Sinemaki Çayının Faydaları

04.04.2019
2.730
Sinemaki Çayının Faydaları

Sinemaki çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler paylaşmak istiyoruz. Sinemaki çayı kullananlar genelde sinemaki çayı zayıflatırmı, emziren anne sinemaki çayı içebilirmi, göbek eritir mi, ödem söktürür mü, sinemaki çayı günde kaç kez içilir, sinemaki çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Sinemaki Bitkisi Nedir?

Sinameki bitkisi çok yönlü bir bitki olup pek çok yerde ve pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu bitkinin esas olarak, sarı renkte çiçekleri nektar üretemezler, bu sebep ile meyvesi baklagiller ailesinden olarak kabul edilmektedir. Diğer bir yandan şifalı ot ya da küçük ağaçlar halinde de bulunmuş olan sinameki, süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Sinameki çayının özü sinameki bitkisinden yapılmaktadır ve özellikle antrakinonlar olarak adlandırılmış olan bileşenler bağırsak kasılmalarına sebep olmaktadır. Bu aloe ve ravent benzeri özellikleri de bir takım müshil etkisi görerek, kişilerde kabızlığı hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Bu çiçek özellikle Ortadoğu, Afrika ve Asya ülkelerinde bol miktarda bulunmaktadır.

Sinemaki Çayı Nedir?

Sinameki çayı içerisinde bulundurduğu ve içerdiği pek çok aktif bileşenleri geleneksel bir biçimde yüzlerce yıldır küçük mucizelere sebep olan faydalarıyla geçmişten günümüze kadar uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Yapılan bir takım çalışmalar sinameki çayının amino grup asitler, flavonoidler, müsilaj gibi bir dizi benzersiz bileşenler ve uçucu yağlar açısından doğal bir kaynak olduğu ortaya koymuştur.

Tüm bunların insan sağlığı için önemi oldukça fazladır. Sinameki bitkisinin içerisinde bulundurduğu ve barındırdığı bileşenlerin birçoğu antioksidan özelliklere sahiptir. Ancak, sinameki çayı içerken biraz dikkatli kullanılması gerekmektedir. Bu bitki iyi bilinen ve güçlü olan doğal bir müshil olmuş olduğu, bu neden ile tüketiminin iki haftadan fazla olmamasına sağlığınız için özen gösterilmelidir.

Sinameki Çayının Faydaları Nelerdir

Geçmişten günümüze, Ortaçağ, Afrika ve Asya ülkelerinden gelen mucizevi bitki pek çok sağlık alanında kullanılmakta ve kullanan kişiler tarafından tavsiye edilmektedir. Bu sinameki bitkisi ile yapılan çayın oldukça fazla faydası vardır.

Şimdi bu çayın faydalarından bazılarına beraber göz atalım:

 • Kabızlığı tedavi eder

Yüzyıllar boyunca, Sinameki bitkisinin yaprakları kabızlık tedavisinde kullanılmakta ve nesilden nesile faydası anlatılarak aktarılmaktadır. Bu ot mükemmel bir müshil olarak bilinmektedir. Sinameki bitkisinin yaprakları sıcak su içerisine batırarak bitkisel çay hazırlanır. Sinamekinin reçetesiz bir şekilde laksatifler bileşeni olarak kullanıldığı söylenmektedir. Kişiler de oluşabilecek mide ağrıları ve mide krampları için de sinameki çayına kişniş eklenmesi önerilmektedir.

Yaşlılarda Psyllium kabızlık sorunlarını tedavi etmek için sinameki tüketilmesi önerilmektedir. Sinameki kabızlık tedavisi için FDA tarafından onaylı bitkisel bir ilaç olarak kabul edilmektedir. Sodyum fosfat ve polietilen glikol kullanımına benzer şekilde, sinameki de kolonoskopi gibi teşhis prosedürlerinden çok daha öncesi için bağırsak temizlemede kullanılmaktadır.

 • Vücudu temizler

Sinameki çayı sindirim sistemine sunmuş olduğu desteğinin yanı sıra, vücudun detoksifikasyon ve temizliği için de yardımcı olduğu kabul edilmektedir. Sinameki çayı içerisinde bulundurduğu bir takım bileşenler sayesinde vücut için doğal bir detoksifikasyon desteği sağlamakta ve vücuda büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. İçinde bulunmuş olan müshil etkisi vücut içerisinde ki gereksiz atığın kalın bağırsakta birikmesini engellemekte, bu şekilde toksinlerin vücut içerisinden dışarı atılmasını sağlamaktadır.

 • Kilo vermeye yardımcı olur

Bazı kilo vermeye yardımcı olan bitkisel karışımların içerisinde sinameki bitkisi kullanılmaktadır. Bunun gibi doğal laksatifler size aradığınız geçici zayıflama çayını çözüm olarak sunabilir. Ancak en fazla 7 gün boyunca kullanılabilir, çünkü bu durum aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir. Bu temizlik çayı gerçekten iştahınızı da azaltır, ancak bunu yaparken tüm besin ve kalorilerin vücut tarafından emilmeden önce bağırsak yolu ile atılmasını sağlamaktadır.

 • Sindirime destek olur

Gün içerisinde bir fincan sinameki çayı içmek mideyi temizlemek ve sindirim sisteminin fonksiyonunu tamamlamak için harika bir yoldur. Sinameki bitkisinin yaprağıyla yapılmış olan bu doğal çay, sindirim sistemi yolu ile gıdaları yumuşatarak hareket için uygun sindirime vücudu teşvik etmek için çalışmaktadır. Daha iyi bir sindirim, vücudunuzun sağlığını geliştirmek ve genel refah için besinleri çok daha kolay absorbe ederek vücuda destek olmaktadır.

 • Hemoroit rahatsızlığına yardımcı olur

Müshil özellikleri için kullanılan sinameki çayı büyük bir gastrointestinal faydalara da sahiptir. Dışkı geçişini kolaylaştırarak ağrı ve rahatsızlığı azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Bu faydaları sayesinde hemoroit gibi durumlarda oldukça yararlı hale gelmektedir. Aynı zamanda, sindirime desteği ve temizlik özelliği ile genel olarak vücut geliştirmek ve şifayı hızlandırmak için sinameki çayı içilmektedir.

 • Enfeksiyonlarla savaşır

Geçmişten günümüze yıllar boyunca, sinameki çayı sindirim takviyesi olmuş olarak kullanılır olmuştur. Bağırsak enfeksiyonları söz konusu olmuş olduğunda, sinameki çayı gibi çaylar temizlik ve sindirim sistemini düzene sokmaya yardımcı olmak için oldukça iyidir. Bu soruna sebep olabilen virüsler, bakteriler, parazitlerden vücudu temizlemeyi sağlar. Sinameki çayı tamamlayıcı olarak fayda sağlayabilir fakat bu gibi durumlarda çok daha ciddi bir durum olma ihtimaline karşı öncelikle doktora danışılmalıdır.

Sinameki Çayı Tarifi

Sinemaki çayı nasıl yapılır tarifini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Sinameki çayının hazırlanışı:

 • Not: Sinameki çayının çok güçlü bir müshil olduğunu kesinlikle unutmayın. Bu nedenle çayı demleyip ve tükettikten sonra en az 2 saat süreyle banyoya yakın bir yerde kalmaya çalışın.

Malzemeler:

 • 1/4 çay kaşığı organik sinameki yaprağı
 • 1 bardak kaynar su
 • Hazırlanışı:
 • Sinameki yapraklarını sıcak suyu üzerine dökerek 10 dakika boyunca demleyin.
 • Dinlenmiş ve sıcak olarak için.

Limonlu Sinameki Çayı Tarifi

Not: Sinameki çayı bağırsakları çalıştırdığı için kilo vermeye büyük ölçüde yardımcı olarak kabul edilir ve bu çay sinameki yaprağı hazırlanır. Sinameki çayı sindirim sağlığını geliştirme ve doğal müshil olarak çalışma yeteneğine sahiptir.

Hazırlanışı:

 • 1 ½ fincan suyu kaynatın ve ya sinameki yaprakları ya da çay poşetini ekleyin.
 • Yaklaşık 5-10 dakika boyunca demleyin.
 • Çay poşetini ya da yaprakları çıkarın ve limon suyu ekleyin.
 • Bir gün içerisin de bu çayı 2 kez tüketebilirsiniz.

Sinemaki Cilde Faydaları

Sinameki içindeki uçucu yağlar, reçine ve tanen cilt iltihabını hafifletmektedir. Sinameki bu amaç ile Ayurvedik tıpta kullanılmaktadır. Sinameki yapraklarını mantar hastalığı ile yaralar ve yanıkları iyileşmek için ezerek bir hamur haline getirin ve kompres olarak tedavi edilmek istenen bölgeye uygulayın.

Sinameki Çayının Zararları

Sinameki çayı (NIH) National Institute of Health kriterlerine göre, bağırsak bozukluğuna sebep olabileceği için en fazla 2 hafta kullanılmalıdır. Diğer riskler, kas güçsüzlüğü, karaciğer hasarı ya da kalp fonksiyon bozukluğu olarak sıralanmıştır. Sinameki ilaç olarak tüketildiğinde karın krampları ve hatta kolon duvarının kahverengi bir renk olarak gözlemlenen Melanosis coli rahatsızlığına bile sebep olabilmektedir.

Geniş bir süre içerisin de sinameki çayı tüketimi, Annals of Pharmacotherapy 2005 raporuna göre karaciğer toksisitesi üretebilir.

Sinamekinin faydaları henüz tıp alanında tamamen kanıtlanmış ve onaylanmış değildir.

 • Karın fıtığı, karaciğer ya da böbrek hastalıkları, sistit, dehidrasyon, bulantı gibi durumlardan muzdaripseniz sinameki çayını tüketmekten kaçınmalısınız. Yan etkilere sebep olabilir.
 • Eğer belli başlı ilaçlar kullanıyorsanız, kalp hastalığı, anemi ya da kan damarı hastalıklarından mustaripseniz sinameki çayı sizin için uygun değildir. Üzerinde oluşabilecek herhangi bir ilaç ile müshil etkisiyle etkileşime girebileceği için öncesinde doktorunuza danışınız.
 • Apandisit ya da Crohn hastalığı, ülseratif kolit, hemoroit ya da ülser gibi inflamatuar bağırsak bozukluklarından muzdaripseniz sinameki çayı sizin için tavsiye edilmemektedir. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışmadan içmekten uzak durmalısınız.

Tavsiyeler

Sinameki çayı pek çok şifalı bitki çayı gibi kullanımı 7 gün süreyi aşmadıkça güvenli olarak kabul edilmektedir. Bu süreyi aşmamaya dikkat etmelisiniz.

 • Çocuklardan sinameki çayı tüketimi

Çocuklara sinameki çayı verilmesi önerilmemektedir. İçeceği durumlarda doktora danışılmasında fayda vardır.

 • Hamilelikte ve emzirme döneminde sinameki çayı tüketimi

Hamilelik ve emzirme dönemindeyseniz sinameki çayı tüketmeniz önerilmemektedir. Diğer bir yandan rahim bölgesinde herhangi bir iltihaplanma durumu varsa yine sinameki çayı tüketmekten kaçınılmalıdır.

 • Sinemaki çayı zayıflatırmı

Sinemaki çayı kilo vermede çok etkilidir. Sindirim yolu sorunlarının giderilmesi, kabızlığın giderilmesi gibi sorunları aşarak daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur.

Sonuç

Sinemaki çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekilde oluştu. Öncelikle sinemaki çayı nedir, sinemaki çayının faydaları nelerdir detaylı olarak inceledik. Ayrıca sinemaki çayının zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer almıştır. Sinemaki çayı nasıl yapılır tarifi ve sinemaki çayı kullananların sorularına da yanıtlamaya çalıştık.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem