Siyatik ne iyi gelir?

05.06.2015
619
Siyatik ne iyi gelir?

Siyatik ne iyi gelir? Siyatik, siyatik sinirinden kaynaklanan sinir ağrısıdır. Kalçadan geçen sinirin üzerindeki basınç bu ağrıyı ortaya çıkarmaktadır. Siyatik ağrısına sert bir koltukta oturduğunuz için ya da uyurken biranda maruz kalabilirsiniz. Siyatik ağrısına iyi gelen ilaçlar, Siyatik ağrısına sıcak iyi gelirmi, Siyatik ağrısı ne kadar sürer, Siyatik ağrısı yaşayanlar, Lumbago siyatik ilaçları nelerdir yanıt aramaktayız.

Siyatik siniri büyük bir sinirdir ve omurilik kaynaklı sinir köklerinden oluşur. Bu sinir kökleri disk boşlukları arasından geçip siyatik siniri oluşturmak üzere birleşir. Omurdan kalçaya iner, sonra uyluk ve bacağın arkasına geçer.

Siyatik sinir, hem duyu hem de bacak ve ayağın işlevini kontrol eder. Siyatikte, prolapsus veya fıtık olmuş diskler şişme eğilimi gösterirler ve intervertebral sinirlere baskı uygularlar. Bu basınç siniri tahriş eder ve ağrıya neden olur.

Çoğu siyatik vakası altı hafta ile üç ay arasında değişen bir sürede kendiliğinden iyileşmektedir. Siyatik, aynı zamanda osteoartrit nedeniyle diskler arasındaki sinir tünelinin daraltılmasından da kaynaklanabilir. Yaşlanma nedeniyle disk dejenerasyonuna maruz kalmış yaşlı insanlar siyatik ağrısı yaşama olasılığına daha eğilimlidir.

Siyatik nasıl anlaşılır? Siyatik başlangıcı sinir sıkıştığında veya sinire bir gerginlik uyguladığında ortaya çıkmaktadır ve bu durum aşağıdakilere yol açabilmektedir:

 • Ağrı
 • Uyuşma
 • Alt sırttan yayılan ve bacaklarından birinin altına ve ayak parmaklarına dolaşan karıncalanma yaratan bir his

Bu ağrı hafif olabilir ya da çok acı verebilir. Hapşırma, öksürme veya uzun süre oturma durumun daha da kötüleşebilir.

Siyatik hastaları genel sırt ağrısına sahip olabilirken, siyatik ile ilişkili ağrı genellikle kalçayı ve bacakları sırttan çok daha fazla etkiler

Siyatiğin Nedenleri

Siyatik neden olur? Siyatik siyatik sinirinin tahriş olması nedeniyle oluşmaktadır. Prolak bir disk (kaymış disk) ise siyatiğin en yaygın nedeni olarak bilinmektedir.

Siyatiğin bilinen ortak nedenleri şunlardır:

 • Lomber spinal stenoz (bel desteğinin daralması)
 • Dejeneratif disk hastalığı (fıtık yani omurga arasında yastık gibi davranan disklerin parçalanması)
 • Spondilolistezis (bir omurganın bir başkasının önüne geçtiği bir durum)
 • Gebelik

Sırt ağrınızı kötüleştirebilecek diğer şeyler arasında aşırı kilolu olma, düzenli olarak egzersiz yapmamak, yüksek topuklu ayakkabı giymek veya çok yumuşak bir yatakta uyumak gibi durumlar sayılabilir.

Siyatiğin Tedavisi

Siyatik nasıl geçer? Çoğu siyatik vakası tedaviye gerek kalmaksızın yaklaşık altı hafta içinde geçmektedir. Sırt ağrısı için herhangi bir antiinflamatuar ağrı kesici alıp ya da sıcak ve soğuk kompresleri kullanmak gibi, evde yapabileceğiniz şeylerin bir birleşimi, durum düzelene kadar belirtilerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda daha fazla tedavi uygulanması gerekebilir. Aşağıda verilen örnekler için daha fazla tedavi gerekli olabilir:

 • Bir fizyoterapist gözetiminde egzersiz programı
 • Omurgaya antiinflamatuar ve ağrı kesici ilaç enjeksiyonu
 • Daha güçlü ağrı kesici tabletler
 • Manuel terapi (omurgaya masaj uygulanması, genellikle fizyoterapistler, kayropraktikler veya osteopati uzmanları tarafından gerçekleştirilen tedaviler)
 • Psikolojik terapi ve destek

Nadiren, omurganızda sorunu gidermek için cerrahi gerekebilir.

Siyatik için hangi doktora gidilir: Siyatik veya benzeri koşullara sahip hastalar tipik olarak Ortopedi uzmanları veya Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanları tarafından teşhis ve tedavi edilir.

Siyatik ameliyatı: Çoğu siyatik olayı dört ile sekiz hafta içinde düzelirken, ameliyatsız tedavinin başarısız olduğu ciddi, uzun süreli durumlarda cerrahi düşünülmelidir. Ameliyat siyatik sinir üzerindeki baskıyı hafifletmeyi amaçlamaktadır. Bu, intervertebral disklerin bir kısmının çıkarılmasını (diskektomi) veya sinir üzerindeki baskının nedenini ortadan kaldırılmasını (dekompresyon) gerektirebilir. Siyatik hastalarının sadece yüzde beşinde ameliyat gerekli görülebilmektedir. Ameliyat düşünülmeden önce tüm diğer tedavi şekilleri olumsuz sonuç vermelidir.

Siyatik İlaçları

Siyatik ağrıları için hekim tarafından, bazı tür ilaçlar reçete edilir. Bu ilaçlar hastaların ağrılarının geçmesine ve tedavi olmalarına yardımcı olur. Siyatik hastalarına reçete edilen ilaç türleri şunlardır:

 • Antienflamatuar ilaçlar
 • Kas gevşeticiler
 • Narkotik ajanlar
 • Nöbet önleyici ilaçlar
 • Trisiklik antidepresanlar

Bu tür ilaçlar hekim tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Siyatiğe Ne İyi Gelir?

Kediotu: Kediotu kökü gevşetici olarak çalışır ve kronik sinir ağrısını hafifletir. Kas spazmından kaynaklanan siyatik ağrısını hafifletmek için etkilidir. Bu bitkide kaslarınızı rahatlatmaya ve gerginliği azaltmaya yardımcı olan uçucu yağlar bulunur. Halk arasında uykusuzluğun tedavisinde de kullanılır.

1 çay kaşığı kurutulmuş kediotu kökünü 1 fincan sıcak suda 10 dakika kadar demleyerek kediotu çayı hazırlayabilirsiniz. Bu bitki çayını haftada birkaç kez içebilirsiniz.

Not: Kediotu kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Çemen otu: Çemen otu tohumu siyatik, gut ve romatoid artrit durumunda çok yardımcı olabilecek güçlü antienflamatuar özelliklere sahiptir. Çemen otu tohumunu şu şekilde hazırlayabilirsiniz:

 • Tohumları öğütün ve bir fincan süt ilave edin
 • Daha sonra, karışımı kaynatın
 • Ardından, ağrılı bölgede uygulayın ve birkaç saat boyunca kalmasına izin verin
 • Bu uygulamayı her gün tekrar edin

Zerdeçal: Zerdeçal, sinir ağrısını rahatlatmada harikalar yaratmaktadır. Sinir ağrısını azaltmaya yardımcı olabilecek antiinflamatuar özelliklere sahiptir ve bu nedenle siyatik için mükemmeldir. Bir fincan sütü bir çay kaşığı zerdeçal ile karıştırın. Bu karışımı biraz ısıtın ve günlük olarak tüketin. Bu karışıma dilerseniz tatlandırıcı olarak tarçın çubuğu da ekleyebilirsiniz.

Zerdeçalı takviye olarak da alabilirsiniz ancak öncesinde bunu doktorunuza danışmalısınız. Şeker hastalığı veya kan düzeyleri için ilaç kullanan insanların zerdeçaldan kaçınmaları gerektiği bilinmektedir.

Biber: Acı kırmızı biber (Arnavut biberi), bacak ağrınızı hafifletmek için doğal bir madde olan kapsaisin içermektedir. Siyatik ağrılarının hafifletilmesi için de kullanılabilecek en basit ve etkili yöntemlerden biridir. Kapsaisin içeren bazı merhemler veya doğal kremler satın alabilirsiniz. Bunları etkilenen bölgeye günde birkaç kez uygulayın. Kapsaisin kremini uyguladığınız ilk anda biraz yanma hissine neden olacaktır. Uygularken cilt üzerinde tahriş ya da kesik olmadığından emin olun.

Sarımsak: Zerdeçal gibi sarımsak da antiinflamatuar özellikler içermektedir. Bu nedenle siyatik ağrısı için etkili bir evde tedavi yöntemi olarak değerlendirilir. Yemeklerinize sarımsak ekleyebilir veya sarımsak dişlerini yiyebilirsiniz. Ağrıdan önemli rahatlama sağlamak için her sabah dört diş çiğnenmesi önerilmektedir. Sarımsak ayrıca bağışıklık sisteminizi artırmanıza da yardımcı olur; böylece vücudunuz siyatik ve diğer sağlık hastalıklarına neden olan serbest radikallerle mücadele edebilmektedir.

Üzüm: Üzüm sağlığa oldukça çok faydası olan bir meyvedir. Üzümlerin antiinflamatuar özelliklere sahip olması nedeniyle, siyatik ağrısı için etkili evde tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilebilir. Enflamasyonu azaltmak için üzüm gibi antiinflamatuar meyvelerin tüketilmesi önerilmektedir. Sonuç olarak, üzümler ve diğer antiinflamatuar meyveler, şişme ve yanma hissinin yanı sıra kas gerginliğini de azaltmaya yardımcı olurlar. (11)

Limon: Limon, siyatik komplikasyonlarıyla baş etmede en etkili evde tedavi yöntemlerinden biridir. Vitamin C, son derece etkili antioksidan ve antiinflamatuar bir vitamindir ve bu nedenle siyatik nedeniyle oluşan iltihaplanmayı ve ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Tek başına limon suyu tüketilebilir. Limon suyunu bal ile karıştırmak daha tatmin edici ve iyi sonuçlar elde edilmesini aynı zamanda da daha hızlı iyileşme olmasını sağlamaktadır.

Patates suyu: Çiğ patates suyu, siyatik tedavisinde etkili şifa verici özelliklere sahip başka birçok yararlı çaredir. Çiğ patates özünü tek başına veya havuç suyuyla birlikte her gün iki kez tüketebilirsiniz. Bu yöntem siyatik ağrısı ve kas sertliği gibi diğer rahatsızlıkların hafifletilmesine yardımcı olmaktadır. (12)

Muskat: Kavrulmuş muskat tozunu bir çorba kaşığı zencefil yağıyla karıştırın. Karışım soğuyana kadar birkaç dakika kadar bekleyin. Sonrasında, etkilenen cilt bölgelerinize uygulayabilirsiniz. 20 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın. Daha tatmin edici sonuç almak istiyorsanız, bu tedaviyi birkaç hafta boyunca haftada birkaç kez tekrarlamanız önerilmektedir.

Hardal yağı: Siyatik ağrısı için evde uygulanabilecek kolay yöntemlerden biri de hardal yağıdır. 3 çorba kaşığı hardal yağını, anason tohumu tozu ve üç diş ezilmiş sarımsak ile karıştırmanız gerekir. Bu karışımı birkaç dakika ısıtın ve soğumaya bırakın. Bu karışım ile nazikçe etkilenen bölgelere masaj yapmak için parmak uçlarınızı kullanın. Önemli derecede rahatlama sağlanana kadar bu işlemi tekrarlayın.

Kereviz: Kerevizde bulunan coumarin isimli bir bileşik, siyatik ağrısının tedavisinde etkili olan antiinflamatuar ve antioksidan özellikleri sunmaktadır. Yapmanız gereken tek şey kereviz yaprakları bir bardak sıcak suyun içine eklemektir. Su yeşil renge dönene kadar kaynatmaya devam edin. Siyatik ağrısından kurtulmak için her gün 3 fincan kereviz çayı içebilirsiniz.

Sarımsak: Sarımsak, her evde bulunan ve neredeyse her türlü rahatsızlık için tedavi yöntemi olabilen bir süper gıdadır. Her derde deva olan sarımsak, ayrıca siyatik sinir ağrısının hafiflemesine de yardımcı olabilmektedir. Her gün iki kez çiğ sarımsak tüketin. Sarımsak kapsüllerini de takviye olarak alabilirsiniz. Sıcak kompreslere sarımsak yağı da ekleyebilirsiniz.

Zencefil: Siyatik sinir ağrısı hafifletmek söz konusu olduğunda zencefil mükemmel bir yöntemdir. Antiinflamatuar ve ağrı kesici özellikleri ile dikkati çekmektedir. Zencefil, gingerol olarak bilinen, vücudunuzdaki enflamatuar bileşiklerin oluşumunu azaltabilen bir madde içermektedir.

 • Başparmak büyüklüğündeki zencefili rendeleyin.
 • Zencefili kaynar suda 10 dakika kadar bekletin.
 • Zencefil suyunu bir kupa veya çay bardağı içine süzün.
 • Bal veya limon suyu ekleyin ve günde 2-3 defa için.

Ananas: Enflamasyonun azaltılması ve rahatlatılması, siyatik sinir ağrısının hafifletilmesinde ana hedeflerden biridir. Ananas bu amaçla tüketilebilecek etkili meyvelerden biridir. Çiğ ve şekersiz ananası günlük diyetinizin düzenli bir parçası haline getirin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem