Şeftali Yağının Faydaları

A+
A-
Şeftali Yağının Faydaları

Şeftali yağının da şeftali meyvesinin de pek çok faydası vardır. Şeftali yağının faydaları arasında cildi onarmak, siyah noktalardan ve sivilcelerden arındırmak, doğal ve etkili bir şekilde saçı beslemek ve nem kazandırmak bulunur. Şeftali yağı kadar etkili ve benzersiz çok az yağ vardır. Çünkü bu etkili ve faydalı yağın bir takım nadir durumları iyileştirme konusunda sadece kendine özgü bileşenleri sayesinde çeşitli kullanım alanları bulunur. 

Çin kültüründe sık sık kullanılır. Genellikle bir temel olan şeftali yağı, yüz yağları ve dudak balsamlarından salata soslarına ve besin takviyelerine kadar hemen hemen her alanda kullanılır. Ticari üreticilerden aroma terapistlere kadar herkes arasında son derece popüler ve etkili olan şeftali yağı, sağlık tutkunları için son derece sık kullanılan etkili bir yağ olarak kullanılır. Sizler için şeftali yağı nedir, şeftali yağının faydaları ve kullanımı hakkında bilgilendirme yapalım.

Şeftali Yağı Nedir?

Şeftali yağı, şeftali çekirdeğinden ya da doğrudan kendisinden ekstrakte edilir. Şeftali yağı geçmişten bu yana en fazla Çin tıbbında kullanılmıştır. Çin kökenli olan bu etkili ve sağlıklı bitkisel yağın yaşlanma belirtilerini azaltıp tersine çevirme özelliği vardır. Şeftali yağı, hafif portakal rengi bir renk tonuna sahip ve hafif aromalı bir koku ile inanılmaz derecede yoğun olan dokulu bir yağdır.

Bu yağı da bu kadar etkili ve harika yağ yapan olgu göstermiş olduğu içerikler sayesinde çevreye karşı etkileridir. Hafif olması cilde ya da yüze uygulandığında arkasında yağlı bir his bırakmadan cilt üzerinde hızlı ve kolayca emilmesini sağlar. Aynı zaman da bu yağın hoş ve narin kokusu, yağ serumları, şampuanlar, sabunlar, nemlendiriciler ve masaj yağları gibi pek çok şeyi yapmak için diğer bileşenlerle beraber birleştirilerek mükemmel bir temel oluşturulur.

Şeftali Yağı Nasıl Elde Edilir?

Şeftali yağı, pek çok işlemden geçerek hazırlanır. Genellikle soğuk presleme adı verilen bir takım işlemlerle elde edilip yapılır. Binlerce basınç altında bir hidrolik prest içerisinde iyice ezilir,  bir araya getirilir ve geniş bir haznede filtre edilen yağı sıkar. Soğuk presleme yöntemi şeftali yağını çıkarıp elde etmenin en etkili ve en iyi yoludur. Çünkü yağ bu şekilde içerisinde ki besin değerlerinin özelliklerinin %100’ünü korur.

Bir takım üreticiler, daha fazla yağ üretmesine rağmen, yağın kayda değer ölçüde daha düşük bir kaliteye sahip olduğu, özümleme özümü olarak da bilinen ısı çekimi kullanır. Isı, besin ögesinin içinde bulunan vitaminlerin pek çoğunu tahrip ederek zarar verir, aromayı azaltır ve tadı da olumsuz yönde etkiler. Aynı zaman da, kimyasal çözücüler nihai üründe sık sık iz ve toksinler bıraktıklarından, şeftali yağının soğuk preslenmiş olduğundan emin olmak gereklidir. Çünkü kullanılan diğer formlar tedavi edici olmadığından dolayı vücutta olumsuz etkiler bırakabilir.

Şeftali Yağı Ne İşe Yarar

Şeftali yağının içerisinde bulunan ana tedavi bileşenleri, omega yağ asitleri, oleik asit ve velinoleik asitlerdir. Bu sağlıklı ve etkili asitler, cildi onarırken nem dengesinin korumasına da yardımcı olur ve aynı zamanda cildin tonlanmasına ve sıkılaştırılmasına da büyük ölçüde katkıda bulunur. 

Şeftali Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Şefteli yağı yaşlanma

İçerisinde bulundurduğu bileşenler ve zengin antioksidanlar ile yağda ki C ve E vitaminleri, vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve yaşlanma belirtilerini en aza indirerek yavaşlatır. Şeftali yağı oldukça uçucu ve hafif bir yağ olduğu için neredeyse tüm cilt tiplerinde kullanılabilen bir yağ türüdür. Bu durum şeftali yağını uçucu yağlarla birleştirmek, bir şampuan yapmak ya fa balsam ve krem yapmak için etkili bir baz olarak kullanılmasını ideal kılar.

 • Şeftali yağı cilt bakımı

Bu etkili ve harika bitkisel yağ çoğu zaman güzellik ve cilt bakım ürünlerinin içerisinde de bulunur. Aynı zaman da şeftali yağı, ruhsal problemlerin başında gelen, stres, kaygı, obsesif kompülsif bozukluk ve de depresyon gibi pek çok sağlık sorunun tedavisinde de etkili bir şekilde kullanılabilir. Zihin açıcı ve konsantre toparlayıcı lan yağ pek çok dönemde yanınızda olur. Bu gibi ruhsal sorunların tedavisi için genellikle alın bölgesine bir iki damla yağ ile masaj yapılması yeterli olacaktır.

 • Yemeklerde şeftali yağı

Bir takım ülkelerde şeftali yağı, hafif doğası ve aromalı tadı sebebiyle yemekleri pişirmek için de sık sık tercih edilip kullanılır. Gıda sınıfı şeftali yağı çoğu sağlık gıda mağazasında bulunabilir ve üzerinde bulunan etiketinde tüketim için güvenli olduğu belirtmek zorundadır. Özellikle yemek pişirmek için kullanılacak bir yağsa bu özellik biçilmiş bir kaftandır. Bu yağ, bilinen diğer bitkisel yağlara nazaran biraz daha pahalı bir yağ olsa da içerdiği yüksek konsantrasyonda ki bitkisel yağ asitleri, kesinlikle mükemmel ve sağlıklı etkili bir şekilde destek olacaktır.

 • Şeftali yağı kalp ve damar sağlığı

Şeftali yağı genellikle vitaminlerin içerisin de ve takviye gıdalar da sıkça bulunur. Sağlıklı bir vücut için kan akışını arttırdığı ve zaman zaman sindirim sorunlarına yardımcı olduğu da bilinir. Bu bitkisel yağı düzenli olarak kullanan bazı kadınlar aynı zaman daa uterus fibroidleri, düzensiz adet kanaması, şiddetli kramplar, ağır kanama durumları, şişkinlik ve halsizlik gibi pek çok feminen durumları hafifletmeye de etki ederek yardımcı olduğunu da bildirmişlerdir.

Düzenli olarak kullanılacak olan yağ takviyesi, kadınların bu belirtilerden tamamen kaçınmasına yardımcı olabilir. Bu durumla birlikte, şeftali yağının hafif toksik seviyelerinin olmasından dolayı, uzun süreli ve düzenli kullanımı aynı zaman da tehlikeli toksisite seviyelerinin yükselmesine de sebep olabilir. Bu sebepten bu bitkisel yağı ağız yoluyla yani oral olarak kullanırken belirli seviyelerde kullanmalısınız ve yine de kullanmadan önce bir doktora danışmanız sizin için en sağlıklısı olacaktır. 

Şimdi şeftali yağının saça faydaları nelerdir yakından inceleyelim;

Şeftali Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Şeftali yağı içerisinde bulundurduğu fitokimyasallar ve yağ asitleri sayesinde saç derisini ve saçları ciddi bir düzeyde uyarır ve sağlıklı kan dolaşımı teşvik eder. Oluşan bu durum kişilerde ki saç dökülmelerini önler ve saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Şeftali çekirdeği yağını doğrudan saç derinize ve saçlarınıza kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Kafa derisinde bulunan gözeneklerinizi tıkamadan ya da deri üzerinde herhangi yağlı bir kalıntı bırakmadan cildinizi gerçekten nemlendirmek amacı için kolay bir şekilde deri içerisine nüfuz edecektir.

 • Şeftali Yağı Kepeğe İyi Gelir Mi?

Aynı zaman da mükemmel bir kepek ilacı da olan bu yağ ileriki zamanlarda düzenli kullanılmaya devam edildiği takdirde kepek oluşumunu da engelleyecektir.

 • Kepek probleminden kurtulmak için, 6 ile 12 çay kaşığı arasında şeftali yağının içine 10-12 damla nane yağı ilave edin ve saç derinize masaj yaparak iyice yedirin.
 • Mümkünse gece boyunca en az 1 saat bekletin ve doğal bir saç şampuanıyla beraber güzel bir şekilde durulayın.

Aynı zaman da saçlar için gerçekten harika bir ürün olan bu yağı saçlarınıza doğrudan uygulayarak saçlarınızın gün içerisinde parlak görünmesini ve nemli kalmasını da sağlayabilirsiniz.

 • Saçlarınıza ya da saç derinize birkaç damla şeftali yağı sürün ve bu yağı tüm saç tellerinizin üzerinden geçirmeye özen gösterin.
 • Saçınızı herhangi bir başlıkla kapatın ve en az 1 saat ya da mümkünse bir gece boyunca bu şekilde bekletin.
 • Saçlarınızı yıkadıktan sonra, şimdiye kadar ki en iyi doğal saç kremini kullanmış gibi hissedeceksiniz.
 • Bu kadar hafif bir yağ olduğu için kolayca yıkanır ve saçınızı asla yağlı hissettirip ağırlaştırmaz.
 • Hafif ve hoş kokusuyla tatlı hissiyat verir.

Şeftali yağının saçınızı kaplaması, doğal saç renginizi korumanıza ve eğer boya varsa saçınızda boyalı rengin normale göre çok daha uzun süre dayanmasına da yardımcı olur.  Saçınıza hoş koku kazandırırken güzel bir parlaklık da verir, UV ışınlarından ve güneşin olası zararlarından korur. 

 • Saç Kırılmalarına Şeftali Yağı

Saç tellerinde kuruluk ve kırılmaya karşı savaşır ve buklelerinizi tanımlarken kabarmayı kontrol etmeye de etki ederek yardımcı olacaktır.

Saçlara iyi gelen çok daha etkili bir yöntem de;

 • lavanta yağı
 • biberiye yağı
 • şeftali yağı karışımıdır.

Bunun için lavanta ve biberiye yağını şeftali yağı ile beraber güzelce karıştırıp doğrudan saçlarınıza uygulayın. Bu karışımın mükemmel bir saç besleyici ve onarıcı olduğunu fark edeceksiniz. Aynı zaman da saçların tatlı ve harika bir şekilde kokmasını da sağlar.

Şeftali Yağının Cilde Faydaları

Şeftali yağı, yağlı cilt tipine sahip olan insanlar için çok popüler ve akılcı bir seçim olacaktır. Bu yağ, çok hafif ve emilimi kolay olan bir yağ olduğu için arkasında herhangi bir iz bırakmadan cilde kolay bir şekilde nüfuz eder ve bu durum da yağ sorununa katkıda bulunur. Bu yağ aynı zaman da cilt üzerinde meydana gelen sivilce ve siyah noktalarla adeta savaşır. Cilt üzerine derinlemesine bir şekilde nüfuz edeceği için sivilcenin ana nedenlerinden biri olan gözenekleri onaracaktır.

Şeftali yağı yüze sürülür mü?

Şeftali yağı yüze sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse evet sürülür. Direk cildinize uygulayıp sürebileceğiniz gibi kullandığınız maske tariflerine ekleyerek de kullanmanız mümkün. Aynı zaman da pamuğa damlatıp cildinizi güzel bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Sivilceden ve siyah noktalardan kurtulmak için şeftali yağı:

 •  1 çay kaşığı çay ağacı yağı veya lavanta yağı ile 5 damla şeftali yağını karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. 
 • Şeftali yağı, yüzden bacaklara kadar her bölge için mükemmel bir nemlendiricidir ve yağlı ciltten kuru cilde kadar tüm cilt tipleri için de son derece uygundur.
 •  Aynı zaman da, C vitamini içeriği ve özellikle yüksek E vitamini içeriği sayesine yaşlanmanın belirtilerini tersine çevirir.

NOT:  Bu antioksidanlar, kırışıklıklara ve sağlıksız görünen cilde neden olan serbest radikal hasarlarıyla da savaşır.

Ek olarak, şeftali yağının içerisinde bulundurduğu çoklu doymamış yağ asitleri, cilt onarımı ve sağlığı ile ilişkilidir. Cildin elastikiyetinin ve gençliğinin bir kısmını geri kazanmasına etki ederek yardımcı olur. Kollajen ve elastin üretimini büyük oranda arttırır. Son olarak, şeftali çekirdeği yağı, sedef hastalığı ve egzama gibi ciddi cilt sorunlarını da tedavi edip yatıştırmaya da yardımcı olur.

Şeftali Yağı Yakar Mı?

Şeftali yağı cilde bilinçsiz olarak çok fazla sürüldüğünde cilt üzerinde yakıcı ve kızarıklık oluşumuna etkisi olan yağlardan biridir. Aynı  zamanda hassas ciltlerde tahrişe de neden olabilir.

Şeftali Yağı Fiyatı

Şeftali yağı internet, aktar ya da kozmetik mağazalarda gramına ve markasına göre değişiklik göstermekle beraber 10 ile 30 tl arasında satılmaktadır.

Şeftali Yağı İçilir Mi?

Şeftali yağı içilir mi sorusu da sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Bu soruya cevap vermek gerekirse evet içilir. Bu etkili ve şifalı yağı bir bardak suyun içerisine 1 ya da 2 damla damlatarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda kesme şekere 1 damla damlatıp alabilirsiniz.

Şeftali Yağının Zararları

Şeftali yağının pek çok faydasından bahsettik ancak faydaları olduğu gibi bir takım zararları ve bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Cilt üzerine gereğinden fazla sürüldüğünde ya da alerjik cilde sahip olan kişiler de tahriş, yanma ve kızarıklığa neden olur. Ağız yoluyla yani oral yolla fazla tüketildiğinde mide bulantısı, kusma ya da ishal gibi bir takım sindirim sistemi hastalıklarına neden olur. Bu sebeple doz aşımını aşmamaya dikkat etmelisiniz.

Sonuç

Yazımızda şeftali yağının faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Aynı zamanda şeftali yağı cilde faydaları, yüze sürülürmü, yüzü yakar mı ve şeftali yağı içilir mi gibi sorularıda yanıtlamaya çalıştık.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

keçeli kalem lekesi