Tatlı Elma Yağının Faydaları

A+
A-
Tatlı Elma Yağının Faydaları

Tatlı elma yağı pek çok sağlık alanında kullanılan etkili ve şifalı bir yağdır. Bu yağın faydaları arasında gaz gidermesi, sindirim sistemine etki ederek düzenlemesi, metabolizmayı hızlandırması, cilt üzerinde oluşan sivilce ve akne oluşumunu engelleyip tedavi etmesi vardır. Kısaca bu yağ pek çok sindirim sistemi hastalıklarına etki ederek cildi onarır ve doğal bir şekilde saçı besler.

Tatlı elma yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle tatlı elma yağı nedir, tatlı elma yağı ne işe yarar detaylı olarak inceleyeceğiz. Tatlı elma yağının cilde faydalarıtatlı elma yağının saça faydaları yazımız içerisinde yer almaktadır.

Tatlı Elma Yağı Nedir?

Bilinen iki farklı çeşit elma yağı vardır. Bunlar, tatlı elma yağı ve acı elma yağı olarak ayrılmaktadır. Bunlardan ilki olan tatlı elma yağı, genel olarak kırmızı elmadan soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen bir yağdır. Diğeri yani acı elma yağı ise elmadan değil, elma ağacının yapraklarından elde edilir. 

Tatlı Elma Yağı Ne İşe Yarar?

Soğuk preslenmiş olan tatlı elma yağı,  hafif bir elma kokusu aromasına sahiptir. Bu yağ aromaterapide, dinginleştirici ve yatıştırıcı etki için çoğu zaman taşıyıcı yağ olarak kullanılır. Bu yağın rengi yeşili andıran donuk bir sarıdır.  Tatlı elma yağı, içerisinde ki bileşenler sayesinde pek çok özellik taşır. Bu özellikler genel olarak aşağıda bahsettiğimiz şekildedir,

 • Antioksidan: 

Tatlı elma yağı, belli dozajlarda düzenli olarak kullanıldığında cilt hücrelerini oksidatif hasardan (serbest radikallerin neden olduğu) korur, çünkü içerisinde yüksek miktarda E vitamini ve fosfolipitler ve fitosteroller gibi bazı yağda çözünür bitki besleyicileri barındırır. Bu da cildinizin dinç, sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

 • Besin: 

Linoleik asit, tatlı elma yağının içerisinde bulunur ve yaklaşık %45’ini oluşturur. Linoleik asit, içerisinde ki bileşenler sayesinde cildinizin sağlıklı bir şekilde görünmesini, hücrelerinizin yenilenmesini sağlamak için gerekli temel besinleri sağlayan bir asit çeşididir.

 • Detangler: 

E vitamini bakımından oldukça zengin olan bu yağ, saç problemleri için de oldukça etkili bir yağdır. Saç dökülmesini engeller, saçların hızlı büyümesini sağlar ve sağlıklı saçlara sahip olmanızda yardımcı olur. 

 • Güneş Koruyucu: 

Tatlı elma yağının içerisinde ki yüksek E vitamini, cildin UV ışınlarına bağlı olarak kötü etkilenmesini ve hasar görmesini önler, bu da yaşlanmaya neden olan etkenlerin varlığını azaltmaya yardımcı olmuş olur.

 • Anti-kanser (Sitotoksik): 

Tatlı elma yağının üzerinde yapılan çalışmalar ve tıbbi araştırmalarda kanseri önleyici faaliyet gösterdiği kanıtlamıştır. Bu nedenle kanser hastaları tarafından kullanımı oldukça yaygındır. 

 • Antibakteriyel ve Antifungal: 

Bu yağ, vücuda zararlı olan bir dizi bakteri ve mantarın ortadan kaldırılmasında ve öldürülmesinde etkilidir. Bu şekilde kişilerin olası hastalıklara yakalanma ihtimalini de en aza indirir. 

 • Temizleme ve Sürfaktan: 

İçerisinde yüksek oranda Linoleik bulunduran bu yağ, cildi temizlemek de ve lekelerin giderilmesinde oldukça etkilidir. Bu nedenle, sivilce lekeleri, cilt problemleri gibi pek çok cilt sorununda bu yağı kullanabilirsiniz. 

 • Anti-kaşıntı: 

Bu yağ, düzenli ve doğru bir şekilde kullanıldığı zaman kuru bir cilde neden olan kaşıntıyı ve tahrişi yatıştırmaya yardımcı olur.

Tatlı Elma Yağının Faydaları Nelerdir?

Tatlı elma yağı içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde adeta elmanın tüm faydalarını takip eder. Çünkü tatlı elma yağının içinde bulunan bileşenler, elmanın sıkılmasıyla elde edilen yağdan olduğu için genel olarak elmanın kendisinden gelir. Şimdi bu şifa kaynağı olan tatlı elma yağının faydaları neler biraz daha yakından inceleyelim;

 • Tatlı Elma Yağı Solunum Sağlığını Geliştirir

Tatlı elma yağı içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde vücuda daha fazla vitamin almanın kısa ve kolay bir yoludur. Her gün düzenli olarak birkaç damla tatlı elma yağını bir bardak su ile seyrelterek aromalı bir su olarak tüketilebilirsiniz. Tatlı elma yağı özellikle, solunum sistemi hastalıklarından olan, astım hastaları, amfizem ya da KOAH gibi kronik rahatsızlıklar için de oldukça etkili sonuçlar elde etmenize yardımcı olur.

 • Tatlı Elma Yağı Kan Basıncını Düşürür

Tatlı elma yağı düzenli olarak kullanıldığında, düzensiz olan kan basıncının düzenlenmesinde ve kontrolünde önemli bir rol oynar. Bu durumun en büyük sebebi içerisinde yer alan elektrolit mineral potasyumun bol miktarda olmasıdır. Bu mineral, hipertansiyon gelişiminde de etkili olarak önemli bir rol oynar. Potasyum (K) aynı zamanda, toplam kan hacmini ve meydana gelen yüksek tansiyon olasılığını etkileyen elektrolit ve sıvı dengesinin düzenlenmesine de etki ederek yardımcı olur. Tatlı elma yağı, doğal bir tansiyon ilacı olarak da bilinir. Tansiyon hastasıysanız her gün düzenli olarak bu yağı kullanabilirsiniz. 

 • Tatlı Elma Yağı Bilişsel İşlevi Desteklemeye Yardımcı Olur

Bilişsel işlev kaybı, zamanın geçmesi ve yaşın ilerlemesiyle beraber çok daha fazla ve etkili olmaya başlar. Yaşın ilerlemiş olmasıyla birlikte pek çok hastalık ve hoş olmayan komplikasyonlar da beraberinde gelir. 

Tatlı elma yağı, bu dönemde hücrelerin yenilenmesini sağlar ve zarar görmesini önleyen pek çok antioksidan ve polifenolik bileşik içermesinden dolayı, oluşabilecek beyin gücü kaybını da hafifletmeye yardımcı olabilir. Önceden var olabilecek nörodejeneratif bozuklukları olan insanlarda da düzenli olarak kullanılan bu yağ, semptomlarda etki göstererek bir iyileşme sağlayabilir.

 • Tatlı Elma Yağı Kabızlığı Önler

Tatlı elma yağı, kullanılan dozajına ve kullanma yöntemine bağlı olarak içerisinde bulundurduğu lif içeriğini koruyabilir ve kabızlık sorununun önlenmesine etki göstererek yardımcı olabilir. Genellikle dehidrasyon ve günlük yeterli su tüketiminin olmaması kabızlık sorununa neden olan en önemli faktörlerden bir tanesidir. 

Bu sağlık sorununun yaşanmasını önlemek için kullanılan bu yağ içerisinde, suyu kolona çeken ve suyun dışkıdan çok fazla bir şekilde alınmasını önleyen sorbitol adında doğal şeker bazlı bir müshil içerir. Kısaca bu yağ düzenli olarak tüketildiğinde, kabızlığın mevcut olduğu durumların tedavisine etki ederek yardımcı olur.

 • Tatlı Elma Yağı Böbrek Fonksiyonlarının Sağlıklı Çalışmasını Sağlar

Vücudumuzda ki böbrekler, kanı filtrelemekten, su bazlı atık maddeleri ve mevcut olabilecek fazla mineralleri vücuttan uzaklaştırmakta sorumlu olan organlardır. Bir takım minerallerin, özellikle de sodyumun (Na) vücutta fazla olması, böbrek sağlığını olumsuz yönde etkileme eğilimindedir ve sonuç olarak bu durum, böbrek taşı olasılığını da arttırabilir. 

Tatlı elma yağı, böbrek taşlarının üzerinde birikme olasılığını en aza indirebilmek için böbreklerin onarılmasını kolaylaştırabilen hafif diüretik özelliklere sahip bir yağdır. Bu yağ aynı zamanda, idrar pH’ını alkalileştirmeye de etki ederek yardımcı olur ve bakteriyel üremeye izin vermeyerek idrar yolu ile böbrek enfeksiyonlarıyla başa çıkmanız da doğal bir ilaç olarak kullanılabilir.  

 • Tatlı Elma Yağı Metabolizmayı Desteklemeye Yardımcı Olabilir

Tatlı elma yağı metabolizmanın hızlanmasına ve sağlıklı kalmasına etki eder ancak yapılan araştırmalar doğrultusunda tam olarak tatlı elma yağının metabolizmayı güçlendirmeye nasıl yardımcı olduğu henüz kanıtlanmış değildir. Fakat bu yağın düzenli kullanılmasıyla beraber kan kolesterolü ve vücuttaki glikozun daha iyi etki sağlandığı görüldü.

 Tatlı elma yağının, düzenli kullanıldığı takdirde sindirim sistemi hastalıklarına ve metabolizmaya olumlu yönde etki ettiği kanıtlanmıştır. Aynı zaman da bu yağın iştah kapatma özelliği de vardır yani eğer sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız bu yağı kullanabilirsiniz. 

 • Tatlı Elma Yağı Kalp Sağlığını Korur

Tatlı elma yağı, düzenli olarak ve belli dozajlarda kullanıldığı zaman kan basıncını düşürmek de oldukça etkilidir, aynı zamanda enflamatuar (iltihap) süreçleri kontrol altına almak ve vücuttaki kolesterol seviyelerini olumlu şekilde değerlendirmek gibi etkiler göstererek çeşitli şekillerde kalp sağlığına fayda sağlar. Tıpkı elma bitkisinin kendisinde olduğu gibi tatlı elma yağının içerisinde de bulunan pektin maddesi, kolesterolün safra sıvısı yoluyla atılmasına ve dolaşımdan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bu döngü yeterince tekrar edildikten sonra kolesterol problemlerinde belirgin bir iyileşme gözlenir. Bu da kan damarlarını kaplayan ve kalp krizinin oluşmasında olumsuz yönde etki gösteren yağ birikintilerini azaltmaya yardımcı olur.

 • Tatlı Elma Yağı Anti-kanser Etkiler Sunar

Kanser sorununun önlenmesi her zaman kimyasal ilaçlarla olmaz. Çoğu zaman, doğal besin ögelerinin içerisinde bulunan antioksidan maddeler de dâhil olmak üzere pek çok şekilde ortak bir çaba gerekebilir. 

Tatlı elma yağı içerisinde bulunan, antioksidanlar ile hücrelerdeki enflamatuar ve oksidatif hasarı en aza indirmeye yardımcı olan çeşitli fito-bileşikler bakımından zengin bir yağ olarak bilinir. Bu duruma ek olarak, vücuttaki atıkların hızlı bir şekilde atılmasına etki ederek yardımcı olur.

 • Tatlı Elma Yağı Menopoz Semptomlarını Azaltır

Elma meyvesinin içerisinde bulunan pek çok bitki besin maddesi arasında doğal hormon östrojenine benzeyen aynı zaman da bitki bazlı bileşikler olan fitoöstrojenler bulunur. Tatlı elma yağının içerisinde de bulunan fitoöstrojenler, kadınlarda doğal östrojen üretimi seviyesindeki keskin bir düşüşün sebep olmuş olduğu menopoz dönemi semptomlarını hafifletmeye etki eder. Bu yağ aynı  zaman da, menopoz döneminde istenmeyen bir takım yan etkilerle beraber ortaya çıkan hormon replasman tedavisinde de güvenli bir alternatif olarak kabul edilir.

Tatlı Elma Yağının Cilde Faydaları

Elma, içerisinde ki besin içeriği sayesinde, cildin beslenmesi ve hücrelerin onarılmasını sağlamak için temel bileşenler olarak zengin bir meyve kabul edilir. Elma bitkisinin içinde bulunan bu etkili bileşenler tatlı elma yağının içerisinde de bulunur. Şimdi tatlı elma yağının cilt üzerinde ki faydaları neler hep beraber detaylı olarak bakalım;

 • Tatlı Elma Yağı Cilde Asit Avantajı Sağlar

Tatlı elma yağı düzenli olarak kullanıldığında, cildin genel taslağını onaran yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir bileşen olarak kabul edilir. Bu etkili ve bitkisel yağ asitleri, vücudun genel işleyişinde oldukça büyük bir şekilde etkili bir rol oynar ve cildin, derin katmalarından itibaren yumuşaklık ve canlılık kazanmasını sağlar.

 • Tatlı Elma Yağı Kollajen Üretimini Arttırır

Tatlı elma yağı gerekli dozajlarda kullanıldığında, cilt üzerinde ki kollajen sentezini uyaran bileşikleri fazlasıyla içerir. Kollajen maddesi, cilt hücrelerini ciddi oranda güçlendiren ve cildin, genç görünmesini sağlayan çok önemli bir proteindir olarak bilinir. Fakat insanların yaşı ilerledikçe vücuttaki kollajen üretimi de yaş artışıyla ters orantılı olarak büyük ölçüde azalacaktır. Bu durum da hücrelerin zayıflamasına sebep olacaktır. Kollajenin düşüş göstermesi cildin, donuk ve cansız görünmesini sağlar. Fakat düzenli olarak kullanılan tatlı elma yağı, cilde mükemmel bir esneklik ve yumuşaklık kazandırarak bu sorunu ortadan kaldırır.

 • Tatlı Elma Yağı Yaşlanma Karşıtı Özellikler Sunar

Tatlı elma yağı, vücut üzerinde ki kollajen üretimine büyük ölçüde yardımcı olduğundan dolayı cildin canlı ve genç görünmesine etki eder. Bu esneklik aynı zaman da cildin parlak olmasına da yol açar ve yaşlanma belirtileri olan, kırışıklıklar ve ince çizgiler ile savaşarak pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı destekler. Bu yağ aynı zaman da, vücuttaki serbest radikalleri tamamen yok eder ve bu sayede yaşlanmayı ciddi oranda geciktirir. Çünkü elma yağı antioksidanlar bakımından zengindir ve hem serbest radikallerle savaşmakta hem de yaşlanmayı geciktirmekte etkilidir.

 • Tatlı Elma Yağı Sivilce ve Akneyi Önler

Tatlı elma yağı düzenli olarak kullanıldığında, sivilce de dâhil olmak üzere pek çok cilt sağlığı durumlarının tedavisinde etkili olarak kullanılır. Bu yağın içerisinde bulunan antioksidan maddeler, cilt üzerinde derinlemesine nüfuz ederek tam manasıyla temizler ve sivilceli cildi yatıştırmaya etki gösterir.

Tatlı Elma Yağının Saça Faydaları

Kuru, donuk ve cansız saçlara, belli aralıklarla uyguladığınız tatlı elma yağı tüm bu problemleri kolayca ortadan kaldırabilir. Tatlı elma yağı içerdiği bileşenler sayesinde saçların mükemmel bir düzeyde uzamasını sağlar, saçları güçlendirir ve canlı, parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.

Tatlı Elma Yağı Nasıl Kullanılır

Tatlı elma yağının kullanımı oldukça kolay ve basittir. Bu yağı harici olarak direk cildinize sürebilirsiniz. Tatlı elma yağı yüze sürülür mü? Gibi bir takım merak edilen sorularda vardır. Cevap vermek gerekirse, evet sürülebilir. Birkaç damla yağı pamuğa damlatıp cildinize masaj yaparak sürebilirsiniz. Aynı zaman da bu yağı saçlarınıza ya da saç diplerinize de damlatıp yavaş yavaş masaj yaparak etki edebilirisiniz. Saçlarınızda gördüğünüz değişimlerden sonra bakım maskesi tariflerine bu doğal yağı ekleyebilirsiniz. 

NOT: oluşan şiddetli sancıları özellikle gaz sancısını gidermek için ve sindirim sistemi sorunlarını tedavi edebilmek için göbek bölgesi bu yağ ile masaj yapabilirsiniz.

Tatlı Elma Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır

Tatlı elma yağının pek çok faydası vardır. Ancak bebeklerde kullanımının en faydalı olan özelliği ise etkili bir gaz giderici ve sindirim sistemini düzenleyici etki göstermesidir. Özellikle bebeklerde sıkça görülen gaz sancını gidermek için avucunuza bir iki damla yağ döküp ayaklarının altına bu yağla masaj yapmanız yeterli olacaktır. Etkisini hemen gösteren tatlı elma yağı bebeklerde gaz sancısını hızlı bir şekilde geçirir.

Tatlı Elma Yağı İçilir Mi? 

Çok sık sorulan sorulardan bir tanesi de tatlı elma yağı içilir mi sorusudur. Evet, bu yağ oral yolla da tüketilir fakat bu direk olmamalıdır. Bir bardak suyun içerisine 1 ya da 2 damla elma yağı damlatarak aromalı bir su gibi tüketilmesi önerilir. Aşırı tüketildiğinde alerjilere ve gıda zehirlenmelerine neden olacağı unutulmamalıdır.

Tatlı Elma Yağının Zararları

Tatlı elma yağı doğru dozajlarda bilinçli bir şekilde kullandığı zaman, herhangi olumsuz bir zararı ya da yan etkisi bulunmadığı gözlemlenmiştir. Ancak aşırı kullanılmasından dolayı bir takım alerjik problemlere ya da tahriş ve kızarıklığa sebep olabilir. Düzenli olarak ilaç kullanan kişiler ya da herhangi bir hastalığı olanlar doktora danışmadan asla kullanmamalıdırlar.

Tatlı Elma Yağı Nerede Satılır

Tatlı elma yağını kolay bir şekilde tüm aktarlardan satın almanız mümkündür. Tatlı elma yağı aynı zamanda internet üzerinden satın alabilirsiniz. Çay ağacı yağı fiyatı ise 13 ile 29 TL arasında değişiklik gösterilebilmektedir. 

Sonuç

Tatlı elma yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekil oluştu. Öncelikle tatlı elma yağı nedir, tatlı elma yağı ne işe yarar detaylı olarak inceleyeceğiz. Tatlı elma yağının cilde faydalarıtatlı elma yağının saça faydaları yazımız içerisinde yer almıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

keçeli kalem lekesi