Vertigo Belirtileri

A+
A-
Vertigo Belirtileri

Vertigo, iç kulaktaki sorunlardan kaynaklanmaktadır. Meniere hastalığı, benign paroksismal pozisyonel vertigo ve vestibüler nörinit bu bozukluklardan bazılarıdır. Bunların hepsi, baş dönmesi, dengesizlik hissi, baş ağrısı gibi vücudun dengesiz bir hale gelmesine neden olan belirtileri tetiklemektedir.

Vertigo Nasıl Anlaşılır?

Vertigonun başlangıcı ve sonrası belirtilerini şöyle sıralamak mümkündür:

 • Denge Bozukluğu

Vertigonun başlıca belirtisi her şeyin dönüyormuş gibi gelmesi hissidir. Kişi hem kendisinin hem de çevresinin dengesiz bir şekilde döndüğünü hissetmektedir. Bu nedenle, belirli bir yöne doğru istemsiz ve dengesiz bir şekilde çekilebilirsiniz. 

 • Migren Baş Ağrısı

Vertigo, yani şiddetli baş dönmesi yaşayan insanlar, genellikle sıvı veya kalsiyumun oluşturduğu basıncın yarattığı ciddi migren baş ağrısı yaşamaktadır. Hem baş dönmesi hem de migren baş ağrısı yaşandığında, kişi dengesini kaybetmiş gibi hissedebilmektedir.

 • Mide Bulantısı

Baş dönmesi ve denge kaybı beraberinde ciddi bir mide bulantısı getirebilmektedir. Bunun nedeni, dengesiz olmanın mide bulantısını tetiklemesidir. Ağır vakalarda baş dönmesi kusmaya da neden olabilmektedir. 

 • Kulak Çınlaması

Vertigo atakları sırasında şiddetli kulak çınlaması ya da zil benzeri yüksek sesler duymak mümkündür. Bununla birlikte, zaman geçtikçe kulaklardaki ses, daha hantal bir uğultu gibi daha da yoğunlaşabilir.

 • Hasta Hissetme

Vertigo beraberinde pek çok rahatsız edici belirti de getirmektedir. Baş dönmesi, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi yorucu belirtiler zamanla kişide hastalık hissi yaratmaktadır. Vertigo ataklarının ne zaman başlayacağını ve ne kadar süreceğini bilmemek hem fiziksel hem de duygusal yorgunluğa neden olabilmektedir.

 • Terleme

Vertigo atağının aniden başlaması özellikle alın, baş, boyun ve göğüste ciddi panik ve aşırı terlemeye neden olabilmektedir. Aşırı ter nedeniyle kişi vücudunun bir bölümünü ya da vücudun tüm bölümlerini yapış yapış olmuş gibi hissedebilir.

 • İşitme Kaybı

Vertigo, özellikle Meniere hastalığından kaynaklanıyorsa, bir kulağı etkileyen ilerleyici, düşük frekanslı işitme kaybına neden olabilmektedir. İşitme duyunuz tiz ve yüksek ses nedeniyle ağrılı olabilir. İşitme genellikle gün geçtikçe giderek daha da kötüleşir ve hastanın etkilenen kulağı tamamen sağır hale gelebilir. 

 • Göz Titremesi

Anormal veya titreyen göz kasları (nistagmus) genellikle, yorgunluk ve stres yüzünden ortaya çıkan vertigo belirtisidir ve birkaç saat ile birkaç gün sürebilen periyotta spazmların oluşmasına neden olmaktadır. Dinlenme, göz ağrısını hafifletebilmektedir.

 • Kulak Basıncı

Kulak içindeki basınç hissi, basınç kaymaları ve baş dönmesi nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu durum tıpkı uçağın indiği veya yükseldiği zaman kulaklarda oluşan basınç değişikliklerine benzemektedir.

 • Panik Atak

Vertigodan etkilenen birçok kişi, sporadik olarak ortaya çıkabilen ve 30 dakikaya kadar sürebilen uzun panik atak problemleri yaşayabilmektedir. 

Vertigo Hastalığı Nedir?

Vertigo, baş dönmesinin şiddetli bir tipidir. Bu baş dönmesi birkaç dakika, birkaç saat veya birkaç gün sürebilmektedir. Baş dönmesi geçiren insanlar mide bulantısı ve kusma yaşayabilecekleri için bu durum hastalık hissi yaratmaktadır. Vertigo yaşayan kişi aynı zamanda denge kaybı da yaşamaktadır. Vertigo genellikle kulak içi problemler nedeniyle oluşmaktadır.

Vertigo tedavisi için kullanılan ilaçlar mide bulantısını ve kusmayı azaltmaya yardımcı olurken bazıları da baş dönmesini hafifletmektedir. Bu ilaçlar genellikle sadece kısa bir süre (14 güne kadar) alınabilmektedir. Çoğu durumda, doktor baş dönmesine hangi koşulların neden olduğunu bulabilir ve bu duruma yönelik tedavi yöntemi uygulayabilir.

Vertigo Nedenleri

Vertigo neden olur? Çok çeşitli koşullar ve hastalıklar vertigoya neden olabilmektedir:

 • İç kulak sorunları: İç kulak hastalıkları, tüm kalıcı (halen devam eden) vertigo vakalarının yaklaşık yarısını oluşturur. Bu sorunların arasında, Meniere hastalığı, benign paroksismal pozisyonel vertigo ve vestibüler nörinit bulunmaktadır.
 • Anksiyete bozuklukları: Stres veya anksiyete vertigoya neden olabilmektedir.
 • Beyin bozuklukları: Vertigonun ortak bir nedeni, çoğu kişi için baş ağrısı ve migren baş ağrısıdır. Çok nadiren, diğer vertigo nedenlerini felç veya diğer beyin hastalıklarını içerebilir.
 • Diğer koşullar: Bazı vertigo vakaları, düşük kan basıncı, enfeksiyon, bazı kalp problemleri (kardiyak aritmiler gibi) ve hipoglisemi (düşük kan şekeri) gibi tıbbi durumlardan kaynaklanmaktadır. Epilepsi, koroner kalp hastalığı ve yüksek tansiyon gibi durumların tedavisinde kullanılan ilaçlar bazı insanlarda vertigoya neden olabilir.
 • Bilinmeyen nedenler: Bazı insanlarda bir neden bulunamayabilir, yine de, bu durum tedavi yöntemleri için bir engel oluşturmaz. 

Vertigo Tedavisi

Vertigo nasıl geçer? Bazı vertigo vakaları, tedavi olmadan zamanla düzelebilmektedir. Bununla birlikte, bazı insanlar, Meniere hastalığı gibi bazı hastalıklardan kaynaklanan vertigo durumunda, belirtileri aylarca ya da yıllarca yaşayabilmektedir.

Bazı vertigo nedenleri için özel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Örneğin, benign paroksismal pozisyonel vertigo tipini tedavi etmek için basit baş hareketleri dizisi (epley manevrası olarak da bilinir) kullanılmaktadır.

Prochlorperazine ve bazı antihistaminikler gibi ilaçlar vertigonun erken evrelerinde (vertigo başlangıcında) tedaviye yardımcı olabilmektedir.

Vertigoya sahip olan birçok kişi ya da baş dönmesi ve denge sorunları olan pek çok insan, seri egzersizleri içeren vestibüler rehabilitasyon eğitiminden yararlanmaktadır. 

 • Vertigo Ameliyatı

Vertigo, bir tümör, beyin veya boyun yaralanması gibi daha ciddi bir altta yatan sorundan kaynaklanıyorsa, ameliyat vertigo tedavisine yardımcı olabilir.

Vertigo İçin Hangi Doktora Gidilir?

İç hastalıkları uzmanları, nörologlar ve kulak burun boğaz uzmanları vertigoyu teşhis ve tedavi edebilmektedir.

Vertigoya ne iyi gelir detaylar>>

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.