Yasemin Çayı Faydaları

01.08.2019
2.288
Yasemin Çayı Faydaları

Yasemin çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler vermek istiyoruz. Yasemin çayı kullananlar genelde yasemin çayı zayıflatırmı,  emziren anne yasemin çayı çayı içebilirmi, süt yapar mı, ödem söktürür mü, adet söktürür mü, yasemin çayı günde kaç kez içilir, yasemin çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Yasemin Çayı Nedir?

Yasemin bitkisi tropikal bölgelerde yetişen çiçekli bir bitki olarak bilinmektedir. Oldukça lezzetli bir tada sahip olan yasemin çayı ise yasemin çiçeklerinden hazırlanan hoş kokulu bir çaydır.

Yasemin çayının pek çok çeşidi vardır ancak başlıca türlerinin arasında;

gelmektedir. 

Yasemin Çayı Ne İşe Yarar?

Genellikle normal çay kullanılarak yaptığımız yasemin çayı oolong çayından da kolayca yapılabilmektedir. Gevşek çay yaprakları yasemin bitkisinin çiçekleriyle iyice harmanlanır bu şekilde karıştığı çaya hafif tatlı bir tat ve aromatik bir koku vermektedir. 

Bazı bölgelerde tüketilen yasemin çayı bir bitki çayı olarak nitelendirilmez. Çünkü aslında pek bilinmese de yasemin çiçeği kokulu bir yeşil çay türüdür. Yani aslında bir nevi yeşil çay türü olduğu da söylenebilir. Ayrıca yüksek oranda antioksidan barındırması nedeniyle yasemin bitkisinden yapılan bitki çayı sağlığa oldukça faydalıdır

Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir?

Yasemin bitkisinden yapılan bu çayının sağlığa yararlarından bazıları da kalp krizi riskini azaltması, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilmeniz için vücudu desteklemesi ve diyabet problemi yaşayan kişilere destek olarak diyabetin önlenmesini sağlamsıdır. 

Diğer bir yandan ruhsal sıkıntılara da etki göstererek,  stresi azaltmaya yarar. Güçlü antioksidanları sayesinde yasemin çayı kanseri önlemeye de yardımcı olmaktadır. Sindirim sisteminde sıkıntı yaşayan kişilerin metabolizmasına etki ederek sindirim sürecini iyileştirmekte ve bunun yanı sıra kolesterol değerlerini de düşürmektedir. Aynı zamanda vücutta çoğalan zararlı bakterileri ortadan kaldırmakta ve kronik iltihap sonucu oluşan kas ağları ve bir diğer şiddetli ağları da hafifletmektedir.

Yasemin çayının son zamanlarda rehavet görmesini ve çok popüler olmasının nedenlerinden bir tanesi ise içerisinde yer alan organik çay tomurcukları ve bu tomurcukların pek çok sağlıksal duruma faydalı olan besin elementlerini barındırıyor olmasıdır.

Yasemin çayını düzenli bir şekilde tüketmek kateşin ve epikateşin gibi vücudumuzda nadir bulunan faydalı bazı antioksidanları temin etmenin etkili bir yoludur. Bu çayın içerisinde yer alan antioksidanların sahip olduğu yararlı etkileri vücut üstünde geniş bir yelpazede gözlemleyebiliriz.

 • Stresi azaltmaktadır

Yeşil çayla belli oranlar da karıştırılan yasemin çayının tadı ve kokusu sakinleştirici özelliği sayesinde ruhsal problemleri onarmakta ve stresi gidermek için oldukça etkili gelmektedir. Bu şekilde gerginlik ve endişe gibi durumları da azaltmaktadır. 

Eğer kendinizi belli dönemler de stresli ya da endişeli hissediyorsanız içeceğiniz bir fincan sıcak yasemin çayı kendinizi daha rahatlamış hissetmenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, şiddetli baş ağrılarını ve kas ağrılarını da rahatlatmaktadır. 

Yapılan bir takım araştırmalara göre yasemin çayının kokusunun kalp atışı hızına ve duyulara bir sakinlik getirdiği ve bu şekilde sakinleştirici bir etki gösterdiğini de ortaya koymuştur. Yine yapılan bir araştırmaya göre, yasemin çayının aromasının en az beş dakika teneffüs edilmesi kalp hızını azaltmakta ve sakin bir ruh haline kavuşmayı sağladığı gözlemlenmiştir. 

 • Antioksidandır

Yasemin çayının en çok sevilen tarafı ise yumuşak ve lezzetli tadının yanı sıra içinde barındığı yüksek antioksidan özelliğidir. Yasemin çayının içerisinde bulundurduğu, en önemli antioksidanlar kateşinler olarak bilinmektedir. 

Aynı zaman da yasemin çayı, yeşil çay ve melisa çayı ile en çok kullanılan çaydır ancak antioksidan bakımından özellikleri göz önünde bulundurulup taban alındığında melisa çayı bu çaya göre daha farklı özellikli antioksidanları barındırmaktadır. Örnek verecek olursak, siyah çay içerisinde yüksek oranda theaflavin maddesini içermektedir. Bir diğer yandan yeşil çay ise yüksek oranda kateşin bileşenini barındırmaktadır fakat her iki antioksidanında etkisi vücutta farklı sağlıklı şekilde gözlemlenmektedir.

Çay içerisin de ki bu antioksidanlar herhangi bir hastalığa sebep olabilecek zararlı maddeleri ya da bir takım serbest radikalleri algılayarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi kateşinler antioksidanları yasemin çayının talep görmesinin en önemli sebebidir, çünkü kateşinlerin vücutta bazı ciddi hastalıkların önlenmesi için oldukça etkili olduğu gözler önüne serilmiştir.

 • Kardiyovasküler sağlığı destekler

Yasemin çayı kalp ve damar sağlığını korumakta ve geliştirmede oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Çünkü yasemin çayı içerisinde bulunan bileşenler sayesinde LDL kolesterolünün önüne gerek engellemektedir. Bu şekilde kötü LDL kolesterolünün iltihapla durumu engellenmiş olmaktadır. Bu da vücuttaki kısıtlı kan akışı oranını azaltmakta ve böylece olası bir kalp krizi geçirme riskini düşürmektedir.

 • Kanser riskini düşürür

Yasemin çayının içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde antioksidan oranı oldukça yüksektir bu şekilde vücutta deforme olan serbest radikallerle de mücadele ederek savaşabilmektedir. Bu serbest radikallerin vücutta kanser hücrelerinin gelişiminde etkili olabilecek özellikleri olduğu tespit edilmiştir. Antioksidanlar aynı zaman da yaşlanma sürecini de olumlu yönde etkileyerek yavaşlatıcı bir etkiye de sahiptir. 

 • Yaşlanma karşıtıdır

Günümüzün problemlerinden bir tanesi olan erken yaşlanma ve kırışıklıklara etkili olan yasemin çayı genç kalmanıza ve kendinizi genç hissetmenize yardımcı olur. Vücuttaki serbest radikaller cildinizin tedavi aşamasının düzeninin bozulmasına sebep olarak çatlaklara ve kırışıklığa neden olabilmektedir. 

Yani yasemin çayının içerisinde ki antioksidanların bir başka avantajı da bu kötü durumu olabildiğince yavaşlatarak erken yaşlanma probleminin önüne geçmesidir. Yasemin çayının antioksidan oranı yüksektir bu şekilde vücutta deforme olmuş serbest radikallerle mücadele etme yeteneğine de sahiptir. Bu serbest radikaller pek çok yönden sağlığa zararlı olduğu gibi aynı zaman da cilde zarar vererek yaşlanma sürecini de hızlandırmaktadır. Aynı zaman da kanser hastalığıyla da ilişkili olduğu bilinmektedir. Yasemin çayı bu nedenden dolayı oluşan kanser gelişiminin de önüne geçerek önlemektedir. 

 • Kan dolaşımını düzenler

Yasemin çayının bir diğer etkili faydası ise kan dolaşımını artırmaya yardımcı olmasıdır. Bu özelliği sayesinde, yüksek kan basıncı sebebiyle oluşan tromboz, felç, yarı felç, kan pıhtılaşması, beyin hasarı ve yüksek tansiyon gibi pek çok şiddetli rahatsızlıkların önüne geçmektedir. Sizler de bu sağlık problemleri ile karşılaşmaktan çekiniyorsanız düzenli bir şekilde yasemin çayını tüketebilirsiniz. 

 • Diyabet için etkilidir

Yasemin çayını düzenli bir şekilde tüketmek diyabet hastalığının olumsuz etkilerine karşı etkili olmakta ve iyileşme sürecine etki ederek iyi gelmektedir. Diyabet şekeri metabolize etmektedir fakat yasemin çayı bu şekilde oluşan diyabeti önlemeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle diyabet probleminiz için doktorunuza danışarak düzenli bir şekilde yasemin çayını tüketebilirsiniz.

 • Bağışıklık sistemini destekler

Yasemin çayının içerisinde barındığı antioksidanlar sayesinde, nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi vücuda saldıran enfeksiyonların önüne geçerek engellemektedir. Yasemin çayının içerisindeki kimyasallar vücuda giren bakterilerin gelişmesini de önleyerek sağlığınızı korumanıza yardımcı olmaktadır. 

 • Soğuk algınlık ve gribe iyi gelir

Yasemin çayı, içerisinde bulundurduğu ve sahip olduğu antiviral ve anti bakteriyel özellikler sayesinde, kış aylarında sık sık başımıza gelen grip ve soğuk algınlığı probleminin gelişimini engellemeye yardımcı olarak tedavi süreci hızlandırmaktadır. Eğer bu hastalıkları sıkça hissediyorsanız yasemin çayı demlemeyi düşünebilirsiniz ya da zaten hastaysanız yasemin çayı içmek hastalık belirtilerini çok daha hızlı anlatmanız için oldukça etkili olacaktır.

 • Bakterilerle savaşır

 Yasemin çayı düzenli bir şekilde tüketildiğinde sadece zararlı bakterilerle savaşmakla kalmaz aynı zamanda vücut için yararlı olan bakterilerin oluşumunu da destekler ve hızlandırır. Bu durum sindirim sistemi ve genel bağırsak sağlığı için oldukça önemli ve etkilidir. Bağırsakların üzerinde ki yararlı bakterilerin yeterli miktarda olması IBS ve ülser gibi sağlık sorunlarının yaşanmasına engel olarak yardımcı olmaktadır.

 • Kilo vermeye yardımcı olur ve enerji verir

Yasemin çayı zayıflama ve kilo vermek isteyen kişiler için oldukça etkili ve avantajlı bir seçenektir. Bu özel çayı düzenli bir şekilde içmek kişiler de metabolizmayı hızlandırmakta ve kilo verme sürecinin hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kişilerin gün içerisin de yaptıkları aktivitelerde kendilerini daha enerjik hissetmelerini de sağlamaktadır. Bu durumla birlikte yasemin çayını içmek daha az yağ ve daha az kolesterol için oldukça etkili bir seçenektir. 

Yasemin çayının sevilen ve hoş bir lezzeti vardır bu nedenle genelde tadını değiştirmek ve tatlandırmak için ekstra süt ya da şekere ihtiyaç duyulmaz diğer bitkisel çaylar gibi lezzet katılmasına ihtiyaç yoktur. 

 • Romatizma ve eklem ağrılarını önler

Endişe ve gerginlik gibi gündelik hayatta sürekli yaşanan bir takım problemleri azaltmanın yanı sıra pek çok faydası olan yasemin çayının aynı zamanda kasları rahatlatıcı etkisinin olduğu da bilinmektedir.

 Bu şifalı çay romatizma problemi nedeniyle oluşan şiddetli ağrı ve eklem ağrılarını hafifletmektedir. Yasemin çayının içerisinde bulundurduğu elementler kişilerde bir takım rahatsızlıklara neden olan zararlı hücresel oksijenlenme sonucu oluşan ağrıyı ve enfeksiyonu büyük oranda azaltmaktadır. Yasemin çayının her gün düzenli bir şekilde tüketimi, bu rahatsızlıkların oluşumunu azaltarak iltihaplanmayı da önleyecektir. 

 • Dikkat ve konsantrasyonu sağlar

Yaseminli yeşil çay içerisindeki bileşenlerden dolayı tam bir kafein kaynağı olarak bilinmektedir. Bu özelliği zihinsel yönde farkındalık ve uyanık kalma süresini arttırarak zinde kalma becerisine oldukça teşvik edici bir etki sağlamaktadır.

Yasemin Çayının Cilde Faydaları

 • Yaşlanma karşıtıdır.
 • Antioksidandır.
 • Kanser riskini azaltır.
 • Kilo vermeye yardımcıdır.
 • Enerji verir, zinde ve dinamik olmanıza yardımcı olur.

Yasemin Çayı Tarifi

Yasemin çayının hazırlanışı

Herkes gün içerisi çay tüketir ve içtiği çayın iyi demlenmiş bir çay olmasını ister. Güzel bir çay demleyebilmenin sırrı ise taze ve soğuk sudur. Temiz bir çaydanlığın içerisine suyunuzu koyup kaynaması için ateşin üzerine alın. Su tamamen kaynadığında ise demliğinizin içerisine çay yapraklarını ekleyin.

Beyaz yasemin çayını demlemek istiyorsanız, bunun için, fincan başına yaklaşık 2 çay kaşığı beyaz yasemin çayı kullanın. Diğer bir yasemin çaylarını hazırlamak için bir fincan başına yalnızca 1 tatlı kaşığı çay kullanılmaya özen gösterin.

Yasemin çayını lezzetli ve uygun bir şekilde demleyebilmek için gerekli su sıcaklığını ve demleme süresini aşağıdaki tabloyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

 • Siyah Yasemin Çayı Kaynama süresi 3-5 dakika
 • Beyaz Yasemin Çayı Kaynama Sıcaklığı 185 ° Süresi 5-8 dakika
 • Yeşil Yasemin Çayı Kayama Sıcaklığı 160 ° Süresi 1-2 dakika
 • Oolong Yasemin Çayı Kaynama Süresi 2-3 dakika 
 • Yaseminli yeşil çaylı limonata tarifi

 Hazırlanışı:

 • 16 bardak (1 galon) suyu su ısıtıcısında kaynatın ve 10 dakika 190° oluncaya kadar soğutun.
 • ¾ fincan ham şekeri ve ½  fincan organik yaseminli yeşil çayı iyice karıştırın.
 • 10 dakika boyunca demlemeye bırakın.
 • Daha sonra çay yapraklarını tamamen süzün ve çayı 1 galon ölçülü  ¼ buzla dolu bir sürahinin içerisine dikkatlice dökün.
 •     Buzlar tamamen eriyinceye kadar 1/3 taze sıkılmış limon suyunu içerisine ekleyin ve iyice karıştırın.
 •   Buzdolabında bir süre bekleterek soğutun.
 • Buz, nane yaprakları ve dilimlenmiş limonlarla beraber görsel şölene çevirerek servis yapabilirsiniz.

Zencefilli Yasemin Çayı Tarifi

Zencefilli yasemin çayı tarifi 4 kişiliktir.

Malzemeler:

 • 4 adet yaseminli yeşil çay poşeti
 • 4 fincan kaynamış su
 • 4cm büyüklüğün de zencefil parçacıkları( rendelenmiş ve ince dilimlenmiş şekilde olabilir)

 Hazırlanışı:

 • 1.Adım: yüksek ısıya dayanıklı olan bir demliğin içerisine çay poşetlerini güzelce yerleştirin. Üzerine kaynattığınız suyu ekleyin. Son olarak zencefilleri de içerisine ekleyip karıştırarak 10 dakika boyunca demlemeye bırakın.
 • 2.Adım: Çay poşetlerini güzel bir şekilde çıkartın, çayı süzün ve servis etmeye hazırlayın.

Yasemin Çaylı Tonik Tarifi

Yasemin çayı, hem sağlık hem cilt için eşsiz faydalara sahiptir.  Aynı zaman da yeşil çay da yasemin çayı gibi hemen hemen aynı özelliklere sahiptir. Yasemin bitkisi, eski yıllardan beri, cildi yumuşak tutmak ve mevsimsel değişikliklerin sebebiyle cilt üzerinde oluşan çevresel hasarlara karşı cildi onarmak ve korumak için kullanılmaktadır. Yeşil çay ise antioksidan özelliği sayesinde yaşlanamaya sebep olan ve bu süreci hızlandıran vücuttaki serbest halde dolaşan radikalleri uzaklaştırarak cilt kırışıklıklarının önüne geçmeye yardımcı olmaktadır.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı yaseminli yeşil çay yaprağı (NOT: unutmayınız ki gerçek yasemin çayı çay yaprakları içermemektedir, yasemin çiçekleri yeşil çay yapraklarına aşılanmıştır)
 • 1 su bardağı filtrelenmiş su
 • 1 adet pamuklu bez (makyaj temizleme pamukları da olabilir)

Hazırlanışı: 

 • Bir çay bardağının içine çay yapraklarını koyup üstüne sıcak suyu ekleyerek 5 dakika boyunca demlemeye bırakın. 
 • Kullanmadan önce yüzün iyice temizlenmiş ve kurulanmış olduğundan emin olunuz. 
 • Bezi çaya batırın ve hafifçe yüzünüze sürerek uygulayın. 
 • Aynı zaman da banyo ya da duş sonrasında da vücut üstüne bu toniği uygulayabilirsiniz.
 •  Toniği uyguladıktan sonra tekrar suyla yıkamaya ihtiyaç yoktur, toniği cildin emim kuruması yeterli olacaktır. 
 • Yasemin bitkisinin kullanım alanları

Son zamanlarda yaygınlaşan yasemin bitkisi ağırlıklı olarak, cilt bakım kremlerinde güzellik ve sağlık sektörlerinde kullanılmaktadır.

Yasemin bitkisini kullanmanın iki yolu vardır. Bunlardan biri aromaterapi ürünü olarak diğeri ise uçucu bir yağ olarak kullanmaktır.

Hidrofobik bir sıvı olan uçucu yağ yerli üretim olan meyve sularının yüksek konsantrasyonunu içermektedir. Bir diğer deyişle, uçucu yasemin yağının içerisindeki bileşenler yasemin bitkisinin yağından gelmektedir. 

Yasemin Çayının Zararları

Her besinin ve her çayın belli bir seviyede tüketilmesi gerekmektedir. Tavsiye edilen tüketim miktarı aşıldığı zaman her şeyde olduğu gibi yasemin çayının da fazlası zararlı olarak bazı yan etkilerin gözlemlenmesine sebep olabilmektedir. Örnek verecek olursak, yasemin çayının içerisinde bulundurduğu yüksek kafein özelliği dikkat etme özelliğini artırmakta ve uyuklamayı azaltmaktadır. Aynı zaman da bu yüksek kafein oranı, kişilerde ki stres ve uykusuzluk hormonlarını da tetiklemektedir bu nedenle gün içerisinde çok sık ve çok fazla yasemin çayı içilmesi önerilmemektedir.

Tavsiyeler

 • Hamilelik ve emzirme döneminde yasemin çayı içilir mi?

Hamilelik döneminde olan ya da gebelik riski bulunan ve emziren kadınların yüksek kafein içermesi nedeniyle yasemin çayı tüketmesi sakıncalı olabilmektedir.

 • Yasemin çayı günde ne kadar içilmeli?

Bu harika kokulu çayın tüm sağlığa etkilerinden ve avantajlarından yararlanın. Gün içerisinde 2 bardaktan fazla yasemin çayı içmekten kaçının bu şekilde olası bir yan etkiye karşı kendinizi sakınmış olursunuz.

 • Yasemin Çayı zayıflatırmı?

Yapılan çalışmalar, yasemin çayını düzenli olarak kullanan kişilerin içmeyenlerden daha yağsız ve sağlıklı olduğunu göstermektedir. Bu şekilde vücuttaki yağ hücrelerinin azaltılması ile yasemin çayı tüketimi arasında bir bağ olduğu gösterilmiştir.

 • Yasemin çayı nereden alınır?

Yasemin çayı bitkisel çay satan market ve online alışveriş sitelerinde bulunmaktadır. Genelde 100gr yasemin çayı fiyatı 30-50 Tl arasındadır.

 • Yasemin çayı uyku yapar mı?

Dinlendirici ve sakinleştirici özelliği olan yasemin çayı uyku getirme özelliğine sahiptir ve uyku yapar.

Sonuç

Yasemin çayının faydaları ve zararları hakkındaki yazımızda öncelikle  yasemin çayı nedir, yasemin çayının faydaları nelerdir  detaylı olarak anlatılmıştır. Dahasında yasemin çayının zararları ve yan etkileri  konusu da makalemizde yer verilmiştir. Yasemin çayı nasıl yapılır tarifi ve yasemin çayı içmek isteyenlerin sorularına da yanıtlar vermeye çalıştık. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem