Tere Tohumu Yağının Faydaları ve Zararları

01.06.2020
1.225
Tere Tohumu Yağının Faydaları ve Zararları

Tere tohumu yağının faydaları ve zararları. Tere tohumu yağı tere otundan elde edilen bir yağ türüdür. Tere tohumu yağı sağlık açısından sağlıklı yağlar arasında ilk sıralardadır. Özellikle istikrarlı kullanımlar sonucunda büyük fayda elde edilebilir. Kabızlık, mide rahatsızlığı, sinüzit, basur gibi durumlarda kullanılabilir. Geçmişten günümüze gelmiş en faydalı yağlardan olması nedeniyle kullanım alanı da oldukça geniştir.

O yüzden herkesin evinde bulunması gereken yağlardan biridir. Yağın diğer özelliklerinden bir tanesi de anti depresan görevini görüyor olmasıdır. Bu sayede ruhun dinginleşmesini sağlar. Özellikle çocuklarınızın bileklerine ve boyun kısımlarına çok olmayacak şekilde kullanabilirsiniz. Bunun yanında ağrı rahatsızlığı çeken kişiler bu yağı  rahatlıkla kullanabilmektedir. Kullanılan bölgede tere tohumu yağı zamanla hızlı bir iyileşme gerçekleştirir.

Tere Tohumu Yağı Nedir?

Tereden elde edilen bir yağ türüdür. Tere tohumu yağı nedir kısmında terenin sayesinde oldukça faydalı bir yağı ortaya çıkarılması işlemi denilebilir. Yağ genel itibarıyla açık şeffaf ve güzel kokulu bir yağdır. İlk kullanıldığı anda yoğun bir tere kokusu ortamı sarar. Bu özelliği sayesinde kötü kokuların ortadan kalkmasını kolaylaştırır.

Birçok işlemden geçirilerek elde edilen bu yağ içerisinde oldukça faydalı olan vitaminleri bulundurur. Omega 3 yönünden de en iyi yağlardan biridir. Yine bu yağ içerisinde farklı türlerdeki asitler sayesinde vücuttaki bakteri oluşumunu ve enfeksiyon oluşumunu engeller. Aynı zamanda oluşmuş bir enfeksiyon varsa kurutulması işleminde kullanılabilir.

Tere Tohumu Yağı Ne İşe Yarar?

Kişilerin vücudundaki rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasını sağlayarak tere tohumu ne işe yarar sorusu da cevaplanmaktadır. Hem cilt sağlığında hem kozmetikte hem de kişisel bakım alanlarında kullanılabilir. İçerisinde bulunan bazı asitler sayesinde bakterilerin ölümü gerçekleşir. Aynı zamanda mikropların ortadan kaldırılmasını da  kolaylaştırır. 

Sindirim sisteminin normalinden daha iyi çalışmasını ve aynı zamanda görevini yerine getiremeyen organların desteklenmesinde kullanılır. Bunun yanında tere tohumu yağı sayesinde bağışıklık seviyesi artar. Tere tohumu yağı genel itibarıyla ciltteki problemleri ortadan kaldırdığı için oldukça fazla kullanılır. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan yağlardandır.

Tere Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Tere tohumu yağı nasıl kullanılır konusunda genel itibariyle cilt üzerine el yordamı ile kullanılabilir. Bunun yanında kişiler rahatsız olduğu bölgenin üzerine bu yağdan sürüp kullanabilirler. Bu sayede ağrılı bölgelerin ağrılarının alınması da kolay olur. Tere tohumu yağı yine yüzde ya da cildin bazı bölümlerinde kullanılabilir.

Eğer yüzde kullanılacaksa maske olarak kullanılabilir. Tere tohumu yağı kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir husus da özellikle yüz kısmında, göz çevresine çok yoğun bir şekilde uygulamadan kullanılabilir. Bunun yanında tere tohumu yağı masaj amacı ile de tercih edilir. Yine ağız ve diş sağlığı amaçlı kişiler tere tohumu yağını gargara şeklinde kullanabilirler. Bu sayede tere tohumu yağı sayesinde diş eti rahatsızlıklarının da önüne geçilmiş olunur.

Tere Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir?

Tere tohumu yağı faydaları nelerdir hakkında bir bilgi vermek gerekirse başta kişilerin sindirim sistemlerini kolaylaştırır. Bunun yanında cilt problemlerinin ortadan kaldırılmasını da sağlamaktadır. Aynı zamanda kanser hücreleri ile savaşarak kanser oluşumunu engeller.

 

  • Yaşlanmanın Etkilerini Azaltır

 

Yaşlılık karşıtı bir özelliği bulunmasından dolayı yaşlılığı ileri seviyede geciktirir. Çünkü içerisinde magnezyum, kalsiyum gibi mineral ve vitaminleri bulundurmasından dolayı kullanılan bölgeye yoğun bir şekilde bunları aktarır. Böbreklerdeki taş oluşumunu aza indirir ve aynı zamanda tere tohumu yağının güzel bir kokusu da vardır.

  • Böbrek Rahatsızlıklarında Yardımcı Olur

Tere tohumu yağı genellikle böbreklerdeki çalışmayan süzgeçlerin çalıştırılması ve taş oluşumunu önlemektedir. Aynı zamanda böbreği kansere karşı da koruyan bir yağdır. Böbrek iltihaplarının ortadan kalkması ve iltihapların kurutulması konusunda oldukça iyi bir yardımcıdır.

Böbrek genel itibari ile çalışmadığında dolaşım sistemini olumsuz yönde etkiler. Tere tohumu yağı sayesinde bu durum ortadan kaldırılır. Aynı zaman da böbrekte ki rahatsızlıkların ya da kanser hücrelerinin diğer organlara geçmesini tere tohumu yağı engeller.

  • Tere Tohumu Yağı Yaşlılığı Geciktirir

Tere tohumu yağı içerisinde bol miktarda vitamin, kalsiyum, çinko ve demir gibi vücudun ihtiyaç duyduğu yararlanabilecek maddeleri barındırır. Bu sayede vücut bu maddeleri ve vitaminleri aldığında uzun bir süre sağlıklı ve oldukça dirençli kalacaktır. Aynı zamanda tere tohumu yağı vücudun dolaşım sistemini ve sistemin daha hızlı yapılmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde oldukça enerjik, güzel ve yaşlanmayan bir cildin oluşmasını destekler

  • Tere Tohumu Yağının Kokusu

Özellikle kalabalık ortamlarda tere tohumu yağının kokusundan faydalanılabilir. Hem uçucu özelliği sayesinde ortamdaki mikropların öldürülmesini sağlar hem de güzel kokusu her yeri saracaktır. Tere tohumu yağı sayesinde oldukça doğal yöntemle bir koku kullanmış olursunuz. Bu sayede kişilerin solunum sistemine de zarar vermeyecektir. Bunun yanında çocuklarınızın odasında veya kendi odanız varsa tere tohumu yağını gayet koku amaçlı kullanabilirsiniz.

Tere Tohumu Yağı Cilde Faydaları

Tere tohumu cilde faydaları arasında ilk olarak cildin genel bozuk görüntüsünün düzenlenmesini sağlıyor olmasıdır. Bunun yanında ciltteki sağlık problemlerinin çoğunluğunu giderir ve genel itibariyle bünyesinde bulundurduğu kalsiyum ve demir gibi vitaminlerin ve minerallerin cilde geçmesini sağlayarak cildin bakımlı ve oldukça canlı gözükmesini sağlar.

Aynı zamanda kullanılan alanda kan dolaşımını hızlandırdığı içinde sürekli yenilenen ölü derilerden kurtulan bir cilt ortaya çıkacaktır. Bunun yanında tere tohumu yağı kullanırken belli oranlarda kullanılması gerekmektedir.  Tere tohumu yağı ciltte kullanırken günde en az 1 defa kullanılmalıdır ve damlacık şeklinde uygulanmalıdır. En fazla bir günde 5 damlacık kullanabilirsiniz. Bu konuda dikkat edilip istikrarlı bir şekilde kullanıldığında ciltteki büyük değişiklik ortaya en kısa zamanda çıkacaktır.
Tere tohumu yağ ciltteki bütün ölü derilerin atılmasını sağlar. Bu sayede deri sürekli yenilendiği için kişi oldukça genç kalacaktır. Aynı zamanda ölü deriler kişilerin vücudunda belli bölgelerde kaşıntılara sebep olur ve atılması gerekir. Tere otu yağıda bunu sağlayan yağlar arasından biridir. Kişinin cildinin pürüzlü gözükmesini sağlayan kuru derilerin kurtularak daha güzel ve pürüzsüz bir cilt ortaya çıkacaktır.

Tere Tohumu Yağının Saça Faydaları

Tere tohumu yağının saça faydaları konusunda ilk olarak saçın oldukça vitamin konusunda zenginleşmesi sağlar ve yıpranmasını engeller. 

 

  • Saçların Daha Dolgun Görünmesini Sağlar

 

Canlı dolgun bir görünüm kazandırır ve yıpranmış saçların onarılmasını sağlar. Saç derisini korur saçta oluşabilecek vitaminsizlik durumunu ortadan kaldırır.

  • Tere Tohumu Yağı Saça Canlılık Verir

Tere tohumu yağı saça canlılık vererek boyalı saçların daha koyu ve boyalarının net, daha canlı durmalarını sağlar. Aynı zamanda doğal renkteki saçların da yine canlı gözükmesini sağlar. Bunun yanında saçın tamamına verdiği canlılığı vitaminlerle sağlayan tere tohumu yağı yine saçın kırılmaz yapı da olmasını da güçlendirmektedir. 

  • Yıpranmış Saçları Onarır

Özellikle güneşten etkilenen saçlar vardır. Güneş bazı saçların hassas olması nedeniyle aşırı yıpranmasına neden olur. Bu saçlara özel bir bakım gibi etki yaparak yıpranmış saçların daha hızlı bir şekilde canlı bir saç haline gelmesini sağlar. Bunun yanında saçı genel olarak hızlı uzatan bir yağ olarak da bilinir. Bu sayede uzayan saç sürekli kesileceğinden dolayı yıpranmış saçın ortadan kalkması daha hızlı olacaktır.

Tere Tohumu Yağı Zararları

Tere tohumu yağı zararları genellikle yon denecek kadar azdır. Ancak kişiler yanlış kullandığında, sürekli kullandığı kremlerin yanında kullandığında, hamile kişiler kullandığında, çocukların ciltleri üzerinde kullanıldığında ya da aşırı derecede kullanıldığında büyük zararları ortaya çıkacaktır. Kaşıntı, tahriş, yaralanma, yanma gibi durumlar ortaya çıkabilir.

O yüzden doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde herhangi bir yan etkisi ya da zararı yoktur. Ancak kişiler alerjik olup olmadıkları durumuna göre bu yağı kullanmaları gerekir. Eğer alerjik bir durumları söz konusu ise bu yağın kullanımına devam etmemelidirler. Aynı zamanda diğer yağlar da aynı şekilde test edilip kullanılmalıdır. Alerjik olmaları durumunda kişinin cildi büyük bir reaksiyon gösterecektir.

Tere Tohumu Yağı Fiyatı

Piyasada oldukça fazla üretilen ve bulunan bir yağ olduğundan dolayı farklı fiyatlarda bulmanız kolay olacaktır. Ancak bulduğunuz tere tohumu yağı fiyatı ne çok ucuz ne de çok pahalı  olmamalıdır. O yüzden dikkatli bir şekilde sizin cildinize zarar vermeyecek fiyatta bir tere tohumu yağını edinip kullanmalısınız.

Sağlık açısından faydalı olduğundan dolayı  normal fiyatta bulunduğunda mutlaka alınması gereken yağlardan biridir. Ancak piyasada bunun korsanlığını yapan kişilere karşı dikkatli olunmalıdır. O yüzden tecrübeli ve sürekli aldığınız bir yerden alabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem