişiler, uzun ve kesintisiz bir gece uykusuna yardımcı olduğunu görmüştür. Aynı zamanda anksiyeteye yardımcı olmak için anında sakinleştirici bir etki veren ve sinirleri yatıştıran hafif yatıştırıcı özelliklere de sahip bir bitkidir. Yaseminin yağının bu özellikleri içerisinde bulundurduğu bileşenlerin yanı sıra hoş ve ferahlatıcı bir kokuya sahip olmasından gelir.

 • Yasemin Yağı Emmenagog Özellikler Taşır

Yasemin yağı, her kadının her ay yaşadığı PMS (adet öncesi sendrom) ile ilişkili spazmların ile şiddetli krampların tedavisinde çok etkilidir ve aynı zamanda, bazı kadınlarda rastlanan düzensiz adet döngüsünün izlenmesine de etki ederek yardımcı olur. 

Bazı kadınlar, hiç doğal olmayan bir şekilde ve daha çok küçük yaşlarda menopoz dönemine girebilirler. Yasemin yağı, PMS belirtilerinin azalmasına ve vücudun doğal olarak sağlıklı kalmasına büyük oranda etki ederek yardımcı olur. Düzenli PMS döngüleri de iyi bir hormonal dengenin işaretidir. Yasemin yağı, hormonal dengeyi arttırmaya ve PMS ile ilgili yorgunluğu azaltmaya da etki eder.

 • Yasemin Yağı Laktasyon (Emzirme) Dönemine Yardımcı Olur

Yasemin yağının her gün düzenli olarak kullanılması emziren annelerin sütünü arttırmalarına etki ederek yardımcı olabilir. Çocuğu beslemek için sağlıklı ve yeterli bir süt akışı gereklidir. Aynı zaman da bu yağ, bebekler için beslenmeyi kolaylaştırır ve topaklanma olasılığını azaltır. Yasemin yağını, uyarıcı olarak sıcak suyun içerisine ekleyerek kullanabileceğiniz gibi göğüslere masaj yapmak için bir havluya birkaç damla damlatarak da kullanabilirsiniz. Bu uygulama, oluşabilecek olan tümörleri önler ve meme kanseri riskini de inanılmaz düzeyde azaltır.

 • Yasemin Yağı Doğum Sancısını Azaltır Ve Doğumu Kolaylaştırır

Yasemin yağı, pek çok kadın tarafından gebelik öncesinde ve doğum öncesinde, oluşabilecek sancıları azaltmak için tercih edilir. Özellikle doğuma girecek kadınlar için doğum sancısını azaltmak ve doğum sırasındaki semptomlarını en aza indirip anneyi rahatlatmak için tercih edilir. Yasemin yağının bir diğer taşıyıcı yağlarla birlikte doğal bir nemlendirici olarak kullanılması ve dağınık buharların solunması da doğumun kolaylaşmasına yardımcı olabilir. Sezaryen doğum geçiren annelerde ise doğum sonrası oluşan yaralara etki ederek iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda doğum sonrası oluşan gerginlik, stres, kaygı ve depresyon problemlerinin tedavisine de yardımcı olur.

 • Yasemin Yağı Sağlıklı Rahimi Teşvik Eder

Yasemin yağı içerisinde bulundurduğu bileşenlerin etkisiyle uterusun tonlanmasına ve uterusun sağlığına fayda sağlayan hormonların salınmasına olumlu yönde etki ederek yardımcı olur. Bu durum, uterusa olan kan dolaşımına da yardımcı olur ve sağlığa zararlı tümörlerin büyüme şansını ciddi düzeyde azaltır. Aynı zaman da vücuttaki östrojen seviyelerini kontrol ederek uterusun korunmasına da yardımcı olur.

 • Yasemin Yağı Konsantrasyonu Büyük Oranda Arttırır

Yasemin yağını, iş yerinde ya da sınav dönemlerinde çalışma esnasında dikkatini artırmak isteyen herkes gönül rahatlığıyla kullanabilir. Yaseminin yağı uçucu özelliğinden ve keskin kokusundan dolayı oda içerisinde yayılabilir ve aynı zamanda bu yağı, sabah uyanınca bilek bölgesine sürmek beynin uyanmasına da büyük ölçüde yardımcı olabilir. Tüm bunlarla beraber bu yağ, sağlıklı bir beyin aktivitesini de arttırmanıza yardımcı olur.

 Yasemin yağı genel olarak yorgun zihni dinlendirir, temizler, uyuşukluk hissetmeden konsantre ve odaklanma sürecine etki ederek yardımcı olur. Sabahları duştan sonra vücut yağlarına ya da nemlendiricilere bu yağı eklemek de doğal bir parfüm görevi görecektir ve aynı zamanda uyanıklığı da arttıracaktır.

 • Yasemin Yağı Yatıştırıcı Bileşenler Taşır

Yasemin yağının hoş kokusu sayesinde gösterdiği dinginleştirici özellikleri, kullanılan uyku haplarının sahip olduğu olası komplikasyonlar olmadan zihni büyük ölçüde sakinleştirir. Vücuda herhangi bir zarar vermeden rahatlamanıza yardım eder ve sakinleştirebilir. Tüm bunlar için bu yağ, kullanan kişiler tarafından doğrudan solunabileceği gibi masaj yağı olarak da kullanılabilir.

 • Yasemin Yağı Artrit Ağrısını Yönetir

Yasemin yağı, içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde iltihap önleyici özellikler gösterir. Oluşan ağrı ve tahrişi azaltmak için artritten etkilenen bölgelere masaj yapmak için de sık sık kullanılır.

Yasemin Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Yasemin yağı genel vücut ve ruh sağlığıyla beraber cilt ve saç sağlığına da inanılmaz etkiler sunar. 

Şimdi yasemin yağının cilt üzerindeki faydaları neler inceleyelim;

 • Yasemin Yağı Skar ve Sivilce Lekelerini Tedavi Eder

Yasemin yağı naif ve hoş kokusu, içerisinde ki eşsiz bileşenler sayesinde şaşırtıcı derecede iyileştirici özelliklere sahip olan bir bitkidir ve aynı zamanda ciltte ki sivilce izlerinin, yara izlerinin ya da daha farklı izlerin tedavisinde kullanılır. Sivilce lekelerinin ve güneş lekelerinin tedavisinde de kullanılması faydalıdır. 

Vücutta ki bu kötü görüntü bırakan izleri ve aynı zamanda selülit görünümünü azaltmak için doğrudan etkilenen bölgelere masaj şeklinde uygulanabilir. Yasemin yağı, doğal olarak yara izlerini hedef alan ve zamanla görünüşlerini azaltarak yok eden etkili bir ilaçtır. Bu yağ aynı zamanda, hamilelik döneminden kaynaklı deri çatlamalarına da mükemmel faydalar sağlar. Yasemin yağı, zeytinyağı ya da hindistancevizi yağı ile de karıştırılarak daha etkili bir şekilde kullanılabilir.

 • Yasemin Yağı Sağlıklı Cildi Teşvik Eder

Doğal yağlar düzenli olarak kullanıldığında sağlıklı parlayan cildi korumanın en iyi yolu olarak bilinir. Yasemin yağı, hem kokusundan hem de gösterdiği eşsiz özelliklerinden dolayı, cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılan önemli bir bileşendir. Yasemin yağı, topaklı ve aşırı kuru cilt problemi gibi sorunlu cilt durumlarının tedavisinde oldukça faydalıdır.

 Yasemin yağının bir diğer taşıyıcı yağların içerisine eklenmesi, cilt üzerinde olumsuz bir etkiye sebep olup, cildi tahriş edebileceği için doğrudan uygulamak bu yağı kullanmak için en doğru yoldur. Dermatit ve egzama gibi sağlık sorunlarının yaşandığı durumlarda tedavi etmek için düzenli olarak jojoba ve yasemin yağı karışımı kullanılması önerilir.

Yasemin Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Yasemin yağı içerisindeki bileşenler sayesinde doğal bir saç onarıcı, parlaklaştırışı ve canlandırıcı bir ürün olarak kabul edilir. Bu etkili bitkisel yağ kafa derisine hızlı bir şekilde nüfuz ederek saçların uzamasına ve onarılmasına etki ederek çalışır. Bu yağın düzenli kullanımı bakımlı saçların oluşmasını teşvik eder.

Saçlarınızı yıkarken kullanmış olduğunuz şampuanın içerisine az miktarda yasemin yağı katarak kullanabilirsiniz ya da banyo yapmadan önce saç diplerinize bu yağla masaj yaparak kullanmanız da mümkün. Bu şekilde düzenli olarak kullandığınız yasemin yağı saçların daha hacimli ve canlı olmasını sağlarken aynı zaman da saça parlaklık da verir.

Yasemin yağı hakkında çok sık sorulan sorulardan bir tanesi de yasemin yağı saça sürülür mü? sorusudur.

Evet sürülür, eşit miktarda hindistancevizi yağı ve yasemin yağını karıştırıp saçlarınıza sürdüğünüzde saçların kırılmasını ve dökülmesini önleyebilirsiniz. Bu yağı saç diplerinize sürerek bakım yapmalısınız.

NOT:

Yasemin yağı hasar görmüş yıpranmış saça bakım yaptığı gibi saçları kökten uça besleyerek dolgun görünmesini de sağlar. Saç derisini besleyen bu yağ kuru saçları karşı çok etkilidir.

Yasemin Yağı Nerede Satılır

Yasemin yağı tüm aktarlarda ya da kozmetik mağazalarda bulunan etkili bir yağdır, bu yağı internet üzerinden de satın almanız mümkündür.

Yasemin Yağı Fiyatı

Yasemin yağını, aktarlardan, kozmetik mağazalarda ve internetten bulabilirsiniz, fiyatı gramajına ve markasına göre 10 ile 30 tl arasında değişiklik göstermektedir.

Yasemin Yağı Kullananlar

Yasemin yağı kullananlar bu yağı kokusunun çok güzel olduğunu söylemişlerdir. Yasemin yağı kullananların yorumları stres ve siniri iyi gelen bu doğal yağın cilde ve saça faydası olduğu için kullandıklarını da dile getirmişlerdir. 

Yasemin yağı koltuk altına sürülür mü?

Evet, sürülür. Bu yağı ter kokusunu önlemek ve daha hoş kokmak için koltuk altına banyo sonralarında bir iki damla elinizle yedirerek sürebilirsiniz.

Yasemin yağı sivilceye iyi gelir mi?

Bu sorunun cevabı da evet, yasemin yağı sivilceleri yok eden yağlardan bir tanesidir. Düzenli bir şekilde kullandığında sivilcelere ve sivilce lekelerine karşı etkilidir.

Yasemin yağı ter kokusuna iyi gelir mi?

Yasemin yağı vücuda ya da koltuk altına sürüldüğünde ter kokusuna iyi gelecektir. Bütün gün ter kokusundan kurtulmak için yasemin yağını kullanabilirsiniz.

Yasemin yağı tüylenme yapar mı?

Yasemin yağını kullanmak kişilerde herhangi bir tüylenmeye neden olmaz.

Yasemin yağı terlemeyi önler mi?

Terlemeyi önlemek için yasemin yağını kullanmak etkili bir yöntem değildir. Bu yağ sadece terleme sonucu oluşan kötü ter kokusunu önler.

Yasemin yağı yüze sürülür mü?

Yasemin yağını yüze sürmek ya da vücuda sürmek isteyenler rahatlıkla kullanabilir. Herhangi bir  yan etki ya da alerji yaratmaz.

Yasemin Yağının Zararları

Yasemin yağının her bitkide ve her besin ögesinde olduğu gibi faydaları olduğu gibi birtakım yan etkileri ve zararları da bulunmaktadır. Özellikle çok fazla kullanıldığında ya da alerjiye yaktın kişilerde bir takım zararları ortaya çıkabilir.

 • Adet söktürücü bir etkisi olduğundan hamile kadınların asla kullanmaları tavsiye edilmez.
 • Uzun süreli ve fazla kullanılması cilt yüzeyinde tahrişi kızarıklıkla ve yanmaya da neden olabilir. Bu nedenle, belli dozajlarda ve abartıya kaçmadan kullanmanız gerekmektedir.
 • Vücudunuzda yasemin yağı kullandıktan sonra oluşan, kızarıklık, yanma hissi gibi bir takım yan etkileri hissettiğiniz zaman, yağı kullanmaya ara vermelisiniz. 

Sonuç

Yasemin yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekil oluştu. Öncelikle yasemin yağı nedir, yasemin yağı nasıl kullanılır detaylı olarak inceledik. Yasemin yağının cilde faydaları, yasemin yağı sivilceye iyi gelir mi yazımız içerisinde yer almıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.