Susam Yağının Faydaları ve Zararları

30.04.2017
1.194
Susam Yağının Faydaları ve Zararları

Susam yağı; herkesin adını mutlaka pek çok yerde duyduğu bir yağdır. Çok eski zamanlardan bu yana sıklıkla kullanılır. Özellikle cilde, saça ve insan sağlığına olan faydaları susam yağının bilinirliğini oldukça artırır. Pek çok rahatsızlığa iyi gelen, farklı kullanım şekilleriyle saçta ve ciltte mükemmel sonuçlar ortaya koyan bu yağ dikkatli kullanılmalıdır. Sağlık ve güzellik istenilen alana göre kullanım şekilleri belirlenmeli ve mutlaka doğru ölçülerde kullanım yapılmalıdır. eğer hem vücut sağlığınız için hem de cilt sağlığınız için susam yağı kullanmak isterseniz mutlaka susam yağının faydaları ve zararları yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. 

 Susam Yağı Nedir?

 Susam yağı nedir? Susam tanelerinden üretilmiş olan yağa susam yağı denir. Dünya üzerindeki farklı coğrafyalarda tatlandırıcı, sağlık veya güzellik gibi değişik amaçlar için kullanılabilir. Saça, deriye, cilde dışarıdan uygulanabilen susam yağının içilerek de kullanılabiliyor olması oldukça büyük bir avantajdır. Gerek zihinsel gerekse fiziksel pek çok soruna iyi gelen susam yağı aynı zamanda cilt ve saç için de çok faydalıdır.

Susam Yağı Ne İşe Yarar?

Susam yağı ne işe yarar? Susam yağının işlevselliği kullanım amacına göre değişir. Yemeklerde harika bir tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Bu yağın farklı bir aroması ve yemeklere oldukça iyi etki eden bir tadı vardır. Bunun dışında içilerek genel sağlık sistemine fayda sağlaması için kullanımı da oldukça yaygındır. Unutkanlık gibi zihinsel sorunlara iyi gelmesi ya da cilt ve saç ile ilgili bakım alanında kullanılması da susam yağının işlevleri arasındadır. Kişiler kendi ihtiyaçlarına ve amaçlarına göre susam yağını değişik şekillerde ve ölçülerde kullanabilirler.

Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Susam yağı nasıl kullanılır? Susam yağı yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılabildiği gibi cilt ve saç sorunları için maske ve kür şeklinde de kullanılabilir. Yemeklere belli miktarlarda ve aşırıya kaçmadan ilave edilebilir. Salatalardaysa zeytinyağıyla karıştırılarak sos şeklinde kullanım sağlanabilir. Saç için kullanımında farklı yağlarla birlikte karıştırılarak yapılan maskeler oldukça etkilidir. Farklı tarifler hazırlanır ve saça uygulama yapılır. 
 • Belli sürelerde saçta bekletilen yağ sonrasında yıkanır ve bu uygulama saç sorununun türüne göre belli aralıklarla tekrarlanır. Badem yağı, aloe vera, avokado, Hindistan cevizi yağı, bal, zencefil gibi diğer malzemeler susam yağıyla birlikte kullanılan malzemeler arasında yer alırlar. Saç için kullanımda saç sorununun doğru tanımlanması önemlidir. Saç bakım uzmanından veya doktordan destek alınarak doğru yöntemin uygulanması sağlık açısından önem taşır.
 • Susam yağı cilde doğrudan uygulanabilen bir yağdır. Cilde masaj şeklinde uygulama yapılabilir. Cilde uygulanan susam yağı 10-15 dakika kadar bekletilir ve sonrasında cilt durulanarak fazla yağ ciltten alınır. En genel uygulama bu şekildedir. Ayrıca banyodan evvel zeytin yağı ya da badem yağı ile susam yağı karıştırılarak bu karışım tüm vücuda sürülebilir. Susam yağı kaş ve kirpikler için de oldukça faydalıdır. Geceleri yatmadan evvel çok az miktarlarda susam yağı kaş ve kirpikler için kullanılabilir.

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam yağının faydaları o kadar çoktur ki bunları genel olarak sıralamak anlamsız kalabilir. Cilde, saça, fiziksel rahatsızlıklara, zihinsel problemlere, genel sağlığa oldukça faydalı bir yağdır. Susam yağının faydalarını alt başlıklar şeklinde incelemek çok daha kapsamlı ve açıklayıcı olur. Ayrıca susam yağının fayda elde edilmesi amaçlanan alana göre kullanılması da oldukça önemlidir. İstenilen en iyi sonuç için susam yağının kendisi kadar nasıl kullanıldığı da büyük önem taşır.

 • Susam yağı tansiyonu dengeler

Susam yağı ciltte ve saçta oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra genel sağlık üzerindeki faydaları da saymakla bitmez. En başta tansiyon dengelemeye yardımcı olan bir yağdır. Özellikle yüksek tansiyonu düşürmede etkilidir. Vücudun kötü kolesterol ve diyabetle ilgili girdiği savaşlarda da vücudun yanında yer alır. Kötü kolesterolü düşürmede fayda sağlar.

 • Susam yağı sindirim sorunlarına iyi gelir.

Susam yağı sindirilebilir bir yağdır ve lif içeriği sayesinde sindirim problemlerinde yardımcı olur. Özellikle hazımsızlık problemlerinde fayda sağlar. Nefes almaya yardımcıdır. Unutkanlığa iyi gelerek, hafızayı güçlendirici etkisi olduğu söylenir. Ayrıca stres düzeyini azaltır ve uykusuzluk sorununa çözüm olur. Kişiler susam yağı sayesinde kendilerini daha enerjik ve zinde hissederler. Dolayısıyla stres sorununa da destek sağlamış olur. Baş ağrısı ve migrende, diş sağlığını korumada ve kalp hastalıklarını önlemede de etkilidir.

Susam Yağının Cilde Faydaları

Susam yağı içerdiği zengin mineral dengesiyle tam bir cilt dostudur. Cilde istediği elastikiyeti sağlayan susam yağı kırışık oluşumlarını en üst şekilde engeller ve yaşlanmanın karşısında yer alır. Bunun dışında cilt sağlığı üzerinde oldukça etkili olan susam yağının cilt kanserini önlediği söylenir. Cildin en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri nemdir. 

 • Cildin Nem İhtiyacını Karşılar

Susam yağı cildin ihtiyacı olan nemi sağlar ve özellikle kuru cilde sahip olanların cildini güzelleştirir. Neme doymuş bir cilt ışıltılı ve canlı bir cilttir. Susam yağı sayesinde istenen taze v sağlıklı cilde kavuşulabilir. Ayrıca nemlendirici yapısı sayesinde dirseklerde ve özellikle topuklarda tam bir kâbus olan çatlamalara da fayda sağlar. Düzenli bir susam yağı kullanımı çatlak görünümün düzelmesinde oldukça etkili olur.

 • Cildi Güneşin Etkilerinden Korur

Güneşin cilt için faydalı yanları olduğu gibi zararlı tarafları olduğu da bilinen bir gerçektir. Susam yağı güneşin zararlı etkilerine karşı cildi koruyan bir siperdir. Bunun yanı sıra akne ve sivilceyle başı dertte olanların da imdadına yetişir. Sivilce ve akne oluşumunu azaltır. Kuru ciltlerde nem ihtiyacı sağlayan yağ, yağlı ciltlerde yağlanmayı geciktirici bir etki yapar. 

 • Peeling Etkisi İle Cildi Canlandırır

Yağlı ciltlerin en büyük sorunu olan parlama durumu bu şekilde en aza inmiş olur. Doğal bir peeling isteyenler için susam yağı en ideal seçenektir. Cilt için altın değerinde olan kolajen susam yağı sayesinde daha fazla üretilir ve cilt doğal yollardan yenilenir. A ve E vitaminleri içeren susam yağı cilt üzerindeki yanık ya da yara izlerinin giderilmesinde de etkilidir. İyileşmenin de kısa sürede gerçekleşmesine etki eder.

Susam Yağının Saça Faydaları

 • Pek çok derde deva olan susam yağı saçlar için de harika sonuçların ortaya çıkmasına yardımcı olur. Doğanın sunduğu bu mucizevî yağ doğru şekilde ve doğru miktarlarda kullanıldığında harika saçlara sahip olunmasını sağlar. Sağlıklı ve güzel saçlara ulaşmak susam yağı desteği sayesinde oldukça kolaydır. Susam yağı saçlarda oluşan tahribatların azaltılmasında etkilidir. 
 • Düzleştirici ya da fön makinesi gibi cihazların saçlar üzerinde bıraktığı etki yıpratıcı ve sağlıksızdır. Susam yağı bu etkiyi ortadan kaldırır ve saç kırılmalarının önüne geçer. Bunun yanı sıra yapılan araştırmalar susam yağının saç dökülmesini azalttığını göstermiştir. Düzenli bir kullanım sayesinde dökülmeler azalır ve saçlar sağlığına kavuşur.
 • Canlı ve gür görünümlü saçlar herkesin hayalidir. Susam yağı saçların canlı ve gür görünmelerini sağlar. Düzenli kullanım çok önemlidir. Ancak düzenli kullanımla sağlıklı, canlı ve gür saçlara sahip olunabilir. 
 • Susam yağı yıpranan saçlara fayda sağlar, kepeğe karşı etkilidir ve ciltte olduğu gibi saçta da güneşin zararı etkilerine karşı koruyucudur. Susam yağının saçlar üzerinde en bilinen etkilerinden birisiyse bu yağın saçların çabuk uzamalarını sağladığıdır. Kısa zamanda saçlarının uzun olmasını isteyenler susam yağı mucizesinden faydalanırlar.

Susam Yağının Zararları

Çok sayıda soruna çözüm olan, sağlık için fayda sağlayan ve özellikle saç- cilt bakımında harika sonuçlar ortaya koyan susam yağının zararları da mevcuttur. Faydaları kadar zararlarının da bilinmesi gerekir. Aksi halde hem sağlık hem de güzellik açısından istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.

 • Susam yağının zararları daha çok ağız yoluyla alındığı zaman ortaya çıkar. Kronik rahatsızlığa sahip olan kişilerin bu yağı tüketmeden önce mutlaka doktora başvurmaları gerekir. 
 • Ayrıca susama alerjisi olanların da tüketimde bulunmamaları veya ne kadar tüketebilecekleri konusunda bir doktora danışmaları gerekir. 
 • Yine özel bir durum sayılan hamilelik sürecinde de susam yağının kullanılması çok önerilmeyen bir durumdur. 
 • Saç ve cilt için yapılacak uygulamalardaysa herhangi bir yan etkinin oluşup oluşmadığını görmek önem taşır. 
 • Bu sebeple önce küçük bir alanda deneme yapılmalıdır. Eğer kızarıklık, kaşıntı, şişlik gibi anormal sayılan durumlarla karşılaşılırsa susam yağı kullanılmamalıdır.

Her şeyin çoğunun zarar olduğu bilinen bir gerçektir. Susam yağının da aşırı şekilde tüketilmesi hormonal problemlere neden olabilir. Susam yağı kanı inceltebilen ve kan basıncını düşürebilen bir yağdır. Bu nedenle kan inceltici ilaçlar kullanan kişilerin susam yağı tüketmemeleri ya da tüketim yapmadan önce mutlaka doktora danışmaları gerekir.

Susam Yağı Fiyatı

Susam yağı fiyatı yağın kalitesine, miktarına ve yağın alındığı yere göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak susam yağı fiyatları her bütçeye hitap eden bir düzeydedir. Susam yağı pahalı bir yağ değildir. Susam yağı kullanımları az ölçülerde olduğundan ve maskeler ya da kürler susam yağıyla birlikte diğer başka yağ karışımlarıyla yapıldığından dolayı susam yağı bütçede çok fazla yer kaplamayan bir yağdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem