Vicks Krem Faydaları

A+
A-
Vicks Krem Faydaları

Bu yazı vicks krem faydaları ve zararları konusunda yararlı bilgiler içermektedir. Mucizevi Vicks krem kullananlar vicks cinselliğe faydaları, vicks hemoreide faydası, vicks kremin yüze faydaları sorgulamaları yapmaktadır.

Vicks Krem Nedir?

Vicks, özellikle soğuk algınlığı, tıkalı burun, baş ağrısı, boğaz ve göğüs tıkanıklığı, öksürük gibi durumların tedavisi için kullanılmasıyla bilinmekte olan bir merhemdir. Sadece soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirme kalmayan vicks pek çok koşul için günlük durumlarda kullanılmaktadır.

Yüzyılı aşkın bir süredir tanınan vicks, en etkili dekonjestanlardan (burun açıcı) biri olarak kullanılmaktadır. Ancak, bu merhemin kullanımı için farklı birçok yöntem vardır. Sıkışık göğüs tedavisinde fazlasıyla faydalı olması nedenliyle yaygın olarak vicksin iyileştirici gücünden yararlanılmaktadır. 

Vicksin Faydaları Nelerdir?

Vicks faydaları maddeler halinde şunları içermektedir:

 • Kas ağrılarına iyi gelir

Vicks aşırı çalışma sonucu yorulan ve ağrıyan kasları rahatlama gücüne sahiptir. Dolaşımı artırarak kasların rahatlamasını sağlamaktadır. Yapmanız gereken tek şey bir miktar vicksi alıp ağrıyan bölgeye uygulamaktır. Ağrıları dindirdikten sonra rahatlıkla yatağınıza gidebilirsiniz.

 • Böceklerden uzak tutar

Vicks doğal bir böcek kovucu olmasıyla bilinmektedir. Kulaklarınızı ve benzeri açık alanları böceklerden uzak tutmak için vicksi kullanabilirsiniz. Dışarı çıktığınızda ya da pikniğe gittiğinizde açıkta kalan bölgelere vicksi uygulamak böceklerin sizi rahatsız etmesini engelleyecektir. Aynı zamanda çevre dostu olan vicks öldürmek yerine böcekleri sizden uzak tutacaktır.

 • Vicks Tırnak mantarını tedavi eder

Eğer tırnak mantarı gibi bir durumdan şüpheleniyorsanız tırnaklarınızı vicks ile ovabilirsiniz. Vicks birkaç gün içinde tırnak mantarının ölmesine yardımcı olacaktır. Bakterilerden tamamen kurtulmak amacıyla vicks kullanımına iki haftalık bir süre boyunca devam edebilirsiniz.

 • Ayakları rahatlatır

Ayaklarınız günlük çalışma temposu içinde yorulmakta ve şişmektedir. Zor geçen bir günün sonunda ağrıyan ayaklarınızı rahatlatmak için tek yapmanız gereken vicks ile yumuşak bir masaj yapmaktır. Sonrasında ayaklarınıza çift çorap giydiğinizde, ertesi gün çok daha yumuşak ve tazelenmiş olarak güne başlamanız mümkündür.

 • Baş ağrısını rahatlatır

Gün boyunca yaşanan stres can sıkıcı baş ağrılarına neden olabilmektedir. Eğer bu tarz bir durumdan muzdaripseniz, ağrıyı rahatlatmak için biraz vicksin yardımını alabilirsiniz. Alnınıza sürdüğünüz vicks birkaç dakika içinde daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

 • Kırmızı cilt lekelerine iyi gelir

Vicks kırmızı lekeli ciltlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu durumdan muzdaripseniz, uyandığınız zaman etkilenen bölgeye vicksi uygulamak ve yine yatağa gitmeden önce aynı işlemi yapmak cildin tedavi edilmesine yardımcı olacaktır. 

 • Göğüs ağrısını rahatlatır

Vicksin en yaygın kullanım şekli göğüs ve boğaz alanına toplanmış olan ağrıyı gidermektir. Bir ilaç olarak kullanılan vicks, üst göğüs bölgesine uygulandığında öksürük ve tıkanıklık gibi semptomlar için mükemmel bir rahatlama sağlamaktadır.

 • Öksürüğü tedavi eder

Ayaklarınızın altına gece uyumadan önce vicksi uygularsanız, bu öksürüğün rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ayaklarınızı ovup üzerine çorapları giyip bir gece beklediğinizde, sabah öksürüğün azaldığına şahit olacaksınız.

 • Sivrisinekleri uzaklaştırır

Eğer sivrisinekler sizi rahatsız ediyorsa, cildinize biraz vicks uygulamak size yardımcı olacaktır. Sivrisinekleri püskürtmek ve sokmasını engellemek için vicks son derece etkilidir. Ayrıca eğer sivrisinek sokmaları nedeniyle kaşıntı yaşıyorsanız, mentollü olan vicks kaşınmanın azalmasını sağlayacaktır.

 • Küçük yaralanmaları iyileştirir

Kıymık ve kâğıt kesiği gibi yaralanmalar için biraz vicks kullanabilirsiniz. Etkilenen bölgede artan kan akımının iyileşmesi ve oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi için vicks son derece etkili olacaktır.

 • Dudakları yumuşatır

Dudaklarınızdaki kuruluktan muzdaripseniz ve dudak kremi bulamıyorsanız, vicks dudakları pürüzsüz ve yumuşak hale getirmek için yardımcı olabilmektedir.

 • Sivilcelere iyi gelir

Bu her zaman işe yaramasa da, birçok kişi sivilceleri tedavi etmek için gece sivilce üzerine vicks uygulamaktadır. Sabah iyileşme gözlemlendiği söylenmektedir.

 • Akneleri tedavi eder

Vicks cildi temizlemek için de kullanılabilmektedir. Aknelerden kurtulmak için vicks ile yüzü temizlemek yardımcı olabilmektedir. Birkaç kez bu işlemi uyguladığınızda cildi yatıştırmakta ve akneleri kurutmaktadır.

 • Dirsek ağrılarına iyi gelir

Eğer dirsek ağrılarından muzdaripseniz, vicks ile dirseklerinizi ovabilirsiniz. Böylece vicks içerdiği mentol ile dirseklerdeki ağrıyı rahatlamakta ve iyileştirmektedir. Ağrıyan dirseklerdeki ağrılar dinene kadar bu işlemi yeniden uygulayabilirsiniz.

 • Topukları yumuşatır

Topuk ağrısı için vicksi topuklarınıza bir tabaka halinde sürün. Sonrasında pamuklu olmayan bir çorap giyin. Bir gece bekledikten sonra sabah ılık su ile ayaklarınızı yıkayın. Pul pul olan topuk cildinin yumuşaması için topuk taşı kullanabilirsiniz. Sağlıklı ve pürüzsüz topukları korumak için her gece vicksi kullanabilirsiniz.

 • Nefesi açar

Profesyonel sporcular yarış gününde burun deliklerine vicks uygulamaktadır. Bu durum tıkanıklığı açmaktadır. Böylece vicksin mentolü nefes yollarını açmaktadır.

 • Vicks Hemoroide faydası

Eğer hemoroit problemi yaşıyorsanız, etkilenen bölgeye vicks uygulamak kaşıntısı azaltmak için oldukça etkilidir. Fakat dikkat edilmesi gereken ayrıntı, vicksin sadece dışarıdan uygulanmasıdır.

 • Siğilleri tedavi etmeye yardımcı olur

Günde iki kez uygulamanın plantar siğilleri tedavi ettiği bilinmektedir.

 • Egzamaya iyi gelir

Vicksin egzama gibi cilt problemlerini hafifletmek için mucizeler gerçekleştirdiği söylenmektedir. Sadece uygularken tahriş olup olmadığını gözlemlemek gerekmektedir. Tahriş varsa uygulamaya devam etmeyin. 

Vicksin Zararları

Vicksin içinde kullanılan aktif maddeler kafur, okaliptüs yağı ve mentoldür. Aktif olmayan maddeler ise cedar yaprağı yağı, hindistan cevizi yağı, vazelin, timol ve terebentin yağıdır. Talimatlara uygun şekilde kullanıldığında vicks genelde güvenlidir. Ancak alerjik bir durum varsa yan etkilere neden olabilmektedir. Özellikle kafur gibi toksit olabilen maddeler nedeniyle yutmak kesinlikle önerilmemektedir.

 • Sadece cilde dışarıdan uygulanmaktadır: Merhem cilde uygulandığında eğer ciddi bir tahriş yoksa genellikle bir yan etkiye neden olamamaktadır. Fakat uygun şekilde kullanmamak nadirde olsa kaşıntı, kırmızı döküntü ve kontakt dermatit olarak bilinen deri rengi kaybına neden olabilmektedir. Tahriş olmuş ciltlere, göz çevresine ve burun içine uygulanmamalıdır. Kullanmadan önce cildinizde küçük bir döküme uygulayarak nasıl tepki verdiğini anlamanızda fayda vardır.
 • 2 yaşından küçük çocukların kullanması önerilmez: 2 yaşından küçük çocuklarda hava yollarına doğrudan vicks uygulamak doğru değildir. Uzmanlara göre vicks, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkları geçiren küçük çocuklara uygulanmamalıdır.
 • Yutulmamalıdır: Vicksi ağız yoluyla yutmak yaşamı tehdit eden zehirlenmesine neden olabilen maddeler içermesi nedeniyle kesinlikle önerilmemektedir. Özellikle, kafur yutulmasının toksit etkileri genellikle 5 ila 120 dakika içinde ortaya çıkmaktadır. Kafur başlangıçta hafif zehirlenme vakalarında ajitasyona yol açabilmekte ve sinir sistemini uyarmaktadır. Daha ciddi zehirlenmede bir ya da daha fazla nöbet oluşabilir. Ağızda midede yanma hissinin yanı sıra bulantı, kusma ve ishal sık görülür. Diğer belirtiler ise zehirlenmenin genel belirtileri olan konfüzyon, uyuşukluk, halüsinasyonlar, beyinde şişlik, düşük kan basıncı ve hızlı kalp atışı şeklinde görülmektedir. Kafur zehirlenmesi solunum yetmezliğine ve ölüme neden olabilmektedir.

Vicks kutusunu çocukların ulaşamayacağı yerlere koymalısınız. Kas seğirmesi, nöbetler, bulantı veya kusma gözlemlendiğinde hemen doktora başvurulmalıdır. Bir sağlık profesyoneli tarafından böyle bir talimat olmadıkça kişi kusturulmaya çalışılmamalıdır. 

 • Hamilelik döneminde vicks: Yararları risklerinden fazla olduğu sürece bu ilaç hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Eğer hamile iseniz, bu ilacı almadan önce doktorunuza veya eczacınıza konuşun.
 • Emzirme döneminde vicks: Eğer emzirme dönemindeyseniz, bu ilacı almadan önce doktorunuza veya eczacınıza konuşun.

Vicks Krem, Merhem Nasıl Kullanılır

Kullanımı oldukça basit olan bu merhemi temiz cilde ince tabaka halinde sürmeniz yeterlidir. Öksürüğü geçirmek yada nefes açmak için ayak tabanına sürebileceğiniz gibi sıcak suya katılarak buhar banyo ile burun ve delikleri açabilir rahat nefes almanı sağlayabilirsiniz.

Akşam yatmadan önce ayak tabanına sürüldüğünde öksürüğü kestiğini göreceksiniz.

Vicks Krem Fiyatı

Vicks krem fiyatı, markadan markaya değişiklik gösterse de orta boy bir krem, yaklaşık 20 TL gibi bir rakama satışa sunuluyor.

Bu ürünü eczanelerin yanı sıra internetteki online alışveriş mağazalarından da satın alabilirsiniz.

Vicks Krem İçeriği

38 g’lık ambalajlarda sunulan VICKS VapoRub’un bileşiminde yani içerisinde bulunanlar;

 • Mentol 1.045 g,
 • Kamfur 1.9 g,
 • Ökaliptüs yağı 0.57 g,
 • K. Hindistan cevizi yağı 0.285 g,
 • Sedir ağacı yaprağı yağı 0.285 g,
 • Terebentin 1.9 g,
 • Timol 0.095 g,
 • Vazelin q.s. (31.92g)

Kimler Vicks Krem Kullanamaz?

Bu kremin düzenli ve aşırı kullanımı, birtakım yan etkileri beraberinde getirebilir.

Nadir görülen bu yan etkiler; daha çok kremin bileşenlerine karşı aşırı hassasiyeti bulunan ya da doz aşımına kaçan kişilerde görülür.

Ciltte kaşıntı, kızarıklık, deri döküntüleri; kremin yaygın yan etkileridir.

Vicks Krem Yan Etkileri

Hamileliğinizin döneminde bu kremi kullanmaktan kaçınmalısınız. Doktor önermedikçe kullanılmaz.

3 yaş altı çocuklarınıza bu kremi sürmemelisiniz.

6 yaş altındaki üst solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde bu kremi kullanmamalısınız.

Herhangi bir reçeteli ya da reçetesiz düzenli ilaç kullanıyorsanız; Vicks kremi doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız!

Vicks Krem Kullananlar

Vicks krem kullanalar yaptıkları yorumlarda vicks etkili bir krem olduğunu ve soğuk algınlığında sıklıkla kullandığını dile getirmişlerdir. Kullananların memnun kaldığı krem nefes açmak ve soğuk algınlığı için kullandığı gibi cildine sürenlerin de çok memnun olduğu bir kremdir.

Genelde vıcks krem basur için kullanılır mı sorusuna uzmanlar tarafında asla basur yada hemoroid için bu tür kremlerin asla kullanılmaması gerektiği söylenmiştir.

 • Vicks krem ayak ağrısına iyi gelir mi?

Vıcks bütün gün ağrıyan şişen ayaklara masaj yaparak uygulandığında harika etkisini hemen göstermektedir. Ayaklara vicks sürmek ayakların ağrısının geçmesini sağladığı gibi ayakların nemli ve bakımlı olmasını sağlar.

 • Vicks krem ayak mantarına iyi gelir mi?

Ayak mantarı yada tırnak mantarını geçirmek için vıcks kullanabilirsiniz. Temiz ayaklara ve ellere akşam yatmadan önce çok az sürülmesi yeterlidir. Özellikle Vicks VapoRub tırnaklara uygulayarak sonuç almanız mümkün.

 • Vicks krem alerji yapar mı?

Bu merhem etkisi olduğu kadar bazı cilt tiplerinde alerjiye neden olduğu bilinmektedir. Vicks hassas ve alerjiye yatkın ciltlerde bazı alerjik tepkiler verebilir.

 • Vicks burun içine sürülür mü?

Burun içine yada burun deliklerine asla sürülmesi tavsiye edilmez. Özellikle çocuklarda asla sürülmesi önerilmez.

 • Vicks krem boyun ağrısına iyi gelir mi?

Boyun ağrısı yada boyun tutulması olduğunda az miktar krem ile boynunuza masaj yaparak ağrının hafiflemesini yada geçmesini sağlayabilirsiniz.

 • Vicks krem cinsel organa sürülür mü?

Genelde cinsel organa sürmek isteyenlerin amacı geciktirici etkisini olduğu düşünmeleridir. Cinsel bölgeye sürüldüğünde hissizlik etkisi yaratmasına rağmen mentol etkisi yanma hissi yaratabilir. Ayrıca birliktelik sırasında genital bölgeye de zarar vererek yanma yapar.

 • Vicks cilde faydaları var mı?

Cildi nemlendiren canlanmasını sağlayan faydası olan bir merhemdir. Ölü deriyi atan ve cildi onaran bu krem kan dolaşımını hızlandırarak cildin kendini yenilemesini sağlar.

 • Vicks krem egzamaya iyi gelir mi?

Egzama ve özellikle kaşıntı egzama ciddi bir sağlık sorunudur ve mutlaka egzama kremleri kullanılması gerekmektedir.

 • Vicks krem emziren anneler kullanabilir mi?

Emziren annelerin annelerin kesinlikle kullanmaları önerilmez.

 • Vicks göz altına sürülür mü?

İnce ve hassas yapıda olan göz altına ve göz çevresine asla sürülmemesi gerekmektedir. Sürüldüğünde ciddi tahriş ve yanmaya neden olur.

 • Vicks genital bölgeye sürülür mü?

Genital bölgeye sürülmesi önerilmez. Yanma ve tahrişe neden olabilir.

 • Vicks kaç yaş için uygun?

3 yaşından küçüklerde asla kullanılmayan vıcks merhem 3 yaşından büyüklerde ise doktor önerisi olduktan sonra kullanılır.

 • Vicks sırt ağrısına iyi gelir mi?

Yetişkinlerde görülen sırt ağrısını geçirmek için vıcks krem ile masaj yapar şekilde ovalayarak sürmeniz daha olumlu etki göstermesini sağlayacaktır.

 • Vicks yüze sürülür mü?

Sadece yetişkinlerde yüze çok az miktarda sürülmesi yeterlidir. Fazla sürüldüğünde ciltte tahriş, yanma ve kaşıntı görülebilir.

 • Vicks krem yara yada yanığa sürülür mü?

Kesinlikle açık yara yada yanığa sürülmez.

Sonuç

Bu yazı vicks krem faydaları ve zararları konusunda yararlı bilgiler içermektedir. Mucizevi Vicks krem kullananlar vicks cinselliğe faydaları, vicks hemoreide faydası, vicks kremin yüze faydaları sorgulamaları yapmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.