Vanilya Yağının Faydaları

A+
A-
Vanilya Yağının Faydaları

Vanilya yağının pek çok farklı ve etkili faydası bulunmaktadır. Bu yağın bilinen etkili faydaları arasında antioksidan özellikler sunması, libidoyu arttırması, iltihap kurutması ve tuh sağlığına etki ederek psikolojik sorunları tedavi etmesi bulunur.

Vanilya yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle vanilya yağı nedir, vanilya yağı ne işe yarar, nasıl kullanılır detaylı olarak inceleyeceğiz. Vanilyayağının cilde faydaları, vanilya yağı içilir mi, yazımız içerisinde yer almaktadır.

Vanilya Yağı Nedir?

Vanilya yağı pek çok işlemden geçerek hazırlanan ve fermente edilen vanilyadan bitkisinden, reçine tarzı bir etkenin çözücü ekstraksiyonu ile elde edilmektedir. Göstermiş olduğu etkenler, genel olarak Meksika ve Meksika ülkesine komşu olan ülkelerde yetişen bir sarmaşık türü olarak bilinen vanilya bitkisinden gelir. Bu etkili bitkinin bilimsel adı vanilla planifoliadır. Vanilya bitkisinden elde edilen bu yağın içerisinde barındırdığı ana etken maddeleri, kaprik asit, öjenol, furfural, izobütirik asit, asetik asit ve vanilin hidroksibenzaldehittir. Aynı zaman da vanilya yağı, hidrokarbonlardan da sentezlenirler.

Vanilya Yağının Faydaları Nelerdir?

Vanilya yağının bilinen etkili faydaları antimutagenik, yatıştırıcı, dinginleştirici, afrodizyak ve antioksidan gibi ruhsal ve bedensel etkili özelliklerdir.

Şimdi hep beraber vanilya yağının faydaları neler detaylı olarak inceleyelim;

 • Vanilya Yağı Yüksek Oranda Antioksidan Özellikler İçerir

Yükseltgenme durumu pek çok sağlık koşulunun kök nedenidir.  Bu durum, tedavisi olmayan pek çok hastalık ve dejeneratif hastalık için ana sorumluluğu vardır. Oksidasyon, vücudun hücrelerine ve dokularına karşı çok fazla zararlı olan serbest radikalleri üretir.

 Serbest radikallerin oluşumu ve çoğalması muhtemelen sağlıklı diğer hücreler arasında DNA mutasyonu gibi sorunlara neden olabilir. Bu durum ise, vücudun bağışıklık sistemini ve bilişsel işlevine olumsuz yönde etki ederek zayıflatabilir, görme ve işitme gibi ciddi hasarlara sebep olabilir. Zihinsel stabiliteyi bozabilir ve vücudun hastalıklara karşı daha duyarlı hale gelmesine neden olabilir. 

Vanilya yağı düzenli olarak kullanıldığında pek ok sağlık sorununa sebep olan bu serbest radikalleri nötralize eder. Aynı zamanda vücudu aşınma ile yıpranmasına karşı koruyan ve bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara tepkisini güçlendiren yüksek oranda antioksidan özelliklere sahip olduğundan dolayı vücut için pek çok olumlu özellik de gösterir. Antioksidanlar, vücudun hücresel düzeyde onarılmasına yardımcı olan bileşenlerdir ve bu şekilde daha oluşmadan önce olası kanserli hücrelerde ki değişiklikleri dengelemeye yardımcı olur.

 • Vanilya Yağı Psikolojik Sorunları Tedavi Eder

Vanilya yağı pek çok alanda, hoş tadı ve aroması ile her sorunlu mizacı tatlandırmak amacıyla kullanılır. Bitkisel yağların pek çoğu gibi vanilya yağının da içerisinde bulundurduğu aromatik bileşenleri ruh halini yükseltmeye yardımcı olabilir. 

Genel olarak insanlar yaklaşık 17. yüzyıldan beri depresyon, kaygı, endişe ve stres gibi ruhsal problemlerle mücadele etmek için vanilya yağı kullanıyorlar. Yapılan birtakım çalışmalar ve araştırmalar doğrultusunda nörolojik çalışmalara göre vanilya yağlarının olumlu etkileri ana bileşeni olan vanilinden geldiği tespit edilmiştir. Yine son zamanlarda yayınlanan bir araştırmada bu etkili yağın, depresyon ve obsesif kompulsif bozukluğun tedavisinde kullanılan floksetin kadar etkili olduğu da görülmüştür. Tıpkı bir doğal bir antidepresan olarak da çalışan bu yağ zihinsel ve ruhsal işlevi de ciddi oranda arttırır ve harika bir şekilde konsantrasyon sağlar.

 • Vanilya Yağı Uykusuzluk Sorunlarına İyi Gelir

Uykusuzluk ile şiddetli kaygının bir arada olması genel ruh ve beden sağlığının hızlı bir şekilde zarar görmesine ve bozulmasına neden olur.  Vanilya yağını düzenli bir şekilde kullanmak zihin ve vücudu sayısız yolla rahatlatmaya etki eder.

 Enflamasyonu (iltihap) hafifletir, hiperaktiviteyi önler ve tansiyonu düşürerek kişilerde genel bir rahatlama yaşanmasını sağlar. Genel olarak bu yağ düzenli bir şekilde kullanılıyorsa, büyük oranda yatıştırıcı, gevşetici ve sakinleştirici özellikler sunar. Uykusuzluk sorunları yaşayan kişiler için tek yapılması gereken uyumadan önce yastığa birkaç damla yağ damlatmak olacaktır. Bu şekilde derin ve rahat bir uyku yaşamanız mümkün olacaktır.

 • Vanilya Yağı Düşük Tansiyon Sorunlarını Tedavi Eder

Vanilya yağının içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde göstermiş olduğu yatıştırıcı etkilileri doğal bir tedavi yöntemi olarak zihni ve vücudu rahatlattığı gibi kan basıncını da düzenleyerek düşürmeye yardımcı olur. 

Kan basıncı, stres ve kaygı problemi ile birlikte daha fazla belirginleşir ve kötüleşir. Bu sebeple, herhangi bir rahatlama yöntemiyle stresi ortadan kaldırmak, kan basıncı problemini düşürmekte etkili olacaktır. Ek olarak vanilya yağının içerisinde kan damarlarında oksidatif hasarla mücadele eden ve esnek olmayan damarların genişlemesine yardımcı olan antioksidanlar da bol miktarda bulunur.

 • Vanilya Yağı Antienflamatuar Özellikler İçerir

Hemen hemen her türlü sağlık sorunu genel olarak bir iltihaptan kaynaklanır. Vanilya yağı içerisinde, vücutta iltihaplanmanın sebep olduğu hasarları etkili bir şekilde en aza indiren antioksidanlar barındırır. Aynı zamanda vanilya yağı, romatoid artrit hastalarına fayda sağlayan pro-enflamatuar sitokin seviyelerinin azaltılmasına da etki göstererek yardımcı olabilir. Romatoid artrit, kontrolsüz inflamasyonla işaretlenmiş otoimmün bir hastalıktır. Vanilya yağı, iltihaplı eklemlerle ilişkili ağrıyı hafifletmeye de etki göstererek yardımcı olabilir.

 • Vanilya Yağı Adet Sorunlarını Tedavi Eder

Vücutta meydana gelen hormonal bir dengesizlik, menstrüasyon döneminde olan kadınlarda dismenore, yorgunluk, ağrı ve duygu değişim durumlarındaki dalgalanmaları ve meme hassasiyeti gibi pek çok PMS (adet öncesi sendrom) semptomlarına neden olan birincil faktör olarak bilinir. Vanilya yağı bu dönemde düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman bir emmenagog olmasa da düzenli bir şekilde adet görmeyi teşvik eden ve PMS semptomlarını hafifletmeye yarayan östrojen seviyelerini yükseltir. Aynı zaman da, PMS sırasında nöronların aşırı duyarlılığını da önler ve bu şekilde semptomlar en aza indirilirken zihin ve vücut büyük oranda rahatlamış olur.

 • Vanilya Yağı Doğal Bir Antibakteriyeldir

Son zamanlarda yayınlanan bir çalışmada, kaynamaya sebep olan stafilokok sorunu da dâhil olmak üzere bir takım bakteri türlerini en aza indirip yok etmek için vanilya yağının etki gösterdiği sonucuna varılmıştır. 

Vanilya yağı, içerisinde antibakteriyel özelliklerini oluşturan yüksek oranda öjenol ve vanilin hidroksibenzaldehit içerdiği görülmüştür. Aynı zaman da vanilya yağı vücutta hastalık yapan bir takım bakterilerinde çoğalmasını engeller, bakteriyel yükü ve bir enfeksiyon oluşma olasılığını büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Bu durum aslında vanilya yağlarının kozmetik özelliklere giderek daha fazla dâhil edilmesinin temel nedenlerinden de biridir. Çünkü vanilya yağı, hoş ve naif bir aromaya sahip olmasıyla beraber pek çok sağlık probleminde de etkili olur. 

 • Vanilya Yağı Yüksek Bir Antipiretiktir

Kişiler de görülen yüksek ateş, genel olarak bir enfeksiyon sorunun belirtisi olabilir. Bu sebeple, yüksek ateşi düşürüp azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak için ateşin asıl oluşum nedenine değinmek gerekir. Vanilya yağı, yüksek ateş problemine sebep olan enfeksiyonlarla savaşan öjenol ve vanilin hidroksibenzaldehit içerir. Bu yağ aynı zaman da, yüksek ateşin neden olduğu iltihaplanmaya da karşı koyarak savaşır. Sakinleştirici etkileri ayrıca, yüksek ateş tedavisinde ve bağışıklık sistemi tarafından üretilen ısının çıkarılmasında da oldukça faydalı ve etkilidir.

 • Vanilya Yağı Vücudun Şeker İsteğini Azaltır

Pek çok hamur işi, yağlı ve şerbetli tatlılar gibi yüksek kalorili gıdalar çok sık tüketildiğinde genellikle hem sağlığı olumsuz yönde etkiler hem de kilo alımı ile bağlantılıdır ve vanilya bu tarz gıdaların hazırlanmasında da sık sık kullanılır. Bununla birlikte, bu besinleri sıkça tüketmek yerine vanilya yağının ılık ve tatlı aromasını solumak, şeker isteklerini azaltabilir ve bu tarz gıdaları tüketmenizi azaltmaya yardımcı olabilir. Bu durum, özellikle bir kilo verme programını takip ederken ya da diyabet probleminin yönetilmesinde çok faydalı olacaktır.

 • Vanilya Yağı Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Vanilya yağının düzenli kullanıldığı zaman göstermiş olduğu en önemli faydaları arasında, ciddi bir sağlık sorunu olan kanserin önlenmesi ve tedavi etmesi gelmektedir. Bu aşamada kanser hücreleriyle savaşmak ve hastalıkla başa çıkmasını sağlamak için gösterdiği aktif bir rolü vardır. 

Vanilya yağı, vücutta hücre DNA’sına zarar veren serbest radikalleri temizleyen bir takım antioksidanlar bakımından zengin bir yağdır. Yüksek konsantrasyonlarda ki serbest radikaller, kanser gelişiminde olumsuz yönde rol oynar. Ancak vanilya yağının içerisinde bulunan antioksidanlar serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırır ve etkilerini tersine çevirir. Aynı zaman da yine yeni yayınlanan bir dergi yazısında, vanilya yağının örnek oksijen radikal emme kapasitesi belirtilmiştir. 

Aslında vanilya yağı, antioksidan ve anti kanserojen özelliklerini oluşturan 200’ e yakın kimyasal bileşiği içerisinde barındırır. Özellikle meme ve akciğer kanserinde çok fazla etki ederek yüksek tedavi potansiyeli gösterir. Uzmanların yapmış olduğu  bir diğer araştırma ve çalışmalarda bu yağın anti-mutajenik aktivite gösterdiği, kimyasal karsinojenezi önlediği ve kanser hücrelerinin istilalarını azalttığı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Vanilya yağı, akciğerlerde kanserli hücre göçünü inhibe eder ve anjiyojenezi de önler. Bu yağ, kanserli hücrelerin gelişimini engelleyerek evde kolay ve masrafsız, yan etkisiz bir şekilde doğal bir kanser önleme tedavisi sunar.

 • Vanilya Yağı Diş Ağrısını Giderir

Diş ağrısı katlanılmaz ve can açıtı bir ağrıdır. Vanilya yağı bu berbat ağrıyı gidermek için de kullanılabilir. Vanilya yağı içerisinde etkilenen bölgeyi uyuşturmaya yardımcı olabilecek kadar az miktarda alkol içerir. Gösterdiği olumlu yöndeki etkileri kısa sürse de ağrıyı ciddi oranda azaltır. Bu nedenle aşırıya kaçmayacak şekilde sık sık başvurulabilir. 

Vanilya Yağının Cilde Faydaları

Vücutta serbest halde ki radikal hasarları cildi büyük oranda tahrip eder aynı zaman da cildin kalitesini düşürerek, kırışıklılara ve erken yaşlanmaya sebep olur. Vanilya yağı içerisinde düşük seviyelerde serbest radikallerin korunmasına yardımcı olan ve oksidatif stresin neden olduğu hasarı azaltan zengin bir takım antioksidanları içerir. Aynı şekilde yine vanilya yağı içerisinde ki bileşenler sayesinde, kollajen üretimini teşvik eder ve bu şekilde cildin esnekliği korunmuş olur. Tüm bunlarla beraber bu yağ düzenli olarak cilde uygulandığı zaman sivilce ve akne gelişimini de durdurarak cildi onarır.

Cilt üzerinde ki bir takım olumlu etkileri:

 • Cildi derinlemesine besler
 • Sivilce ve iltihaplı sivilcelerle savaşır
 • Yaşlanma belirtilerine karşı etkilidir
 • Cildi canlı ve pürüzsüz gösterir
 • Yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar

Vanilya Yağı Yüze Sürülür Mü?

Harika bileşenlere ve etkilere sahip olan vanilya yağını yüzünüze ya da cildinize direk sürüp kullanabilirsiniz.  Aynı zaman da bu yağı banyo suyuna ekleyerek de kullanmanız mümkün. 

Vanilya yağı içilir mi? sorusu da sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Bu soruya cevap vermek gerekirse evet içilir. Ancak aşırıya kaçmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Yaklaşık 1 su bardağı suyun içerisine bir kaç damla vanilya yağı damlatarak tüketebilirsiniz. Fazla tüketildiğinde kusmaya neden olacağını ve zarar vereceğini unutmayın.

Vanilya Yağının Saça Faydaları

Vanilya yağı, düzenli olarak kullanıldığı zaman saça parlaklık kazandırır, saçların hoş kokmasını ve çabuk uzamasını sağlar aynı zaman da ipeksi bir özellikler sunar. Bu yağ belli aralıklarla kullanıldığı zaman saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak sağlıklı ve kaliteli saçların oluşmasına da etki gösterir. 

Vanilya Yağı Cinsellik

 • Vanilya Yağı Libidoyu Arttırır Ve Cinsel Yetersizliği Gidermeye Yardımcı Olur

İktidarsızlık (erektil disfonksiyon) erkekler arasında yaygın bir endişe iken kötü bir uterus sorunu da kadınlar arasında korkutucu bir sağlık sorunu olarak nitelendirilir. Uygun bir şekilde beslenme ve yaşam tarzı uygulamaları ile birlikte kullanılacak vanilya yağı, bu gibi durumlarda ciddi faydalar sağlayabilir. Düşük testosteron ya da östrojen seviyeleri genellikle iktidarsızlığın, bel soğukluğu hastalığının ve libido kaybının temel sebepleri arasındadır. Vanilya yağı düzenli ve doğru kullanıldığı zaman bu sorunları gidermek ve ortadan kaldırmak için hormonları uyarmaya yardımcı olur. Bu süreçte libido doğal olarak artar ve cinsel işlev bozuklukları da tedavi edilir.

Vanilya Yağı Nerede Satılır

Vanilya yağını aktar ya da kozmetik mağazalarından kolay bir şekilde satın alabilirsiniz. Aynı zaman da bu yağı internet üzerinden de kolayca alabilirsiniz. 

Vanilya Yağının Zararları

Vanilya yağının da her besin ögesinin ve bitkisel yağın olduğu gibi bir takım zararları vardır. Bu yağın cilde ve saça faydalarından bahsettik ancak yanış ve dozajından fazla kullanıldığı zaman bir takım yan etkileri ve zararıyla karşı karşıya kalmanız mümkün.

 • Vanilya yağı aşırı şekilde kullanıldığında cilt üzerinde kızarıklığa, tahrişe ve alerjiye neden olabilir.
 • Aynı zamanda oral yolla yani ağız yoluyla çok fazla tüketildiğinde mide bulantısı, ishal ve kusma görülebilir.
 • Bu gibi yan etkilerle karşı karşıya kaldığınız zaman bu yağı kullanmayı bırakmanız önerilir. 

Sonuç

Vanilya yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekil oluştu. Öncelikle vanilya yağı nedir, vanilya yağı nasıl kullanılır detaylı olarak inceledik. Vanilya yağının cilde faydaları, vanilya yağı neye iyi gelir  yazımız içerisinde yer almıştır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.