Sütün Faydaları ve Zararları

15.06.2017
783
Sütün Faydaları ve Zararları

Sütün faydaları ve zararları nelerdir? Süt tüketimi sağlık açısından çok önemlidir. Özellikle çocukların büyüme dönemlerinde düzenli olarak tüketmeleri hem iskelet sağlığı hem de uyku düzeni için faydalıdır. Sütü genelde çocukluğumuzda ve gençliğimizde daha çok tüketiriz. Maalesef yaşlandıkça tüketimini ihmal ederiz veya tamamen bırakırız.

Halbuki sütün içerdiği vitaminler ve mineraller her yaşta insan için sağlığa ciddi katkılar sağlamaktadır. Bu yüzden süt tüketimi kesinlikle ihmal edilmemeli ve özellikle orta yaşlarda ve yaşlılık dönemlerinde daha fazla tüketilmelidir.

Süt A ve C vitamini açısından zengin bir besin kaynağıdır. Bunun yanında önemli derecede kalsiyum ve potasyum içermektedir. Ayrıca protein ve demir gibi diğer maddeleri de içerir. Fakat farklı hayvanlardan elde edilen sütün çeşitlerine göre zengin besin değerleri vardır.

Sütün genel anlamda sağlığa çok fazla katkısı vardır. Büyüme döneminde olan çocukların kemik sağlığı için süt ve süt ürünü tüketimi çok önemlidir. Yetişkinler için ise özellikle cilt sağlığı başta olmak üzere birçok faydası vardır. Sütün içerdiği besinler kemiklere faydalı olduğu için yaşlılıktan kaynaklanan kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Ayrıca yaşlanmadan kaynaklanan cilt hastalıklarına ve cilt sağlığına önemli katkı sağlamaktadır.

Sütün faydaları şunları içermektedir;

Süt Vücudu Zinde TutarDüzenli olarak spor yapanların vazgeçilmez besin kaynaklarının başında gelir. Antrenman sonrası düşük yağlı süt tüketimi iyi gelmektedir. Kaybedilen enerjinin yerine gelmesini sağlayacaktır. Bunun yanında kaslarda daha fazla kütle kazanmak ve istenmeyen yağları daha hızlı atmak için size yardımcı olacaktır.

Süt Kemikleri GüçlendirirGenel olarak düşük yağlı sütler bol miktarda kalsiyum içermektedirler. Ortalama bir bardak düşük yağlı süt tüketimi 299 miligram kalsiyum sağlamaktadır. Yani bu şu anlama gelir, çok güçlü kemik yapısı için vücudun gereksinim duyduğu kalsiyum miktarının %30’una tekamül eder. Kadınlar için kemik yapılarını güçlendirmede olağanüstü bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda çocukların gelişmesine önemli katkı sağlamaktadır.

Obezite Sorununu İçin Süt İyi Bir ÇözümdürObezite sorunu maalesef artık büyük bir sorun haline gelmiş durumda. Obezite sorununun bilinmesine ve çok az bir efor harcanarak sorunun önüne geçilebilmesine rağmen ihmal edilmektedir. Obezite için düşük yağlı sütler inanılmaz bir kurtarıcıdır. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde obezite sorunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.  Metabolizmayı kuvvetlendirirken doğal yollarla yağ yakmaya yardımcı olur.

Süt Bağırsaklar İçin FaydalıdırDüşük yağlı sütler bağırsak sağlığı için çok önemlidir ve az çalışan bağırsakları aktif hale getirmektedir. Kabızlık ve ishal şikayetlerini ortadan kaldırdığı gibi, gün boyunca enerjik olmanızı sağlar.

Saç ve Diş Sağlığına Katkıda BulunurDüşük yağlı sütün yardımıyla sonsuza kadar sağlıklı saç ve parlayan gülümsemenin sahibi olabilirsiniz. Sütün içerdiği yüksek değerli besinler sağlıklı saçlar için hücreleri yeniler. Bunun yanında düşük yağlı sütler iyi bir kalsiyum deposu olduklarından dolayı diş sağlığına da katkıda bulunurlar.

Kan Basıncını Kontrol EderDüşük yağlı süt çok miktarda potasyum ve magnezyum içermektedir. Bu durumda kan basıncını sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olmaktadır. Böylece felç geçirme riski azalır. Kalp sağlığı içinde günlük olarak düşük yağlı süt tüketimi önemlidir. Kan basıncını dengelediği için yüksek kan basıncından kaynaklanan kalp hastalıklarından da koruma özelliği vardır. Sağlıklı bir kalp için günlük olarak tüketilmelidir.

Süt Kas Sağlığını KorurKasların yeniden inşa edilmesi için bol miktarda proteine ihtiyaç vardır. Bu yüzden antrenman sonrası bir bardak süt içmek kas sağlığını korumak için önemlidir. Bu uygulama antrenman sırasında kaybedilen besin ve enerjinizin yeniden geri gelmesine yardımcı olacaktır.

Süt Kilo Vermeye Yardımcı OlurDüşük yağlı süt tüketimi özellikle kadınların daha hızlı kilo vermelerine yardımcı olabilir. Meyve yerken ve akşam yemeklerinden sonra veya sabah aç karnına bir bardak süt tüketimi hem bağırsakların hareketi sağlayacak hem de gereksiz yağların yakılmasında size yardımcı olacaktır.

Süt Stresle Mücadelede EtkilidirStresle mücadelede süt önemli bir yardımcıdır. Gün içerisinde içilen bir bardak süt kasların gevşemesine ve yatıştırıcı bir etki sağlamasına neden olur. Ayrıca yorgunluğu gidererek yorgunluktan kaynaklanan stresi ortadan kaldırır.

Sütlü Cilt Parlaklığı Maskesi

Sütün en yaygın kullanıldığı alan şüphesiz kozmetiktir. Özellikle cilt üzerindeki etkileri sütü kozmetik sektöründe en önemli element  haline getirmiştir. Süt cilt için faydalı olan birçok besin içermektedir. Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için sütün faydaları saymakla bitmez.

Kaynatılmış sütün sağlığa faydalı olduğu genel bir kanaattir ama kaynatılan süt bazı besin maddelerini kaybetmektedir. Bu yüzden özellikle cilt sağlığı için sütün çiğ olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Çiğ süt, cildi nemlendirici maddeler içermektedir. Çiğ süt, tüm cilt türleri için olağanüstü bir besin maddesidir. Yıpranmış ve incelmiş ciltlere sıklık kazandırır ve elastik özellik sağlar.

Çiğ süte birkaç damla limon suyu ekleyin ve iyice karıştırın. Eğer cilt kuru ise bir miktar gül suyu ekleyin. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve 15 dakika bekleyin. 15 dakika sonra yüzünüzü yıkayın. Bu süt maskesi cildinize olağanüstü bir enerji katar ve çillerin, çatlakların giderilmesine yardımcı olur.

Sütlü Nemlendirici Maske

Çiğ süt, derin cilt katmanlarını besler ve bir klima görevi görerek cildin nemlenmesini sağlar. Özellikle kış aylarında kuru ciltlere uygulanabilir. Her mevsimde bu maskeyi kullanılarak  sağlıklı cilt sahibi olabilirsiniz.

Çiğ süte 2/3 çay kaşığı un, bal ve bir miktar gül suyu ekleyin. Çırparak iyice karıştırın ve yüzünüze uygulayarak 10 dakika bekletin. Daha sonra duru su ile yıkayın.

Sütlü Cilt Bakımı Maskesi

Çiğ sütün nemlendirici etkisi dışında diğer sihirli görevleri de vardır bunlardan en önemlisi cildi temizleyici özelliğidir. Deride bulunan kir, yağ hatta siyah  noktaların ortadan kaldırılması için bile etkili olabilir. Sütlü cilt maskesi cilt temizliği için de önemlidir.

Bir mikserde maş fasulyesi ve çiğ sütü macun kıvamına gelecek şekilde karıştırın. Bu karışımı yüz üzerine uygulayın ve 10 dakika bekleyin. 10 dakikada temizlemeden önce masaj yapın.

Bu maske cilt sağlığı yanında cilt temizliği için de önemlidir.

2. Süt Maskesi

Bir cam kasenin 1/4’üne limon suyu ekleyin ve 100 gram çiğ süt ile iyice karıştırın. Bir pamuk yardımıyla ellerinize ve yüzünüze uygulayın. Ayrıca bu karışımla ellerinizi ve yüzünüzü yıkayabilirsiniz. 10 dakika sonra da saf su ile cildinizi temizleyin. Yağlı ciltler için çok faydalıdır.

3. Süt Maskesi

Yarım litre çiğ süte 2 yemek kaşığı limon ve 2 yemek kaşığı salatalık suyu ekleyin ve iyice karıştırın. Diğer maskelerde olduğu gibi yüzünüze uygulayın ve 10 dakika sonra duru su ile yıkayın.

Bu karışım özellikle hassas ciltler için çok etkilidir.

Arı Sütünün Faydaları

Arı sütü inanılmaz konsantre bir besin kaynağıdır. Tüketimine çok dikkat edilmelidir. Fazla tüketilmesi durumunda zararlı olabilir. Arı sütü kanser, tümör ve astım gibi hastalıkların  tedavisinde kullanılmaktadır. Hakiki arı sütünü bulmak çok zor olduğu gibi çok pahalıdır. Çok yoğun vitamin ve maddeler içermesi ayrıca önemli bir enerji kaynağı olmasını sağlar.

Arı sütünün faydaları şunlardır;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kanserle mücadelede inanılmaz sonuçlar verebilir.
 • Antioksidan özelliğinden dolayı genel anlamda bütün vücuda faydalıdır.
 • Tümörlerle mücadelede tedavi yöntemi olarak kullanılır.
 • Yaraların iyileşmesi için çok etkili bir maddedir.
 • Astım hastalarına iyi geldiği hatta astım ve bronşit hastalıkları için tedavi edici özelliğinin olduğu söylenir.
 • Kolesterol seviyesini düzenler.
 • Kan şekerini düşürücü özelliği vardır.
 • Serbest radikallerle çok etkili mücadele eder.
 • Sindirim sistemine faydalıdır, bağırsakları zararlı parazitlerden temizler.
 • Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.
 • Kış aylarında üşütmeden kaynaklanan nezle, grip gibi hastalıklara yakalanma riskini arttırır.

Keçi Sütünün Faydaları

Keçi sütü belkide faydaları bilinmediği için çok fazla tüketilmeyen süt ürünleri arasında bulunur. Keçi sütünün çok az yan etkileri vardır ve geniş bir yelpazede insan sağlığına fayda sağlamaktadır. Keçi sütünün faydalarından maksimum derecede yararlanmak için çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Keçi sütünün faydaları şunlardır;

 • Keçi sütü iltihaplara karşı çok etkili bir besindir, bağırsak enfeksiyonlarına karşı diğer süt ürünlerine göre çok daha fazla etkilidir.
 • Sindirim sistemi için çok faydalıdır. Diğer süt ürünlerinin neden olduğu bakteri sorununa keçi sütü neden olmaz.
 • Keçi sütü insan sütüne içerik bakımından daha yakındır. Bu yüzden hazmı kolaydır, mideyi yormaz.
 • Kalsiyum açısından zengin olduğu için çocuklarda ve yetişkinlerde kemik sağlığı veya iskelet sağlığı için önemlidir. Yaşlanmadan kaynaklanan kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Zayıflamak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir besindir. Yağ yakma ve bağırsakları çalıştırma noktasında önemli rol oynar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici mineral ve vitaminler içerir
 • Enerji verir, özellikle antrenmanlardan sonra kaybedilen enerjiyi geri getirebilir.

Eşek Sütünün Faydaları

Eşek sütü de tıpkı keçi sütü gibi çok az tüketilen süt ürünleri arasındandır. Hatta bir çoğumuz eşeklerin süt ürettiğini bilmeyiz. Eşek sütü B12, C ve B vitaminleri açısından zengin olduğu için birçok hastalığa faydalıdır.

Eşek sütünün faydaları şunlardır;

 • Özellikle yeni doğan çocuklardaki astım hastalığını iyileştirebilir.
 • İnek sütünün neden olduğu alerji eşek sütü verilerek giderilebilir, bir nevi panzehir görevi görür.
 • Çocuklar için iyi bir besin kaynağıdır. Hatta bebeklerde meydana gelen cilt sorunlarını çözmek için eşek sütünden kür yapılabilir.
 • Kalsiyum açısından zengin olduğu için çocukların kemik yapıları için önemlidir.
 • Kalp sağlığı için iyi geldiğini söyleyen uzmanlar var.
 • Astım yanında solunum yolu problemlerini giderici özelliği vardır. Bronşları rahatlatır ve iyi bir balgam söktürücüdür.
 • Yağ yakımını kolaylaştırdığı için zayıflamak isteyenler tüketebilirler.
 • Çok az kaynak siroz hastalığına iyi geldiğini belirtmektedir.

Sütün Zararları

Sütün birçok farklı çeşidi vardır;  yağlı, yağsız, pastörize edilmiş ayrıca keçi sütü, inek sütü gibi birçok farklı hayvandan elde edilmektedir. Bu süt çeşitleri de haliyle farklı maddeler içermektedirler. Bu yüzden genel anlamda hangi sütün ne tür zararları olduğunu söylemek çok zordur. Fakat genel anlamda sütün herhangi bir zararı yoktur. Sütün bazı durumlarda zararları olduğu söylenebilir. Bunlar;

 • İnek sütünün aşırı tüketimi gaza neden olabilir.
 • Aynı şekilde fazla tüketimden dolayı karın kramplarına sebep olur.
 • Kusmaya veya mide bulantısına nadiren de olsa neden olduğu söylenmektedir.
 • Genelde sindirim sistemlerine şişme ve şişkinlik rahatsızlıkları verir. Bunların dışında sütün herhangi bir yan etkisi tespit edilmemiştir.

Tavsiyeler

Sütün birçok açıdan sağlığımıza faydalarını incelediğimiz bu yazımızda özellikle çocukların gelişim döneminde sürekli olarak tüketmeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Sütün yetişkinler açısından en önemli özelliği ise cilt sağlığına olan faydalarıdır. Özellikle yüz kısmında meydana gelen farklı deri hastalıklarını tedavi etmesi ve cilt sağlığını koruması düzenli olarak tüketilmesini gerektiriyor.

Marketlerden hazır olarak alınan sütlerin, taze ve doğal sütler kadar faydası olmadığı kesin. Bu yüzden mümkün olduğunda doğal, pastörize edilmemiş ve taze sütleri tercih etmeliyiz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem