Sığla Yağının Faydaları ve Zararları

02.06.2020
1.299
Sığla Yağının Faydaları ve Zararları

Sığla yağının faydaları ve zararları. Sığla yağı günümüzde kullanımı artmış olan yağlardan biridir. Gelecekte de sığla yağı kullanımı  devam edecektir. Çünkü yağın faydaları üzerine sürekli yenileri ekleniyor. Bu zahmetli bir şekilde elde edilen yağın  doğal bir yağ olması nedeniyle buna ihtiyacı olan vücudumuz tarafından kullanılması oldukça önemlidir.

Sığla yağının faydaları arasında birçoğu diğer yağlarla aynı özelliktedir. Aslında belki ana malzemesi toprak olduğu için de olabilir. Sığla yağı özellikle sigara kullanıp ciğerleri rahatsızlanan kişiler sığla yağından bol bol faydalanmalılar.

Çünkü ciğerlerdeki yağlanmanın ve kararmaların ortadan kaldırılmasını sağlar. O yüzden sigara kullanan kişiler ciğerlerini temizlemek adına bu yağdan istikrarlı bir şekilde kullanması gerekir. Bu sayede ciğerdeki oluşabilecek kanser gibi durumların ortadan kaldırılması sağlanır.

Sığla Yağı Nedir?

Sığla yağı özellikle kuru alanlarda yetişen bir ağaçtan elde edilmektedir. Hemen hemen ağacın yaprakları, dalları, sığla yağı elde edilmek için kullanılmaktadır. Böylesine kuru bir yerde yetişen ağaçtan bu yağın çıkıyor olması gerçekten inanılmazdır. Ancak bu yağın çıkıyor olmasının yanında elde edilen yağ oldukça da faydalıdır.

Sığla yağı içerisinde ağacın hiçbir kötü kalıtsal özellikleri geçmez saf temiz bir şekilde elde edilir. Bunun yanında sığla yağı içerisinde oldukça fazla vitamini ve diğer yararlı maddeleri bulunduran bir yağdır. O yüzden de bazen kendinize gerekli olan yağı seçip kullanmalısınız. Bu yağ kullanılırken yoğun bir şekilde kullanılarak uygulanmamalıdır. 

Sığla Yağı Ne İşe Yarar?

Sığla yağının  hemen hemen işe yaramadığı  bir nokta yoktur. Özellikle insan vücudunda farkında olunmasa da birçok faydası bulunmaktadır. Başta   kullanılan yerin üzerinde oluşabilecek bakteri oluşumunu engeller. Aynı zamanda yine mikropları da arındırır. Sığla yağı genellikle kozmetik alanında kullanılır.  Sağlık alanında sığla yağının oldukça geniş bir yere sahiptir.

Bunun yanında sığla yağı kokusundan faydalanmak amacıyla da kullanılabilmektedir. Sığla yağı böceklerden korunmak için ne kullanılır. Çünkü sığla yağı içerisinde bulunan bazı bileşenler sayesinde böceksavar görevi görmektedir. Sığla yağı kokusuyla kişilerin öz güven kazanmasını sağlar.

Sığla Yağı Nasıl Kullanılır?

Sığla yağı herkesin istediği gibi kullanılabileceği bir yağdır. Ancak kullanırken dikkat edilmesi gereken şudur ki fazla bir oranda kullanılmamalı ve aynı zamanda sığla yağının bozulmasına sebep olacak ısı güneş ışığı gibi olgulardan uzak bir şekilde kullanılmalıdır. Aynı zamanda kişiler sığla  yağını cilt bakımlarında maske olarak kullanabilirler. Yine ayaklarının parmak aralarına gelmeyecek şekilde ayak ağrılarını alınması amacıyla ayaklarının altına kullanabilirler.

Bileklerine ve eklem yerlerine kullanabilirler. Bu sayede kullanılan her yerdeki ağrıyı ve problemi ortadan kaldıracaktır. Bunun yanında sığla yağı kansere karşı kişileri korumaktadır. Çünkü içerisinde kanserle savaşan bazı bileşenler bulunur. Yine sığla yağı kişilerin kronik rahatsızlıklarının düzenlenmesini sağlayarak felç gibi ciddi rahatsızlıklar  geçirmesinin önüne geçer. 

Sığla Yağı Faydaları Nelerdir?

Sığla yağının sayılamayacak derecede fazla faydası bulunmaktadır. Başta bağışıklık sistemini korur, ergenlik dönemindeki oluşabilecek lekelenmelerin önüne geçer, aynı zamanda yine kansızlık çözümünü sığla yağı sağlayabilmektedir. Bunun yanında kronik rahatsızlıkları düzenler. Saç diplerine kullanılan sığla yağı  saçın genel görünümünün bakımını sağlar.

Sindirim sistemini ve buna bağlı olarak kabızlık ve ishal gibi durumların ortadan kalkmasını sağlar. Aynı zamanda sığla yağı enfeksiyonların vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Sığla yağı kişilerin bazı kist oluşumlarının ortadan kalkmasını  sağlayarak olabilecek hamilelik ihtimalini arttırır.

  • Demir Eksikliğini Giderir

Sığla yağı içerisindeki demir sayesinde kişilerin demir eksikliğini gidererek kansızlıklarına çare bulur. Aynı zamanda yine bu kişilerin kansızlıktan dolayı orta ortaya çıkan cilt lekelerinin ve bozukluklarının giderilmesini de sağlar. Bu sayede kansız olan kişilerin günlük yorgunlukları da alınmış olur. 

  • Kalsiyum Eksikliğini Giderir

Özellikle çocuklar için oldukça önemli olan kalsiyum sığla yağı ile birlikte giderilebilir. Aynı zamanda kalsiyum eksikliğinin belirtilerinden biri de tırnak kırılması ve tırnak üzerindeki şekil bozukluklarıdır. Sığla yağı bunun düzenlenmesini ve tırnağın eski haline gelmesi için kalsiyumu vücuda vermektedir. Bu sayede vücutta kalsiyum eksikliğinden dolayı oluşabilecek bütün zararlar da ortadan kalkar.

  • Sıla Yağı Lekeleri Ortadan Kaldırır

Sığla yağı kişilerin ciltlerinde oluşan lekeleri ortadan kaldırmak konusunda oldukça iyidir. Başta ergenlik döneminde oluşan lekeleri ortadan kaldırır. Aynı zamanda sivilce lekelerini ortadan kaldırabilme özelliği de vardır.

Bunun yanında doğum sonrası doğum lekelerini ortadan kaldırır ve aynı zamanda Kansızlıktan dolayı ortaya çıkmış olan cilt tonu eşitsizliği ve lekeleri de ortadan kaldırır. Sığla yağı lekeleri ortadan kaldırması ile birlikte kişilerin psikolojik destek görmesini de sağlamış olur.

Sığla Yağının Cilde Faydaları

Cilt üzerindeki bozulmaların çok vitaminsizlikten ya da başka bir rahatsızlıktan dolayı yaşanır. Sığla yağı vücudun bir bölgesinde kullanıldığını diğer bölgeleri de etki edebilen bir yağdır. O yüzden cilt üzerinde kullanıldığında diğer problemlerin de çözülmesini sağlayarak cildin genel rengini bakımını ve şeklini düzenleyebilmektedir.

Cilt üzerindeki oluşan lekelerin tamamen ortadan kalkmasını sağlar. Bunun yanında cilt ile beraber oluşabilecek cilt kanserinin önlenmesini en iyi şekilde sağlar. Yine cilt üzerindeki bazı çilleri yok eder. Ancak bu konuda kullanılırken dikkat edilmesi gereken farklı cilt tiplerine ne kadar olduğudur.

  • Yağlı Ciltlerde Sığla Yağının Kullanımı

Sığla yağı yağlı ciltlerde kullanılacaksa o zaman çok az bir miktarda kullanılması gerekir. Çünkü cilt zaten yağlı olduğu için fazla miktarda kullanıldığında ciltte büyük problemler oluşacaktır. Bunlar ise bakteri oluşumu ve sivilce oluşumudur.

İkisi de oldukça kötüdür ve sivilce oluşumu, enfeksiyonu beraberinde getirirken bakteri oluşumu da cildin daha kötüye gitmesine sebep olur. O yüzden uygun bir şekilde kullanarak bu konuda en iyi fayda sağlanmalıdır. Aynı zamanda sığla yağının üç günde bir kullanılması gerekir.

  • Kuru Ciltlerde Sığla Yağının Kullanımı

Kuru ciltlerde de sığla yağı kullanırken oldukça az miktarda kullanılması gerekir. Bunun sebebi yağlı ciltlerden farklı olarak kişilerin cilt yapılarının hassas olmasından dolayı kaynaklanır. Kuru ciltler her şeyden daha çok etkilenen cilt tipleridir.

Sığla yağı fazla kullanıldığında cilt olumsuz etkilenerek tahriş olup kızarıklık gibi tepkiler gösterecektir. O yüzden Sığla yağı kuru ciltlerde daha az üç günde bir olacak şekilde kullanılmalıdır.

  • Normal Ciltlerde Sığla Yağı Kullanımı

Normal ciltlerde günlük nem ihtiyacını karşılayacak şekilde sıvı ile kullanılabilir. Ancak bu konuda da sığla yağını kullanırken aşırıya kaçırılmamalıdır. Normal ciltler her gün istikrarlı bir şekilde sığla yağını kullanabilmektedirler.

Ancak olası bir duruma karşı sığla yağını yine de tedbir amaçlı iki günde bir kullanılmaları tavsiye edilir. Çünkü istikrarlı bir kullanımının toplamı hesaplandığında oldukça fazla bir sığla yağı kullanılmış olunur. O yüzden acele edilmemeli yavaş yavaş artırılarak kullanılmalıdır.

Sığla Yağı Saça Faydaları

Sığla yağını genel itibariyle saç üzerindeki vitaminsizliği giderilmesi ile birlikte saçın normalinden daha güzel gözükmesini sağlar. Aynı zamanda saç diplerindeki bakteri oluşumlarını en aza indirerek saç içerisinde oluşabilecek yaraları ve benzeri durumları ortadan kaldırır. Aynı zamanda sığla yağı saç bakımı konusunda üstüne tanınmayan bir yağdır.

O yüzden sığla yağı kullanılırken başka bir yağdan faydalanılmamalıdır. Sığla yağının saçı emmesine izin verilmelidir. Özellikle duştan sonra sığla yağı saça sürülür uzun bir süre saçta o yağ kalmalıdır. Bu sayede saç daha canlı ve göz alıcı aynı zamanda dolgun olacaktır. Yine sığla yağı saçın daha hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Sığla Yağı Zararları

Sığla yağının herhangi bir yan etkisi yoktur. Oluşan zararlar ise kişilerin yanlış kullanımından dolayı kaynaklanır. Kişiler yağı fazla kullandıklarında, hamile kişiler kullandıklarında, çocuklar kullandıklarında, yaşlılar yanlış yöntemle kullandıklarında, cilt tahriş olacak ve ister istemez tepki gösterecektir.

Sığla yağını kullanılırken kesinlikle bir ilaçla kullanılmamalı, başka bir yağla karıştırılmamalı ve aynı zamanda sığla yağını bozacak şeylerden uzak tutularak kullanılmalıdır. O yüzden sığla yağının faydalı olabilmesi için sığla yağının korunması da önemlidir. Sığla yağını korunurken genellikle karanlık ve güneş ışığının gelmediği bir yerde korunması gerekir.

Sığla Yağı Fiyatı

Sığla yağı her zaman için farklı farklı fiyatlarda karşınıza çıkacaktır. Bunun sebebi yağın fiyatı belirlenirken farklı kriterler dikkate alınıyor olmasıdır. Örneğin yağın kalitesi, nasıl korunduğu, yağın içindekiler kısmı gibi durumlar sığla yağının farklı fiyatlarda oluşmasını sağlar.

Sizde bu konuda belli bir araştırma yapıp fiyat karşılaştırmaları sonucunda istediğiniz fiyattan bu yağı elde edebilirsiniz. Ancak bu konuda sığla yağının kaliteli bir yağdan oluşmasına dikkat etmelisiniz. O yüzden sığla yağını almanız için ortalama bir fiyattan almanızı tavsiye edilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem