Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları

25.06.2014
652
Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları

Türk kahvesinin faydaları ve zararları nelerdir? Kahve çok eski tarihlerden itibaren yaygın olarak tüketilen bir içecektir. Hatta kahvenin özellikle asya ve ortadoğu kültürlerinde inanılmaz önemli yeri vardır. ‘‘ Bir kahvenin kırk yıl hatrı vardır’’ atasözünden söz sonrası damat tarafına Türk kahvesi ikram edilmesi kahvenin ne kadar önemli bir yer aldığını anlamak açısından önemli.

Daha önce kahvenin faydaları hakkında çok detaylı bir makale yayınlamış ve bütün kahvelerin faydalarını ele almıştım aynı makalede kısmen Türk kahvesinin faydalarından da bahsetmiştik.

Türk kahvesi tüketimden çok kısa bir süre sonra etkilerine gösterir ve etkili bir uyarıcı olduğu için bünyeye enerji sağlamaya başlar. Zihni açar. Türk kahvesinin bünye üzerinde etkisi neredeyse 8 saate kadar çıkabilmektedir. Türk kahvesinin en önemli etkilerinden birisi depresyon ve stres sorunlarına karşı iyi gelmesidir. Bunun yanında sağlık açısından birçok faydası vardır. Düşünülenin aksine kalp sağlığı başta olmak üzere kanser, cilt sağlığı gibi sorunları giderme özelliği vardır. Fakat çok fazla tüketilmemesi şartıyla. Günde ortalama 2 fincan Türk kahvesi tüketimi sağlık açısından risk taşımaz.

Türk kahvesinin faydaları şunlardır;

Türk Kahvesi Kansere Yakalanma Riskini Azaltır: Türk kahvesi birçok natural içecekte olduğu gibi etkili bir antioksidandır, bu özelliğinden dolayı bünyenin kanser hücrelerine karşı direncini arttırır.

Türk Kahvesi Baş Ağrılarına İyi Gelir: Kahve baş ağrılarını giderebilmektedir. Sinir sistemi üzerinde anlık etki yapabilen Türk kahvesi en az bir ağrı kesici kadar etkili olabiliyor. Fakat nedense migren ağrıları için tam tersi bir etki yapıyor.

Zihin Sağlığı İçin Kahve: Son zamanlara kadar Türk kahvesinin konsantrasyonu arttırdığına dair bazı inançlar vardı. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar Türk kahvesinin duyarlılığı açtığını ama konsantrasyonu olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Bu yüzden Türk kahvesinin zihni zinde tuttuğunu söylemek doğru, konsantrasyonu arttırdığını söylemek ise yanlış.

Türk Kahvesi Karaciğeri Korur: Türk kahvesinin en önemli faydalarından bir tanesi de şüphesiz karaciğere sağladığı katkılardır. Özellikle bir karaciğer hastalığı olan siroza yakalanma riskini azaltabilir. Hatta bazı sağlık uzmanları siroz hastalığının tedavisinde kullanılabileceğini savunmaktadırlar.

Türk Kahvesinin Cilt Sağlığına Faydaları: Türk kahvesinin şaşırtıcı bir şekilde cilt sağlığı için de çok faydalı olduğunu söylemek mümkün, özellikle akne ve selülit gibi cilt sorunlarının ortadan kalkmasını sağlayabilir. Bunun için kahveyi içtikten sonra arta kalan kısmını etkilenen bölgelere masaj yaparak uygulamanız yeterlidir.

Türk Kahvesinin Safra Taşlarına Faydaları: Erkeklerle kıyaslandığında kadınların vücudu daha fazla safra taşları üretmektedir. Bu konuyla alakalı olarak yapılan araştırma sonuçlarına göre günde 2-3 fincan Türk kahvesi tüketen kadınlar, tüketmeyen kadınlara göre %25 oranında safra taşları sorunuyla karşılaşmamaktalar.

Güne Zinde Başlamak İçin Türk Kahvesi: Kahvenin enerji verici özelliğinin olduğunu yazmıştık. Sabah saatlerinde zihinsel ve fiziki olarak yorgun kalkma sorunları olan kişiler bir kahve ile güne başlayabilirler.

Böylece Türk kahvesinin sinir sisteminde yapacağı anlık olumlu etkiyle güne çok daha enerji dolu başlamak mümkün. Sabah tüketilen bir bardak Türk kahvesi öğlen saatlerine kadar etkisini korur ve enerji verir.

Türk Kahvesinin Solunum Yollarına Etkileri: Çok şaşırtıcı bir şekilde Türk kahvesinin solunum yolları için de faydalı olduğunu görüyoruz. Özellikle astım hastalığına faydalıdır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde astım ataklarının şiddetini azaltabilir. Günde en az bir fincan Türk kahvesi içilmesi astım ataklarının gecikmesine ve şiddetinin hafiflemesine yardımcı olabilir. Kahve bunun dışında genel anlamda solunum yollarına faydalıdır ve nefes açıcı özelliği vardır.

Türk Kahvesinin Kemik Sağlığına Faydaları: Türk kahvesinin kemik sağlığına da faydalı olduğu düşünülür. Ama bu noktada tüketime dikkat edilmelidir.

Türk Kahvesinin Diğer Faydaları

Türk kahvesi diğer bir çok kahve çeşitlerinde olduğu gibi antioksidan özelliğinden dolayı sağlık açısından birçok faydası olduğunu gördük ve en önemlilerini detaylı olarak sıralamaya çalıştık. Yazdıklarımız dışında aşırıya gitmemek şartıyla Türk kahvesinin, kolesterole, kalp sağlığına, damar ve kan sağlığına, sindirim sisteminde özellikle bağırsak sağlığına birçok faydası olduğunu söyleyebiliriz. Bunların dışında çok geniş bir yelpazede ruh sağlığına da katkıda bulunmaktadır. Depresyon ve stresle mücadele ettiğinden bunların neden olabileceği veya tetikleyebileceği diğer hastalıklara da fayda sağlamaktadır.

Türk Kahvesi Nasıl Hazılanır

Türk kahvesinin hazırlanışı gayet basittir, kahve suyu olarak musluk suyu yerine daha sağlıklı olduğunu düşündüğümüz damacana veya mümkünse çeşme suyu olmasını öneririz. Özellikle hareket halinde ve daha sağlıklı olan çeşme suyunu tercih etmenizi öneririz.

Bir kişilik Tük kahvesi için 2 çay kaşığı kahve yeterlidir. Orta şekerli olmasını istiyorsanız 2 çay kaşığı şeker katmanız yeterli olacaktır. Şekerli veya şekersiz olması için bir kaşık ekleyin veya azaltın.

Kahve, su ve şeker karıştırıldıktan sonra cezve ateşe konur ve kahve karıştırılmaya başlanır. Kahve kaynamaya başladığında kahve de oluşan köpükleri kahvenin etrafında toplayın ve karıştırmayı durdurun. Kahvenin taşma anı yaklaştığında cezveyi alın ve elde ettiğiniz köpüğü içeceğiniz kahve fincanına koyun.

Daha sonra kahvede bulunan telvenin çökmesi için cezveyi hafifçe sallayın ve daha sonra bir taşımlık olacak şekilde yeniden kaynatın. Kaynama olduktan sonra içeceğiniz fincanlara dökün.

Türk Kahvesinin  Zararları

Kahve çok aşırı tüketilmediği sürece genelde sağlık açısından faydalıdır. Bazı hastalıklarla mücadele eden kişiler ise tüketimi için doktorlarına danışabilirler.

  • Aşırı Türk kahvesi tüketimi kalp ritmini olumsuz yönde etkileyebilir, kalp çarpıntılarına neden olabilir. Kalp hastaları sınırlı tüketmelidirler.
  • Türk kahvesi tansiyon hastaları için bir risk oluşturabilir. Kahvelerin genel anlamda tansiyonu yükselttiğine inanılır.
  • Kahve ülser hastaları için faydalı olmayabilir. Mide asitlerinde olumsuz yönde denge sağlayabilir.
  • Migrenden kaynaklanan baş ağrılarını arttırabilir. Migren ağrılarını tetikleyebilir.
  • Türk kahvesi vitamin ve mineral kaybına neden olabilir. Bu yüzden yüksek miktarda tüketmekten kaçınılmalıdır.
  • Türk kahvesinin içerdiği kafeinin doğurganlığı olumsuz yönde etkilediğine inanılmaktadır.
  • Gebe kadınlarda içerdiği kafeinden dolayı bebeği olumsuz yönde etkilediğine inanılır. Bu yüzden doktor kontrolünde tüketilmesi önerilir.

Tavsiyeler

Türk kahvesinin hoş kokusunun namı bütün dünyada meşhurdur. Bunun yanında sağlık açısından ne kadar faydalı olduğunu da öğrenmiş olduk. Türk kahvesinin sağlığa olan faydalarından maksimum derecede faydalanmak için taze tüketilmesi ve evde hazırlanmasını öneririz.

Sabahları güne bol köpüklü hakiki bir Türk kahvesiyle başlamanız enerji dolu bir gün geçirmenize yardımcı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem