Vanilya Yağının Faydaları ve Zararları

20.04.2017
71
Vanilya Yağının Faydaları ve Zararları

Vanilya yağının faydaları ve zararları. Vanilya yağı orchidaceae ailesine ait olan vanilya bitkisinin tohumlarından çıkarılır. Bu yağ Orta Amerika ve Meksika’ya özgüdür. Vanilya yağı, antioksidan, afrodizyak, antikarsinojenik, febrifüj, antidepresan, sedatif, sakinleştirici ve rahatlatıcı terapötik özelliklere sahiptir. Vanilya, bazı gıdalar, içecekler ve ilaç endüstrisinde kullanıldığı kadar mutfaklarda yemeklere lezzet verici olarak olarak kullanılmasıyla da oldukça popülerdir. Vanilya yağı da hem tıp sektöründe hem de kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Ayrıca tütün ve bazı oryantal parfümlerin bir bileşenidir. Vanilya yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Vanilya Yağının Faydaları Nelerdir?

Antioksidandır:

Antioksidanlar, yanlış diyet tercihleri ve sağlıksız yaşam tarzı kalıplarının sonucu olarak vücudunuzda oluşan serbest radikalleri veya zararlı toksinleri yok eder. Vanilyalı uçucu yağ doğal antioksidandır ve serbest radikallerin etkisini nötralize eder neticede tamamen ortadan kaldırır. İç temizleme işlemi, hücrelerinize ve canlı dokulara verilen zararı azaltmaya yardımcı olur. Antioksidanlar yardımı ile vücudunuzun kendisini tamir etme ve bazı hastalıklara karşı bağışıklığınızı geliştirme kabiliyetini artırabilirsiniz.

İnflamasyonu azaltmaya yardımcı olur:

Vanilya eski zamanlardan beri yaraları iyileştirmeye yardım etmek için kullanılmaktadır. Günümüzde ise cildin enflamasyonlu bölgelerinin yatıştırılmasına yardımcı olabilecek antiinflamatuar özelliklere sahip olduğunu bilinmektedir. Vanilya yağının antioksidanları yüksek olduğu için, iltihaplanmanın neden olduğu hasarı azaltır. Antioksidan değeri en yüksek bileşen olan vanilin, kolesterolü doğal olarak düşürme ve romatoid artritin trigliserid düzeylerini, semptomlarını azaltma gücüne sahiptir.

Sakinleştiricidir:

Vazgeçilmez vanilya yağı vücudu çeşitli şekillerde yatıştırmaya yardımcı olur. Sindirim sistemi, dolaşım sistemi, solunum sistemi, sinir sistemi ve boşaltım sistemi dâhil olmak üzere insan vücudundaki her türlü iltihabı ve hiperaktiviteyi hafifletir. Alevlenmeye neden olan iltihabı azaltır neticesinde stres, anksiyete ve hipertansiyonu hafifletmeye destek olur.

Afrodizyaktır:

İktidarsızlık, erektil disfonksiyon, soğukluk veya libido kaybı olan hastalara vanilya esansiyel yağının sistematik bir şekilde verilmesi, onları bu problemlerinden kurtarabilir. Bu yağ testosteron ve östrojen gibi bazı hormonların salgılanmasını uyarır ve normal cinsel davranışı teşvik etmeye destek olur. Sağlıklı bir cinsel hayatın yaşanmasına yardımcı olmaktadır.

Kanserle mücadele eder:

Vanilya yağının sahip olduğu antikanserojenik özelliği, antioksidan özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Serbest radikaller ya da oksidanlar sadece dokulara zarar vermez, aynı zamanda bazı kanser türlerine de neden olabilir. Örneğin, prostat ve kolonda kanserinde sıklıkla serbest radikallerin hasarı öne çıkmaktadır. Uçucu vanilya yağının belirli bileşenleri kanserli hücrelerin büyümesini engeller, böylece kanseri iyileştirmeye, önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olur.

Depresyonla mücadele eder:

Vanilya yağında bulunan hidroksibenzaldehid isimli bir bileşen antidepresan ve ruh hali düzenleyici olarak çalışmaktadır. Bu vanilya yağının güçlü aromasının en büyük avantajlarından biridir. Gerçek vanilya olduğu zaman çok daha etkilidir, ancak sentetik vanilya veya yapay olarak sentezlenmiş vanilin hidroksibenzaldehid de işe yarar.

Cilt sağlığına iyi gelir:

Vanilyalı uçucu yağ, sağlıklı ciltler için faydalıdır. İçinde niasin, vitamin B 6 ve tiamin içeren B vitamini kompleksi bulunmaktadır. Aynı zamanda cildinizi çevre kirleticilerinden uzak tutan antioksidan özelliklere de sahiptir. Cildinizi beslemek için, vanilya yağı kullanabilirsiniz. Karışım için 3 çorba kaşığı kahverengi şeker, 3-4 damla vanilya yağı ve biraz limon suyu gerekir. Her şeyi karıştırın ve yüzünüzü masaj yapmak için kullanın, sonrasında yüzünüzü yıkayın.

Diş ağrısını hafifletir:

Vanilya esansiyel yağı diş çevresinde ve dişetlerinde oluşan iltihaplanmayı azaltan antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle, diş ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, vanilya yağında ağrı kesici anestetik özellikler bulunmaktadır. Diş ağrısı için vanilyalı uçucu yağ kullanmak istiyorsanız, parmağınızla biraz yağ alın ve ağrıyan diş ya da dişeti üzerine uygulayın. Bir süre masaj yapın ve bir gece bırakın.

Uykusuzluğa iyi gelir:

Vanilya yağı güzel bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Bu durum vanilya yağının sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Kan basıncını düşüren ve göz kapaklarını açık tutmayı zorlaştıran sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Az miktarda vanilyalı esans yağı veya özütünü yastığa damlatmanız rahat bir uyku çekmeniz için faydalı olabilir.

PMS belirtilerini hafifletir:

Vanilya yağı östrojen düzeylerini aktive ettiğinden menstruasyonu düzenler ve PMS semptomlarını hafifletir. Menstrüel kadınların yüzde 75’inden fazlası PMS semptomlarına maruz kalmaktadır ve hormon dengesi bu semptomları belirleyen birincil faktördür. Sık görülen PMS semptomları yorgunluk, şişkinlik, cilt sorunları, duygusal değişiklikler, göğüs hassasiyeti ve krampları içerir. Vanilya yağı, PMS ve kramplar için doğal bir çare olarak hizmet eder, çünkü hormon seviyelerini aktive eder, dengeler, stresi yönetir, bedeni ve zihni rahatlatır.

Kan basıncına iyi gelir:

Vanilya yağının yatıştırıcı etkileri, beden ve zihni rahatlatarak doğal olarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Vanilya yağının uykuyu teşvik ederken kan basıncını da düşürmektedir. Vanilya yağı, yüksek tansiyon için doğal bir ilaçtır çünkü aynı zamanda bir antioksidan görevi görür, bu nedenle oksidatif stres azalır ve arterleri genişletir.

Enfeksiyonla mücadele eder:

Vanilya esansiyel yağı, vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardım eden iki bileşik içermektedir. Bu bileşikler öjenol ve vanilin hidroksibenzaldehittir. Antiinflamatuar özellikleri nedeniyle, vanilya yağı grip veya ateş gibi enfeksiyonla ilişkili semptomları azaltırken, vücudun kendini iyileştirme kabiliyetini de arttırır.

Üst solunum yollarına iyi gelir:

Solunum problemleri çekiyorsanız veya sadece nefesinizi rahatlatmak istiyorsanız, yastığınıza vanilya yağı damlatmak nefes alma problemlerini azaltmaya yardımcı olur. Vanilya esansiyel yağının aroması beyindeki solunum merkezlerini etkiler ve akciğer üzerindeki stresleri önler ve havanın akciğerlerden verimli bir şekilde geçmesine izin verir.

Yanıklara ve kesiklere iyi gelir:

Vanilya, geleneksel olarak, yanıkları, yaraları ve kesikleri iyileştirmek için bir çare olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte konsantre vanilya esansiyel yağı doğrudan yeni yanıklara uygulanmamalı ve seyreltilmiş halde kullanılması önerilmektedir. Vanilya özütleri içeren topikal tedaviler de faydalıdır.

Vanilya Yağının Zararları

Vanilya yağının toksisitesi bilinmemektedir. Tüm uçucu yağlarda olduğu gibi hassasiyet veya alerjik reaksiyon için daima uygulamadan önce cilt üzerinde az miktarda hassasiyet testi yapılmalıdır. Hassasiyeti artırıcı bir yağ olduğu söylenmemektedir.

12 aydan küçük bebekler için kullanmayın.

Nöbetler veya diğer ciddi hastalıklardan muzdarip olmanız durumunda kullanmadan önce bir doktora danışın.

Büyük dozda vanilya yağı kullanmayın çünkü bulantıya veya baş ağrısına neden olabilir. Büyük dozların nefes darlığı veya böbrek ve karaciğer hasarına da neden olabileceği bildirilmiştir.

Bu yağı kullandıktan sonra kendinizi güneş ışığına maruz bırakmayın, çünkü fototoksittir.

Hamile veya emziren kadınlar vanilya yağı kullanmadan önce bir doktora danışmalıdır.

Tavsiyeler

  • Oturma odasında veya yatak odasında bir difüzere veya nemlendiriciye birkaç damla vanilya yağı ekleyin.
  • PMS semptomlarını gidermek için doğrudan mideye ve göğsünüze masaj yapın.
  • Yatmadan önce banyolarınıza birkaç damla vanilya yağı damlatarak duyularınızı rahatlatın ve daha iyi bir gece uykusu çekin.
  • Saçlar için, en sevdiğiniz kremin içine birkaç damla vanilya yağı ekleyin. Kremin yerine serinletici bir spreyi de tercih edebilirsiniz.
  • Cilt için vücut yağınızın veya yüz kreminizin içine birkaç damla vanilya yağı ekleyin. Yüz kremi kullanırken, cildinizin nasıl tepki vereceğini görmek için başlarken 1 – 2 damla ekleyin. Bunun için kullandığınız yağın yüz için önerildiğinden emin olun.
Yazımıza Puan Vermeyi Unutmayın!
[Total: 0 Average: 0]
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.