Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları

A+
A-
Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları

Üzüm çekirdeği yağının kullanıldığını bilen kişi sayısı çok nadirdir. Ancak bu yağın faydaları oldukça fazla ve etkilidir. Üzüm çekirdeği yağının faydalarından bahsedecek olursak, kalbi yüksek oranda koruma, kolesterol seviyesini tıpkı bir ilaç gibi mükemmel bir şekilde dengeleme, immün bağışıklık mekanizmasını güçlendirmekte etkilidir. Ayrıca olası kanser senaryolarını önleme, psikolojik aktiviteleri uyarma, doğal bir ürün olarak cilt ile saç bakımında yardımcı olma ve oluşabilecek bir dizi kronik hastalıkların da önüne geçmek gibi harika özellikleri bulunundur.

Üzüm çekirdeği yağının faydaları genel olarak üzüm çekirdeği yağının içerisinde ki omega-3 ve omega-6 yağ asitleri gibi doymamış yağlar ile E vitamini bulunmasından dolayı meydana gelir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir?

Üzüm çekirdeği yağı, adı üzerinde üzümün çekirdeklerinden belli işlemler sonrasında elde edilen yenilebilir doğal ve etkili bir yağdır. Üzümlerin preslenmesinde sonra ortaya çıkan çekirdekler bu yağı elde etmek için kullanılır. Bu yağ, son derece yüksek doymamış yağ asitleri içerir ve hem mutfak alanında hem de doğal bakım ve tıbbi tedavi yöntemlerinde sık sık tercih edilir ve kullanılır.

Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Üzüm çekirdeği yağı, içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde kan basıncını düzenler, kanser hastalığının önüne geçerek oluşumunu önler, bağışıklık sistemini güçlendirir, alzheimer gibi yaşlılık hastalığı ve nörolojik sorunlardan korur ve kolesterol problemini düzenleyerek dengeler.

 Şimdi üzüm çekirdeği yağının faydaları neler daha yakın inceleyelim;

 • Üzüm Çekirdeği Yağı Kan Basıncını Yönetir

Kalıtsak olarak hipertansiyon problemine yatkın olanlar ya da hipertansiyon öncesinde sınırlayıcı belirli risk faktörlerine sahip olan kişiler bu sıkıntılı durumun günlük bir rutin haline gelmesini önlemeleri için bazı değişiklikleri yapmaları gerekir. Üzüm çekirdeği yağı, farklı fenolik bileşiklere ve aynı zamanda omega-6 yağ asitlerine sahip harika bir besleyici bir yağdır.

Bu yağ içerisinde bulundurduğu faydalı yağ asitleri ile antienflamatuar etkileri bulunan ve kan damarlarının fizyolojisinde olumsuz değişiklikler yapmasını önleyebilen gamma-linoleik asitleri bol miktarda içerir. Kan damarının içerisinde ki bu değişiklikler, direnç gösteren hipertansiyonun çok önemli bir bölümünü meydana getirmektedir. Çünkü kullanılan pek çok farklı türdeki ilaç, kan basıncı etkisinin bu tarafını ele almamaktadır. Bu durumlara üzüm çekirdeği yağı kullanımı, ciddi oranda yardımcı olacaktır.

 • Üzüm Çekirdeği Yağı Bağışıklık Sistemini Destekler

Bağışıklık sistemini ve mekanizmasını koruyan aynı zaman da güçlendiren pek çok farklı gıdalar, bu özellikleri barındırdıkları C vitamini seviyeleri sayesinde yaparlar. Ancak üzüm çekirdeği yağı içerisinde bulundurduğu bu özelliği E vitamini sayesinde yapmaktadır. Üzüm çekirdeği yağının sadece bir çay kaşığı, bu vitaminlerin RDI’sinin ortama %33-35’ini sağlar. Bu yağın içerisinde ki E vitamini seviyeleri, doğal bir şekilde çalışarak öldürücü hücreleri tamamen yok eder ve bakteri taşıyan enfeksiyonların da ortadan kalkmasına yardımcı olan B hücrelerinin üretilmesini sonuna kadar teşvik eder. Bu olay bağışıklık sistemini ciddi oranda destekler.

 • Üzüm Çekirdeği Yağı Demansı Önler

Üzüm çekirdeği yağı düzenli kullanıldığı zaman demans hastalığının başlangıcını yavaşlatabilir ya da tamamen önleyebilir. Aynı zamanda bu yağ hafızayı, bilişsel işlevi ve konsantrasyonu da önemli oranda arttırabilir. Büyük oranda üzerinde durulan araştırmalar ve yapılan çalışmalarda, çoklu doymamış yağların antioksidan ile antienflamatuar etkilerini, beyni besleyen sinir yolları ve kılcal damarlarında ki plak biriktirme ve enflamasyondaki bir azalmaya bağlamıştır.

 • Üzüm Çekirdeği Yağı Alzheimer Hastalığının Önlenmesine Yardımcı Olur

Yaşlılık hastalığı olarak da bilinen alzheimer sorunu, halen tam olarak bilinen ve tıbbi bir tedavisi bulunmayan zamanla ilerleyen bir dejeneratif beyin hastalığı olarak bilinir. Fakat, sağlıklı bir şekilde yapılan bazı farklılıklar ve yaşam tarzı değişiklikleri bunların yanı sıra sağlıklı beslenme yöntemleriyle beraber bu hastalığın oluşma ve geliştirme riski en aza indirilebilir. Üzüm çekirdeği yağı, nörolojik sorunlara neden olan protein birikimini doğal bir şekilde dengelemeye yardımcı olan antienflamatuar özelliklere de sahiptir. Bu proteinlerin içerisinde beyinde de oldukça yoğun miktarda bulunan beta-amiloid bulunur.

 • Üzüm Çekirdeği Yağı Yaraların İyileşmesini Hızlandırır

Üzüm çekirdeği yağının içerisinde bulunan bileşenler, hasarlı vasküler yapıların iyileşme süresini hızlandırırken, iyileşmeyi tehlikeye atabilecek bakterileri ortadan kaldırarak yok ettiği ve serbest radikal üretme kabiliyetine sahip olduğu bulunmuştur. Bu durum için yaralı olan bölgelere bu yağ doğrudan uygulanabilir.

 • Üzüm Çekirdeği Yağı Kolesterol Profilini Arttırır

Üzüm çekirdeği yağı içerisinde bulundurduğu bileşenler ve yüksek oranda ki kolesterol miktarının indirgenmesinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir ve bu durumla birlikte proantosiyaninlerin varlığından dolayı da doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Bu bahsettiğimiz doymamış yağ asitleri, aktif bir şekilde kolesterol miktarlarını özellikle de LDL’yi ve trigliseritleri azaltırken proantosiyaninler, kan damarının duvarlarında bulunan aterosklerotik plakların birikmesini destekleyen LDL’nin hasar düzeyini de azaltmaya yardımcı olur.

 • Üzüm Çekirdeği Yağı Şişlikleri Azaltır

Vücut üzerinde oluşan şişlik, iltihaplı bir sürecin sonucu olabilir ya da bazı olası durumlarda anormal sıvı tutulmasından dolayı da meydana gelebilir. Üzüm çekirdeği yağı, bu her iki durumda da şişmenin azaltılmasına yardımcı ve etkili olabilir. Venöz yetmezlik sorunlarına (kanın geri dönüş akışında ki bozulmalar ekstremitede kan birikintileri olma durumu) bu yağ, bacakların üzerinde ki ödemi atmanıza ve azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca venöz döngüsünün iyileşmesine de etki ederek yardımcı olabilir. Tüm bu özellikleri gösteren üzüm çekirdeği yağı, pro-enflamatuar cilt rahatsızlıklarında ya da artrit koşullarında olmuş olduğu gibi bağışıklık etkenine sahip olan şişliği hafifletmek için de harika bir tedavi yöntemi olarak kullanılır.

 • Üzüm Çekirdeği Yağı Testosteron Düzeylerini Geliştirmeye Yardım Eder

Testosteron olarak adlandırdığımız hormon özellikle de erkeklerde en önemli cinsel hormonlardan bir tanesidir. Bu durumla beraber yalnızca erkeklerde değil kadınlarda da bulunur ve östrojen sentezi ile beraber cinsel sağlığın düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Üzüm çekirdeği yağının düzenli bir şekilde kullanımı, bir anti-aromataz etkisine sahip olduğundan dolayı erkekler için ciddi oranda fayda sağlar. Aromataz, erkeklerde testosteronu östrojene dönüştüren önemli enzimlerden biridir.

Bu durum normal bir düzenin parçasıdır ancak, çoğu zaman istenmeyen bir işlem olabilir. Bu durum, özellikle de yüksek testosteron seviyelerinden daha yüksek veya düşük dönüşüm gösteren fazla kilolu erkekler için geçerlidir. Üzüm çekirdeği yağının düzenli tüketimi, bu hormonal dönüşümün birçoğunu önleyebilir ve daha fazla testosteronun, erkek cinsel sağlığının birçok yararlı yönüne giren fizyolojik işlevlerini yerine getirmesine olanak sağlar.

 • Üzüm Çekirdeği Yağı Diyabeti (Şeker Hastalığı) Kontrol Eder

Üzüm çekirdeği yağını belli bir dozajda düzenli olarak kullanmak şeker hastaları için risk arz edebilecek ve tehlikeli olabilecek kan şekerindeki ani yükselmelere ve durmalara etki ederek yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalar ve üzerinde durulan araştırmalar, üzüm çekirdeği yağının  içerisinde bulunan yağ asitlerinin ortalama %65-70’ini oluşturan linoleik asidin, vücutta bulunan insülin duyarlılığını ve lipit mekanizmasını arttırabildiğini, bunun da diyabet probleminden mustarip olan herkes için mükemmel bir tedavi yöntemi olduğunu göstermiştir.

 • Üzüm Çekirdeği Yağı Kanser Riskini Düşürebilir

Kanser hastalığının oluşumunu ve gelişimini destekleyen bir numaralı faktör kötü yaşam tarzı ve yaptığımız kötü seçimlerdir. Üzüm çekirdeği yağı, linoleik asit ile E vitamini gibi yüksek seviyede antienflamatuar etkenler sayesinde kanseri teşvik eden bu olumsuz süreçleri en aza indirerek azaltır. Aynı zaman da, kanser hücrelerinde ki değişimlere sebep olabilecek erken durumdaki hücresel çoğalmaları da ortadan kaldırmaya büyük ölçüde yardımcı olur.

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

Üzüm çekirdeği yağı düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman cilde gözle görülür farklar yaratır. Bu yağ içerisinde, çok yüksek miktarda E Vitamini içerir. Bununla beraber, görünür cilt hasarını onarıp azaltmak için birlikte çalışan C ve D vitaminleri içerir. C vitamini vücutta yeteri miktarda bulunduğu zaman, aynı zamanda cildin canlılığını, görünümünü ve konturunu korumasına fazlasıyla yardımcı olan ayrılmaz bir protein olarak da kabul edilir. Bu sebepten dolayı vücuttaki kollajen üretimini de uyarır. Bu yağ aynı zaman da rahatsız edici sivilce ve akne için de mükemmel bir şekilde çalışır.

 • Üzüm çekirdeği yağı, izlerin görünümünü azaltan, gözenekleri ziyadesiyle kapatan ve cildin, enflamasyonlu (iltihap) alanlarını aktif bir şekilde azaltabilen büzücü özelliklere sahiptir.
 • Son zamanlarda sık sık kullanılan bazı modern sivilce ilaçları, içerisinde üzüm yağını önemli bir etken ve madde olarak kullanır.
 • Bu yağın içerisinde bulunan C, E vitaminleri ve yağ asitleri, bu yağı harika bir yumuşatıcı etken yapar. 
 • Yağın yeniden yapılandırma nitelikleri, cildin normal yapısının korumasına yardımcı olarak çatlakların görünümünü azaltır.
 • Yağdaki linoleik asit ise egzama tedavisine de etki ederek yardımcı olabilir.

Üzüm çekirdeği yağının üzerinde yapılan araştırmalar cilde ve yüze olan faydalarını bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu konu hakkında pek çok soru sorulmaktadır. Bu sık sorulan sorulardan bir tanesi de üzüm çekirdeği yağı yüze sürül mü sorusudur. Evet, üzüm çekirdeği üzüm çekirdeği yağını yüzünüze masaj yolu ile uygulayabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı Yüze Nasıl Uygulanır

Üzüm çekirdeği yağı düzenli olarak kullanıldığı zaman cilt için son derece etkili bir yağdır. Bu yağın soğuk sıkım olanı ise cilde uygulanan yağdır. Cilde ya da yüz üzerine sürüldüğünde hemen emilen bu yağ cilde asla yağlılık hissi vermez. Az miktarda yüze sürülür ve masaj yolu ile cilde yayılarak kolayca uygulanır. Dilerseniz kullandığınız kremlerin içerine ekleyip kullanmanız da mümkündür.

Üzüm Çekirdeği Yağı Göz Altına Sürülür Mü?

Pek çok kişi göz altı morluklarından şikâyetçi ve rahatsız olmaktadır. Bu durum için kozmetik ürünlere ağırlık vermektedir. Ancak bu yağ doğal bir çözümdür. Düzenli olarak kullanıldığında göz altı şişliklerine iyi gelen üzüm çekirdeği yağı aynı zamanda göz altı kırışıklıklarını geçiren etkili yağlardan bir tanesidir. Üzüm çekirdeği yağı göz altına 1 damla kadar sürülür ve masaj yolu ile iyice yedirilir. Göz altı torbalarına ve göz altı yağ bezesine iyi geldiği kullananlar tarafından dile getirilmiştir. Üzüm çekirdeği yağı göz altındaki morluklara ve kırışıklıklara faydalı olan en iyi yağlardan biridir.

Üzüm Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Üzüm çekirdeği yağının içerisinde ki E vitamini ve linoleik asit içeriği saçı mükemmel bir şekilde besler ve güneşin aşırı UV hasarından korur. Aynı zaman da, saç kırıklıklarına, saç dökülmelerine, yıpranmaya ve güçsüz, cansız görülen saçlara karşı harika bir şekilde etki gösterir. Bunun için doğrudan üzüm çekirdeği yağıyla saça masaj yapmak yeterli olacaktır.

Üzüm Çekirdeği Yağı Kullananlar

Üzüm çekirdeği yağını belli dozajlarda düzenli olarak kullanan kişiler, bu yağ hakkında yaptıkları yorumlarda göz ve saça iyi gelen bu yağın ayrıca göz altı sorunlarında da çok etkili olduğunu dile getirmişlerdir. Aynı zaman da pek çok cilt sağlığına, kalp sağlığına faydalı olan üzüm çekirdeği yağı kullananlar tarafından etkili olduğu ve işe yaradığı yorumlarda sıklıkla söylenmiştir.

NOT:

Üzüm çekirdeği yağını kullanan kişiler kesinlikle cilde sürülmesi gereken yağlardan biri olduğunu isteyenlerin kullandığı krem ya da kozmetik ürüne ekleyip yüzüne sürebileceğini aktarmışlardır.

Üzüm Çekirdeği Yağı Evde Nasıl Yapılır

Üzüm çekirdeği yağı nasıl yapılır ya da evde üzüm çekirdeği yağı yapmak isteyen kişiler genelde sık sık yapılış yöntemini araştırıp bulmaya çalışmaktadırlar. Üzüm çekirdeği yağının kullanıldığı zaman gösterdiği etkisinin ve faydasının gösterilmesi ve işe yaraması için soğuk pres yöntemi ile yapılması gerekmektedir. Bu sayede besin değerini de kaybetmez. İçerisinde bulunan vitaminler ve mineraller ile E vitamini ve pek çok vitamin bulunur bu da bu yağın oldukça faydalı olduğunu kanıtlar. Bu sebepten dolayı evde yapımı hiç uygun değildir.

 • Üzüm Çekirdeği Yağı Nerede Satılır? Fiyatı Nedir?

Üzüm çekirdeği yağını tüm aktar, eczane ya da kozmetik mağazalardan kolay bir şekilde bulup satın alabilirsiniz. Aynı zaman da üzüm çekirdeği yağı içeren kremler kullanmanızda son derece mümkündür.  Bu yağın fiyatı genelde 10 ile 20 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir.

 • Üzüm çekirdeği yağı aç karnına içilir mi?

Üzüm çekirdeği yağı içilir mi ve üzüm çekirdeği yağı nasıl içilir gibi pek çok soru sorulur. Bu sorulara cevap vermek gerekirse gün içerisinde bu yağdan en fazla 1 tatlı kaşığı kadar tüketilmesi yeterli olacaktır.

 • Üzüm çekirdeği yağı basura iyi gelir mi?

NOT: 

Üzüm çekirdeği yağı basur yani hemoroid için mutlaka doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Düzenli ve doktor kontrolünde tüketildiğinde basura iyi geldiği bilinmektedir.

 • Üzüm çekirdeği yağı bebeklere verilir mi?

Faydalı yağlardan bir tanesi olmasına karşın kesinlikle bebeklerde kullanılması asla önerilmez. Çocuklarda ise bu yağ doktor önerisi ile kullanılır.

 • Üzüm çekirdeği yağı saç dökülmesi için kullanılır mı?

Düzenli olarak kullanıldığında saç dökülmesine karşı etkili bir yağ olduğu bilinmektedir.

 • Üzüm çekirdeği yağı egzamaya iyi gelir mi?

Egzama ve egzamanın sebep olduğu şiddetli kaşıntı ve tahrişi geçirmek için 1 damla dökülür ve avuç içi ile masaj yapılarak iyice yedirilir.

 • Üzüm çekirdeği yağı göz altına iyi gelir mi?

Üzüm çekirdeği yağının en sık kullanıldığı ve yararlı olduğu alanlardan bir tanesi de göz altı ve göz çevresini sorunlarına iyi gelmiş olmasıdır. Göz altı morlukları, şişlik, göz altı torbaları ve göz altı yağ bezesi gibi bir takım problemler için etkilidir. Düzenli olarak 1 damla kadar sürülür ve baskı yapmadan güzel bir şekilde yedirilmesi yeterlidir.

 • Üzüm çekirdeği yağı hamilelikte kullanılır mı?

Hamilelerin, hamile kalmayı düşünenlerin asla kullanmaları önerilmez. Kullanmaları gerekiyorsa da muhakkak bir doktora danışmaları gerekmektedir.

 • Üzüm çekirdeği yağı lekelere iyi gelir mi?

Cilde yenilen, canlandıran ve yeni hücre oluşumunu destekleyen bu doğal yağ cilt lekelerinin azalarak yok olmasını da etkileyerek büyük ölçüde katkı sağlar.

 • Üzüm çekirdeği yağı ten rengini açar mı?

Cilt renk tonu farklılıkların yok eden üzüm çekirdeği yağı aynı zaman da cilt renk tonunun açılmasını da sağlar.

 • Üzüm çekirdeği yağı tüylenme yapar mı?

Bu doğal yağ düzenli olarak belli dozajlarda kullanıldığında tüylenmeye ya da kıl artışı gibi sorunlara neden olmaz.

 • Üzüm çekirdeği yağı kirpiğe sürülür mü? Kirpiği uzatır mı?

Sadece 1 damla kadar üzüm çekirdeği yağının kirpiklere sürülmesi yeterli olacaktır. Üstelik bu yağ düzenli olarak uygulandığında kirpiklerin daha gür ve uzun olmasını sağlar.

Üzüm Çekirdeği Yağının Zararları

Her besin ögesi gibi faydaları ve yararları saymakla bitmeyen üzüm çekirdeği yağının yine her besinde olduğu gibi bazı yan etkileri ve zararları da bulunmaktadır.

 • Bilinçsiz bir şekilde dozajı arttırarak fazla tüketildiğinde kolesterolü yükselten bu yağ ayrıca kilo almanıza da neden olabilir.
 • Aynı zaman da fazla kullanıldığında horman ve tiroid bozukluklarına neden olduğu bilinmektedir.
 • Hastaların ve düzenli ilaç kullananların kesinlikle kullanmaları önerilmez.
 • Ağız yolu ile yani oral yolla tüketildiğinde mide bulantısı, kusma, ishal ve sindirim sistemi sorunlarına neden olabilir.
 • Cilde direk fazla sürüldüğünde ise kızarıklık, kaşınma tahriş, yanma ve kabarcık görülebilir. Bu nedenle asla uzun süre kullanılmamalıdır.

Sonuç

Üzüm çekirdeğiyağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekil oluştu. Öncelikle üzüm çekirdeği yağı nedir, zencefil yağı nasıl kullanılır detaylı olarak inceledik. Üzüm çekirdeği yağının cilde faydalarıüzüm çekirdeği yağının saça faydaları  yazımız içerisinde yer almıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.