Tere Tohumu Yağı Faydaları

A+
A-
Tere Tohumu Yağı Faydaları

Tere tohumu yağı pek çok farklı şekilde kullanılan etkili bir yağdır. Tere Tohumu yağının sunduğu faydalar arasında etkili ve doğal bir anti kanserojen madde olması, göz sağlığını arttırması, sindirim sistemi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, antiviral özellikler barındırması ve kardiyovasküler sorunları çözmesi gibi pek çok önemli aksiyonlar bulunur.

Tere tohumu yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle tere tohumu yağı nedir, tere tohumu yağı ne işe yarar, nasıl kullanılır detaylı olarak inceleyeceğiz. Tere tohumu yağının cilde faydaları, tere tohumu yağının saça faydaları ve tere tohumu bal karışımı yazımız içerisinde yer almaktadır

Tere Tohumu Yağı Nedir?

Tere tohumu yağı bir takım aşamalardan geçtikten sonra elde edilir. Bu yağ, tere tohumu toplandıktan sonra pek çok işlemlere girerek soğuk preslenme yöntemiyle elde edilir. Günümüzde, yapılan araştırmalardan sonra içerisinde ki bileşenlerin sağlığa faydasından dolayı son dönemlerde oldukça sık kullanılmaya başlandı, aynı zamanda cilde olan faydalarından dolayı bu yağ pek çok kozmetik ürünlerin etken maddesi olmaya da başlamıştır.

Tere Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

Tere tohumu yağı yeni yeni duyulmaya başlanmış olsa da uzun yıllardan beri, cilt, saç ve genel sağlık için pek çok fayda sağlamaktadır. Özellikle de sindirim sistemi hastalıkları ve sindirim sisteminin düzenlemesi, bağışıklık sisteminin güçlendirmesi, sivilce, siyah nokta gibi problemli cildi onarması ve doğal bir şekilde saçı uzatıp beslemesi ilk göze batan etkileri arasında yer almaktadır. 

Şimdi hep beraber, tere tohumu yağının faydaları neler detaylı olarak inceleyim;

 • Tere Tohumu Yağı Doğal Bir Şekilde Anti Kanserojen Özellikler Sunar

Bu pek çok yönden etkili olan yağın içerisinde ki antioksidanların ve klorofilin bileşiğinin varlığı, vücutta oluşabilecek olan oksidatif hasarı tetikleyen serbest radikallerle savaşmaya ve vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Tere tohumu yağının anti kanser yapısı üzerinde yapılan bir takım çalışmalarda, düzenli bir şekilde kullanımının vücutta ki kanserojen maddeleri yok ettiği görülmüştür.

 • Tere Tohumu Yağı Gözler İçin Mükemmel Faydalar Sağlar

Tere tohumu yağı da tıpkı tere bitkisi gibi A Vitamini ile dolu bir bitkidir. A vitaminin vücutta pek çok etkisi vardır, en çok bilinen özelliği, gözlerin sağlıklı bir şekilde korunmasında etkili olmasıdır. Bu vitamin vücutta katarakt ve makula dejenerasyon da dahil olmak üzere görsel bozuklukların önlenmesinde büyük rol oynar. 

 • Tere Tohumu Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bu yağın içerisinde bulunan yüksek miktarda ki C vitamini, bağışıklık sistemini doğal bir şekilde uyarır ve olumlu yönde etki ederek güçlenmesini sağlar. Vücudun güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması, ciddi derecede ki otoimmün hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı daha iyi bir şekilde savaşır.

 • Tere Tohumu Yağı Sağlık Diş Etini Teşvik Eder

Güçlü bir antioksidan olarak sayılan C vitamini bu yağın içerisinde, azımsanmayacak kadar çok bulunur. Yapılmış olan bir takım araştırmalar ve çalışmalar, vücuttaki C Vitamini eksikliğinin diş etlerini harap ettiği ve kanamayı tetiklediğini gösteriyor. Bu yağı her gün düzenli olarak kullandığınız da, C vitamini eksikliğini tamamlar ve bu hastalıklarla mücadelede eder ve hatta diş eti hastalıklarının tekrarlamasıyla ilişkili riski azaltmaya da büyük oranda yardımcı olur.

 • Tere Tohumu Yağı Gribal Enfeksiyonları Önler

Bazı durumlarda bir panzehir olarak da bilinen tere tohumu yağı, olası bir takım gribal enfeksiyonları, farenjit gibi üst solunum yolu sorunları ve soğuk algınlığını büyük ölçüde tedavi eder.

 • Tere Tohumu Yağı Doğal Bir Antibiyotiktir

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, tere tohumu yağının içerisinde bulundurduğu bileşenlerden dolayı potansiyel olarak oldukça etkili ve güçlü bir antibiyotik olduğunu göstermiştir. Bu yağ her gün düzenli olarak kullanıldığında, bağırsakların ve kolonun çalışmasını engelleyen çeşitli bakteriyel enfeksiyonlar ve virüslerle de savaşarak mücadele eder.

 • Tere Tohumu Yağı Sindirim Sistemini Düzenler

Tere tohumu yağı, tıpkı bitkisi gibi içerisinde bol miktarda klorofil maddesi içerir. Klorofil, sindirim sisteminin ve boşaltım sisteminin işleyişini mükemmel bir şekilde destekleyen ve sindirimi arttıran farklı türde ki enzimlerin şaşırtıcı bir kaynağıdır. Bu enzimler, sindirim sisteminin sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayarak vücudun çeşitli besinleri emmesine de yardımcı olur.

 • Tere Tohumu Yağı Kemikleri Besler

Tere tohumu yağı, C vitamini, A vitamini ve K vitaminleri de dâhil olmak üzere çeşitli vitaminler için inanılmaz derecede etkili ve iyi bir kaynaktır. Bu durumla birlikte, kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg)  ve manganez gibi pek çok mineral içerir. Bu mineraller ve vitaminler, kemiklerin dayanıklılığını ve yoğunluğunu korumak da oldukça önemli bir rol oynar. Bu özellik, osteoporoz de dâhil olmak üzere çeşitli koşullardan ve istenmeyen yaralanma risklerinden korur.

 • Tere Tohumu Yağı Zayıflatır Mı?

Tere tohumu yağı, boşaltım ve sindirim sisteminin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını uyarır ve sindirimi kolaylaştırarak arttırır. Bu şekilde besin maddelerinin vücutta doğru şekilde emilmesini sağlar. Aynı zamanda bu yağ, tam bir doygunluk hissi veren iyi bir amino asit seviyesi içerir. Bu nedenle pek çok diyet listesinde de yer alabilir. 

 • Tere Tohumu Yağı Kardiyovasküler Koşullardan Korur

Tere tohumu yağının içerisinde bitkisi gibi lutein bol miktarda bulunur. Bulunan bu bileşik, koroner arter hastalığı ve kalp krizi gibi oldukça ciddi olan hastalıklar da dâhil olmak üzere farklı kardiyovasküler sorunların başlamasını önleme potansiyeline sahip olan antioksidan karotenoidtir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar bu yağın, arterleri arteriyel plak tarafından verilen olası bir takım zararlardan koruyabileceğini göstermektedir.

 • Tere Tohumu Yağı İshale İyi Gelir Mi?

Bu yağın içerisinde bulunan lif, dışkıyı katılaştırmaya ve ishali sonlandırmaya büyük ölçüde yardımcı olur. İshal problemine etki ederek kolaylaştırır, bağırsaktaki işleyişi düzenler ve dengeler, sindirimi yüksek oranda arttırır ve tüm metabolik aktiviteleri de gençleştirmekte etki gösterir.

 • Tere Tohumu Yağı Safra Kesesinin İşleyişinin Korunmasına Yardımcı Olur

Bu yağın üzerinde son zamanlarda çok fazla çalışma yapılmakta ve incelenmektedir. Bu çalışmaların sonucunda, safra taşı oluşumu ile ilişkili riski azaltma potansiyeline sahip olduğu gözlemlenmişti.

 • Tere Tohumu Yağı Anemi Sorununa İyi Gelir

Bu yağın içerisinde bol miktarlarda demir (Fe) bulunur. Demir, folik asit üretiminde ve hemoglobin sentezinde etki göstererek önemli bir rol oynar. Bahsettiğimiz her iki element de, kırmızı kan hücrelerinin kemiğin ilik bölgelerinde sağlıklı bir şekilde olgunlaşması için oldukça önemli bileşenlerdir. Aynı zaman da bu yağ, vücuda demirin doğru şekilde emilmesine yardımcı olan C vitaminini de bol miktarda içerir. Bu yağın düzenli aralıklarla tüketilmesi demir eksikliğini önleyebilir. Bu durum da demir eksikliği anemisini önlemeye etkili olmaya yeterli olacaktır. 

 • Tere Tohumu Yağı Doğal Antienflamatuar Özellikler Sunar

Tere tohumu yağı içerisinde bulundurduğu bileşenlerden dolayı çok güçlü ve doğal bir antienflamatuar ajan olarak kabul edilir. C Vitamini ile birlikte, bronşit esnasında meydana gelen iltihaplanmanın yanı sıra romatoid artrit de dâhil olmak üzere iltihaplı durumların hafifletilmesine etki göstererek yardımcı olur.

Tere Tohumu ve Bal Karışımı Faydaları

Tere tohumu bal ile karıştırılarak yenilebilir ve üzerine sıcak su içilir. Tadı lezzetli güzel olmadığı için bu şekilde tüketilmesi daha iyi olur.

Örneğin; 1 tatlı kaşığı tere tohumunu 1 kaşık balla karıştırırak tüketilebilir.

Bal haricinde tere tohumu yoğurt karıştırarak da tüketilebilir.

Tere Tohumu Yağının Cilde Faydaları

Tere tohumu yağı içerisinde bulundurduğu bileşenlerden dolayı, hem sağlık hem de cilt için de mükemmel bir şekilde etki gösterir. Özellikle de sivilce, siyah nokta, yara izleri ya da iltihaplı sorunlar için harika bir çözüm yolu olarak kabul edilir.

 Şimdi de tere tohumu yağının cilde faydaları neler detaylı bakalım;

 • Tere Tohumu Yağı Cildin İltihaplı Durumlarını Tedavi Eder

Doğal bir antienflamatuar, antimikrobiyal ve antibakteriyel element olan tere tohumu yağı, cilt üzerinde oluşan, akne, sivilce ve rosacea (gül hastalığı) da dâhil olmak üzere çeşitli enfeksiyöz cilt iltihabı koşullarının hafifletilmesine yardımcı olur. Oluşan iltihabı hafifletmek ve kızarıklığı azaltmakla birlikte, daha fazla enfeksiyonu önlemek için bu durumdan etkilenen bölgeyi derinlemesine temizleyerek etki gösterir. Aynı zaman da kanı içeriden arındırır ve cilt enfeksiyonlarından uzak tutar.

 • Tere Tohumu Yağı Yaşlanma Karşıtı Bir Madde Olarak Çalışır

Tere tohumu yağı içerisinde bol miktarda A ve C vitaminleri içerir. Bu iki vitamin de vücut için güçlü antioksidan bileşiklerdir. Cilt üzerinde bulunan serbest radikallerle adeta savaşırlar. Serbest radikaller kontrol edilmediği zaman ince çizgileri ve kırışıklıkları tetikleyebilir. Bu etkenler, erken yaşlanmanın iki ana belirtisidir. Düzenli olarak tüketildiğinde bu durumlarla savaşarak etkili olur.

 • Tere Tohumu Yağı Cildi Yatıştırır

Bu yağı düzenli olarak kullanıldığı zaman yatıştırıcı, serinletici özellikleri, egzama gibi kaşıntılı ve yanan cilt koşullarından kurtulmanıza yardımcı olmasını sağlar. Aynı zamanda güneş yanıkları ya da böcek ısırıklarından kaynaklanan kaşıntı hissi için doğal bir ilaç olarak da kullanılabilir.

 • Tere Tohumu Yağı Cilt Kanserinden Korur

Bu yağ cilde olumlu yönde etki ederek, güneşe aşırı maruz kalmanın sebep olduğu zararlı ışınlardan koruma gücüne sahip etkiler gösterir. Düzenli bir şekilde kullanımı olası cilt kanseri problemine karşı korur.

Tere Tohumu Yağının Saça Faydaları

 • Tere tohumu yağı içerisinde bulundurduğu bileşenlerden ve vitaminlerden dolayı pek çok sağlık sorununa iyi gelmektedir.
 • Vitaminlerin ve bileşenlerin yanı sıra çeşitli minerallerin de adeta hazinesi olarak bilinir.
 • Aynı zaman da, güçlü bir kan temizleyici olarak çalışır. Bu sebeple bu etkili yağ, saç derisinin sağlıklı ve temiz kalmasına etki ederek yardımcı olacaktır.
 • Bu yağın içerisinde, çinko (Sn) ve kükürt bulunması saç derisini ve saçı etkileyen bakteriyel enfeksiyonlardan da uzaklaştırarak korunma sağlar. 
 • Tüm bunlarla beraber bu yağ, saç uzamasına da kırıkların önlenmesine de yardımcı olur.
 • Hormonların işleyişini dengeleme potansiyeline sahiptir. Bu durum da saç uzamasını büyük ölçüde hızlandırır.

Tere Tohumu Yağı Nerede Satılır

Tere tohumu yağını pek çok yerde bulabilirsiniz genellikle aktar, kozmetik mağazalar ve güvenilir internet sitelerinde satılan oldukça uygun ve etkili bir üründür.

Tere Tohumu Yağı Fiyatı

Tere tohumu yağının miligramına bağlı olarak fiyatı 30 ile 50 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Tere Tohumu Yağı Kullananlar

Tere tohumu yağını kullanan kişiler yaptıkları yorumlarda zayıflamaya yardımcı olduğunu dile getirmişlerdir. Metabolizmayı ve sindirim sistemini hızlandıran ve yağ yakıcı etkisi bulunan tere otu yağı cilde ve saça iyi geldiği kullanan kişiler tarafından yorumlarda sık sık söylenmiştir. Tere otu yağı kullanan kişilerin yaptığı yorumlarda tere otu yağı içilir mi sorusunu çok sık sormuşlardır. Tere otu yağı sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı kadar tüketilmesi yeterlidir.

Tere Tohumu Yağının Zararları

Kişilere faydalı ve yararlı olduğu kadar tere tohumu yağının fazla dozajından dolayı bir takım yan etkileri ve zararları bulunmaktadır.

 • Aşırı kullanılması mide bulantısı, kusma ve ishal problemine neden olan bu yağ aynı zaman da cilt üzerinde tahriş ve kızarıklığa sebep olabilir.
 • Aynı zamanda herhangi bir ilaç kullanan kişiler ve herhangi bir rahatsızlığı bulunanlar asla doktoruna danışmadan kullanmaları önerilmez. Hamilelerin kullanımına uygun değildir.
 • Eğer kullanılması gerekiyorsa da muhakkak bir doktora danışılması gerekmektedir.

Sonuç

Tere tohumu yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekil oluştu. Öncelikle tere tohumu yağı nedir, rezene yağı nasıl kullanılır detaylı olarak inceledik. Tere tohumu yağının cilde faydalarıtere tohumu yağının saça faydaları yazımız içerisinde yer almıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.