Turpun Faydaları ve Zararları

10.11.2013
663
Turpun Faydaları ve Zararları

Turpun faydaları ve zararları nelerdir? Turp sert yapısıyla aslında vücudun savunmasını ne kadar güçlü yaptığını gösterdiğine dair bir mesaj vermek istiyor olabilir. İçerdiği birçok farklı vitamin ve maddeler yardımıyla sağlık açısından inanılmaz faydaları vardır. Daha çok salatalarda kullanılır. Çok sert yapısı olduğu için rendelenerek veya yemeklerde yağlanarak tüketilir.

Bunun dışında turşularda sık kullanılan turp sağlık açısından çiğ olarak tüketildiğinde daha fazla fayda sağlamaktadır. Ayrıca turpun preslenerek suyunun çıkarılması öksürük ve bağırsak sorunlarına çok iyi gelmektedir.

Turp bol miktarda A, C, K ve B6 vitaminleri içermektedir. Bunların yanında kalsiyum, demir, bakır, fosfor, potasyum, fpsfor ve selenyum içermektedir. İçerdiği zengin lifler aynı zamanda diğer birçok hastalığa faydalıdır.

Turpun içerdiği zengin miktardaki lifler özellikle sindirim sistemine çok fayda sağlamaktadır. Kan hücrelerinin sağlığını koruyan demir aynı zamanda beynin sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını yürütmesine yardımcı olur.

Turp şiddetli öksürüklere karşı inanılmaz faydalı bir besin kaynağıdır. Özellikle çocuklarda meydana gelen öksürük vakalarında turp suyu bal ile karıştırılarak verildiğinde kısa sürede sonuçlar almak mümkün.

Turpun faydaları şunları içermektedir:

Turp Sindirim Sistemi Sağlığını Korur:  Turp tüketilen yiyeceklerin sindirilmesi ve hazım sorunlarının ortadan kaldırılması için çok faydalı bir besin kaynağıdır. İçerdiği zengin miktardaki diyet lifleri yardımıyla sindirim sisteminde bulunan bütün organlara fayda sağlar.

Turp Güçlü Bir Antioksidandır: Turpun çok güçlü bir antioksidan olması çok geniş bir yelpazede sağlığa hizmet etmeye yardımcı olur. Antioksidanlar sayısız hastalıklara neden olan hastalıkların başlıca sebebidir. Bu özelliğinden dolayı turp birçok hastalıktan bünyeyi korumaktadır.

Turp Hücreleri Onarır: Turp A,C ve K vitaminleri açısından zengindir, bu özelliğinden dolayı hücrelerin yapılanmasından hasarlı hücrelerin onarılmasına kadar birçok alanda hücre sağlığına yardımcı olur. Bu durum aynı zamanda sağlıklı cilt sağlığının oluşmasına katkıda bulunur.

Turp Kalp Sağlığını Korur: Zengin miktarda demir içeren turp kalp sağlığını koruma adına çok fazla fayda sağlayabilir. Demir saç sağlığından cilt sağlığına, tırnak sağlığından hücrelerin sağlığına kadar çok geniş bir alanda ihtiyaç duyulan bir maddedir.

Turp Metabolizmayı Güçlendirir: Turpun içerdiği zengin mineral ve vitaminlar ayrıca genel anlamda metabolizmayı kuvvetlendirir.

Turp Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Turpun diğer önemli özelliği içerdiği lifler sayesinde mide ve bağırsak sağlığına katkıda bulunmasıdır. Bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlık sorunlarını giderebilir. Bu durum da daha hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda bünyenin yağ yakmasını teşvik eder.

Turp Kas Sağlığını Korur: Turpun kas sağlığını koruma noktasında içerdiği bol miktarda protein kullanılmaktadır. Protein sağlıklı kas yapısının oluşmasını sağlamanın yanında, kramp ve kas kasılmalarına etkili bir şifa kaynağı olabilir.

Turp Kolesterol ve Kalp Hastalıklarına Karşı Etkili Olabilir: Turp, diğer pek çok sebze gibi herhangi bir kardiyo hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Kolesterolün emilimini kolaylaştırır.

Turpun Cilde Faydaları

Turp içerdiği C vitamini ve antioksidanlar yardımıyla cilt sağlığına ciddi anlamda katkı sunmaktadır. Özellikle cilt üzerinde meydana gelen iltihap ve enfeksiyon hastalıklarının giderilmesinde önemli bir görev üstlenebilir.

Bunun dışında turpun içerdiği zengin miktardaki potasyum, demir, sodyum ve kalsiyum gibi bir çok mineral vücut metabolizmasının sağlığının korunması noktasında önemli rol oynarlar. Bu özellik aynı zamanda kan basıncının düzenlenmesine fayda sağlamaktadır.

Turpun içerdiği bol miktardaki su ayrıca cildin nemli kalmasını sağlar. Çinko ve fosfor cilt temizliğine yardımcı olur, cildi ölü hücrelerden ve yağlardan arındırmayı sağlar.

Turpun içerdiği zengin miktardaki lifler cildi toksinlerden korur ve daha uzun süre taze ve yumuşak kalmasını sağlar. Ezilmiş turp cilde uygulandığında lokal temizlik aracı olarak görev yapabilir. Bunun yanında turp cildde yumuşaklığı ve tazeliği sağlar.

Turpun Saça Faydaları

Düzenli olarak turp tüketiminin saç sağlığı için faydalı olduğuna inanılmaktadır. Saçların dökülmesini engelleyebilir, saç köklerini sağlamlaştırır. Bunun yanında kepek sorunlarını giderebilir. Bir havlu yardımı ile turp suyu kafa derisine uygulanabilir.

Turp aynı zamanda saçlara doğal ve sağlıklı bir parlaklık kazandırmaya yardımcı olur. Daha mükemmel sonuçlar alabilmek için turp suyunu kullanmanız önerilir. Saç sağlığını korumada turp suyunun içerdiği zengin miktardaki demir önemli rol oynar.10

Siyah (kara) Turpun Faydaları

Turpun diğer bir çeşidi olan kara turp ayrıca siyah turp olarak da adlandırılır. Kara turpun sağlığa olan katkıları biraz daha farklıdır. Kara turpun sağlık açısından faydalarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kara turp özellikle karaciğer sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır, karaciğerde farklı nedenlerden dolayı meydana gelen hasarları giderme konusundan inanılmaz fayda sağlar. Bunun yanında karaciğerin düzenli olarak çalışması için gerekli mineral ve bileşenleri fazla miktarda içerir.
 • Siyah turp kolesterolü sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur. Kolesterolün yükselmesine neden olan ve karaciğerin fazla çalışmasının en büyük nedeni olan damar ve diğer organlardaki aşırı yağlanma sorunlarını ortadan kaldırarak kolesterol seviyesinin yükselmesine engel olabilir.
 • Sindirim sistemi sağlığını korumaya yardımcı olan siyah turp, mide toksinlerini temizler. Midenin pH seviyesinin muhafaza edilmesini sağlar. Ayrıca, aynı zamanda lifler açısından zengindir. Lifler sindirim sürecini kolaylaştırır. Buna ek olarak, safra kesesi sağlığını korur. Bunun bir sonucu olarak da vücudun genel sindirim hızını arttırır.
 • Siyah turp şişkinlik ve gaz sorunlarını ortadan kaldırabilir, bunlardan dolayı göğüs kısmında meydana gelen ağrıların ortaya çıkmasına engel olabilir.
 • Kara turp kış aylarında üşütmeye bağlı olarak meydana gelen öksürük, nezle, grip gibi hastalıklara karşı da etkili bir besin kaynağıdır. Bal ile karıştırılarak daha hızlı ve etkili sonuçlar almak mümkün.
 • Siyah turp böbrek sağlığı için faydalıdır, böbrek taşlarının düşürülmesine ve taşların oluşmamasına fayda sağlar.
 • Kara turp zihinsel faaliyetleri arttırır. Potasyum ve magnezyum açısından çok zengin olan kara turp beyindeki kimyasal dengeyi korumaya yardımcı olabilir. Beyindeki elektrotların çalışmasına yardımcı olur. Magnzeyum ve potasyum genel anlamda beyin sağlığı için gerekli olan temel maddelerdendir.
 • Tiroid bezlerinin sağlığını korur ve hastalılara yakalanma riskini azaltabilir. Kara turp, Raphanin zenginidir. Raphanin, tiroid hormonlarının salgılanması ve üretimini regüle eden doğal bir enzimdir. Bunun bir sonucu olarak, bu mucize gıda hiper / hipotiroidizme karşı koruyucu ilaç olarak kullanılabilir. Ayrıca hiper / hipotiroidizmi olan hastalar için rahatlama sağladığı bilinmektedir.
 • Kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Kara turp inanılmaz bir anti kanser besinidir. Hücre ve dokuları serbest radikallere karşı korur, bu da kansere yakalanma riskini azaltır.

Kırmızı Turpun Faydaları

Kırmızı turp genel anlamda diğer turpların sağlığa faydalarının benzerini sağlar fakat bazı özellikleri diğer hastalıklar için önemlidir. Ayrıca turp çeşitlerinin aynı anda tüketilmesi faydalarından maksimum derecede yararlanılmasını sağlar. Kırmızı turpun sağlık açısından faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kırmızı turp aşırı harareti giderebilir, özellikle yaz aylarında vücutta meydana gelen harareti gidermek için tüketilebilir.
 • Kırmızı turp boğaz ağrılarını giderebilir, vücutta aşırı mukusu ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.
 • Kırmızı turp sinüs sorunları olan kişilere yardımcı olabilir, sinüslerin temizlenmesinde etkili rol oynayabilir.
 • Kırmızı turp diğer türlerinde olduğu gibi sindirim sistemi için faydalı bir besin kaynağıdır.
 • Enfeksiyon hastalıklarına karşı etkili olabilir, bol miktarda C vitamini içermesi solunum yolu sorunlarını giderebilir.
 • Kırımızı turp toksinlerin ortadan kaldırılması ve genel anlamda vücutta temizliğin sağlanmasına yardımcı olabilir.
 • Hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırma özelliği vardır. Aynı zamanda sindirim sistemi sağlığını koruyucu özelliği vardır.
 • İçerdiği çinko, fosfor ve diğer birçok mineral ve vitaminler yardımıyla cilt sağlığına katkıda bulunur. Cildin sağlıklı ve nemli kalmasını sağlar.

Turp Otunun Faydaları

Turp otu genel anlamda bütün turp çeşitlerinin sağladığı faydaları sağlamaktadır. Daha çok kaynatılarak tüketilir, acımsı bir tadı olduğundan dolayı çiğ olarak tüketilmesi tercih edilmez.

Sindirim sistemine faydalıdır, böbreklerde taş oluşmasına engel olabilir, karaciğer sağlığını korur, sarılığa faydası olduğu düşünülür, romatizma ve siyatik romatizma ağrılarını giderdiğine inanılır.

Turpun Zararları

Turp genel anlamda her yaş için güvenle tüketilebilecek besin kaynaklarından birisidir. Çok fazla miktarda tüketilmesi durumunda sindirim sistemini tahriş edebilir.


Özel Önlemler & Uyarılar:

Hamilelik ve emzirme: Gebelik ve emzirme sırasında turp kullanımı hakkında zararlı olduğuna dair bir bilgi yoktur. Ama buna rağmen fazla tüketimden uzak durulmasını öneririz.

Safra taşları: Eğer safra taşı sorunu yaşıyor iseniz turp tüketmeyin.


Tavsiyeler

Turp her zaman marketlerde ve manavlarda bulunabilen ve sağlık açısından birçok faydası olan değerli besin kaynağıdır. Kış aylarında turp suyunun tüketilmesi soğuk algınlıklarının neden olduğu hastalıklardan korunmaya ciddi anlamda katkı sağlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem