Shea Yağının Faydaları ve Zararları

23.04.2015
1.589
Shea Yağının Faydaları ve Zararları

She yağının faydaları ve zararlarıShea yağını daha önce duymamış olabilirsiniz, ancak shea yağının bu saatten sonra duyulması gereken adı değil faydalarıdır. Çünkü shea yağı oldukça faydalı bir yağdır. Özellikle shea yağının sindirim sistemini düzenliyor olması, kasların gelişimini sağlıyor olması, kemik yapısındaki ağrıların ortadan kaldırılıyor olması bunun yanında damarla ilgili problemlerin düzenlenmesi gibi tescillenmiş faydaları vardır.

O yüzden bu konuda rahatsızlık yaşayan kişiler olursa mutlaka shea yağını edinip kullanmaları gerekir. Ancak burada önemli olan yağın istikrarlı kullanımıdır. Çok olmayacak bir şekilde günlük kullanım gerekir.

Shea yağı doğal olmasının bir nedeni de içerisinde hiçbir katkı maddesini bulundurmuyor olmasıdır. Bu özelliği sayesinde vücuttaki kimyasallara karşı da savaşan bir yağdır. Shea yağını hiçbir nedenden dolayı almayacaksanız bile vücutta kimyasallara karşı verdiği savaş için bile almanız gerekebilir.

​​​​Shea Yağı Nedir?

Shea yagı nedir? Shea yağı shea adı verilen bitkinin meyvesinden üretilir. Shea yağı İçerisinde birçok asit barındırır. Bu asitler vücuttaki birçok yerde görev alarak oradaki sorunların giderilmesini sağlar. Aynı zamanda bu yağın içerisinde sayısız derecede vitamin vardır. Bu vitaminlerde yine insan vücudundaki kansızlık, sindirim sistemi bozukluğu ve damar rahatsızlıkları gibi rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasını sağlar.

Aynı zamanda shea yağının elde edilmesi ciddi manada  oldukça zordur. Yine shea yağının kökeni çok eskilere dayanır ve günümüze kadar gelebilmiş nadir yağlardan biridir. Eski zamanlarda kullanıldığı dönemlerde de günümüzdeki faydaları amacı ile kullanılmaktaydı. Bu da shea yağını oldukça değerli bir yağ kılmaktadır. Bu kadar yıl geçmiş ve günümüze kadar ulaşabilmiş ise gerçekten ciddi anlamda önemsenmesi gereken yağlardan biri demektir.

Shea Yağı Ne İşe Yarar?

Shea yağı ne işe yarar? Shea yağı genel itibariyle kozmetik alanların da kullanılan bir yağ türüdür. Özellikle shea yağı sürekli işlem yapılan ciltlerin onarılması amacıyla kullanılır. Bunun yanında shea yağı yine eğitim alanında kullanılan bir yağdır. Aynı zamanda sağlıkta hatta ilaç şirketleri tarafından bile kullanılabilen bir yağ türüdür.

Çünkü içerisindeki bazı bileşenler sayesinde ortamdaki böceklerin kovulmasını sağlamaktadır ve bu yüzden de oldukça fazla ve geniş bir kullanım alanı elde etmiştir. Shea yağı cildin korunması için oldukça fayda gösterir.

Özellikle kuru ciltler de bir nevi koruyucu bir duvar görevi görmektedir. Yine yaşlı kişiler tarafından da oldukça fazla kullanılan bir yağdır. Çünkü özellikle eklem ağrılarına faydalı olması ve kırışıkları gideriyor olması nedeni ile sebebiyle sık sık tercih edilen yağlar arasındadır.

Shea Yağı Nasıl Kullanılır?

Shea yağı kullanılırken kesinlikle kullanıldıktan sonra güneşe çıkılmaması gerekir. Aynı zamanda shea yağı ısı ile temasa geçmeden kullanılmalıdır. Shea yağı direk saf şekli nasılsa o şekilde kullanılmalıdır. İçerisine herhangi bir farklı krem gibi maddeler katılmamalıdır. Shea yağı cilt problemlerinde sürülerek masaj yoluyla kullanılabilir.

Aynı zamanda yine kozmetikte maske olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanında shea yağı diş sağlığında ise gargara yöntemi ile kullanılır. Aynı zamanda shea yağının bölgesel olarak kullanımı da mümkündür. Özellikle sadece bir noktadaki oluşan cilt lekesi için kullanılacaksa lekesinin üzerine sürülerek bekletilebilir.

Yine shea yağı güzel kokusundan faydalanmak amaçlı boyun kısmına sürülüp kullanılabilir. Aynı zamanda tansiyon rahatsızlıklarının kontrolü sağlamak ve genel bir ferahlık elde etmek amaçlı bileklere sürülebilir. Bunun haricinde shea yağı cildin tamamından kullanılır.

Shea Yağının Faydaları Nelerdir?

Shea yağının faydaları nelerdir? Shea yağı insan vücuduna oldukça fayda sağlayan bir yağdır. Kaldı ki shea yağının kullanılmadığı alan yok denecek kadar azdır. O yüzden shea yağın mutlaka kullanılması gereklidir. Shea yağı özellikle kalp damar rahatsızlıklarında kullanılan kas tutulmalarının rahatlatmak amacıyla kullanılır ve bunun yanında kansızlık içinde kullanılır.

Aynı zamanda shea yağı kanser hücrelerinden korunmak amaçlı kullanılan da bir yağdır. Sindirim sistemini düzenler, dolaşım sistemini sağlar ve vücuda enerji verir. Aynı şekilde bu yağ yine kişilerin zihinsel gelişimini sağlar. Bunun yanında shea yağın içerisinde bulunan bazı asitler sayesinde ciltteki ödemler de kolaylıkla atılabilmektedir. Ayrıca sindirim sistemini düzenliyor olmasından dolayı hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlar.

  • İştahsızlık Problemini Ortadan Kaldırır

Shea yağı sayesinde özellikle çocuklar da görülen iştahsızlık problemi ortadan rahat bir şekilde kalkacaktır. Çünkü shea yağı vücudun daha enerjik ve hızlı hareket etmesini sağlar. Bu sayede vücut acıkıp sürekli yeme ve içme ihtiyacı duyacaktır. O yüzden shea yağının vermiş olduğu enerji sayesinde iştahsızlık problemi yaşayan çocukların iştahsızlıktan kurtulması sağlanır.

Shea Yağı Cilde faydaları

Shea yağı sayesinde cilt üzerindeki problemler ortadan kaldırılabilir ve cilt daha parlak ve aynı zamanda vitaminini alan bir cilt konumuna gelmektedir. Yine shea yağı içerisinde bulunan asitler ve diğer mineraller ile birlikte cilt kanser hücrelerine karşı korunma ve ciltteki cilt kanseri oluşumunun önüne geçer.

Aynı zamanda cildin yaşlılık etkisinin azaltılması ile birlikte bu yağ kullanılarak cildin yaşlılığı daha da gecikmiş olacaktır. Yine cilt üzerinde kullanılan bölgedeki kan dolaşımına sağlayarak oranın sürekli taze ve yeni kalmasını sağlar.

  • Ergenlik Döneminin Daha Kolay Atlatılmasını Sağlar

Cilt lekeleri ve sivilcelenmeler özellikle ergenlik döneminde büyük problemlere neden olabilmektedir. Çünkü kişiler bu tarz konuları çok önemseyip psikolojik rahatsızlıklara kadar varan sorunları birlikte yaşarlar. O yüzden shea yağı sayesinde oluşabilecek cilt problemleri ortadan kaldırılır.

Özellikle ciltlerde oluşan lekelenmeler, sivilcelenmeler ve aynı zamanda yağlanmalar kontrol altına alınır. Bu sayede ergenlik dönemini yaşayan erkek ya da kız çocuğu rahat bir şekil de ergenlik dönemini geçirir.

  • Shea yağı Enfeksiyonları Atar

Shea yağı özellikle bayanlarda ki enfeksiyonları atması ile meşhurdur. Bu sayede yumurtalıklarda oluşan kistlerinde ortadan kalkmasını sağlar. Bunun ise kişiye faydası daha büyüktür. Çünkü özellikle kişiler yüzünden bebek sahibi olamayan kişiler rahatlıkla bebek sahibi olabilme imkanı yakalamış olurlar. Ancak bu konuda kişiler istikrarlı ve shea yağını belli oranlarda kullanmaları gerekir. Buna dikkat ettikleri sürece baya faydasından yararlanarak bebek sahibi olabilirler.

  • Ölü Derilerin Ciltten Atılmasını Sağlar

Ölü deriler yeni derilerinin yüzeye çıkabilmesi için ciltte mutlaka atılması gereken yerlerden bir tanesidir. Ancak ölü deriler bir türlü cildi terk etmeyebilir. O yüzden bu yağ sayesinde ölü derilerden kurtulmak da mümkündür.

Shea yağı genel itibarıyla işe yaramayan ölü derinin vücutla ilgisini keserek onların dökülmesini ve temizlenmesini sağlamaktadır. Bu sayede daha taze bir cilt ortaya çabuk çıkacaktır. Bunun sonucunda ise ölü derinin altındaki cilt vitaminleri rahatlıkla alabilecek ve daha genç, enerjik bir cilt ortaya koyulabilecektir.

  • Cildin Yaşlanma Etkisini Azaltılır

Genç ya da yaşlı olsun herkesin cildi yaşlanınca zayıflayabilir. Ancak bunun için önlemler alma çabasına girdiğinizde kullanılması gereken yağ shea yağıdır. Onun için öncesinde başlayarak veya istikrarlı bir şekilde kullanması doğrultusunda yaşlılık dönemindeki oluşacak kırışıklıklar önlenir.

İleriki yaşlarda bile hala gergin ve güzel bir cilt konumunda olur. Bu sayede cildin sürekli korunmasını ve yenilenmesini sağlar. Bu özelliğinden faydalanmak için ise kişilerin shea yağı bu alarak cilde istikrarlı bir şekilde kullanmaya başlaması ile olur.

Shea Yağının Saça Faydaları

Saçta ki birçok problemin nedeni vitaminsiz kalmasından dolayı kaynaklanır. O yüzden shea yağı sayesinde saçın ihtiyaçları karşılayacak içerisinde ki bütün vitaminler parçalanarak saç daha gür ve verimli bir saç olacaktır.

Aynı zamanda saçın tamamında uygulaması doğrultusunda saç bakımı gerçekleşecektir. Yine saçtaki görülebilecek bakterilerin önüne shea yağı sayesinde geçilir. Aynı zamanda saçın yıpranmışlığı ortadan kaldırılır ve onun yerine daha canlı ve elektriklenmeyen saçlar gelir.

Shea Yağının Zararları

Normalde hiçbir yan etkisi bulunmayan shea yağı gayet her cilt tipi için her zaman her yerde kullanılabilmesi bilmesi konusuna müsaittir. Ancak bazen kullanımının yanlış gerçekleşiyor olması ciltte başta fazla kullanılmasından dolayı direkt reaksiyona girerek cilt üzerinde bazı problemlerin oluşmasına neden olur.

Bunların başında ciltteki kaşıntılar, döküntüler ve kızarıklıklar vardır. Yine cildin korunması için kullanılırken yanlış yapılan bir yöntem ise sürekli kullanılan hapla birlikte kullanılmasıdır. Bu gibi yanlış durumlarda da cilt büyük bir zarar görecektir.

Shea Yağı fiyatı

Shea yağının bilindik ve belirlenmiş bir fiyatı yoktur. Shea yağı farklı fiyatlar üzerinden değerlendirilir. Bu değerlendirmeler yapılırken farklı kriterler ölçü alınır. Özellikle yağın markası, kalitesi, yağın içerisinde bulunan malzemeler ve aynı zamanda ambalajının korunduğu gibi bazı kriterler dikkate alınarak etiket fiyatı belirlenir. O yüzden kişiler hangi özellikteki shea yağı almak istiyorlarsa onu istedikleri fiyattan alabilirler.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem