Tarçın Yağının Faydaları

A+
A-
Tarçın Yağının Faydaları

Tarçın yağının ve tarçın bitkisinin bilinen pek çok faydası ve yararı vardır. Bu faydaları arasında en çok etki gösterdikleri, diyabet (şeker hastalığı) yönetimi, adet ağrısını ve şiddetli krampları hafifletmek, doğal bir parfüm görevi görerek hoş koku yaymak yer almaktadır. Aynı zamanda bunların yanı sıra, vücutta oluşan iltihaplarla da savaşmak, bakterileri yok etmek, ağız ve diş sağlığını ciddi oranda desteklemek, kanser problemi gibi ciddi hastalıkları önlemek ya da kanserli hücreleri azaltmak, solunum sağlığını desteklemek, olası bir ağrıyı yönetmek ve haşereleri uzak tutmak yer alır.

Tarçın Yağı Nedir?

Tarçın çok uzun yıllardan beri pek çok farklı amaçla kullanılan tarihi ve kökeni olan kaliteli ve etili bir baharattır. Tarçın, çoğunlukla Araplar ve Mısırlılar tarafından eski yıllardan beri ilaç ve yiyecek yapımında kullanılmış bir baharat türüdür. Çoğunlukla keskin ve belirgin bir aroması olduğu için parfüm yapımında hoş ve naif bir nota olarak kullanılmıştır. 

Bu bitki pek çok efsaneye ve uzun bir masala konu olmuştur. Tarçın bitkisinin bilimsel adı cinnamomumdur ve tarçın yağı bu bitkinin pek çok işlemden geçen kabuğundan soğuk presleme yöntemiyle elde edilir. Bu etkili ve faydalı bitkisel yağ, oldukça sık tercih edilir ve içerisinde bulundurduğu bileşimi onu pek çok baharat ya  da bitkiden çok daha faydalı kılar. Tarçın yağı uzun süreden beri üretilen pek çok ilacın ana bir parçası olmuştur. Aroması ve faydaları olan bu yağ, birçok aktif bileşenlerden meydana gelir.

Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

Tarçın yağının içerisinde bulundurduğu bileşenlerden dolayı göstermiş olduğu faydaları genel olarak yağ asitlerinden gelir. Tarçın yağı yüzyıllardır ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. 

Şimdi tarihinden bahsettiğimiz tarçın yağının faydaları neler daha detaylı bir şekilde inceleyelim;

 • Tarçın Yağı Diyabeti (Şeker Hastalığı) Kontrol Altında Tutar

Tarçın baharatı ve tarçın yağı, diyabet tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir yağdır.  Bu yağ üzerinde yapılan çalışmalar, baharat ve yağının düzenli bir şekilde kullanıldığında Tip-2 diyabet hastaları için çok faydalı olduğunu açığa çıkarmıştır. 

Bu yağ, insülini taklit edebildiği ve vücutta insülin duyarlılığını arttırabildiği için yüzyıllardır diyabet hastalığı sorunları için pek çok uzman tarafından önerilmiştir. Yapılan başka bir çalışmada ise tarçın yağı kullanımının kan şekeri seviyesini ortalama %24 oranına kadar düşürdüğü görülmüştür.

 • Tarçın Yağı Adet Kramplarını Ve Ağrılarını Azaltır

Tarçın yağı düzenli olarak tüketildiğinde adet döneminde oluşan şiddetli krampları ve ağrıları azaltmanın doğal ve etkili bir yoludur. Aynı zaman da, PMS (adet öncesi sendrom) semptomlarını da ciddi oranda uzak tutmaya yardımcı olur. Bazı durumlarda, tarçın baharatının tüketimi de doğum ve erken adet algısının azalmasına yardımcı olan adetin geri dönüşü arasındaki süreyi uzatmıştır. Emziren annelere, doğum ile bir sonraki doğum arasında sağlıklı bir boşluk bırakmaları için yemeklerine tarçın ya da yağını eklemeleri önerilmektedir.

 • Tarçın Yağı İyileştirici Özellikler Sunar

Tarçın yağı içerisinde bulundurduğu bileşeler sayesinde pek çok iyileştirici ve onarıcı özelliğe sahip bir bitkidir. Pek çok hastalığın tedavisinde de oldukça etkili bir rol oynar. Bu yağın vücutta oluşan ciddi bir yaranın iyileşme süresini azalttığı görülmüştür. Cerrahi operasyonla yani sezaryen doğum yapan kadınlar, doğum sonrası oluşan yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamak amacıyla tarçın yağı kullanabilirler. Bu yağın şaşırtıcı özelliklerini herhangi bir zamanda rahat bir şekilde keşfedebilirler. Bu harika yağ, önemli bir pıhtılaştırıcı olarak işlev görür ve iyileşme sürecine yardımcı olmak için kanamayı durdurur.

 • Tarçın Yağı Doğal Bir Parfüm

Tarçın yağının içerisinde ki bileşenlerden dolayı kendine özgü, keskin ve çekici bir aromaya sahiptir. Bazı insanlar yalnızca bu yağı kendi başına bir koku olarak bile kullanabilirler. Bileklerinize bir iki damla sürüp ovalamanız yeterli olacaktır.

Tarçın yağı, parfüm yapımında en çok kullanılan tabaka ya da nota olarak bilinir.  Bu yağ kendi içerisinde derin misk kokusu da barındırır. Aynı zaman da bu bitkisel yağ, evde doğal parfüm oluşturmak için diğer tatlı kokulu bitkisel yağlarla kombinasyon halinde de karıştırılarak kullanılabilir.

 • Tarçın Yağı Antienflamatuar Özelliklere Sahiptir

Tarçın yağı içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde, gaz kromatografisi ve kütle spektrometrisi altında gözlenmiştir. Bu durum yağın gerçekten de çok sayıda antienflamatuar özellik içerdiğini göstermeye son derece yardımcı olmaktadır. Tarçın yağı, iltihaplanmayı önleyici elementlerin en güçlü kaynaklarından bir tanesi olarak bilinir. Oral olarak tüketmek ya da topikal olarak uygulamak, oluşan iltihabın etkilerini azaltmaya yardımcı olacaktır. 

Bu yağ, zeytinyağına ya da bir diğer taşıyıcı yağların içerisine eklendiği takdirde eklem ağrılarını da tedavi eder, iltihaplanmaları en aza indirir ve güçlü bir ağrı azaltma biçimi olarak kullanılır. Bu olumlu etkiler için sorunlu olan ve etkilenen bölgelerin üzerine yağı nazik bir şekilde masaj yaparak yedirebilirsiniz.

 • Tarçın Yağı Antibakteriyel Ve Antimikrobiyal Çözümler Üretir

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar tarçın yağının E.coli hücreleri üzerinde gösterdiği etkilerini bulmak için bir takım araştırmalar yaptılar. Bu yapılan araştırmalarda tarçın yağının, E.coli ve bir diğer enfeksiyonlar üzerinde oldukça güçlü bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Yağ aynı zaman da, genel olarak vücuttaki enfeksiyonlara karşı daha güçlü bir bağışıklık geliştirilmesine de yardımcı olabilir. Bu yağın düzenli olarak tüketilmesi aynı zaman da, ağız problemleri, dişeti ve diğer bakteriyel sorunları azaltmak da da çok etkili olabilir. Tüm bunlarla beraber idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de oldukça etkili bir rol oynar.

 • Tarçın Yağı Diş Ve Ağız Sağlığı Üzerinde Etkilidir

Tarçın yağı düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman diş eti enfeksiyonlarının bir sebebi olan streptococcus mutanlarla savaşmada oldukça etkili olan pek çok farklı antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Modern diş hekimliğinde oral sağlık sorunlarıyla mücadelede bitkisel yağların kullanımı oldukça popüler bir uygulama olarak kullanılır. Bitkisel yağlar, ağız enfeksiyonlarını önlemenin doğal ve etkili bir yolu olarak bilinir.

 • Tarçın Yağı Kanseri Önler Ve Gelişimini Engeller

Sinamaldehit bileşeni kanser problemini önleme konusunda oldukça etkili olan yağın lezzetli bir elementidir. Bu özellik, kolon kanserini önlemek için vücutta ki temel antioksidan enzimi arttırır. Tarçın yağı düzenli kullanıldığı zaman kanser oluşumunu önlemek için kolon hücrelerinin etrafında bir bariyer oluşturulmasında ve hücreleri korumakta çok etkili bir bileşendir.

 • Tarçın Yağı Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Tarçın yağı düzenli olarak kullanıldığı zaman, solunum yolu enfeksiyonlarını ve bu gibi olası hastalıkları iyileştirmek için balgam ile mukusun gevşemesine yardımcı olan dekonjestan ve balgam söktürücü özelliklere sahip bir bitkidir. Birikmiş balgam ve mukus ile ilişkili bir diğer hastalıkların önlenmesine de yüksek oranda etki ederek yardımcı olur.

 • Tarçın Yağı Tüberkülozü (Verem) Önler

Tarçın yağı içerisinde ki tarçın asidi, anti-tüberküloz özelliklere sahip olan bir yağ çeşididir. Bu özellik, tüberküloz ve sinüslerle mücadele etmekte çok faydalıdır. Yapılan bir takım çalışmalarda ve araştırmalar da bu yağ aynı zaman da, astım ve uzun süreli öksürük gibi hastalıkların başlamasını önlediği de görülmüştür. Solunum yollarını gevşetmek ve hastalıklarla savaşmak için difüzörlere ve buhar banyolarının içerisine tarçın yağı eklenebilir. Bu kullanım türü burun tıkanıklığı ve baş ağrıları için mükemmel bir çözüm olarak bilinir.

 • Tarçın Yağı Sakinleştirici Etkiye Sahiptir

Ayurveda tıp alanında çoğunlukla irade güçlendirmek ve ruh halini düzenleyip yükseltebilmek için tarçın yağı sık sık kullanılır. Bu yağ, öfke ya da endişe nöbeti gibi sağlık sorunlarının yaşandığı esnada sakinleşme sürecine etki ederek yardımcı olur. Çok sakinleştirici özelliği sayesinde uzun ve gergin bir günün ardından gevşemenize ve hafiflemenize yardım eden naif bir kokuya sahiptir. Difüzöre eklenebildiği gibi doğrudan da solunabilir.

 • Tarçın Yağı Mükemmel Bir Doğal Ağrı Kesicidir

Tarçın yağı, düzenli olarak kullanıldığı zaman kişilere mükemmel bir gevşeme hissi verir ve artrit ağrısının tedavisine de etki ederek yardımcı olabilir. Aynı zaman da topikal olarak vücuda uygulandığında oluşabilecek adet ağrıları için çok etkili bir rahatlatıcı ve önemli bir analjezik ajan olarak görev yapar. Aynı zaman da antispazmodik etkisinden dolayı ağrılı kasları ve spazmları rahatlatmakta da oldukça etkili bir yağdır. Tarçın yağı ile ılık bir banyo yapmak ya da masaj yapmak ağrılı kasları rahatlatmak için en iyi tedavi yöntemlerindendir.

 • Tarçın Yağı Haşereleri Uzaklaştırır

Tarçın yağı, çocukların ya da yetişkinlerin sivrisinek ısırıklarına maruz kalmasını önleyen doğal ve kimyasal bir yoldur. Kokusu ve bileşimi sivrisinekleri uzaklaştırır. Bu nedenle uyumadan önce ya da gün içerisinde kollarınızın üzerine bir iki damla yağ sürmek sivrisinekleri teninizden uza tutmanıza yardımcı olur.

 • Tarçın Yağı Sindirimi Kolaylaştırır

Tarçın yağı düzenli olarak kullanıldığında, bağırsak ve sindirim sorunlarını en aza indirmek için insan vücuduna mükemmel bir şekilde katkı sağlar. Aynı zaman da kabızlık ya da ishal sorunlarını da tedavi ederek hafifletmeye yardımcı olur.

 • Tarçın Yağı Doğal Bir Detoksifikasyon Ajandır

Tarçın yağı, diüretik bir bileşen olması nedeniyle vücuttaki toksin atılımını ve idrar formunda artış göstermek de çok etkili bir yağ olarak karşımıza çıkar.

 • Tarçın Yağı Kan Dolaşımını Düzenler

Tarçın yağının içerisinde bulunan bileşenler kan sulandırıcı önemli bir kimyasal olarak değerlendirilir. Bu özelliği sayesinde kan dolaşımını harika bir şekilde düzenler ve onarır. Bu düzenli kan dolaşımı, olası bir herhangi önemli bir sağlık sorununu azaltmaya yardımcı olur ve hücrelere sağlıklı bir oksijen temini sağlar. Son zamanlarda yapılan bir takım çalışmalara ve araştırmalara göre düzenli olarak tarçın yağı tüketen kişilerde, kalp krizi riski %63 oranında azaldığı görülmüştür.

 • Tarçın Yağı Doğal Bir Dezenfektandır

Uzmanlar tarafından yapılan bilimsel araştırmalar, tarçın yağının 30’dan fazla farklı kötü bakteri türünü ortadan kaldıracak kadar güçlü olduğunu göstermiştir. Bu sebeple bu bitkisel yağ, kadınların hemen hemen her gün yaptığı ev temizliğinde de rahatlıkla kullanılabilir.

Tarçın Yağının Cilde Faydaları

Tarçın yağının cilt üzerinde gösterdiği etkileri ve  faydaları hakkında bilgi vermek gerekirse bu doğal yağ direk cilde sürüldüğünde maalesef  cildi onarmak yerine cildi tahriş edebilen yağlardan bir tanesi olarak kabul edilir. Tarçın yağı yüze sürülür mü gibi pek çok soru sorulmaktadır. Bu sorulara cevap vermek gerekirse yağı direk yüze ya da cilde sürmek yerine hazırladığınız cilt maskelerinin ya da bakım kremlerinin içerisine birkaç damla ekleyerek kullanmanız daha güvenli olacaktır. Cildi canlandıran, sivilceleri önleyen tarçın yağı aynı zaman da selülit problemine de iyi gelen etkili yağlardan bir tanesidir.

NOT: Kasları gevşetmek ya da ağrıları geçirmek için taşıyıcı yağlar ile karıştırıp kullanabilirsiniz.

Tarçın Yağının Saça Faydaları

Fiziksel, ruhsal sağlığa ve cilde faydası bulunan tarçın yağı aynı zaman da düzenli olarak kullanıldığı zaman saça yararlı olan yağlardan bir tanesidir. Tarçın yağı saça sürülür mü? Sorusu da çok sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Bu soruya cevap vermek gerekirse yağı tek başına kullanmak yerine zeytinyağı ya da bir miktar bal ile karıştırıp saçlarınıza maske şeklinde uygulayabilirsiniz. 

NOT: Tarçın yağı saç uzatan ve saçı canlandıran ekli yağlardan biridir ancak dozajında kullanmaya özen göstermelisiniz.

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır

Tarçın yağını aktarlardan ve kozmetik mağzalardan hazır olarak alabileceğiniz gibi evde kendi yağınızı yapmanız da mümkündür. 

Evde tarçın yağı nasıl yapılır diyorsanız işte tarifi:

Malzemeler:

 • 6-8 adet çubuk tarçın
 • Zeytinyağı

Hazırlanışı:

 • Bir cam kavanoz içerisine çubuk tarçınları ekleyin ve üzerine zeytinyağı ekleyin.
 •  Dilerseniz çubuk tarçın sayısını artırabilirsiniz. 
 • Kavanozun kapağını hava almayacak şekilde kapatın ve oda sıcaklığında güneş görmeyen bir yerde 3 hafta bekletin. 
 • Her gün kavanozun gün içerisinde 1 defa çalkalayın. 
 • 3 hafta sonunda artık tarçın yağı hazır hale gelecektir.

Tarçın Yağı Fiyatı

İnternet üzerinden aktarlardan ya da kozmetik mağazalarından alabileceğiniz tarçın yağı fiyatı 20 ile 30 tl arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Tarçın Yağı Kullananlar

Tarçın yağı kullanan kişilerin yağ hakkında yaptığı yorumlar şu şekildedir; cilt üzerine ve saça faydaları olduğu gibi çok ciddi yan etkileri olduğunu da söylemişlerdir. Tarçın yağı kullanan kişiler genelde yağın cildi yakıcı etkisi olduğunu dile getirmişlerdir. Tarçın yağı kullanalar genelde yağı başka bir yağ ile kullanılması gerektiğini dile getirmişlerdir.

Tarçın yağı ayak mantarına iyi gelir mi?

Tarçın yağı meydana gelen ayak mantarı problemi tedavisinde de sık sık kullanılan ve etkili olan yağlardan bir tanesidir. Ayak mantarı ya da tırnak mantarı için bir miktar tarçın yağını pamuğa damlatıp kullanabilirsiniz.

Tarçın yağı bronzlaştırır mı?

Tarçın yağını tek başına cilde ya da yüze sürülmesi kişilerde herhangi bir bronzlaştırıcı etki göstermez.

Tarçın yağı ile göğüs büyütme?

Pek çok yağ doğal göğüs büyütücü olarak bilinir. Bu etkili yağlardan bir tanesi olan yağ da tarçın yağı olarak karşımıza çıkar. Düzenli olarak kullanıldığında göğüslere masaj yapmak suretiyle göğüslerin daha dolgun ve büyük görünmesini sağlayacaktır.

Tarçın yağı dudağa nasıl sürülür?

Dudak dolgunlaştırmak için çok sık tercih edilen tarçın yağı dudakların dolgun görünmesini sağlamasına karşın yakıcı etkisi olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle eğer dudaklarınız hassas ise çok sık kullanmaktan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Tarçın yağı yakar mı?

Tarçın yağının da diğer bitkisel yağlar ve besin ögeleri gibi bir takım yan etkileri vardır. Bilinen yan etkilerinden bir tanesi de sürüldüğü bölgede yanma ve tahriş problemine sebep olmasıdır. Bu nedenle bu tarz yan etkilerle karşılaştığınız zaman bu yağı kullanmaya ara vermeniz gerekmektedir.

Tarçın Yağı Zayıflatırmı?

Çok sık sorulan sorulardan bir tanesi de tarçın yağı zayıflatır mı sorusudur. Yağ yakıcı ve göbek eritici özelliği olan yağlardan bir tanesi olan tarçın yağı ile kilo vermeniz mümkün. Yağ yıkımının hızlandırmak ve kilo vermek için 1 ya da 2 damla tarçın yağını 1 bardak suya damlatıp düzenli bir şekilde içerek zayıflayabilirsiniz. Sadece yağı değil tarçınlı su içmek kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Tarçın Yağının Zararları

Tarçın yağı fazla kullanılmadığında doz aşımına uğranmadığında yan etkileri ve zararı olmayan yağlardan bir tanesidir. Cilde sürüldüğünde tahrişe yan yanmaya neden olacağından direk cilt üzerine sürülmesi önerilmez. Taşıyıcı olan bir takım yağlarla beraber karıştırarak kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce eğer isterseniz bileklerinizde test etmeniz de mümkündür.

Tarçın Yağı İçilir mi?

Tarçın yağı içmek çoğu zaman faydalı olmasına karşın zararları da göz önünde bulundurmak gereklidir. Kullanmadan önce bir doktora danışmanızda fayda vardır. Tarçın yağı içmek bazı kişilerde mide bulantısı kusma ve ishale neden olabilir bu nedenle sindirim sisteminiz hassassa içmekten uzak durmalısınız.

[Toplam: 4   Ortalama: 5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.