Sütün Faydaları

Sütün Faydaları

Bu yazı sütün faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Süt içenler sütün faydaları ve zararları, organik sütün faydaları, ballı sütün faydaları, süt içmenin faydaları nelerdir, sutun faydalari ibrahim saracoglu, sütün faydaları okul öncesi, gece yatmadan önce süt içmenin faydaları, meyveli sütün faydaları sorgulaması yapmaktadır.

Süt Nedir?

Süt tüketimi sağlık açısından çok önemlidir. Özellikle çocukların büyüme dönemlerinde düzenli olarak tüketmeleri hem iskelet sağlığı hem de uyku düzeni için faydalıdır. Sütü genelde çocukluğumuzda ve gençliğimizde daha çok tüketiriz. Maalesef yaşlandıkça tüketimini ihmal ederiz veya tamamen bırakırız.

Halbuki sütün içerdiği vitaminler ve mineraller her yaşta insan için sağlığa ciddi katkılar sağlamaktadır. Bu yüzden süt tüketimi kesinlikle ihmal edilmemeli ve özellikle orta yaşlarda ve yaşlılık dönemlerinde daha fazla tüketilmelidir.

Süt A ve C vitamini açısından zengin bir besin kaynağıdır. Bunun yanında önemli derecede kalsiyum ve potasyum içermektedir. Ayrıca protein ve demir gibi diğer maddeleri de içerir. Fakat farklı hayvanlardan elde edilen sütün çeşitlerine göre zengin besin değerleri vardır.

Sütün Faydaları Nelerdir?

Sütün genel anlamda sağlığa çok fazla katkısı vardır. Büyüme döneminde olan çocukların kemik sağlığı için süt ve süt ürünü tüketimi çok önemlidir. Yetişkinler için ise özellikle cilt sağlığı başta olmak üzere birçok faydası vardır. Sütün içerdiği besinler kemiklere faydalı olduğu için yaşlılıktan kaynaklanan kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Ayrıca yaşlanmadan kaynaklanan cilt hastalıklarına ve cilt sağlığına önemli katkı sağlamaktadır.

Sütün faydaları maddeler halinde:

 • Süt Vücudu Zinde Tutar

Düzenli olarak spor yapanların vazgeçilmez besin kaynaklarının başında gelir. Antrenman sonrası düşük yağlı süt tüketimi iyi gelmektedir. Kaybedilen enerjinin yerine gelmesini sağlayacaktır. Bunun yanında kaslarda daha fazla kütle kazanmak ve istenmeyen yağları daha hızlı atmak için size yardımcı olacaktır.

 • Süt Kemikleri Güçlendirir

Genel olarak düşük yağlı sütler bol miktarda kalsiyum içermektedirler. Ortalama bir bardak düşük yağlı süt tüketimi 299 miligram kalsiyum sağlamaktadır. Yani bu şu anlama gelir, çok güçlü kemik yapısı için vücudun gereksinim duyduğu kalsiyum miktarının %30’una tekamül eder. Kadınlar için kemik yapılarını güçlendirmede olağanüstü bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda çocukların gelişmesine önemli katkı sağlamaktadır.

 • Obezite Sorununu İçin Süt İyi Bir Çözümdür

Obezite sorunu maalesef artık büyük bir sorun haline gelmiş durumda. Obezite sorununun bilinmesine ve çok az bir efor harcanarak sorunun önüne geçilebilmesine rağmen ihmal edilmektedir. Obezite için düşük yağlı sütler inanılmaz bir kurtarıcıdır. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde obezite sorunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.  Metabolizmayı kuvvetlendirirken doğal yollarla yağ yakmaya yardımcı olur.

 • Süt Bağırsaklar İçin Faydalıdır

Düşük yağlı sütler bağırsak sağlığı için çok önemlidir ve az çalışan bağırsakları aktif hale getirmektedir. Kabızlık ve ishal şikayetlerini ortadan kaldırdığı gibi, gün boyunca enerjik olmanızı sağlar.

 • Saç ve Diş Sağlığına Katkıda Bulunur

Düşük yağlı sütün yardımıyla sonsuza kadar sağlıklı saç ve parlayan gülümsemenin sahibi olabilirsiniz. Sütün içerdiği yüksek değerli besinler sağlıklı saçlar için hücreleri yeniler. Bunun yanında düşük yağlı sütler iyi bir kalsiyum deposu olduklarından dolayı diş sağlığına da katkıda bulunurlar.

 • Kan Basıncını Kontrol Eder

Düşük yağlı süt çok miktarda potasyum ve magnezyum içermektedir. Bu durumda kan basıncını sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olmaktadır. Böylece felç geçirme riski azalır. Kalp sağlığı içinde günlük olarak düşük yağlı süt tüketimi önemlidir. Kan basıncını dengelediği için yüksek kan basıncından kaynaklanan kalp hastalıklarından da koruma özelliği vardır. Sağlıklı bir kalp için günlük olarak tüketilmelidir.

 • Süt Kas Sağlığını Korur

Kasların yeniden inşa edilmesi için bol miktarda proteine ihtiyaç vardır. Bu yüzden antrenman sonrası bir bardak süt içmek kas sağlığını korumak için önemlidir. Bu uygulama antrenman sırasında kaybedilen besin ve enerjinizin yeniden geri gelmesine yardımcı olacaktır.

 • Süt içmek zayıflatırmı?

Düşük yağlı süt tüketimi özellikle kadınların daha hızlı kilo vermelerine yardımcı olabilir. Meyve yerken ve akşam yemeklerinden sonra veya sabah aç karnına bir bardak süt tüketimi hem bağırsakların hareketi sağlayacak hem de gereksiz yağların yakılmasında size yardımcı olacaktır.

 • Süt Stresle Mücadelede Etkilidir

Stresle mücadelede süt önemli bir yardımcıdır. Gün içerisinde içilen bir bardak süt kasların gevşemesine ve yatıştırıcı bir etki sağlamasına neden olur. Ayrıca yorgunluğu gidererek yorgunluktan kaynaklanan stresi ortadan kaldırır.

Anne sütünün faydaları detaylar>>

Süt İçmenin Faydaları

 • Süt cildin parlak, esnek, yumuşak ve sağlıklı olması için oldukça faydalıdır. Cilt sağlığı için gerekli olan vitamin ve besinlerin takviyesini yaparak cildi kuvvetlendirmektedir.
 • Süt kalsiyum için oldukça iyi bir kaynaktır. Kalsiyum ise diş sağlığı için gereklidir. Süt dişleri güçlendirmenin yanı sıra, diş çürüklerinin önüne de geçmektedir. D vitamini ile güçlendirilen süt, vücut tarafından kolayca emilmektedir.
 • Çocuklarda özellikle gelişme çağı boyunca süt tüketiminin kemikleri güçlendirdiği son derece doğru bir bilgidir. Süt içmek yetişkinlerde ise kemikleri güçlendirmekte ve osteoporoz gibi kemik hastalıklarının oluşma riskini azaltmaktadır.
 • Süt içmek aynı zamanda kasların büyümesi ve iyileştirilmesi için harika bir seçenektir. Sütte bulunan protein vücudu beslemekte ve fiziksel aktiviteyi desteklemektedir. Ayrıca kas ağrılarının da önüne geçmektedir.
 • Çalışmalar gösteriyor ki, düzenli süt içen kadınlarda sağlıklı kilo oranı içmeyen kadınlara göre daha yüksektir. Eğer sağlıklı ve doyurucu bir atıştırmalık arıyorsanız, bir bardak süt kadar ideal bir şey yoktur.
 • Sütte bulunan vitamin ve mineraller stresle mücadele etmek için yardımcı olmaktadır. Ofiste geçen uzun ve zorlu bir günün ardından, bir bardak sıcak süt içmek oldukça rahatlatıcıdır. Kaslardaki gerginliği azaltmakta ve sinirleri yatıştırmaktadır.
 • Birçok kadın PMS belirtileriyle sorun yaşamaktadır. Süt içmek ise adet döngüsü sırasında kadınların yaşadığı olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için vücudu rahatlamaktadır.
 • Süt içmek enerjiyi artırmak için etkilidir. Gün boyunca yorgunluk ile mücadele edebilmek için bir bardak süt içmek vücudu canlı tutmaya yardımcı olacaktır.
 • Mide ekşimesine neden olan pek çok asit içeren yiyecek ve içecek bulunmaktadır. Bu durum hafifletmenin en kolay yolu ise bir bardak süt olabilmektedir. Midenin yanmasını önlemek için yemek borusu ve mide astarına yardımcı olmaktadır.
 • Son birkaç yıl içinde yapılan araştırmalara göre, süt içmek yüksek kan basıncından felç riskine kadar pek çok hastalığı önleyebilmektedir. Kolesterolü dengelemekte ve göz sağlığına da destek olmaktadır.

Sütlü Cilt Parlaklığı Maskesi

Sütün en yaygın kullanıldığı alan şüphesiz kozmetiktir. Özellikle cilt üzerindeki etkileri sütü kozmetik sektöründe en önemli element  haline getirmiştir. Süt cilt için faydalı olan birçok besin içermektedir. Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için sütün faydaları saymakla bitmez.

Kaynatılmış sütün sağlığa faydalı olduğu genel bir kanaattir ama kaynatılan süt bazı besin maddelerini kaybetmektedir. Bu yüzden özellikle cilt sağlığı için sütün çiğ olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Çiğ süt, cildi nemlendirici maddeler içermektedir. Çiğ süt, tüm cilt türleri için olağanüstü bir besin maddesidir. Yıpranmış ve incelmiş ciltlere sıklık kazandırır ve elastik özellik sağlar.

 • Çiğ süte birkaç damla limon suyu ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Eğer cilt kuru ise bir miktar gül suyu ekleyin.
 • Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve 15 dakika bekleyin.
 • 15 dakika sonra yüzünüzü yıkayın.
 • Bu süt maskesi cildinize olağanüstü bir enerji katar ve çillerin, çatlakların giderilmesine yardımcı olur.

Sütlü Nemlendirici Maske

Çiğ süt, derin cilt katmanlarını besler ve bir klima görevi görerek cildin nemlenmesini sağlar. Özellikle kış aylarında kuru ciltlere uygulanabilir. Her mevsimde bu maskeyi kullanılarak  sağlıklı cilt sahibi olabilirsiniz.

 • Çiğ süte 2/3 çay kaşığı un, bal ve bir miktar gül suyu ekleyin.
 • Çırparak iyice karıştırın ve yüzünüze uygulayarak 10 dakika bekletin.
 • Daha sonra duru su ile yıkayın.

Sütlü Cilt Bakımı Maskesi

Çiğ sütün nemlendirici etkisi dışında diğer sihirli görevleri de vardır bunlardan en önemlisi cildi temizleyici özelliğidir. Deride bulunan kir, yağ hatta siyah noktaların ortadan kaldırılması için bile etkili olabilir. Sütlü cilt maskesi cilt temizliği için de önemlidir.

 • 1.Maske:

Bir mikserde maş fasulyesi ve çiğ sütü macun kıvamına gelecek şekilde karıştırın. Bu karışımı yüz üzerine uygulayın ve 10 dakika bekleyin. 10 dakikada temizlemeden önce masaj yapın.

Bu maske cilt sağlığı yanında cilt temizliği için de önemlidir.

 • 2.Maske:

Bir cam kasenin 1/4’üne limon suyu ekleyin ve 100 gram çiğ süt ile iyice karıştırın. Bir pamuk yardımıyla ellerinize ve yüzünüze uygulayın. Ayrıca bu karışımla ellerinizi ve yüzünüzü yıkayabilirsiniz. 10 dakika sonra da saf su ile cildinizi temizleyin. Yağlı ciltler için çok faydalıdır.

 • 3.Maske:

Yarım litre çiğ süte 2 yemek kaşığı limon ve 2 yemek kaşığı salatalık suyu ekleyin ve iyice karıştırın. Diğer maskelerde olduğu gibi yüzünüze uygulayın ve 10 dakika sonra duru su ile yıkayın.

Bu karışım özellikle hassas ciltler için çok etkilidir.

Arı Sütünün Faydaları

Arı sütü inanılmaz konsantre bir besin kaynağıdır. Tüketimine çok dikkat edilmelidir. Fazla tüketilmesi durumunda zararlı olabilir. Arı sütü kanser, tümör ve astım gibi hastalıkların  tedavisinde kullanılmaktadır. Hakiki arı sütünü bulmak çok zor olduğu gibi çok pahalıdır. Çok yoğun vitamin ve maddeler içermesi ayrıca önemli bir enerji kaynağı olmasını sağlar.

Arı sütünün faydaları şunları içermektedir:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kanserle mücadelede inanılmaz sonuçlar verebilir.
 • Antioksidan özelliğinden dolayı genel anlamda bütün vücuda faydalıdır.
 • Tümörlerle mücadelede tedavi yöntemi olarak kullanılır.
 • Yaraların iyileşmesi için çok etkili bir maddedir.
 • Astım hastalarına iyi geldiği hatta astım ve bronşit hastalıkları için tedavi edici özelliğinin olduğu söylenir.
 • Kolesterol seviyesini düzenler.
 • Kan şekerini düşürücü özelliği vardır.
 • Serbest radikallerle çok etkili mücadele eder.
 • Sindirim sistemine faydalıdır, bağırsakları zararlı parazitlerden temizler.
 • Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.
 • Kış aylarında üşütmeden kaynaklanan nezle, grip gibi hastalıklara yakalanma riskini arttırır.

Keçi Sütünün Faydaları

Keçi sütü faydaları bilinmediği için çok fazla tüketilmeyen süt ürünleri arasında bulunur. Keçi sütünün çok az yan etkileri vardır ve geniş bir yelpazede insan sağlığına fayda sağlamaktadır. Keçi sütünün faydalarından maksimum derecede yararlanmak için çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Keçi sütünün faydaları şunları içermektedir:

 • Keçi sütü iltihaplara karşı çok etkili bir besindir, bağırsak enfeksiyonlarına karşı diğer süt ürünlerine göre çok daha fazla etkilidir.
 • Sindirim sistemi için çok faydalıdır. Diğer süt ürünlerinin neden olduğu bakteri sorununa keçi sütü neden olmaz.
 • Keçi sütü insan sütüne içerik bakımından daha yakındır. Bu yüzden hazmı kolaydır, mideyi yormaz.
 • Kalsiyum açısından zengin olduğu için çocuklarda ve yetişkinlerde kemik sağlığı veya iskelet sağlığı için önemlidir. Yaşlanmadan kaynaklanan kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Zayıflamak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir besindir. Yağ yakma ve bağırsakları çalıştırma noktasında önemli rol oynar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici mineral ve vitaminler içerir
 • Enerji verir, özellikle antrenmanlardan sonra kaybedilen enerjiyi geri getirebilir.

Eşek Sütünün Faydaları

Eşek sütü de tıpkı keçi sütü gibi çok az tüketilen süt ürünleri arasındandır. Hatta bir çoğumuz eşeklerin süt ürettiğini bilmeyiz. Eşek sütü B12, C ve B vitaminleri açısından zengin olduğu için birçok hastalığa faydalıdır.

Eşek sütünün faydaları şunları içermektedir:

 • Özellikle yeni doğan çocuklardaki astım hastalığını iyileştirebilir.
 • İnek sütünün neden olduğu alerji eşek sütü verilerek giderilebilir, bir nevi panzehir görevi görür.
 • Çocuklar için iyi bir besin kaynağıdır. Hatta bebeklerde meydana gelen cilt sorunlarını çözmek için eşek sütünden kür yapılabilir.
 • Kalsiyum açısından zengin olduğu için çocukların kemik yapıları için önemlidir.
 • Kalp sağlığı için iyi geldiğini söyleyen uzmanlar var.
 • Astım yanında solunum yolu problemlerini giderici özelliği vardır. Bronşları rahatlatır ve iyi bir balgam söktürücüdür.
 • Yağ yakımını kolaylaştırdığı için zayıflamak isteyenler tüketebilirler.
 • Çok az kaynak siroz hastalığına iyi geldiğini belirtmektedir.

Eşek sütü sabunu detaylar>>

Ballı Sütün Faydaları

 • Sağlıklı kemikler için süt kalsiyum açısından zengin olduğu için oldukça iyi bir seçenektir. Fakat kalsiyum tek başına kemikler tarafından emilemez. Bu nedenle, bal ile birlikte içilen süt kalsiyum gereksinimlerinin karşılanmasına yardımcı olur.
 • Yatmadan önce içilen bir bardak ballı süt uykusuzlukla mücadele etmek için yardımcı olmaktadır. Stresi gidermekte ve vücudu rahatlatarak uykuya destek olur.
 • Bal yararlı bakterilerin gelişimine yardımcı olmaktadır. Süt ise sindirim sürecini iyileştirmektedir. Bu nedenle, balla süt bir araya gelince zararlı toksinlerin vücuttan atılması için mükemmel bir içecek halini almaktadır.
 • Süt gibi yararlı bakterileri beslemektedir. Bu yararlı bakterilerin sağlıklı gastrointestinal sistemin sürdürülmesine engel olan zararlı bakterilere karşı mücadele edebilme gücü bulunmaktadır.
 • Bal birbirine bağlı fruktoz şeker moleküllerinin zincirleri olan fruktooligosakaritleri içermektedir. Süt ile bal bir araya geldiğinde bu şeker zincirleri sağlıklı bir besin oluşturmaktadır.
 • Günlük olarak süt tüketmek cildin ölü hücrelerden kurtulmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için süt tüketilmelidir. Bal ise kırışıklık giderici olarak bilinmektedir. Bal şekerleri cildin nemini korumakta ve cildi nemli tutmaktadır. Ballı süt ise antimikrobiyal olarak çalışmakta ve cildi temizleyip yumuşatmaktadır.
 • Baldaki şekerler kan tarafından emilir ve uzun süren bir enerji takviyesi yapar. Süt ise hem protein hem de karbonhidrat açısından zengindir. Bu nedenle, ballı süt vücuttaki enerjiyi artırmak için oldukça etkilidir.
 • Hem bal hem de süt beraber güçlü birer antibakteriyeldir. Bu kombinasyon şişkinlik, kabızlık ve diğer barsak bozuklukları gibi birçok bağırsak bozukluklarını tedavi etmek için yardımcı olmaktadır. Antibakteriyel etkisi nedeniyle soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı etkili bir tedavi yöntemi olmaktadır. 

Manda Sütünün Faydaları

Manda sütü protein, kalsiyum, demir, fosfor, vitamin A ve diğer önemli bileşikler açısından zengindir, aynı zamanda geleneksel inek sütünden daha fazla yağ içermektedir. Bu nedenle, sağlıksal açıdan pek çok fayda sunmaktadır.

 • İnek sütüyle karşılaştırıldığında, manda sütü kalp ve damar sağlığı için oldukça faydalıdır. Manda sütünün yağ oranı daha fazladır. Fakat bu sağlıklı yağ kolesterol seviyelerini dengeleyerek kardiyovasküler hastalık, ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi istenmeyen durumların oluşmasını engellemektedir.
 • Araştırmalara göre, manda sütü protein açısından mükemmel bir kaynaktır. Bu nedenle, hem çocuklar hem de yetişkinler için vücudu onarmakta ve vücuda enerji desteği sağlamaktadır.
 • Manda sütünde bolca bulunan vitamin A ve vitamin C vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve serbest radikallerin hasarına karşı mücadele etmektedir. C vitamini ayrıca beyaz kan hücrelerini devreye sokarak vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmektedir.
 • Anemi, vücuttaki demir eksikliği nedeniyle oluşmaktadır. Manda sütü kırmızı kan hücrelerinin üretimini desteklemek için harika bir seçenektir. Vücuttaki kan dolaşımını artırarak vücudun daha hızlı iyileşmesini, yeni hücre ve dokuların büyümesini hızlandırır.
 • Manda sütünün kemik gelişimindeki etkisi son derece büyüktür. Kemikleri güçlendirerek osteoporoz gibi kemik hastalıklarının yaşanma riskini azaltmaktadır. Kalsiyumla beraber bakır, manganez, fosfor ve çinko gibi başka temel minerallerin tedarikini de sağlar.
 • Manda sütünde inek sütünden daha fazla potasyum bulunmaktadır. Potasyum damarları genişletmesi ile bilinmektedir. Böylece, yüksek kan basıncını düşürmek için yardımcı olmaktadır. Kan damarları ve arterler üzerindeki baskıyı azaltarak ateroskleroz ve diğer koroner komplikasyonların gelişmesini önleyebilmektedir. 

Hindistancevizi Sütünün Faydaları

 • Hindistancevizi sütü laurik asit en iyi kaynaklarından biridir. Laurik asit antibakteriyel ve antiviral aktiviteye sahiptir. Kolesterol ve kalp sağlığı ile bağlantılı yağ asidinin koruyucu bir türüdür.
 • Hindistancevizi sütü kasları güçlendirmekte ve yağ yakımına destek olmaktadır. Enerji verdiği için de fiziksel aktiviteyi artırmaya yardımcı olmaktadır.
 • Hindistancevizi sütü yüksek oranda elektrolit içermektedir. Bu nedenle, kan hacmini koruyarak kalp sağlığını düzenlemektedir. Ayrıca dehidratasyon veya ishali önlemek için gerekli önemli mineralleri de vücuda temin etmektedir. Bu elektrolitler bitkinlik, felç, kalp sorunları, kas ağrıları veya krampları, düşük bağışıklığı önlemeye yardımcı olur.
 • Hindistancevizi sütü yağ yakmaya yardımcı olan bir gıdadır. Bu nedenle, sağlıksız atıştırmalık yerine tüketildiğinde potansiyel kilo alımının önüne geçmeye yardımcı olur.
 • Sindirim sistemine yardımcı olarak kabızlığın tedavisini desteklemektedir. Hindistancevizi sütü elektrolit ve sağlıklı yağlar içermesi nedeniyle sindirim astarını besleyerek bağırsak sağlığının iyileştirilmesi ve IBS gibi durumların önlenmesine etki etmektedir.
 • Hindistancevizi sütü insülin seviyesini kontrol ederek diyabet durumunda yüksek şekerin oluşmasını engellemektedir.
 • Hindistancevizi sütünün demir içeriği çok yüksek değildir, ancak yine de kansızlığı önlemek için diyet programına dâhil edilmesi ideal bir seçenektir.
 • Hindistancevizi sütü artrit ve genel eklem ya da kas ağrıları gibi ağrılı durumlarla birlikte gelen inflamasyonu azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Ülseri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Çalışmalara göre, hindistancevizi sütü ağrılı ülserlere yol açabilen mide mukusu üzerindeki koruyucuya etki edebilmektedir.

Hindistan cevizi sütü detaylar>>

Soya Sütünün Faydaları

Soya sütü soya fasulyesinden elde edilen bir süttür. Oldukça besleyici olan soya sütü yağlı asitler, proteinler, lif, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Bu besinler enerji sağlar ve vücudun optimum düzeyde çalışmasına yardımcı olur.

Soya sütü içtiğiniz zaman elde edeceğiniz bazı faydalar şöyle sıralanmaktadır:

 • Soya sütünün en önemli özelliği kan lipid profilini geliştirme yeteneğidir. Çalışmalara göre, soya sütünün düzenli alımı önemli ölçüde trigliserid ve kolesterol seviyelerini düşürmektedir.
 • Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin yanı sıra soya sütü güçlü fito antioksidanlar da içermektedir. Bu nedenle, kan basıncını dengelemekte ve serbest radikaller ile mücadele edebilmektedir.
 • Soya sütünün normal süte göre şeker oranı daha düşüktür. Ayrıca, yağın bağırsaklar tarafından emilmesini devre dışı bırakmaktadır. Lif içeriği nedeniyle de doygunluk hissi yaratmaktadır. Bu nedenle, kilo vermek için ideal bir seçenektir.,
 • Soya sütü fito östrojen açısından zengin bir kaynak ve erkeklerde testosteron üretimini inhibe edebilen eşsiz bir bitki hormonudur. Azaltılmış testosteron düzeyleri prostat kanseri riskini azaltabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre, soya sütü tüketen erkeklerde prostat kanseri daha az görülmektedir.
 • Postmenopozal kadınlarda kalp hastalığı, diyabet ve obezite riski artabilmektedir. Vücut depresyon, ruh hali, uykusuzluk ve diğer psikolojik bozukluklara karşı daha savunmasız kalır. Soya sütünün düzenli tüketimi bu durumları önlemek için östrojen takviyesi yapmaktadır.
 • Osteoporoz hastalığı yağ ve hormonlarla ilgilidir. Soya sütü kalsiyumun kemikler tarafından emilmesini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Maksimum faydayı almak için kalsiyum ile beraber D vitamini alınması en doğrusu olacaktır.

Deve Sütünün Faydaları

Deve sütü sayısız tıbbi değerleri nedeniyle yüzyıllar boyunca Bedeviler tarafından kullanılmıştır. Deve sütü iyileştirici özelliklere sahiptir ve birçok hastalık için etkili bir tedavi yöntemi olarak değerlendirilmektedir.

 • Deve sütü sahip olduğu besin değerleri sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Deve sütü anti tümör özellikleriyle bilinmektedir ve kanserle mücadeleye yardımcı olmaktadır.
 • Deve sütü insülin benzeri proteinler içermektedir. Bu nedenle, diyabetin etkisini azaltabilmektedir.
 • Karaciğer inflamasyonunu azaltmak için antiviral özellikler taşımaktadır. Süt zamanla sağlıklı karaciğer fonksiyonuna destek olmaktadır.
 • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirecek immünglobulinler bakımından zengindir. Otizmi iyileştirmek için yardımcı olmaktadır.
 • Deve sütü iyileştirici özellikler taşımaktadır, bu nedenle oksidatif hasardan vücudu korumaktadır.
 • Deve sütü antimikrobiyal özellikler taşımaktadır ve doğal bir temizleyici olarak hareket etmektedir.
 • Deve sütü romatizmalı hastalarda yaşanan eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.
 • Antibakteriyel ve antiviral olduğu bilinen deve sütü tüberküloz ile mücadele etmek için etkilidir.
 • Afrika’daki AIDS hastalarını iyileştirmek için onları deve sütü ile beslemektedirler. 

Badem Sütünün Faydaları

 • Badem sütü yüksek besin değerlerine rağmen oldukça kalorisi az bir süttür. Bu nedenle, kilo verme çabası için iyi bir yardımcıdır.
 • Badem sütü kolesterol içermemektedir. Aynı zamanda, sodyumda içerdiği için yüksek kan basıncı ve kalp hastalığı önlemeye yardımcı olmaktadır.
 • Badem sütü, artrit ve osteoporoz riskini azaltmak ve bağışıklık fonksiyonunu artırmak için tavsiye edilen D vitaminin yüzde 25’ini sunmaktadır. Sağlıklı kemik ve dişler için yardımcı olmaktadır.
 • Badem sütü güneşin hasarına karşı cildi korumak için gerekli olan E vitamini antioksidanlarını içermektedir.
 • Katkısız badem sütü önemli ölçüde kan şekeri düzeylerine etki etmektedir. Böylece, diyabet riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Badem sütü kasların büyümesi ve iyileştirilmesi için etkili olan B vitaminlerini bol miktarda bulundurmaktadır.
 • Badem sütü sağlıklı sindirim için önemli olan lif desteğini sağlamaktadır.
 • Laktoz intoleransı olan kişiler için zengin içeriğiyle badem sütü, iyi bir seçenek olmaktadır.

Sütün Zararları

Sütün birçok farklı çeşidi vardır;  yağlı, yağsız, pastörize edilmiş ayrıca keçi sütü, inek sütü gibi birçok farklı hayvandan elde edilmektedir. Bu süt çeşitleri de haliyle farklı maddeler içermektedirler. Bu yüzden genel anlamda hangi sütün ne tür zararları olduğunu söylemek çok zordur. Fakat genel anlamda sütün herhangi bir zararı yoktur. Sütün bazı durumlarda zararları olduğu söylenebilir.

Bunlar;

 • İnek sütünün aşırı tüketimi gaza neden olabilir.
 • Aynı şekilde fazla tüketimden dolayı karın kramplarına sebep olur.
 • Kusmaya veya mide bulantısına nadiren de olsa neden olduğu söylenmektedir.
 • Genelde sindirim sistemlerine şişme ve şişkinlik rahatsızlıkları verir. Bunların dışında sütün herhangi bir yan etkisi tespit edilmemiştir.

Tavsiyeler

Sütün birçok açıdan sağlığımıza faydalarını incelediğimiz bu yazımızda özellikle çocukların gelişim döneminde sürekli olarak tüketmeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Sütün yetişkinler açısından en önemli özelliği ise cilt sağlığına olan faydalarıdır. Özellikle yüz kısmında meydana gelen farklı deri hastalıklarını tedavi etmesi ve cilt sağlığını koruması düzenli olarak tüketilmesini gerektiriyor.

Marketlerden hazır olarak alınan sütlerin, taze ve doğal sütler kadar faydası olmadığı kesin. Bu yüzden mümkün olduğunda doğal, pastörize edilmemiş ve taze sütleri tercih etmeliyiz.

Sonuç

Bu yazı sütün faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Süt içenler sütün faydaları ve zararları, organik sütün faydaları, ballı sütün faydaları, süt içmenin faydaları nelerdir, sutun faydalari ibrahim saracoglu, sütün faydaları okul öncesi, gece yatmadan önce süt içmenin faydaları, meyveli sütün faydaları sorgulaması yapmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.