Sirkeli Suyun Faydaları

Sirkeli Suyun Faydaları

Bu yazı sirkeli suyun faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Sirkeli su kullananlar sirkeli su faydaları saraçoğlu, üzüm sirkeli su faydaları, sirkeli su ile zayıflayanlar, gece yatarken sirkeli su içmek, sabah uyanınca sirkeli su içmek, sirkeli su ile yıkanmak, sirkeli su zayıflatırmı, sirkeli su ateş düşürme sorgulamaları yapmaktadır.

Sirkeli Su

Muhtemelen şu anda herkesin buzdolabında ya da kilerinde bir şişe elma sirkesi bulunmaktadır. Bu sirke genelde ev yapımı turşular, soslar ya da salatalar için ek bir lezzet amaçlı kullanılmaktadır. Ama ötesinde çok daha fazla şey sizi beklemektedir.

Halk arasında bir çare olarak görülen sirke, siğilleri tedavi etmeden gribi hafifletmeye kadar birçok alanda kendine yer bulmaktadır. Söz olan yararlarının pek çoğu henüz kanıtlanmamış olmasıyla beraber, bazı uzmanlar hayatımızdan bu ekşi sıvıyı eksik etmeyerek sağlığa olan faydalarından yararlanacağımızı vurgulamaktadır. 

Sirkeli Suyun Faydaları Nelerdir?

 • Sirkeli su zayıflatırmı?

Resmi olmayan verilere göre kilo vermek için sirkeli su kullanmak eski Mısırlılara kadar dayanmaktadır. Sirkeli su metabolizmanın işlevini hızlandırmakta ve sonuçta kilo vermeye yardımcı olmaktadır. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, yemek saatlerine sakın zamanlarda içilen sirkeli su yüzde 20 oranında glisemik yanıtını azaltmaktadır. Ayrıca tokluk hissi yaratarak fazla gıda tüketimini engellemektedir.

 • Diyabete iyi gelir

İnsülin ve glikoz düzeylerini dengelemek sirkeli suyun şeker hastaları için faydalarından biridir. 2005 yılında yapılan bir çalışmaya göre sirkeli su ani kan şekeri artışlarını normale çevirmektedir. 2008 yılında yapılan başka bir çalışmaya göre ise, sirkeli su diyabetik komplikasyonların yönetiminde önemli yer tutmaktadır. 

 • Sirkeli su Kolesterole iyi gelir

Sirkeli suyun kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. 2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre, sirkeli su içmek trigliserid ve total kolesterol de dâhil olmak üzere kan lipitlerini azaltmaktadır. Bu nedenle, yüksek kolesterol için faydalı olarak kabul edilmektedir. Aynı çalışmada, sirkenin serbest radikallerin sebep olduğu böbrek ve karaciğer hasarına karşı koruma sağladığı da görülmüştür.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Sirke, antifungal ve antimikrobiyal özellikleri içinizde iyi bakterilerin dengesini korumaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bağırsaklarda Candida mantar büyümesini sınırlayan bir rol oynamaktadır. Bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Sağlıklı bağırsak florasını korumaktadır. Günlük olarak sirkeli su içmek mukusu dağıtmakta ve lenfatik sistem için lenf düğümleri temizlemeye destek olmaktadır.

 • Sirkeli su Detoks özelliği taşır

Özellikle sabahları sirkeli su içmek detoksifikasyon için mükemmeldir. Bir bardak su içine bir çorba kaşığı eklenen sirke, yemeklerden önce tüketilebilmektedir. Bu durumda, karaciğeri temizlemeye yardımcı olmakta ve vücudun detoksifikasyonunu sağlamaktadır.

 • Sirkeli su Ağız sağlığını destekler

Diş fırçalamaktan ya da gargaradan istenilen etki alınmadığında sirkeli su çözüm olabilmektedir. Basitçe suya damlatılan sirke ile yapılan gargara oldukça etkilidir. Bu durumda, ağızda kökü kokuya neden olan bakterilerin ortadan kaldırılmasını sağlayabilmektedir. Düzenli kullanımı durumunda da diş lekelerinin çıkarılması, bakterilerin ölmesi ve dişlerin beyazlaması için etkili olabilmektedir. 

 • Sindirim sistemine yardımcı olur

Sirkeli su içmek sindirimi doğal yollarla geliştirmeyi sağlamaktadır. Gıdaların parçalanması için sindirim salgılarını uyarmakta olan sirkeli suyu yemeklerden yaklaşık olarak 15 dakika önce içebilirsiniz. Bu durumda, ham ya da pastörize edilmemiş elma sirkesi kullanmak önemlidir. Öğünlerden önce içilen sirkeli su, sindirime yardımcı olmaktadır.

 • Gastrointestinal sisteme iyi gelir

Sirkeli su içmenin mide ekşimesine iyi geldiğine inanılmaktadır. Fakat ülser gibi mide rahatsızlıklarına karşı sirkenin suyla inceltilmesi önemli bir ayrıntıdır. Örneğin elma sirkesinde bulunan pektin lifi şişkinlik, gaz ve mide kramplarını önlemeye yardımcı olabilmektedir. Bu durumda neredeyse tüm gastrointestinal sistem yatıştırmaktadır. Hafif bir müshil etkisi de görerek kabızlığı tedavi edebilmektedir. Düzenli bağırsak hareketliliği için elma sirkeli su oldukça faydalıdır.

 • Kardiyovasküler sisteme iyi gelir

Yapılan bazı çalışmalara göre, sirkeli su yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilmektedir. Sirke, kan damarlarının dinlendirilmesine yardımcı olan nitrik oksit üretimini artırmaktadır. Bu durum doğal olarak yüksek kan basıncını düşürmektedir. Böylece sirkeli su, kardiyovasküler sistem üzerinde genel olarak olumlu bir etkiye sahip olabilmektedir.

 • Sirkeli su Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir

Soğuk algınlığının saldırısına uğradıysanız, elma sirkeli suyu denemeyi düşünebilirsiniz. Sirkeli su mukusu incelten potasyumu içermektedir. Ayrıca asetik asit burun tıkanıklığına neden olan mikropların gelişimini önlemektedir. Bir bardak suyun içine eklediğiniz bir çay kaşığı elma sirkesi sinüslere yardımcı olmaktadır.

 • Sirkeli su Cilt sağlığını destekler

Sirkeli su sivilceleri tedavi etmek için evde hazırlanan doğal bir çare olarak değerlendirilmektedir. Doğal bir toner olan sirkeli su sağlıklı görünen bir cilde kavuşmak için destekçi olmaktadır. Sahip olduğu antibakteriyel özellikler, malik ve laktik asitler sivilcelerin ve aknelerin kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır. Ayrıca cildin pul pul dökülmesini engellemekte, kırmızı lekeleri azaltmakta ve cildin pH dengesini korumaktadır.

 • Sirkeli su Enerji verir

Bazen aşırı egzersiz ve aşırı stres laktik asidin vücutta birikmesine neden olmaktadır. İlginç bir şekilde, sirke bu durum için bir panzehir olarak değerlendirilmektedir. Dahası, elmas sirkesinde yorgunluk duygusunu azaltan potasyum ve enzimler bulunmaktadır. Bu durumda, enerjiyi artırmak için bir bardak su içine eklenen bir çay kaşığı sirke son derece etkili olabilmektedir. 

Sabah Uyanınca Sirkeli Su İçmek

Sabay uyanınca sirkeli su içmek zayıflatırmı:

Obez bireyler üzerinde yaklaşık 12 hafta süren bir çalışmada; her gün düzenli olarak 2 çorba kaşığı elma sirkesi alan grubun almayanlara göre kilo kayıplarının daha fazla olduğu ve karın yağlarının eskiye oranla daha az olduğu tespit edilmiştir. Bu durumun iştahı bastırıp sindirimi yavaşlatabilecek özellikte olan ‘asetik asit’ ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

Gece Yatarken Sirkeli Su İçmek

Yatmadan önce bir çay kaşığı sirkeli su içmek;

 • Hazımsızlığa bağlı uykusuzluğu önler
 • Ağız kokusunu giderir
 • Boğaz ağrısını yok eder
 • Burun tıkanıklığını açar
 • Kan şekerini dengeler
 • Şişkinliği önler

Sirkeli Suyla Yıkanmak

Sirkeli suyla yıkanmanın faydaları şunları içermektedir:

 • Sirkeyle yıkanmanın faydaları: İçerdiği vitamin ve minerallerden dolayı sirke cilt bakımında etkilidir. Kepek ve egzama gibi bazı hastalıkların tedavisinde yardımcı etkisi vardır. Saç bakımında olumlu etkileri bilinmektedir. Bebekleri de yıkarken sirke karıştırılmış suyla yıkamanın faydası görülmüştür.
 • Sirkeyle yıkanmanın manevi etkileri: Yapılan bazı geçici büyüleri çözmede okunmuş sirkeyle yıkanmanın faydalarından bahsedilir ve işe yaradığı söylenir. Yine sirkeyle yıkanmanın yapılabilecek bu tarz büyü ve nazardan korunmada işe yaradığı yazılar bulunmaktadır.

Sirkeli Suyla Temizlik

Evi sirkeli suyla silmenin faydaları şunları içermektedir:

 • Sirkeli su evdeki kötü enerjiyi vakum gibi emer ve yerine pozitif bir enerji bırakır.
 • Evdeki nazarın da gitmesine yardımcı olur. Hatta evdeki büyünün bile etkisinin geçmesinde sirkeli su etkili rol oynar.
 • Sirkeli su buzdolabı, çamaşır makinesi gibi yerlerdeki kötü kokuyu giderir.
 • Halı, örtü gibi ev eşyalarında leke olduğunda sirkeli su lekeyi çıkarmaya yardımcı olur.
 • Sirkeli su le camları silmek camsillerden daha etkilidir, camları ayna gibi parlatır.
 • Yumuşatıcı yerine sirkeli su kullanmak çamaşırlarınızı yumaşacık yapar.
 • Sirke odaya sinmiş olan kötü kokuyu yok eder, odaya ferahlık verir.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesinin faydaları şunları içermektedir:

 • Eğer akne ve sivilcelerle mücadele ediyorsanız, elinizin altında bir şişe elma sirkesi bulundurmanızda fayda vardır. Elma sirkesi antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için bakterileri ve cilde zarar veren toz zerreciklerini temizlemektedir. Gözeneklerin temizlenmesi sivilce ve aknelerin oluşmasını engellemektedir.
 • Elma sirkesi sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir. Bu nedenle, özellikle yağlı cilde sahip olanlar için iyidir. Buna ek olarak, ciltteki kan dolaşımını artırmakta ve gözenekleri beslemektedir. Ayrıca, elma sirkesi cildinizin pH seviyesini düzenlemektedir.
 • Elma sirkesi kepekle mücadele edebilecek doğal antifungal özelliklere sahiptir. Kafa derisindeki pH dengesini koruyarak tıkanmış gözenekleri ve saç folikülleri temizler.
 • Ayak kokusu insanlar için utanç verici bir durum haline gelmektedir. Elma sirkesi bu durumda antimikrobiyal özellikleri nedeniyle kokuya neden olan bakterileri ortadan kaldırarak ayaklarınızı dezenfekte etmeye yardımcı olmaktadır.
 • Güneş inanılmaz faydalarıyla beraber zararlı UV ışınları nedeniyle güneş yanığını da neden olabilmektedir. Güneş yanığı kırmızı ve ağrılı bir hale gelebilmektedir. Elma sirkesi ise hem doğal büzücü hem de ağrı kesici olduğu için iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Buna ek olarak, tahrişi, kaşıntıyı ve enflamasyonu yatıştırmaktadır.
 • Elma sirkesi yumuşak ve parlak saçlar için son derece etkilidir. Saç şekillendirici ürünlerin ve şampuanların kafa derisi üzerinde bıraktığı birikintiyi temizlemektedir. Aynı zamanda, kafa derisinin pH dengesini korumaktadır.
 • Elma sirkesindeki malik ve asetik asit tırnaklarda oluşan renk değişimini engelleyebilmektedir. Buna ek olarak, renk bozulmasına neden olan tırnak enfeksiyonlarının tedavisinde de etkilidir.
 • Elma sirkesi güçlü bir büzücü olduğu için selülitlerden kurtulmak için yardımcı olabilmektedir.
 • Elma sirkesi anti inflamatuar olması nedeniyle tahriş olmuş cildi yatıştırmakta ve kaşıntıyı almaktadır. Buna ek olarak, asetik asi enfeksiyonu önlemekte ve batık tüylerin büyümesine yardımcı olmaktadır.
 • Elma sirkesindeki asidik asit sarı diş yapısından kurtulmaya yardımcı olabilmektedir. Ağız sağlığını korumak için ağızı bakterilerden arındırmaktadır. 

Elma sirkesinin saça faydaları detaylar>>

Üzüm Sirkesinin Faydaları

 • Üzüm sirkesindeki asetik asit vücuttaki yağın birikmesini önleyebilmektedir. Obez insanlar üzerinde üzüm sirkesinin etkilerine dair yapılan çalışmalar bulunmaktadır. Bu araştırmalarda üzüm sirkesi tüketiminin kan trigliserid düzeylerine etki edebildiği gibi vücut ağırlığını azaltmaya da yardımcı olduğu görülmüştür.
 • 2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre, üzüm sirkesi glikoza ve insüline etki edebilmektedir. Üzüm sirkesi tüketimi düşük kan şekeri ve insülin düzeyleri ile sonuçlanmıştır. Ayrıca üzüm sirkesinin bir tokluk hissi yarattığı da vurgulanmaktadır.
 • Üzüm sirkesi tip 2 diyabet için faydalıdır. Araştırmalar gösteriyor ki, üzüm sirkesi tüketimi kan şekerini düşürmektedir. Ayrıca, karaciğerdeki glikoz metabolizması sirkede bulunan asetik asit ile bağlantılıdır. Sonuç olarak, diyabetik bireyler için faydalı hale gelebilmektedir.
 • Üzüm sirkesi, kırmızı şarap gibi, polifenoller bakımından zengindir. Bu maddeler, serbest radikal moleküller tarafından oluşturulan hasara karşı korumada yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlardır. Serbest radikaller, kardiyovasküler hastalık ve kanser gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

Sirkeli Suyun Zararları

Sağlık kuruluşları sirkeler söz konusu olunca özellikle organik sirkeler kullanılmasını önermektedir.

Sirkeli suyun olası yan etkileri ise;

 • diş minesine zarar
 • ülserin artması
 • diüretikler (idrar söktürücüler)
 • bazı kalp ilaçları

gibi ilaçlarla etkileşime girmesidir. 

Tavsiyeler

 • Sirkeyi sade olarak içmekten kaçının. Çünkü sirke diş minesine ve özofagusa zarar verebilecek kadar asidik bir üründür.
 • Çok fazla sirke kullanmayın. Bir büyük bardak suyun içine 1 ya da 2 yemek kaşığı sirke eklemek yeterli olacaktır. Bu şekilde seyreltilmiş sirkeyi günde 2 kez tüketebilirsiniz.

Sonuç

Bu yazı sirkeli suyun faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Sirkeli su kullananlar sirkeli su faydaları saraçoğlu, üzüm sirkeli su faydaları, sirkeli su ile zayıflayanlar, gece yatarken sirkeli su içmek, sabah uyanınca sirkeli su içmek, sirkeli su ile yıkanmak, sirkeli su zayıflatırmı, sirkeli su ateş düşürme sorgulamaları yapmaktadır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.