Vanilya Yağının Faydaları ve Zararları

20.04.2017
1.551
Vanilya Yağının Faydaları ve Zararları

Vanilya yağının faydaları ve zararları. En önemli yağlar arasında bulunan vanilya yağı hem saça hem cilde hem de vücudun çeşitli organlarına pek çok faydası bulunan bir yağdır. Vanilyanın yaprak ve kökleri kullanılarak yapılan bu yağ pek çok kişi tarafından kullanılıp faydası hakkında olumlu dönüşler yapılmıştır. Pek çok farklı şekilde kullanımı mümkün olan vanilya yağı saçlara maske gibi yapılabilirken, içeceklerin içine de katılarak vücut içerisindeki organlara da etki eder. 

Antioksidan özelliğinden dolayı oldukça sakinleştirici bir yağdır. Daha derin ve uzun süreli uykular için oldukça tercih edilen bir yağdır. Cilde de pek çok faydası bulunan vanilya yağı cilde parlaklık ve canlılık katar. Vanilya yağının faydaları ve zararları da bulunmaktadır. Düzenli dozda ve düzenli bir şekilde kullanıldıktan sonra pek bir yan etkisi bulunmaz. Yanlış dozda kullanıldığında vücuda, cilde ve saça zararları ve belli başlı yan etkileri bulunur.

Vanilya Yağı Nedir?

Vanilya yağı nedir? Vanilya tek çenekliler sınıfında ve salepgiller familyasında bulunur. Vanilya kapalı tohumlar şeklinde oluşan bir bitkidir. Vanilyanın ana vatanı Meksika’dır. Meksika’nın en kalabalık adası olarak bilinen Cava Ada’sında bulunur. Bu bitkinin bitkisi kullanılmazken sadece meyve kısmı kullanılır. Vanilya yağı ise vanilyanın çiçeklerinden yapılır. 

Vanilyanın boyu genelde 15 ile 25 santim arasında değişir ve orta kısmı oldukça dolgun olan bir bitkidir. Bu ürünün olgunlaşması en az 4 yıl sürmektedir. Bu yüzden oldukça önemli ve değerli bir bitkidir. En geç ise 11 yıl süre içerisinde gelişmektedir.

İçerisinde sirke asidi, salisilik asit, on karbonlu doymuş yağ ve vanilin bulunan vanilya yağı her bir etkin maddesi ile oldukça faydalı bir yağdır. Uzun yıllardır şifa olarak kullanılan bir yağdır. Masaj salonlarında da sıkça görülen yağlardan biridir. Vücudu gevşetip sakinleştirdiği için masaj sırasında çokça tercih edilir.

Vanilya Yağı Ne İşe Yarar?

Vanilya yağı ne işe yarar? Bedeni serbest radikallerden temizleme özelliğine sahip antioksidan içeriği ile oldukça faydalı bir yağdır. Kanser ve erken yaşlanma problemlerini ortadan kaldırır. %65 oranında sulu etil alkol barındıran vanilya yağı bununla birlikte oldukça yüksek bir antioksidan özelliği oluşturur. Vanilya yağı östrojen ve testosteron salınımını dengeleyerek libidoyu arttırmaya sebep olur. Ereksiyon problemine sebep olan libido eksikliği problemini çözmeye yardımcı olan bir yağdır. 

Ereksiyon problemi her zaman hormonal etkilerden dolayı olmaz ruhsal etkilerden de kaynaklanabilir. Fakat vanilya yağı ruhu da sakinleştirip dinlendiren etkilere sahiptir. Adet semptomlarını azaltmaya yarayan vanilya yağı östrojen seviyesini arttırarak adet döngüsünü düzenler. Adet problemleri yaşayan kişilerin yarısından çoğu hormonal etkilerden dolayı sorun yaşarlar. Karın ağrısı, şişkinlik, ruh gali değişimi ve göğüs ağrısı gibi semptomları gidererek ağrıların geçmesini sağlar. 

Vanilya yağı kanser hücrelerinin gelişip bir sorun oluşmasına fırsat vermeden hücreleri durdurur. Aynı zamanda içerisindeki vanilin etkeni ile enfeksiyonlarla savaşma özelliğine sahiptir. Vanilya yağı insanları sakinleştirici, uykusuzluğu ve stresi azaltıcı etkisinden dolayı çok iyi bir doğal antidepresandır. Antioksidan etkisinden dolayı vücuttaki iltihapları azaltır. Kan basıncını ilaç kullanmadan doğal yollarla azaltan bir yağdır. Bunun gibi daha pek çok işe yarayan vanilya yağı doğal bir ilaç niteliğindedir.

Vanilya Yağı Nasıl Kullanılır?

Vanilya yağının pek çok kulanım şekli bulunmaktadır. Hangi sebepten dolayı kullanıldığına göre değişen kullanım şekilleri vardır. Ağrı kesici ve sakinleştirici özelliğinden yararlanmak adına karın, ayak, göğüs ve boyuna 5 ile 10 damla arasında damlatılarak yavaş bir şekilde masaj yapılır. İyi bir uyku için ise boyun, sırt ve göğüs kısmına yatağa girmeden on dakika önce 5 ile 6 damla arası vanilya yağı damlatılarak deliksiz bir uyku mümkündür.

Vanilya Yağı Faydaları Nelerdir?

Vanilya yağı faydaları nelerdir? Vanilya yağı çok faydalı ve vücudun her noktasında etki ettiği bir yağdır. Vanilya yağının en çok etki ettiği ve en çok fayda sağladığı yer sinir sistemidir. Bunun sebebi ise vanilya yağının direkt olarak sinir sistemi uyarıcı etkisi olmasıdır. Psikolojik sorun ve depresyon durumlarında vanilya yağının etkisi oldukça fazladır. Kokusu ile insanları sakinleştirmeye ve psikolojinin toparlamasına yardımcı olan bir yağdır. 

Aynı zamanda stres, sıkıntı gibi durumlarda vanilya yağı koklamak ve bileklere sürmek çok büyük bir sakinlik getirmektedir. Sadece ruhsal olarak değil sindirim sistemi üzerinde de büyük etkisi bulunur. Kanser ve mide hastalıkları gibi problemlere karşı oldukça faydalı bir yağdır. Hormonal etkisinden dolayı adet söktürücü ve adet semptomlarını dindirici özelliğe sahiptir. 

Vanilya yağı hazımsızlık problemlerine de fayda sağlar. Soğuk algınlığı ve astım gibi problemler vanilya yağı geçmektedir. Yine bir hormonal etkisi olan libidoyu arttırarak cinsel gücü arttırır. Aynı zamanda kokusu ile vücuda enerji vermektedir.

Vanilya Yağının Cilde Faydaları

Vanilya yağı vücudun çok çeşitli yerlerine katkı sağladığı gibi cilde de büyük pek çok faydası bulunur. Bunlardan en önemlisi cilde büyük bir nem kaynağı olmasıdır. 

 • Cildin her zaman canlı ve genç görünmesine olanak sağlar. 
 • Sivilce problemi yaşayan kişiler için de oldukça önemli bir temizleyicidir. 
 • Yüz yıkandıktan sonra bir pamuk yardımı ile cilde uygulanır ve öylece bekletilir. 
 • Bir diğer faydası ise ciltteki pürüzleri ve yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmasıdır. 
 • Yaşın ilerlemesi ile meydana gelen sarkma ve kırışıklıkları en aza indirmeye yardımcı olur. 
 • Ciltte oluşan iltihaplı yaralara antioksidan özelliğinden dolayı iyi gelir. 
 • Vanilya yağı hem cilde yararı hem de kokusundan dolayı parfüm yapımında sıkça tercih edilen bir yağdır. 
 • Aynı zamanda bu parfüm sivrisineklerden koruyucu etkiye de sahiptir.

Vanilya Yağının Saça Faydaları

Vanilya yağı içerisindeki etken maddelerden dolayı saça oldukça faydalı doğal bir yağdır.

Vanilya yağının saça faydaları ise;

 • Eşsiz kokusundan dolayı saçlara çok güzel ve kalıcı bir koku verir. 
 • Bir çay kaşığı baden yağı ile bir çay kaşığı vanilya yağımı karıştırarak saça uygulayıp 3-4 saat kadar bekleterek mucizevi etkisini görmek mümkündür. 
 • Vanilya yağı saçlara güzel koku vermenin yanı sıra saçları çok fazla besleme özelliğine sahiptir. 
 • Vanilya yağı saçları yumuşatır ve ipeksi bir görünüm almasını sağlar. 
 • Vanilya yağının saf olarak kullanılmasındansa badem yağı gibi yağlar ile karıştırılarak kullanılması daha faydalı bir yöntemdir. Vanilya yağı saçı besler, büyük bir nem verir ve çabuk uzamasını sağlar. 
 • Aynı zamanda uyku için vanilya yağını solumakta etkili bir yöntemdir. 
 • Vücudu dinlendirmek ve sakinleştirmek isteyenler ise küvete vanilya yağından 5-10 damla damlatarak rahatlama yaşayabilirler. 
 • Bunların yanı sıra çok etkileyici ve güzel bir kokusu olduğu için parfüm ve oda kokusu olarak kullanmakta mümkündür. Bunun için yapılması gereken sprey şişelerinin içerisine yaklaşık 20 25 damla vanilya yağı ve badem yağı konularak hazırlanır. Bu parfümü hem vücut hem de oda ve eşyalar için kullanmak mümkündür.
 • İyileştirici etkisinden dolayı yanıklara ve yaralara birkaç damla damlatılarak iyileşmesine yardımcı olmak mümkündür. 
 • Günlük kullanılan cilt temizleme losyonları içerisine de damlatılarak cildin daha derinden temizlenmesi sağlanabilir. 
 • Vanilya tadını sevenlerin çay ve kahvelerine birkaç damla vanilya yağı damlatması ile lezzetli bir tat ortaya çıkar.

Vanilya Yağının Zararları

Vanilya yağının zararlar olduğu söylenemez. Fakat kokuya karşı hassasiyeti olan insanların ve astım gibi solunum yolu hastalıkları olan insanların uzak durması gereken bir yağdır. Mide bulantısı durumlarında tercih edilen vanilya yağının gereğinden fazla kullanımı daha çok bulantıya ve hatta kusmaya sebebiyet verebilir. Bu yüzden özellikle kullanılan toza çok dikkat etmeli ve verilen bilgiler dışına çıkılmamalıdır. Vanilyanın piyasada pek çok yağı bulunmaktadır. 

Bu yağ vücudu rahatlatmak ve vücuda serinlik vermek için kullanılır. Bazı insanların vücutları vanilya yağına alerjik bir etki göstermektedir. Bu sebeple alerjik bir problemi bulunan insanların kesinlikle kullanmaması gerekir. Vanilya hem öz olarak hem toz olarak hem de yağ olarak kullanılabilir. En önemlisi ise hangi formda olursa olsun aşırı dozda kullanmaktan kaçınmak gerekir. Aşırı doz kullanım durumlarında aslında çok faydalı olan bir yağın zararlı yönleri ortaya çıkmaktadır.

Vanilya Yağı Nerelerde Kullanılır?

Vanilya ülkemizde sera ve botaniklerde yetişir. Fakat kullanım alanı çık sınırlı olduğu için çok az miktarda yetiştirilen bir bitkidir. Vanilya yağı özellikle sütlü tatlılara çok yakışan bir yağdır. Vanilya yağı Hindistan cevizi ve tarçın gibi güzel kokulu bir üründür. Aynı zamanda vanilya yağı meyve ve sebzelerin asit oranını azalttığı için mide dostu bir üründür. Aynı zamanda mineral ve vitamin içeriği bakımından oldukça yararlı bir bitkidir. Yemeklerin, tatlıların ve kahvelerin içerisine konularak güzel bir tat ve sağlıklı yemekler yapmak mümkündür.

Vanilya Yağının Fiyatı?

Her bakımdan çok faydalı olan vanilya yağını her yerden temin etmek mümkündür. Aktarlarda, marketlerde ve bakım, kozmetik ürünleri satan yerlerden temin etmek mümkündür. Hem cilt hem de saça faydalarından dolayı kadınlar tarafından çok fazla tercih edilen bir üründür. Bu kadar çok faydası bulunmasına rağmen fiyatı oldukça uygundur. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem