Tatlı Badem Yağının Faydaları ve Zararları

22.05.2020
1.524
Tatlı Badem Yağının Faydaları ve Zararları

Tatlı badem yağının faydaları ve zararları nelerdir? Yazımızda tatlı badem yağının faydaları yanı sıra tatlı badem yağı nedir ne işe yarar sizler için paylaşmak istiyoruz. Ayrıca tatlı badem yağının cilde ve saça faydaları hakkında yararlı bilgiler yazımızda yer almaktadır.

Tatlı Badem Yağı Nedir?

Badem yağı, halk arasında en çok kullanılan ve bilinen yararlı içerikleri barındıran özel bir yağdır. Badem özütünden üretilen bu yağ, bebekler için de çok yararlı olan içerikleri barındırır. Badem yağının kullanım alanı çok geniştir. Bebeklerde karın ağrısı ve gaz sancısını hemen yok eden badem yağı, tatlı olan türüyle de rahatlıkla kullanım sağlar. Kelliğe, saç kırana, saç dökülmesine, ince tüyleri gürleştirmeye, kirpik ve kaşları çoğaltmaya, cilt rengini parlak hale getirmeye, egzamaya, cilt yaralarına ve diş beyazlatmaya yarayan tatlı badem yağı, sağlık bakımından zararsız bir yağ özütüdür.

Tatlı Badem Yağı Ne İşe Yarar?

Badem yağı ve tatlı badem yağı için vücudun tüm bölgelerinde kullanılır demek yanlış olmayacaktır. Badem yağı nerelerde kullanılır?

Tatlı badem yağı kullanım alanları ; saç, kaş, kirpik, sakal, bıyık güçlendirme ve çoğaltma, cilt parlaklığı, yaraları, egzama, kızarıklık, karın, mide, bağırsak problemleri ve gaz sancılarında kullanımı çok daha yararlıdır.

Badem yağı, etkili ve hızlı tesir eden bir yapıya sahiptir. Kokusuz oluşu kullanımını kolaylaştırmakta ve gündelik yaşam içinde de kullanım sağlamaktadır.

Tatlı Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Tatlı badem yağının faydaları aşağıdakileri içermektedir.

 • Tatlı Badem Yağı Kıl Köklerini Besler

Acı ve tatlı badem yağı faydaları hakkında saymakla bitmez yorumunu yapsak yanlış bir ifade kullanmamış oluruz. Cilt, kaş, kirpik, saç ve karın bölgesinde tatlı badem yağı kullanılıyor. Saçların hızlı bir şekilde çıkmasını sağlayan tatlı badem yağı, saç dökülmesine karşı etkili başlığıyla satılan şampuanlarda da içerik olarak kullanılıyor.
Ayrıca kirpik ve kaşlara sürüldüğünde parlaklık ve dolgunluk kazandırırken, etkili bir şekil vermeyi de sağlıyor. Halk arasında tatlı badem yağını yeni doğan bebeklerin gözlerine damlatmak da yaygındır. Bu işlemin neden yapıldığı sorulduğunda ise göz bebeklerinin parlak olması için yapıldığı söylenir. Karın ağrısı ve gaz sancısını da yok eden tatlı badem yağı şifa kaynağı bitkisel yağlardan biri olup, sorunsuz bir şekilde kullanılır. Özel içerikli olan tatlı badem yağları, eczanelerde bebeklerdeki gaz sancısını yok etmeye yönelik olarak da satışa sunulmaktadır. Aktarlarda da farklı markalarda tatlı badem yağlarını bulmak mümkündür.

 • Badem Yağı Ağrılara İyi Gelir

Badem yağı vücutta oluşan halsizlik ve yorgunluğa karşı da etkili bir bitki yağıdır. Badem yağı ağrılara iyi gelir mi? diye soruyorsanız yağın özellikle karın ağrısı, kramplar ve gaz sancısına son derece etkili olduğunu söyleyebiliriz. Karın ağrısına, kabızlık ve gaz sancısına tatlı badem yağı kullanarak da çözüm yolu bulabilirsiniz. Bu ağrıları gidermek için tatlı badem yağını dilerseniz bir bardak suya karıştırarak ya da bir çay kaşığı yardımıyla direkt olarak tüketebilirsiniz.

Ancak bir çay kaşığından fazla içmemeye özen gösteriniz. Tüketimini yemeklerden 10 dakika önce ya da yemek sırasında yapmanız çok daha doğru bir kullanım sağlayacaktır. Hemen etkisini gösteren tatlı badem yağı, bebeklerin popo kısmına sürüldüğünde de kabız olma problemini anında yok etme etkisine sahiptir.

Tatlı Badem Yağı Sakal

Erkeklerin sakal sorununa da badem yağı kullanımıyla son verdikleri bilinmektedir. Özellikle sakal ve bıyıkları seyrek ve cansız olan, dökülme problemi yaşayan erkekler tatlı badem yağı sakal için kullanabiliyor. Traş öncesinde kullanılması gereken tatlı badem yağı bir pamuk yardımıyla sakal bölgesine sürülerek uygulanıyor. Bu yöntem sakallarda gürleşmeye, sertleşmeye ve dolgun bir görünüm sağlamasına sebep olurken, cildin altındaki kıl köklerini besleyerek dökülme problemini de ortadan kaldırıyor.

Sakallarını parlatmak isteyen erkekler ise uzayan sakallarına tatlı badem yağını uygulayarak yarım saat beklettiklerinde temiz ve sağlıklı sakallara sahip olabiliyor.

Tatlı Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Tatlı badem yağı için tatlı badem yağı nasıl kullanılır? Araştırması yapıyorsanız, kullanımının çok kolay olduğunu söylemekte yarar var.

Tatlı badem yağı saç dökülmesi için kullanımı: Saç dökülme, saç parlaklığı, saç kıran, cansızlık ve seyrek saç yapısı için tatlı badem yağınızı banyo yapmadan yarım saat önce saçınıza uygulamanız yeterli olacaktır. Ardından saçlarınızı şampuanla yıkayıp durulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

 • Eğer saçlarınız aşırı derecede dökülüyor ve deri gözeneklerinin kapalı olduğunu düşünüyorsanız 2 damla tatlı badem yağına bir adet yumurta sarısını sürmeniz gerekecektir.
 • Özellikle saçlı deriye uygulayacağınız bu karışımı bir folyoyla sarmanız ya da bone kullanarak ısıtmanız şarttır.
 • Dilerseniz bir havlu yardımıyla da sarabilirsiniz.
 • Yarım saat sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Tatlı Badem Yağı İçilir Mi?

Karın ağrısı ve gaz problemi için ise bir iki damla tatlı badem yağını bir bardak suya dökerek içebilirsiniz.

Badem Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Tatlı badem yağı cilde nasıl kullanılır? Sorularınıza verilmesi gereken cevabın küçük dokunuşlarla, masaj yapar gibi sürmek olduğunu söyleyebilmekteyiz. Cildinize sürekli badem yağı sürerek cildinizin canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Tatlı badem yağının yüze faydaları şu şekildedir.

 • Cilt Lekeleri ve Egzamaya İyi Gelir

Cilt lekesi olan bölgeye ovalimsi hareketler kullanarak badem yağını uygulayabilirsiniz. Egzamayı önleyici etkiye sahip olan tatlı badem yağını, banyo sırasında banyo suyunuza karıştırarak, kaşıntı hissini yok edebilirsiniz. Kızarık oluşma ve vücutta oluşan gerginliği yok etmek için bir bardak suya 2 damla tatlı badem yağını karıştırarak, kol ve bacaklarınıza sürmek suretiyle kullanabilirsiniz.

Parlak Bir Cilt İçin Tatlı Badem Yağı

Sağlıklı cilt yapısına sahip olmak istiyorsanız badem yağının cilde faydaları saymakla bitmiyor. Parlak bir cilt rengi ve ışıltılı bir ten görüntüsü sağlayan badem yağı, her cilt yapısına uyum sağlıyor. Kızarıklık, kaşıntı gibi problemleri yok eden badem yağı, piyasada uygun fiyata satılıyor olmasıyla da herkesçe kullanılabiliyor.

 • Cilt Elastikiyetini Artırır

Cildinize estetik bir dokunuş yapılmış hissi veren badem yağı, cildin altında bulunan ölü hücrelerin dışarı atılmasını sağlarken, yararlı hücrelerin de oluşumuna katkıda bulunuyor. Kötü toksin ve mikroorganizmaları yok eden badem yağı, cilde ışıltı ve naiflik ekliyor.

 • Kızarıklık ve Sivilcelere İyi Gelir

Kullanım sırasında da ciltte tahriş oluşturmayan badem yağı, eller ve ayaklarda bulunan kızarıklık ve sivilcemsi görünüşleri de yok ederken cilde hem parlaklık hemde ferahlık katıyor.

Tatlı Badem Yağının Göz Altlarına Faydası

Göz altı morlukları için badem yağı kullanılabilir. Yorgunluk sonucu oluşan göz çevresi morluk, halka ve torbaların görünümünü hafifletebilirsiniz. İnce bir tabaka halinde göz çevresine sürmeniz yeterli olacaktır. Fazla kullanımlardan kaçınınız.

Tatlı Badem Yağının Kaşlara Faydaları

Kaşlarınız cılız mı? Kaşlarınızı gürleştirmek için badem yağı en etkili bitkisel yağlardandır.

Uygulanışı: Gece yatmadan önce kaş ve kirpiklerinize bir miktar badem yağı sürerek yediriniz. Sabah kalktığınızda yüzünüzü iyice yıkayınız.

Not: Göz çevresinde badem yağı kullanırken dikkatli olun gözünüze kaçırmayı.

Tatlı Badem Yağı Saça Faydaları

Saç için kullanılan tatlı badem yağında saç dibine uygulama sırasında yağın daha az kullanılması öneriliyor. Tatlı badem yağı saç uygulamasında saçların gerekirse kuple kuple ayrılarak uygulanması çok daha yararlı ve kapsamlı oluyor.

 • İçine karıştırılan bir yumurta sarısı da saçın daha kalın telli olmasını ve gür bir görünüm kazanmasını sağlıyor.
 • Saçlarına kavis ve ahenk kazandırmak isteyenlerin badem yağı ve yumurta sarısı karışımını saçlarına uyguladıktan sonra yarım saatten fazla bekletmeleri gerekiyor.
 • Dolgun, gür ve dökülmeyen saçlara sahip olmak için tatlı badem yağını saçınıza masaj yapar gibi uygulamanız ve ardından yarım saat bekletmeniz öneriliyor.

Tatlı Badem Yağı Kullananlar

Bitki özütü ve bitkisel yağların kullanımıyla ilgili yapmış olduğumuz araştırmalarda tatlı badem yağı kullananlar yorumlarıyla karşılaşmaktayız. Bu yorumlarda yağın karın ağrısını ve gaz sancısını giderdiğine dair yoğun sayıda yorum bulunuyor. Bu yağı farklı şekilde kullanan kişiler de bulunuyor.

 • Bebeklerinin karın kısmına badem yağını sürerek havlu ile sarma yöntemini kullananlar da bulunuyor.
 • Kaş dökülmesine karşı da badem yağından fayda sağladığını anlatanlar bulunuyor.
 • Saç azlığı ve saç dökülmesi sorununu yaşayıp da çare bulamayanlar badem yağı kullanarak, saçlarının gür hale geldiğini açıklarken, saç derilerinde gözeneklerin açıldığı yönünde bilgiler bulunuyor.

Tatlı Badem Yağı Fiyatı

50 ml şişelerde satılan badem yağı fiyatı 8-15 Tl arasındadır.

Kaynaklar

 • Tatlı badem yağı ne işe yarar?
 • Tatlı badem yağı nasıl kullanılır?
 • Tatlı badem yağı cilde nasıl kullanılır?
 • Tatlı badem yağı göz altına sürülür mü?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.