Sinameki Faydaları

182
A+
A-
Sinameki Faydaları

Sinameki ülkemizde kullanımı yaygınlaşan bir bitkidir. Sinameki otu çeşitli kürler ile tüketilebilir. Sinameki kürü ile saç uzatılabilir ve saç dökülmesi önlenebilir. Sinameki çayı olarak tüketilebilen bu bitkiyi sinameki yağı olarak da bulmanız mümkün. Sinemakinin faydaları, sinameki kürü, sinameki nasıl kullanılır, sinamekinin zararları nelerdir? Sinamekinin mucizevi faydaları için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Sinameki Nedir?

Baklagillerden olan bütün sıcak bölgelerde yetişen ve çok fazla çeşitlerde gözüken bu bitki adını Mekke de yetişen çok meşhur bir türün olan ‘Senâu Mekkı’ yani Mekke’nin Senası anlamına gelen isimden almaktadır. Hindistan, Sudan, Ortadoğu ve birçok sıcak yerde doğal olarak yetişen bir bitkidir. Sinameki türlerinin reçine, flavon, glikozit, antrasen bileşenleri bulunmaktadır. Bu bitkinin kullanımı MS 9. Yüzyıla kadar dayanmakta ve o zamanlarda günümüze kadar sağlık alanında hastalıkların tedavisinde bir numaralı yardımcı kaynak olarak kullanılmaktadır.

Sinameki Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

Sinameki bitkisi toz, sıvı ve tablet halinde kullanıma sunulmaktadır. Sinameki bitkisi kaynatılarak çay gibi tüketilir. Sirke ekleyerek kaynatıldığında ise saçlar için harika bir bakım ürününe dönüşebilir. Bitkinin kremleri, losyonları da mevcuttur arzunuza göre kullanabilirsiniz. Sinameki bitkisinin çeşitli kürleri yapılarak zayıflama içinde kullanılabilir.

Sinameki Faydaları Nelerdir?

  • Sinameki çayının en bilindik özelliği müshil ilacı görevi göstermesidir. Yani kabızlık ve bağırsakları temizlemede kullanılır.
  • İştahı kapatıcı özelliği ile zayıflamak isteyenler için yardım kaynağıdır.
  • Bu bitkiden elde edilen kremler egzama, kızarıklık gibi cilt hastalıklarına yarar sağlamaktadır.
  • Basur tedavisinde de büyük yarar sağlamaktadır.
  • Saçlarımız için de mucizevi bir bitki olan sinameki banyodan önce saça uygulandığında saç uzamasına yardımcı olduğu gibi saç dökülmesini de önlemektedir.

Sinameki Zararları Nelerdir?

  • Doğru kullanıldığı takdirde son derece yararlı bir bitki olan sinameki dozunun kaçırılması ya da uzun vadede kullanılması durumunda zararlı olup rahatsızlıklara yol açabilir.
  • Yanlış kullanım sonucunda bağırsaklarda tahrişe neden olup bitkiyle birlikte kullanılan ilaçların erimemesine neden olabilir.
  • Aynı zamanda düşük yapmaya sebep olabilir ve bu yüzden hamile ve hamilelik şüphesi olan bayanların kesinlikle kullanmaması önerilir.
  • Çok ağrılı olan diş problemlerinde de tozunun dişe uygulanması halinde ağrıyı aldığı görülmektedir.

Sinamekinin Yan Etkileri Nelerdir?

Yan etkisine pek rastlanmasa da  mide bulantısı, mide ağrısı, baş dönmesi, ishale neden olabilir. Daha uzun süreli kullanımda ise bağırsak fonksiyonlarını çok ciddi şekilde etkileyebilir. Kansızlık, ishal, hipertansiyon, sindirim rahatsızlıkları ve potasyum eksikliği olan kişilerin kullanımından kesinlikle kaçınılması gerekmektedir. Ülseratif kolit, apandisit, mide iltihabı, anal prolapsus hastalığı olan kişilerin bu bitki kullanımından kaçınmalıdır. Bunların hepsi göz önünde tutularak düzenli ilaç kullanımı olan ve kalıcı hastalığa sahip kişilerin kullanmaması veya doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Sonuç

Sinemakinin faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızda işlediğimiz konular şu şekilde oluştu. Öncelikle sinemaki nedirsinemakinin faydaları nelerdir detaylı olarak anlatılmıştır. Dahasında sinemakinin zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer verilmiştir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.