Tesbih Ağacı Yağı Faydaları

A+
A-
Tesbih Ağacı Yağı Faydaları

Tesbih ağacı yağı çok fazla bilinmeyen yaygın olmayan bir yağ olsa da yapılan araştırmalara göre pek çok faydası olan bir yağdır. Bilinen faydaları arasında mükemmel düzeyde saç ile cilt bakımına etki etmek, bağışıklık mekanizmasını güçlendirme, vücudu detoksize yağma, sindirim sistemi sağlığına etki etme, ağız ile diş sağlığını büyük oranda arttırma, haşereleri uzak tutma, iştahı açma, enflamasyonu (iltihap) yatıştırma ve kalp sağlığını koruma gibi pek çok önemli özelliği bulunur.

Tesbih ağacı yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle tesbih ağacı yağı nedir, tesbih ağacı yağı ne işe yarar, nasıl kullanılır detaylı olarak inceleyeceğiz. Tesbih ağacı yağının cilde faydalarıtesbih ağacı yağının saça faydaları, tesbih ağacı yağının dişlere faydaları yazımız içerisinde yer almaktadır.

Tesbih Ağacı Yağı Nedir?

Tesbih ağacı yağı hemen hemen her aktarda bulabileceğiniz bir yağdır ve azadirachta indica ağacının meyvelerinden ve tohumlarından belli işlemler sonrası elde edilir. Bu yağın rengi altın sarısı ya da turuncumsu şeklinde, kahverengi, parlak kırmızı, kırmızımsı, yeşilimsi ve koyu kahverengiye kadar pek çok farklı renkte olabilir. Maalesef bu şifalı yağ güzel olduğu kadar hoş olmayan bir kokuya ve acı bir tada sahiptir. Tesbih ağacı yağının içinde ki faydalı ajanlar, triterpenoid bileşikleri, trigliseritler, antioksidanlar, C vitamini, beta-karoten ve birkaç sterol olarak bilinmektedir. Bu bileşenlerin vücut sağlığı için faydası oldukça fazladır.

Tesbih Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak ve belli dozajlarda kullanılan teşbih ağacı yağı, sindirim ile bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesinden saç derisinin onarılmasına, sivilce ile yara izlerini azaltıp yok edilmesinden diş sağlığına kadar pek çok olumlu yönde etki ederek vücuda fayda sağlar. 

Şimdi hep beraber teşbih ağacı yağının faydaları neler daha yakından bakalım;

 • Tesbih Ağacı Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Tesbih ağacı yağı pek çok fitokimyasal, zararlı bir takım serbest radikalleri yok etmeye, çeşitli bakteri, mantar ve virüsleri öldürmeye büyük ölçüde yardımcı olur. Vücudu sağlıklı tutar ve bağışıklık sistemine büyük ölçüde güçlendirir. Bu durum için yağın belirli dozajlarda ve belli aralıklarla doğrudan solunması gereklidir.

 • Tesbih Ağacı Yağı Kansere Karşı Koruma Sağlar

Tesbih ağacı yağı, düzenli olarak kullanıldığı zaman ciddi sağlık sorunlarına da olumlu yönde etki ederek düzenlemektedir. Üstelik bu yağ limonin, azadiraktin, kaempferol, C vitamini ve beta-karoten bakımından oldukça zengin bir besin ögesi olarak da değerlendiririlir. Bu faydalı fitokimyasallar, bağışıklık sistemini ciddi oranda güçlendirir, iltihapla mücadele eder ve kanser hücrelerinin gelişimini durdurarak cilde olumlu yönde müdahale eder. Son zamanlarda yapılan bir takım araştırmalar doğrultusunda, etanolün bir eemol ekstraktının prostat kanseri hücrelerinde hücre ölümüne neden olduğunu ve etkili bir prostat kanseri tedavi yöntemi olabileceğini göstermiştir.

 • Tesbih Ağacı Yağı Enfeksiyonları Azaltır

Tesbih ağacı yağı, belli dozajlarda alındığı zaman virüsleri ortadan kaldıran ve hücrelere girmelerini önleyen antiviral maddeleri oldukça fazla içerir. Aynı zamanda herpes virüsüne karşı da oldukça etkili bir yağdır. Ayrıca bu yağ, dönem dönem oluşabilen salgınların önüne geçerek önler ve iyileşme sürecini hızlandırır. Enfeksiyondan ve zedelenmeden etkilenen bölgelere bu yağ doğrudan masaj şeklinde uygulanmalıdır.

Tesbih Ağacı Yağının Cilde Faydaları

Tesbih ağacı yağı cilt üzerinde inanılmaz bir şekilde etki göstererek çalışır. Bu yağ oldukça uzun bir süreden beri kullanılan bir yağdır. Ortalama 5000 yıldan bu yana özellikle zedelenmelerde ve cilt sağlığı problemleri için sık sık tercih edilmiş ve kullanılmıştır. 

Şimdi tesbih ağacı yağının cilde faydaları neler yakından inceleyelim;

 • Tesbih Ağacı Yağı Sivilce Ve Akneyi Azaltır

Tesbih ağacı yağının içerisinde bulundurduğu antienflamatuar, antifungal ve antibakteriyel özellikleri sayesinde iltihaplı cilt problemlerinin iyileşme sürecine etki ederek tedavi sürecini hızlandırır. Bu yağ düzenli olarak kullanıldığı zaman iltihabı önler, yatıştırır ve cildin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda, oluşan şiddetli kızarıklığı ve iltihabı da büyük ölçüde azaltır. Tesbih ağacı yağının içerisinde ki yağ asitleri, gözenekleri tıkayan ve sivilce salgınlarına neden olan komedon oluşumunu da önler. Tüm bu olumlu özellikleriyle beraber bu mucizevi yağ skar oluşumunu da büyük oranda azaltır.

 • Tesbih Ağacı Yağı Yara İyileşmesini Hızlandırır

Tesbih ağacı yağının içerisinde ki aktif maddeler yalnızca iltihaplanmayı azaltmakla yetinmez aynı zamanda oluşacak yeni yaraların iyileşmesini de sağlar. Bu yağın içerisinde ki yağ asitleri, kollajen oluşturur ve cildin esnekliğini korur. Aynı zamanda, iyileşme sürecine etki ederek hızlandırır, yara izini azaltır, antimikrobiyal ve antifungal özellikleri sayesinde iyileşme sürecinde cildin sağlıklı kalmasına da yardımcı olur.

 • Tesbih Ağacı Yağı Cildi Korur Ve Yaşlanmanın Etkilerini Azaltır

Tesbih ağacı yağının içerdiği yüksek karotenoidler ile bir takım diğer etkili antioksidanlar, cildi serbest radikallerin zararlı etkilerinden, güneş hasarından ve pek çok çevresel hasarlardan korur. Bu yağın içerisinde ki yağ asitleri ile vitaminler, esnekliği arttırır ve yüksek kollajen seviyeleri oluşturur. Aynı zamanda yaşlanma belirtisi sayılan cilt kırışıklıkları ve ince çizgileri de büyük oranda azaltır, cildi gençleştirir ve cilt tonunu açarak beyazlaşmanızı sağlar.

 • Tesbih Ağacı Yağı Mantar Enfeksiyonları ile Mücadele Eder

Tesbih ağacı yağı içinde bulunan bileşenler oldukça güçlü antifungal ajanları, gedunin ve nimbidol içerir. Her iki ajan da saçkıran, tırnak mantarı, sporcu ayağı ve bir diğer yaygın mantar enfeksiyonlarına karşı oldukça etkilidir.

 • Tesbih Ağacı Yağı Cildi Doğal Bir Şekilde Nemlendirir Ve Mükemmel Bir Bakım Sağlar

Tesbih ağacı yağı düzenli olarak kullanıldığı zaman ve belli dozajlarda kullanıldığı zaman cildi derinlemesine ve etkili bir şekilde nemlendirmeye yardımcı olur. Kuru cildi sakinleştiren ve yatıştıran E vitamini ve yağ asitleri bakımından da oldukça zengin bir yağdır. Yapmış olduğu bu etkili onarım, hasarlı olan cildi düzenler ve çevresel cilt hasarını azaltarak mükemmel bir bakım sağlar.

 • Tesbih Ağacı Yağı Cildi Aydınlatır Ve Cilt Pigmentasyonu Düzenler

Tesbih ağacı yağı düzenli olarak kullanıldığı zaman, cilt üzerinde ki melanin üretimini de büyük ölçüde azaltır. Melanin, siyah noktaların oluşmasına neden olan cilt pigmentasyon ajanı olarak nitelendirilir. Melanin oranında ki genel bir azalma daha açık bir cilde yol açar.

Tesbih Ağacı Yağının Saça Faydaları

Tesbih ağacı yağı düzenli olarak kullanıldığı zaman saç bakımı için de mükemmel faydalar sağlar. Özellikle saç derisine birkaç damla damlatılarak yapılan masaj sonrası, deriyi onardığı için yüzyıllardır pek çok millet tarafından saç bakım ürünü olarak kullanılmaktadır. 

Şimdi de tesbih ağacı yağının saça olan faydaları nelermiş inceleyelim;

 • Tesbih Ağacı Yağı Kepeği Giderir Ve Kuru Saç Derisini Önler

Tesbih ağacı yağı, son zamanlarda kullanılan pek çok kepek karşıtı şampuanının bir bileşeni olarak bilinir. Bu yağ, saça doğru bir şekilde uygulandığı zaman saç derisini nemlendirir, zararlı mikropları uzaklaştırarak öldürür ve doğal bir şekilde kaşıntı ile döküntü şeklinde oluşan pulları büyük oranda azaltır.

 • Tesbih Ağacı Yağı Saç Derisini Besler ve Saçları Nemlendirir

Tesbih ağacı yağının bir iki damlasını kafa derisine masaj şeklinde uyguladığınız zaman bu yağ saç derisini besler. Aynı zamanda, saçı nemlendiren, besleyen ve sağlıklı bir parlaklık bırakan faydalı yağ asitlerini de içerir. Nemi geri kazandırır ve hasarlı saçları onarmaya yardımcı olur.

 • Tesbih Ağacı Yağı Saç Derisine Sağlıklı Bir pH Seviyesi Kazandırır

Saç ve saç derisi herkes de doğal olan belli bir asidik pH’a sahip bir yapıdadır. Fakat etrafta oluşan çevresel sorunlar ile saç bakım ürünleri pH’ı ciddi oranda etkileyebilir ve saçlara ciddi anlamda zarar verebilir. Saç ve saç derisi pH’ının sağlıklı kalması için yaklaşık pH 5 dengesine ihtiyacı vardır ve bu yağ, saç derisinin pH seviyesini kontrol altına tutar.

 • Tesbih Ağacı Yağı Saç Köklerini Güçlendirir Ve Saç Uzamasını Destekler

Bu yağ, düzenli olarak kullanıldığında daha sağlıklı bir saç derisi ortaya çıkar. Aynı zamanda, saç derisindeki yağ salgısını da büyük ölçüde düzenler. Sağlıklı saçlar her zaman daha da güçlü olur ve kalınlaşır. Tüm bunların yanı sıra bu yağ, saç köklerini güçlendirir ve zarar görmüş saçları da hayata döndürerek canlandırır.

 • Tesbih Ağacı Yağı Hasarlı Saçları Onarır

Bu şifa saçan mucizevi yağ, zarar görmüş saç manikürünü daha düzgün ve çok daha kolay yönetilebilir bir hale getirir. Aynı zamanda, hasarlı bölünmüş saç uçlarını düzeltir, onarır ve bukleleri temizlemeye yardımcı olur.

Tesbih Ağacı Yağının Dişlere Faydaları

Tesbih ağacı yağı, ağız bakımı için binlerce yıldır etkili bir şekilde kullanılmıştır ve son zamanlarda yapılan birkaç küçük araştırma ve çalışma da bu yağın, diş ve diş eti üzerindeki olumlu etkisinin kanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tesbih ağacı yağını aktif bileşenleri olarak kullanan diş macunu, gargara ve diğer bir ağız bakım ürünleri bulunmaktadır

 Tesbih ağacı yağının dişe olan faydaları ise şu şekildedir:

 • Tesbih Ağacı Yağı Diş Eti Hastalıklarını İyileştirir Ve Yüksek Oranda Önler

Bu yağın içerisinde bulundurduğu antimikrobiyal özellikleri sayesinde gingivitis ve diş eti hastalıkları için etkili bir önleyici madde olarak bilinir. Aynı zamanda bu yağın içerisinde ki bileşenler sayesinde gösterdiği antienflamatuar özellikler, bağışıklık sistemini de güçlendirir.

 • Tesbih Ağacı Yağı Diş Boşluklarına Ve Diş Eti Hastalıklarına Neden Olan Bakterileri Öldürür

Tesbih ağacı yağı düzenli olarak kullanıldığı zaman, ağızda oluşan bakterilere ve dişte oluşan oyuklara sebep olan kötü bakterilere etki ederek öldürür. Bu yağdan elde edilen etkili diş macunları pek çok ülkede popüler olarak kullanılmaktadır ve gün geçtikçe dünya çapında da hızla çoğalarak yaygınlaşmaktadır. Düzenli olarak bu yağın kullanımı sağlıklı diş ve diş etlerine de etki ederek katkıda bulunur.

 • Tesbih Ağacı Yağı Bakterilerin Dişlere Yapışmasını Önleyerek Plakları Azaltır

Ağızda oluşan bakteriler, diş üzerine yapışarak plak ve diş taşlarının oluşmasına neden olur. Bu yağ dişlerin üzerinde ki oluşabilecek bu yapışmayı önleyerek ve kötü bakterileri öldürerek daha sağlıklı bir ağıza sahip olmanızı sağlar.

 • Tesbih Ağacı Yağı Ağız Kokusunu Yok Eder

Bu yağ doğru şekilde kullanıldığı zaman oluşabilecek diş çürümelerine ve kötü nefese neden olan bakterileri de öldürür. Bu yağın diş bakımı için düzenli kullanımı, tatlı bir nefes ve daha iyi diş sağlığına sahip olmanızı sağlar.

Tesbih Ağacı Yağı hakkında pek çok soru sorulmakta ve bu sorulara cevap aranmaktadır. Akıllara takılan sorulardan bir tanesi de Tesbih Ağacı Yağı Nasıl Yapılır sorusudur. Bu soruya cevap vermek gerekirse soğuk preslenme yöntemi ile elde edilen bu yağı evde yapmanız maalesef pek mümkün değildir. Meyvelerin preslenmesi yöntemi ile elde edilen bu yağı tüm aktarlardan ya da internet üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Tesbih Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır

Tesbih ağacı yağı bir diğer adı ile neem yağı diğer yağlar ile karıştırılıp kullanılması önerilir. Zeytinyağı, avokado, susam yağı ya da jojoba yağı ile karıştırılıp kullanılabilir. Ağır ve keskin bir kokusu olduğu için lavanta yağı da ekleyip kullanabilirsiniz.

NOT:

Bu yağı saçınıza bir diğer yağlar ile karıştırıp sürdüğünüzde saç sorunlarına, kaşın, kepek ve egzama gibi ciddi sorunlara iyi gelmesini sağlayabilirsiniz. Saça uyguladığınız zaman yaklaşık 1 saat kadar saçta kalması yeterlidir.

 • Tesbih Ağacı Yağı Tırnak Yeme Alışkanlığı Bırakmak

Özellikle küçük yaşlardaki çocuklarda görülen tırnak yemek alışkanlığını yenmek için en etkili yağlardan bir tanesi de tesbih ağacı yağıdır. Tesbih ağacı yağının tadı acı olduğundan tırnakları yemeyi bırakmanız sağlayabilir. Tırnaklarınız tesbih ağacı yağı ile güzel bir şekilde ovmanız yeterli olacaktır. Hızlı bir şekilde kuruyan bu doğal istem dışı elinizi ağzınıza götürdüğünüzde acı tadı tırnak yemenizi engelleyecek ve bu alışkanlıktan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Tesbih Ağacı Yağının Zararları

Tesbih ağacı yağı diğer bir adı ile neem yağı herhangi bir yan etkisi ya da kötü bir zararı olmadığı bilinmektedir. Ancak yine de bir diğer doğal bitkisel yağlarda olduğu sürüldüğü bölge üzerinde tahriş, kaşıntı ve kızarıklığa neden olabileceği unutulmamalıdır.

NOT:

İlaç kullanan kişilerin ve hamilelerin asla kullanmaları tavsiye edilmez. Uzun süreli ve fazla dozda bilinçsiz kullanılması yarardan çok zarar verebileceği asla unutulmamalıdır.

Sonuç

Tesbih ağacı yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekil oluştu. Öncelikle tesbih ağacı yağı nedir, tesbih ağacı yağı nasıl kullanılır detaylı olarak inceleyeceğiz. Tesbih ağacı yağının cilde faydalarıtesbih ağacı yağının saça faydaları yazımız içerisinde yer almıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.