Vicksin Faydaları ve Zararları

15.05.2020
1.018
Vicksin Faydaları ve Zararları

Vicksin faydaları ve zararları. Vicks, özellikle soğuk algınlığı, tıkalı burun, baş ağrısı, boğaz ve göğüs tıkanıklığı, öksürük gibi durumların tedavisi için kullanılmasıyla bilinmekte olan bir merhemdir. Sadece soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirme kalmayan vicks pek çok koşul için günlük durumlarda kullanılmaktadır.

Yüzyılı aşkın bir süredir tanınan vicks, en etkili dekonjestanlardan (burun açıcı) biri olarak kullanılmaktadır. Ancak, bu merhemin kullanımı için farklı birçok yöntem vardır. Sıkışık göğüs tedavisinde fazlasıyla faydalı olması nedenliyle yaygın olarak vicksin iyileştirici gücünden yararlanılmaktadır.

Vicksin Faydaları Nelerdir?

Kas ağrılarına iyi gelirVicks aşırı çalışma sonucu yorulan ve ağrıyan kasları rahatlama gücüne sahiptir. Dolaşımı artırarak kasların rahatlamasını sağlamaktadır. Yapmanız gereken tek şey bir miktar vicksi alıp ağrıyan bölgeye uygulamaktır. Ağrıları dindirdikten sonra rahatlıkla yatağınıza gidebilirsiniz.

Böceklerden uzak tutarVicks doğal bir böcek kovucu olmasıyla bilinmektedir. Kulaklarınızı ve benzeri açık alanları böceklerden uzak tutmak için vicksi kullanabilirsiniz. Dışarı çıktığınızda ya da pikniğe gittiğinizde açıkta kalan bölgelere vicksi uygulamak böceklerin sizi rahatsız etmesini engelleyecektir. Aynı zamanda çevre dostu olan vicks öldürmek yerine böcekleri sizden uzak tutacaktır.

Tırnak mantarını tedavi ederEğer tırnak mantarı gibi bir durumdan şüpheleniyorsanız tırnaklarınızı vicks ile ovabilirsiniz. Vicks birkaç gün içinde tırnak mantarının ölmesine yardımcı olacaktır. Bakterilerden tamamen kurtulmak amacıyla vicks kullanımına iki haftalık bir süre boyunca devam edebilirsiniz.

Ayakları rahatlatırAyaklarınız günlük çalışma temposu içinde yorulmakta ve şişmektedir. Zor geçen bir günün sonunda ağrıyan ayaklarınızı rahatlatmak için tek yapmanız gereken vicks ile yumuşak bir masaj yapmaktır. Sonrasında ayaklarınıza çift çorap giydiğinizde, ertesi gün çok daha yumuşak ve tazelenmiş olarak güne başlamanız mümkündür.

Baş ağrısını rahatlatırGün boyunca yaşanan stres can sıkıcı baş ağrılarına neden olabilmektedir. Eğer bu tarz bir durumdan muzdaripseniz, ağrıyı rahatlatmak için biraz vicksin yardımını alabilirsiniz. Alnınıza sürdüğünüz vicks birkaç dakika içinde daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Kırmızı cilt lekelerine iyi gelirVicks kırmızı lekeli ciltlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu durumdan muzdaripseniz, uyandığınız zaman etkilenen bölgeye vicksi uygulamak ve yine yatağa gitmeden önce aynı işlemi yapmak cildin tedavi edilmesine yardımcı olacaktır.

Göğüs ağrısını rahatlatırVicksin en yaygın kullanım şekli göğüs ve boğaz alanına toplanmış olan ağrıyı gidermektir. Bir ilaç olarak kullanılan vicks, üst göğüs bölgesine uygulandığında öksürük ve tıkanıklık gibi semptomlar için mükemmel bir rahatlama sağlamaktadır.

Öksürüğü tedavi ederAyaklarınızın altına gece uyumadan önce vicksi uygularsanız, bu öksürüğün rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ayaklarınızı ovup üzerine çorapları giyip bir gece beklediğinizde, sabah öksürüğün azaldığına şahit olacaksınız.

Sivrisinekleri uzaklaştırırEğer sivrisinekler sizi rahatsız ediyorsa, cildinize biraz vicks uygulamak size yardımcı olacaktır. Sivrisinekleri püskürtmek ve sokmasını engellemek için vicks son derece etkilidir. Ayrıca eğer sivrisinek sokmaları nedeniyle kaşıntı yaşıyorsanız, mentollü olan vicks kaşınmanın azalmasını sağlayacaktır.

Küçük yaralanmaları iyileştirirKıymık ve kâğıt kesiği gibi yaralanmalar için biraz vicks kullanabilirsiniz. Etkilenen bölgede artan kan akımının iyileşmesi ve oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi için vicks son derece etkili olacaktır.

Dudakları yumuşatırDudaklarınızdaki kuruluktan muzdaripseniz ve dudak kremi bulamıyorsanız, vicks dudakları pürüzsüz ve yumuşak hale getirmek için yardımcı olabilmektedir.

Sivilcelere iyi gelirBu her zaman işe yaramasa da, birçok kişi sivilceleri tedavi etmek için gece sivilce üzerine vicks uygulamaktadır. Sabah iyileşme gözlemlendiği söylenmektedir.

Akneleri tedavi ederVicks cildi temizlemek için de kullanılabilmektedir. Aknelerden kurtulmak için vicks ile yüzü temizlemek yardımcı olabilmektedir. Birkaç kez bu işlemi uyguladığınızda cildi yatıştırmakta ve akneleri kurutmaktadır.

Dirsek ağrılarına iyi gelirEğer dirsek ağrılarından muzdaripseniz, vicks ile dirseklerinizi ovabilirsiniz. Böylece vicks içerdiği mentol ile dirseklerdeki ağrıyı rahatlamakta ve iyileştirmektedir. Ağrıyan dirseklerdeki ağrılar dinene kadar bu işlemi yeniden uygulayabilirsiniz.

Topukları yumuşatırTopuk ağrısı için vicksi topuklarınıza bir tabaka halinde sürün. Sonrasında pamuklu olmayan bir çorap giyin. Bir gece bekledikten sonra sabah ılık su ile ayaklarınızı yıkayın. Pul pul olan topuk cildinin yumuşaması için topuk taşı kullanabilirsiniz. Sağlıklı ve pürüzsüz topukları korumak için her gece vicksi kullanabilirsiniz.

Nefesi açar: Profesyonel sporcular yarış gününde burun deliklerine vicks uygulamaktadır. Bu durum tıkanıklığı açmaktadır. Böylece vicksin mentolü nefes yollarını açmaktadır.

Hemoroit kaşıntısına iyi gelirEğer hemoroit problemi yaşıyorsanız, etkilenen bölgeye vicks uygulamak kaşıntısı azaltmak için oldukça etkilidir. Fakat dikkat edilmesi gereken ayrıntı, vicksin sadece dışarıdan uygulanmasıdır.

Siğilleri tedavi etmeye yardımcı olurGünde iki kez uygulamanın plantar siğilleri tedavi ettiği bilinmektedir.

Egzamaya iyi gelirVicksin egzama gibi cilt problemlerini hafifletmek için mucizeler gerçekleştirdiği söylenmektedir. Sadece uygularken tahriş olup olmadığını gözlemlemek gerekmektedir. Tahriş varsa uygulamaya devam etmeyin.

Vicksin Zararları

Vicksin içinde kullanılan aktif maddeler kafur, okaliptüs yağı ve mentoldür. Aktif olmayan maddeler ise cedar yaprağı yağı, hindistan cevizi yağı, vazelin, timol ve terebentin yağıdır. Talimatlara uygun şekilde kullanıldığında vicks genelde güvenlidir. Ancak alerjik bir durum varsa yan etkilere neden olabilmektedir. Özellikle kafur gibi toksit olabilen maddeler nedeniyle yutmak kesinlikle önerilmemektedir.

Sadece cilde dışarıdan uygulanmaktadırMerhem cilde uygulandığında eğer ciddi bir tahriş yoksa genellikle bir yan etkiye neden olamamaktadır. Fakat uygun şekilde kullanmamak nadirde olsa kaşıntı, kırmızı döküntü ve kontakt dermatit olarak bilinen deri rengi kaybına neden olabilmektedir. Tahriş olmuş ciltlere, göz çevresine ve burun içine uygulanmamalıdır. Kullanmadan önce cildinizde küçük bir döküme uygulayarak nasıl tepki verdiğini anlamanızda fayda vardır.

2 yaşından küçük çocukların kullanması önerilmez2 yaşından küçük çocuklarda hava yollarına doğrudan vicks uygulamak doğru değildir. Uzmanlara göre vicks, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkları geçiren küçük çocuklara uygulanmamalıdır.

YutulmamalıdırVicksi ağız yoluyla yutmak yaşamı tehdit eden zehirlenmesine neden olabilen maddeler içermesi nedeniyle kesinlikle önerilmemektedir. Özellikle, kafur yutulmasının toksit etkileri genellikle 5 ila 120 dakika içinde ortaya çıkmaktadır. Kafur başlangıçta hafif zehirlenme vakalarında ajitasyona yol açabilmekte ve sinir sistemini uyarmaktadır. Daha ciddi zehirlenmede bir ya da daha fazla nöbet oluşabilir. Ağızda midede yanma hissinin yanı sıra bulantı, kusma ve ishal sık görülür. Diğer belirtiler ise zehirlenmenin genel belirtileri olan konfüzyon, uyuşukluk, halüsinasyonlar, beyinde şişlik, düşük kan basıncı ve hızlı kalp atışı şeklinde görülmektedir. Kafur zehirlenmesi solunum yetmezliğine ve ölüme neden olabilmektedir.

Vicks kutusunu çocukların ulaşamayacağı yerlere koymalısınız. Kas seğirmesi, nöbetler, bulantı veya kusma gözlemlendiğinde hemen doktora başvurulmalıdır. Bir sağlık profesyoneli tarafından böyle bir talimat olmadıkça kişi kusturulmaya çalışılmamalıdır.

Hamilelik: Yararları risklerinden fazla olduğu sürece bu ilaç hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Eğer hamile iseniz, bu ilacı almadan önce doktorunuza veya eczacınıza konuşun.

Emzirme: Eğer emzirme dönemindeyseniz, bu ilacı almadan önce doktorunuza veya eczacınıza konuşun. (9)

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem