Saunanın Faydaları ve Zararları

11.09.2017
489
Saunanın Faydaları ve Zararları

Saunanın faydaları ve zararları nelerdir? Saunanın faydaları hakkında yazmaya başlamadan önce ‘‘Sauna nedir?’’ sorusun cevabını vermeye çalışalım. Sauna genelde hamamla karıştırılmaktadır. Sauna ile hamam arasında fonksiyonel olarak kısmi benzerlik vardır, ikisi de sağlığın önemli parçası sayılan temizlik ve zayıflamaya katkıda bulunurlar. Yalnız saunayla hamam kıyaslamasında, hamam daha çok yıkanarak vücudu temizleme işlevidir.

Sauna,‘‘Sauna sobası’’ olarak adlandırılan aparat yardımıyla ısıtılır. Buharla ısınan sauna odası vücutta sıcaklığı arttırarak terlemeyi teşvik eder. Sauna ısıtma işlemi sadece sauna sobası aracılığı ile yapılmaz, modern çağda ayrıca, ‘‘ sauna ısıtıcısı’’ olarak adlandırılan farklı aparatlar kullanılmaktadır. Sauna ısıtıcı, klasik sauna sobasının görevini üstlenir.

Sauna hakkında kısa açıklama yaptıktan sonra saunanın faydaları nelerdir, detaylıca inceleyelim. Saunanın faydaları çok fazla olmasına rağmen, faydalarının koşullarla yakından ilişkisi olduğunu belirtmek isteriz.


Saunanın faydaları arasında başta gelen zayıflamaya katkısıdır. Saunada terleme vücudun gevşemesini sağlar, terlemeyle birlikte hem deri üzerindeki toksinler temizlenir, hem içerideki zararlı kimyasallar terleme yoluyla dışarı atılır. Saunada terleme ayrıca cilt sağlığına faydalıdır. Fakat aşırıya kaçmamalıdır. Sauna kas sağlığına faydalıdır, kaslardaki yağ oranının dengelenmesini sauna terlemesi sağlayabilir. Ayrıca sauna stres atmayı sağlar. Kasların gevşemesini sağlayan sauna, haliyle sinir ve ruh sağlığına katkıda bulunur.

Saunanın faydaları şunları içermektedir;

Strese Karışı SaunaBazı araştırmalar saunanın strese karşı iyi geldiğini ortaya koymuştur. Tıbbi çalışmalar stresin kalbi olumsuz yönde etkilediğini ortaya koyar. Sauna ısı banyosu vücutta kasların ve sinirlerin gevşemesini sağlayarak dolaylı olarak kalp sağlığına fayda sağlar. Aynı şekilde stresin atılmasına yardım eden sauna genel anlamda sinirlerin rahatlamasını ve hafiflemesini sağlayabilir.

Kaslara FaydalarıSauna ısısı kas sağlığına faydalıdır. Yüksek ısıda terleme sağlanarak yağların yakılmasına yardımcı olur. Böylece kaslardaki yağ oranının dengelenmesine faydalıdır. Ayrıca sauna kan dolaşımını arttırır, yüksek ısıda genişleyen damarlar kan sürkilasyonun artmasına yardımcı olur. Böylece vucutdaki oksijen dolaşımı artar bu da yağ yakımını teşvik ederek kaslara artı fayda sağlayabilir.

Sauna Toksini TemizlerKontrol altında etkili terlemenin sağlık açısından kanıtlanmış birçok faydası vardır. Sauna ısısı bünyedeki terlemeyi arttırarak kandaki ısıyı cildin yüzeyine doğru yönlenmesine yardımcı olur. Böylece kanda ve vücudun içerisinden bulunan toksinlerin terleme yoluyla deri ve ciltten dışarıya atılmasını sağlayarak vücutta temizlik sağlar.

Derin UykuAraştırmalar derin ve rahat uyku için saunanın faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Sauna endorfin dengesini düzenleyerek vücutta belirli bir rahatlama ve gevşeme sağlar. Böylece durum derin bir uyku çekmeye etki eder.

Sauna FaaliyetiSaunaya girmenin faydaları arasında göstereceğimiz diğer faktör, saunada yapılan sosyal aktiviteler. Sauna yakın arkadaş veya aile bireyleri ile sosyalleşebilecek önemli bir ortamdır. Bu özelliğinden dolayı özellikle gelişmiş ülkelerde stresli işler yapan kişiler birlikte sauna faaliyetleri düzenler.

Kalp Sağlığına FaydalarıSaunada yüksek ısının yardımıyla vücut ısısı arttırılır. Tıbbi araştırmalar, sıcaklık arttıkça kalp atış hızının arttığını ortaya koymuştur. Düzenli olarak saunaya girmek, sauna ısısı altında kalp damar ve kaslarına bu şekilde egzersizler yaptırmak kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

DikkatBu kural sağlıklı kişiler için geçerlidir, sauna kalp sağlığına zararlı olabilir. Eğer bilinen bir  kalp rahatsızlığınız var ise sauna kalp sağlığınıza zarar verebilir. Kalp rahatsızlığı olan kişiler doktorlarına danışarak saunaya girmelerini öneririz.

Kaloriyi YakarSauna kalori ilişkisini hepimizi biliriz. Sauna kaloriyi yakmaya yardımcı olduğu için kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Amerikan ordusu tarafından yapılan araştırmada kişiye göre bir sauna seansında 500 grama kadar kalori yakılabilir, enerjiye dönüştürülebilir. Sauna ısısında kalp atışı arttıkça vücudun aktivitesi artar ve yüksek oranda kalori enerjiye dönüşür. Bundan yola çıkarak sauna zayıflatır diyebiliriz.


Saunanın Vücuda Faydaları

Buharlı saunanın faydaları, vücut sağlığı için önemlidir. Özellikle kış aylarında sık rastlanan grip, nezle gibi hastalıklara karşı sauna etkili tedavi metodu olabilir. Yüksek ısıda kan hücrelerinin artması sağlanırken, hastalıklara neden olan virüs, mikrop ve zararlı maddeler yok edilir. Bu özelliğinden dolayı, sauna gribe faydalıdır. Gribe neden olan mikroplardan vücudu temizler. Buharlı sauna nezleye faydalıdır, fakat saunanın faydalarından maksimum derecede faydalanmak için uyulması gereken bazı kurallar var, onlardan yazının ilerleyen kısmında bahsedeceğiz. Sauna genel anlamda vücuda faydalıdır ve hastalıklarla mücadeleyi arttırır.


Saunanın Cilde Faydaları

Sauna cilt sağlığına faydalıdır, eski çağlardan itibaren cilt hastalıklarının tedavisinde alternatif olarak kullanılır. Sauna buharı terlemeyi sağlar, böylece cildin temizlenmesi yanında hücrelerin yenilenmesine etki eder. Sauna cilt bakımına destek olur. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, saunanın cilt gözeneklerini temizleyerek, kılcal damarlardaki dolaşımı arttırdığını ortaya koymuştur. Saunanın cilde faydaları arasında gösterilen bir diğer özelliği ise, ciltte meydana gelen kırışıklıkların arasını dokuları güçlendirerek doldurmasıdır. Böylece saunanın cilde etkisi, sağlıklı, temiz, yumuşak ve ışıltılı cilt yapısı olarak ortaya çıkar.


Fin Saunası

Dünya çapında Fin saunası meşhurdur. Fin saunası sosyal bir faaliyet olduğu gibi sağlık ve hastalıkların tedavisinde araç olarak da kullanılmaktadır.


Rus Saunası

Rus saunası diğer sauna çeşitlerinden biraz farklıdır. Sauna odaları  diğerlerinden daha geniştir ve orada yetişen ağaçların yapraklarıyla sauna esnasında vücut dövülür. Yüksek buhar ısısında terleyen vücuda ağaç yaprakları vurularak vücudun temizlenmesi sağlanır. Rus saunası sağlığa çok faydalı olduğu için Rus toplumunun vazgeçilmez aktivitelerinden birisidir.


Ozon Saunası

Ozon saunası, klasik saunalardan farklıdır. Ozon saunasının faydalarından dolayı kullanımı giderek artmaktadır. Ozon saunası kas esnekliğini arttırır. Akciğer, kolon ve böbreklerde toksitleri kaldırır. Hasarlı kasların hızla onarılmasını sağlar. Ozon saunası enfeksiyonları ortadan kaldırabilir. 20 dakikalık ozon saunası seansı 200-450 kalori kaybı sağlayabilir. Ozon saunası faydaları arasında zayıflama, temizlik ve kas sağlığına katkıları ön plana çıkıyor.


Sauna Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Saunanın zayıflamaya faydası olduğundan dolayı yapay olarak sauna ortamını tüm güne yaymak için son zamanlarda sauna eşofmanı trend olmuştur. Sauna eşofmanı gün boyunca her ortamda giyildiğinde dolayı düzenli kilo vermeyi sağlar.

Saunalarda yaygın olarak, sauna kokusu kullanılmaktadır. Sauna kokusu sinir sistemi üzerinde etkilidir ve sağlık açısından faydalıdır. Daha eski çağlarda sauna kokuları doğal yollarla hazırlanırlardı. Eskiden, meyve aromalı sauna kokusu, çam sauna kokusu, limon veya mentol sauna kokuları solunum yolu başta olmak üzere birçok açıdan sağlığa faydalıdır. Fakat son zamanlarda kimyasalların fazla kullanıldığı sauna kokuları bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.


Saunanın Zararları

Saunanın faydalarını detaylı olarak inceledik. Şimdi kişinin sağlık koşullarına göre, saunanın zararları hakkında bahsedelim.

Saunanın zararları:

  • Sauna kalp hastalarına önerilmez. Kalp hastalarının saunadan uzak durmaları önerilmektedir. Çünkü sauna kalp atış hızının artmasını sağlar.
  • Sauna astım hastalığına zararlıdır. Sağlık uzmanları astım ataklarını tetiklediğini savunmaktadırlar. Sauna kokusu için kullanılan kimyasal maddeler ayrıca astım hastalarına iyi gelmez.
  • Epilepsi hastalarına sauna önerilmez.
  • Bazı kanser çeşitlerine sauna iyi gelmemektedir. Kanser hastalarının saunaya girmeden önce doktorlarına başvurmaları önerilir.
  • Saunanın migreni tetiklediği düşünülmektedir.
  • Sauna tansiyona iyi gelmez. Tansiyon hastalarının saunaya girmeden önce doktorlarına danışmaları önerilir.
  • Sauna havlusu sağlık açısından önemlidir. Sauna havlusunun hijyen olduğuna ve daha önce kullanılmadığına dikkat etmelisiniz.

Sauna öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Sauna öncesi sauna ısısının çok yüksek olmadığından emin olmalısınız. Isıyı giderek arttırmalısınız. İlk 10-15 dakika vücudu yüksek ısıya maruz bırakmamalısınız.

Saunadan sonra kurulanmaya dikkat etmelisiniz. Sauna sonrası 20 dakika bekledikten sonra bolca sıvı tüketmelisiniz.


Tavsiyeler

Sauna tavsiyeleri hakkında ilk söylemek istediğimi şey eğer kalp, astım, tansiyon, böbrek ile ilgili hastalıklarla mücadele ediyorsanız mutlaka saunaya girmeden önce doktorunuza danışmaktır. Sauna öksürük, nezle, grip gibi hastalıklara iyi gelir, yalnız sauna sonrası iyi kurulanmalısınız bu hastalıklara yakalanma oranınız kış aylarında oldukça yüksek. Sauna sonrası mutlaka sıvı tüketmelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem