Tarçın Çayının Faydaları

04.08.2019
2.104
Tarçın Çayının Faydaları

Tarçın çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler vermek istiyoruz. Tarçın çayı kullananlar genelde tarçın çayı zayıflatırmı,   emziren anne tarçın çayı çayı içebilirmi, süt yapar mı, ödem söktürür mü, adet söktürür mü, tarçın çayı günde kaç kez içilir, tarçın çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Tarçın Nedir?

Tarçın, yalnızca kekelere ve sütlaçlara tat katan lezzetli bir baharattır. Aynı zaman da  “Cinnamomum“ cinsine ait yabani tarçın ağacının dallarından elde edilir. Tarçın ağacı ve baharatı, Karayipler, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya’ya bölgelerine ait bir baharat türüdür. 

Genel olarak bilinen iki tip tarçın çeşidi vardır. Bir tanesi seylantarçını (Cinnamomum verum) olarak bilinen tarçındır. Bu tarçın kullanmış olduğumuz gerçek tarçın olarak kabul edilir. Diğeri ise cassia ya da Çin tarçını olarak isimlendirilen tarçındır. Çin’de yetiştiği için genel olarak fiyatı seylan tarçınından daha ucuzdur.

Tarçının Kullanım Alanları

 • Tütsü olarak, hoş kokusundan dolayı tarçın çubuğu kullanılmaktadır.
 • Bazı işletmelerde ki içeceklerde pipet olarak kullanılmaktadır.
 • Likör ve tatlıların içerisine aroma ve lezzet katmak için eklenmektedir.
 • Hoş kokusundan dolayı oda spreyi olarak faydalanılmaktadır.
 • Kahveler ve çaylar için tatlandırıcı olarak tercih edilir.
 • Pilava eklenerek tüketilmektedir.
 • Kötü ayak kokusundan kurtulmak için birebirdir. 
 • Tazeleyici bir içeceğin yapımında tercih edilmektedir.
 • Kürdan yapımında bazı aşamalarda kullanılır.
 • Sosların içerisinde kaşık olarak kullanılmaktadır. 

Tarçın Çayı Nedir?

Tarçını tükettiğiniz çay çeşitleriyle harmanlayarak, tarçın çayı yaparak tüketebilirsiniz. Tarçın çayının acı bir tadı olduğunu düşünenler, bir fincan çay içtikten sonra yanıldıklarını anlayacaklar. Bu çay oldukça lezzetli bir tada sahip olmasının yanı sıra sakinleştirici özellikler gösterir. Baharatlı ve biraz egzotik lezzetlerin bir arada bulunduğu bir lezzettir tarçın çayı.

Bu çayın çok yönlü ve sevilen bir tada sahip oluşu sadece tatlılarda değil aynı zaman da acılarla ve tuzlularda da kullanılmasını sağlamaktadır ama iyisi çay olan halini tüketmektir. Oldukça popüler olan bu baharat diğer lezzetlerle kolay bir şekilde birleşmesiyle de ünlüdür. Tarçın baharatından yapılan tarçın çayı vücudunuz, hafızanız hatta romantizm arayışınız için bile oldukça etkili bir seçenektir.

Tarçın Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Soğuk algınlık ve grip için

Tarçın çayı düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman, boğaz ağrılarına, gribe, soğuk algınlığına ve burun tıkanıklığına yardımcı olur. Tarçın çayı genellikle kış sezonu boyunca, grip, nezle, boğaz ağrısı gibi hastalıkların sonlandırması ve soğuklar sonucu oluşan durumların tedavisinde kullanılır. 

Bu durumun nedeni de tarçın çayının, içerisinde bulundurduğu bileşenlerden dolayı anti bakteriyel özelliklere sahip olmasıdır. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde bu çay vücutta ki mikropları öldürmeye yardımcı olurken boğaz ağrısını da geçirmektedir. Tarçın çayının gün içerisinde 2 fincan kadar alınması güçlü bir anti bakteriyel etki sağlanması demektir, ancak diğer katlanmış etkileri kişide farklı sonuçlar doğurabilir. 

 • Hazımsızlık ve mide ağrısı için

Yemeklerden sonra oluşan hazımsızlık ve mide kramplarına aynı zaman da şiddetli baş ağrısının da eşlik ettiği mide ağrılarına, kabızlık ya da ishal problemine neden olabilir. Bu hastalıkların sebebi genellikle sindirim sırasında yaşanan problemlerle ilgili sıkıntılardır. Sindirim sisteminde yaşanan sıkıntılar herhangi bir virüs yüzünden olabileceği gibi gün içerisinde tüketilen bozuk bir yiyecek ya da düzgün pişmemiş bir yemekten dolayı da olabilmektedir. Tarçının içerisinde bulundurduğu kateşin (bir anti oksidan türü) denilen bir madde mide rahatsızlığına, yemeklerden sonra oluşan şişkinliğe, gaza ve hazımsızlığa yardımcı olarak tedavi sürecini hızlandırmaktadır. Tarçın çayı düzenli olarak tüketildiğinde reflüye neden olan mide asidini azaltmakta ve sindirimi desteklemektedir. Daha iyi sonuçlar almak için, içerisine bal da eklenen karışım vücutta hidrojen peroksit etkisi yaratacaktır. 

 • Ağrıyı rahatlatmak için

Gün içerisinde bir fincan tarçın çayı içmek vücutta oluşabilecek çeşitli ağrıları hafifletmeye ve vücudunuzun dinlenmesine yardımcı olur. Yapılan castleman araştırmalarına göre, tarçın baharatının sahip olduğu öjenol doğal bir anestetik gibi özellikler göstererek karın ve kasık kramplarını, artrit ve fibromiyaljinin sebep olduğu ağrı ve döküntüleri büyük ölçüde önleyerek rahatlatmaktadır. Tarçın baharatı aynı zaman da diş ve diş etleri ağrılarını da rahatlatmakta oldukça etkilidir. Bu nedenle dişinizi fırçalarken bir miktar tarçını diş macununuzla karıştırarak dişlerinizi bu şekilde fırçalayabilirsiniz.

 • Hipertansiyon için

Yine Castleman yapmış olduğu araştırmalara ve notlarına göre, tarçın baharatının öjenol özelliği hipertansiyonu ya da yüksek kan basıncını azaltmada oldukça etkilidir. Bununla birlikte, tarçının kan basıncı özerindeki potansiyel etkisi tam ne değildir. Öjenol ve hipertansiyon arasındaki bağlantı bilimsel olarak tam anlamıyla kesinleşmemiştir. 

 • Alzheimer ve Parkinson hastalığı için

Yaşlılık hastalığı olarak bilinen alzheimer ve Parkinson hastalığında şuan için çaresiz olduğu kabul edilen iki nörolojik durum vardır. Bu hastalıkların sebebi beyinde oluşan fonksiyon bozukluklarıdır, sorunun tedavisinin büyük bir kısmı semptom yönetimiyledir, bu sebeple gün içerisinde tüketilmesi gereken besin programına tarçın çayı da eklenebilir. 

Nörolojik hastalıklardan mustarip olan kimseler sağlık problemlerini önleyici olarak tarçın çayını düzenli olarak tüketebilirler. Alzheimer hastalığının belirtilerinden dolayı sıkıntı çeken kişiler için tarçın çayında pek çok besin maddeleri mevcuttur. Aynı zaman da parkinson hastalığını da önlemede oldukça yardımcı bir çaydır.

 • Diyabet için

Günlük düzenli olarak tüketilen tarçın çayı, tip 2 diyabet hastalığını tam olarak tedavi etmez ancak, büyük oranda bu hastalığı yönetmek için yardımcı olabilir. Bazı ölçülerde tüketildiği zaman diyabet hastalığını azaltmak için insülin benzeri bir etki gösterdiği söylenmektedir. Bu sebeple, tip 2 diyabet hastalığınız varsa eğer kan şekeri düzeylerini dengeleyebilmeniz için günlük olarak bir fincan tarçın çayı içmek hastalığın doldukça yardımcı olacaktır.

 • İltihaplanmanın zararlı etkileriyle savaşır

Kronik inflamasyon (iltihap) problemi vücut için tehlikeli olabilmektedir. Yaşlılık hastalığı olarak bilinen parkinson, Alzheimer, kalp hastalıkları ve kanser gibi pek çok hayatı tehdit eden hastalığa sebep olabilmektedir. Aynı zamanda bu virüs, kısırlık, obezite, diyabet, IBS, PCOS gibi bir diğer hastalıklara da yol açabilir. Anti inflamatuar özellikleri sayesinde düzenli olarak tüketilen tarçın çayı inflamasyonun zararlı etkileriyle mücadele edebilmektedir.

 • Ağız sağlığı için

Tarçın çayı düzenli olarak tüketildiğinde ağzınızı olası mikroplardan uzaklaştırdığı gibi diş ve ağız sağlığını korumaya da büyük ölçüde yardım etmektedir. Dezenfekte edebilme ve anti bakteriyel özellikler gösterebilmesi sayesinde diş ve diş eti hastalıklarını onarırken, diş çürümelerini de önlemeye yardımcı olur. Bu da ağız hijyenine oldukça katkı sağladığı anlamına gelmektedir.  siz de ağzınızı temiz ve sağlıklı tutmak istiyorsanız her gün 1 fincan içine bal da eklenmiş tarçın çayını tüketebilirsiniz ya da diş macununuza bir miktar tarçın karıştırarak dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

 • Hafızayı geliştirir

Yapılan bir araştırmaya göre, tarçın çayı düzenli bir şekilde tüketildiğinde beyin fonksiyonlarını geliştirmeye de yardımcı olduğu bilinmektedir. Aynı zaman da hafızanın gücünü geliştirmeye bağlı olarak vücuttaki insülin seviyesini de düşürür. Eğer, zihin gücünüzü ve hafızanızı geliştirmek istiyorsanız düzenli olarak tarçın çayı tüketmeyi denemelisiniz. Bu çay hafızayı aktif tutabilmek için en iyi yöntemlerdendir.

 • Antioksidan

Tarçın içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde antioksidan açısından oldukça zengin bir baharat türüdür. Antioksidanlar, sağlığı tehdit eden zararlı partiküllere karşı vücudu korumakta ve pek çok kanser türüne karşı da koruyucu madde görevi görmektedir.

 • Kilo vermeye yardımcı

Tarçın baharatının vücut kütlesindeki değişikliklere tam olarak etki ettiği bilimsel olarak tamamen onaylanmış olmasa da pek çok insan tüketim şekillerine bağlı olarak yardımcı olduğunu iddia etmektedir. Diğer bir yandan yapılan bazı araştırmalarda, tarçın baharatında istenilen etkinin tam tersi bir etki gözlemlenmemiştir. Tarçın baharatı metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeye yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda tarçın çayı kalori olarak oldukça düşüktür ve kilo almaya neden olan kan şekeri oranının düzenlenmesine yardımcı olarak zayıflamanıza etki etmektedir. 

 • İrritabl bağırsak sendromuyla savaşır

Tarçın çayı düzenli olarak tüketildiğinde irritabl bağırsak sendromu problemine neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olarak mideyi de rahatlatır. 

İrritabl bağırsak sendromu problemi kişileri oldukça rahatsız edici bir sorun olabilmektedir. Kişiyi şişmiş ve ağır hissettiren şey sindirilmiş gıdaların bağırsaklarda sıkışıp kalması ve vücuttan atılamamasıdır. Eğer bu durumu ortadan kaldırmakta çok fazla zorlanıyorsanız ihtiyacınız olan tüm bağırsak fonksiyonlarını düzeltebilecek 1 fincan tarçın çayı içmektir. Her gün düzenli olarak tüketilen bu çay bağırsağınızın boşalmasına büyük katkılar sağlar.

 • Kalp hastalıklarına engel olmaktadır

Tarçın baharatı vücuttaki kan dolaşımını artırıcı özelliğinin yanı sıra kalp sağlığının da korunmasına büyük etkiler gösterir. Tarçın çayının düzenli tüketimi kalp hastalıklarının gelişimini önlemekte ve tedavi sürecini hızlandırmaktadır. Tarçın baharatı magnezyum açısından oldukça zengin bir baharattır. 

 • Kansere karşı korur

Tarçın çayı kanser problemini önlemek de oldukça yardımcı bir çaydır. İçerisinde bulunan yüksek orandaki antioksidanlar vücudu kansere karşı korumakta ve kanser hücrelerine karşı savaşmaktadır.

 • Mide bulantısına iyi gelir

Tarçın çayının içerisine bir miktar da zencefil ekleyerek hazırladığınız 1 çay, mide ağrısına ve mide bulantısına karşı etkili olarak, mideyi tutup bulantıyı önlemeye yardımcı olacaktır. 

 • Öksürük için

Gün içerisinde tüketilen 1 fincan sıcak tarçın çayı hastalıkları tedavi ederken boğazı yumuşatmakta ve öksürük sonucu oluşan tahrişi rahatlatmaktadır. Balgam sıkıntısı yaşan kişilere de yardımcı olmakta ve öksürüğü pasifize etmektedir.

 • Kolesterolü düşürür

Tarçın çayını düzenli bir şekilde içmek kolesterolü düşürmek için oldukça etkili bir yoldur. Tarçın çayı kolesterol probleminin vücut tarafından emilmesini engelleyecek liflere sahiptir ve özellikle LDL ve kötü kolesterolü hedef alarak çalışır. 

Tarçınlı Siyah Çayın Faydaları

Son olarak, her gün düzenli bir şekilde tarçınlı siyah çay tüketirseniz yüksek kolesterollü bir içeceğe ya da herhangi bir atıştırmalığa da yönelmezsiniz.

Bitkisel çayların faydaları hakkında bilgi için>> 

Tarçın Çayı Tarifi

Tarçın çayı nasıl yapılıyor merak edenler için bir kaç tarifi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tarçın çayı İbrahim saraçoğlu ve Ender Saraç tarafından da sıklıkla tavsiye edilmektedir.

NOT: Hazırladığınız tarçın çayını sıcak ve ya soğuk tüketebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 adet çubuk tarçın
 • 1 fincan su
 • 1 adet siyah poşet çay (isteğe göre başka bir çayda olabilir)
 • Bir miktar şeker

Hazırlanışı:

 • Su ile çubuk tarçını bir kaba koyup kaynatın. 
 • Karıştırın ve 10 dakika boyunca kaynatın. 
 • Daha sonra siyah çayı ekleyerek 1-2 dakika daha kaynatın. 
 • Eğer istenirse şeker ve ya benzeri bir şeyle tatlandırılıp içilebilir.

Şifalı Tarçın ve Limon Çayı

Malzemeler:

 • 4 fincan su
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 2 çay kaşığı çay
 • 1 adet limon

Hazırlanışı:

 • Bir miktar suyu iyice kaynatın.
 • 5 dakika kaynayan çaya çubuk tarçını ekleyin. 
 • Demlenmeye bıraktıktan sonra limon ile servis edebilirsiniz. 
 • Çayınızı sıcak ya da soğuk olarak tadabilirsiniz. 

Tarçınlı, Zencefilli, Zerdeçallı ve Limonlu Çay

Hastalıklara etki gösteren bu şifalı çay tarifi pek çok hastalığa oldukça faydalı olacak doğal bir çözümdür. Vücutta ki parazitleri öldürür ve toksinleri temizlenmesine yardımcı olur.

Malzemeler:

 • Yarım çay kaşığı toz tarçın
 • Yarım çay kaşığı toz zencefil
 • Yarım çay kaşığı toz zerdeçal
 • 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 fincan sıcak su

Hazırlanışı: 

 • Bütün malzemeleri sıcak suyun içine katıp demlemeye bırakın. 
 • Sonrasında çayınız servise hazır olacaktır. 

Cilt Lekeleri İçin Ballı, Tarçınlı Maske

Cilt lekeleri için yapılan doğal yüz maskelerinin hepsi harikadır ama eğer şımartılmak için zamanınız ya da sabrınız yoksa 3 gün içerisinde sizi rahatsız eden sivilcelerinizde kurtulmak istiyorsanız bu tarifi deneyebilirsiniz. 

Uygulanışı:

 • Avucunuz içine çeyrek çay kaşığı toz tarçını elinize serpin
 • Birazcık (yaklaşık çeyrek çay kaşığı) bal ekleyin ve macun haline gelene kadar karıştırın.
 • Daha sonra bu karışımı sivilcenizin üzerine hafifçe sürün. 
 • 15 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. 
 • 1 gece bekletip sabahta durulayabilirsiniz. 

Tarçın Çayının Zararları

Her besinde olduğu gibi tarçın çayının da bazı durumlarda fazla tüketilmesi tehlikelidir. Fakat genel anlamda güvenilir bir çaydır. Fakat yine de bazı durumlarda aşırı dozda alımı mide bulantısına, baş dönmesine ya da kusmaya neden olabilmektedir. Bazı durumlarda da kişinin bünyesine göre alerjik reaksiyonlara da sebebiyet verebilmektedir. 

NOT: Tarçın çayı kan inceltici özelliğe sahip olduğu için reçeteli herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanan kişinin tüketmemesi önerilmektedir.

Tavsiyeler

 • Tarçın çayı günde ne kadar içilmeli

Tarçının ve tarçın çayı yapımın da kullanılan dozajın günlük kullanımı 1-6 gramı geçmemelidir.

 • Cassai ve seylan tarçını arasındaki fark

Cassia tarçını ve seylan tarçını pek çok farklı faydaya sahiptir fakat bu ikisi arasındaki farkları iyi bilmek gerekir. Cassia tarçının da yüksek oranda kumarin bulunmaktadır ve bu da kişilerde bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Seylan tarçının rengi diğer tarçın türüne göre açıktır ve kolayca kırılabilmektedir. Eğer sert ve kırılması zor bir tarçın aldıysanız bu Cassia tarçındır.

Cassia türü tarçınında ki kumarin karaciğeri etkileyen bir takım alerjik sorunlara neden olabilir.

 • Hamileler tarçın çayı içebilir mi?

Bu lezzetli bitkisel karışım uterus (rahim) kasılmalarına sebep olabileceği için hamilelik döneminde tarçın çayı kullanımı pek önerilmemektedir.

 • Emziren anneler tarçın çayı içebilir mi?

Emziren anneler içinde tarçın çayı aynı şekilde tüketilmesi çok fazla tavsiye edilmemektedir.

Not: Cerrahi bir operasyon geçirecek olan kişinin kan şekeri düzeylerinin kontrolünü engelleyebileceği için 2 hafta önceden tarçın kullanımın durdurulması gerekir. Aksi kalde kan seyreltici tarçın bir takım sıkıntılara sebep olabilir.

Gerçek Seylan tarçını aşırı dozda alınmadığı sürece genelde herhangi bir yan etkisi söz konusu olmaz. Fakat ağız ve dudak çevresinde yaralara sebep olabilir.

NOT: Meme ve hormonel kanser tedavisi görenlerin ve diyabetik ilaçlar, antibiyotikler, kalp ilaçları, kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilerin tarçın çayını içmeden önce muhakkak bir doktora danışmaları tavsiye edilmektedir.

Sonuç

Tarçınlı siyah çayının faydaları ve zararları hakkındaki yazımızda öncelikle tarçın çayı nedir, tarçın çayının faydaları nelerdir detaylı olarak anlatılmıştır. Dahasında tarçın çayının zararları ve yan etkileri  konusu da makalemizde yer verilmiştir. Tarçın çayı nasıl yapılır tarifi  ve tarçın çayı içmek isteyenlerin sorularına da yanıtlar vermeye çalıştık. 


YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem