Sarımsak Yağının Faydaları

A+
A-
Sarımsak Yağının Faydaları

Bu makalede sarımsak yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler bulunmaktadır. Sarımsak yağı kullananlar sarımsak yağı yapımı, sarımsak yağı cilde faydaları, sarımsak yağının kaşa faydaları, sarımsak yağı kapsülü, sarımsak yağı sac cıkarırmı, sarımsak yağı cilde nasıl kullanılır, sarımsak yağı kaş gibi sorgulamalarda bulunmaktadır.

Sarımsak yağının saça, sakala ve kaşa faydaları nelerdir merak konusudur.

Sarımsak Yağı Nedir?

Sarımsak yağı, iki yöntemle üretilir. Birinci yöntemde taze sıkılmış sarımsağın buharla damıtılmasıyla ve ikinci yöntemde ise doğranmış sarımsakların bitkisel yağda ıslatılmasıyla üretilir. Buhar distilasyonu ile yapılan sarımsak yağı daha konsantre ve saftır, aynı zamanda daha pahalıdır. İkinci yöntemle yapılan yağ daha yumuşaktır ve daha az konsantre olmaktadır. Sarımsak yağını kapsül formunda bulmakta da mümkündür.

Sarımsak uçucu yağının belgelenmiş özellikleri arasında analjezik, antibakteriyel, antikoagülan, antifungal, antiviral, dekonjestan, dezenfektan, diüretik, balgam söktürücü, hipotansör (tansiyon düşürücü), insektisit (böcek öldürücü), laksatif, uyarıcı, tonik, vazodilatör (damar açıcı) olması gelmektedir.

Sarımsak esansiyel yağı, kolesterolü ve kan basıncını düşürmede faydalı olmasıyla bilinir. Kalp ve solunum yolu enfeksiyonlarından korur. Sarımsak uçucu yağ tıkanıklık ve enfeksiyonlar için kullanılır; bununla beraber pek çok tıbbi özelliği de bulunmaktadır. 

Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir?

Sarımsak yağının sağlığa faydaları nelerdir maddeler halinde;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Sarımsak yağı B2, B5, B9, B1, B3, magnezyum, kalsiyum, çinko, potasyum, C vitamini, karbonhidratlar, fosfor, demir ve protein gibi besin maddeleri ile bağışıklık gücünü arttırır. Yaşlanma gibi serbest radikallerin neden olduğu sorunlarda korunma sağlar. Mikroplar tarafından yayılmış bulaşıcı hastalıklara karşı mücadele ederler. Dağıtıcıya 1 damla sarımsak yağı eklemek ve bu aromayı solumak, hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olan bağışıklık sistemini ve beyaz kan hücrelerini iyileştirecektir.

 • Kanserle mücadele eder

Sarımsak yağı, çeşitli kanser hücrelerinin gelişimini iyileştirmek için oldukça etkili bir çözümdür. Bunun nedeni, sarımsak yağının, alik kükürt adında, pankreas kanseri, prostat kanseri, göğüs kanseri, özofagus kanseri ve mide kanseri üretimini önleyen kimyasal bir bileşiğe sahip olmasıdır. Aynı zamanda kolon kanserini önleme yeteneğine de sahiptir. 

 • Kalp sağlığına iyi gelir

Sarımsak yağı, kalbin işleyişini iyileştirmek için çeşitli mekanizmalar yoluyla çalışır. Sarımsağın biyoaktif bileşikleri, kan dolaşımındaki trigliseridleri ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca, koroner arterleri inflamatuar moleküllerin ve serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur. Yapılan çalışmalar, sarımsak yağı emiliminin kalp rahatsızlığına yakalanan insanlarda kalp fonksiyonunu ve kapasiteyi arttırmada yardımcı olduğunu göstermiştir.

 • Beyin sağlığına iyi gelir

Sarımsak yağının sahip olduğu antiinflamatuar ve antioksidan özellikler onu beyin sağlığı için ideal bir besin haline getirmektedir. Beyin hücrelerinin dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olur ve böylece yaşla ilişkili oluşan kognitif bozukluk riskini azaltır. Tansiyon seviyesini düşürerek ve kan dolaşımını iyileştirerek, beynin normal işlevini sürdürmeye yardımcı olur.

 • Diş sağlığına iyi gelir

Sarımsak yağı sahip olduğu antibakteriyel ve analjezik özellikleri sayesinde diş ağrısını azaltmada etkili olabilmektedir. Anında rahatlama için etkilenen diş ve çevresindeki dişeti üzerine doğrudan sarımsak yağı uygulayın veya ezilmiş bir parça sarımsağı koyun. Sarımsak yağının ya da sarımsağın dişetlerini hafiften yakabilir, bunu unutmayın.

 • Kulak enfeksiyonuna iyi gelir

Kulak enfeksiyonlarına ağrı, sinirlilik ve sıkıntıya neden olan virüsler neden olur. Bu kulak enfeksiyonu sıcak ev yapımı sarımsak yağı kullanılarak kolayca tedavi edilebilir. Sarımsak yağı kulak enfeksiyonu için yaygın olarak kullanılan bir çözümdür. Diğer yandan yağ, antiseptik, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

 • Ağrıları hafifletir

Kaslarda oluşan rahatsız edici spazmlar sarımsak yağı ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Sporculara genelde kas ağrıları için de sarımsak yağı almaları önerilmektedir. Menstrüel kramp veya anemi sorununa sahip kızlar da sarımsak yağının bu etkilerinden faydalanabilir.

 • Üst solunum yollarına iyi gelir

Sarımsak yağı antiviral, antibiyotik, antibakteriyel ve dekonjestan özellikleriyle mikroorganizmaların ve solunum yolu enfeksiyonlarının gelişimini önler. Sıcak suya 2 damla sarımsak yağı ilave edilerek buharın teneffüs edilebilir. Göğüste masaj yapılması halinde 1 damla sarımsak yağı ya da merhem karışımı, soğuk algınlığı, astım, kronik bronşit ve boğmaca ile boğmaca sırasında yaşanan nefes darlığının kaldırılmasına yardımcı olur. 

Diyabete iyi gelir

Antidiyabetik özelliğine sahip olan sarımsak, tip 2 diyabetli hastalarda gelişmiş diyabet kontrolüne destek olur. Sarımsakta bulunan allisin, allil propil disülfit ve S-alil sistein sülfoksit gibi aktif bileşikler kandaki insülin düzeylerini yükseltmekte ve vücuda yeterli miktarda insülin bulunduğundan emin olmaktadır. Bir başka çalışmaya göre, yüksek kan şekeri kontrolüne destek olan sarımsak yağı, kalp hastalığının bir şekli olan diyabetin neden olduğu kardiyomiyopati riskini de düşürmektedir.

Sarımsağın faydaları detaylı bilgi>>

Sarımsak Yağının Cilde Faydaları

 • Cilt enfeksiyonlarıyla mücadele eder: Antifungal ve antiinflamatuar özellikleri ile bilinen sarımsak yağı, sedef hastalığı, atlet ayağı (ayak mantarı), bağırsak solucanı, siğiller, nasır gibi birçok cilt durumuyla savaşmaktadır. Birkaç damla hafifçe ısıtılmış sarımsak yağına, bir top pamuğu batırın ve sonrasında etkilenen alanlara sürün. Cildinize bu uygulamayı günde iki ila üç kez tekrarlayın.
 • Akne ve sivilceleri tedavi eder: Sivilce ilacınızın ana bileşeni olmayabilir, ancak sarımsak yağı rahatsız edici lekeleri yok etmek için harika doğal bir çare oluşturmaktadır. Sahip olduğu antioksidanlar bakterileri öldürür. Bu nedenle evde sarımsak yağı ile sivilceye karşı savaşan yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. Yüzdeki sivilceleri ve akne izlerini iyileştirmek için sarımsak yağını çamur paketiyle karıştırın.

Sarımsak Yağı Yüze Sürülür Mü?

Sarımsak yağı yüze sürülebilen yağlardan biridir. Temiz cilde direk sürebileceğiniz gibi kullandığınız maske tariflerinin içerisine ekleyerek kullanmanız mümkün. Yüze sürüldüğünde masaj yaparak yedirmeniz ve ortalama olarak yarım saat kadar beklemeniz gerekmektedir.

Sarımsak yağı cilde sürüldüğünde ağır koku bıraktığı için işlem sonunda bol su ile durulamanız gerekmektedir. Dilersiniz sarımsak yağını badem yağı yada zeytin yağı ile inceltip kullanabilirsiniz.

Sarımsak Yağının Saça Faydaları

 • Saç sağlığına iyi gelir: Sarımsak yağı, saçlarınız için iyi besin maddeleri içerir. Saç büyümesini arttırır ve aynı zamanda saçlarınızın dokusunu iyileştirir. Kafa derisinin birçok hastalığı da sarımsak yağı kullanılarak engellenebilir çünkü sarımsak yağı, sülfür, C vitamini, E vitamini, B1 vitamini ve B6 vitamini bakımından zengindir. Bunların hepsi sağlıklı, kuvvetli saçlar ve kafa derisi için gereklidir. Saç köklerini kuvvetlendirmek ve saç tellerinin kırılmasını önlemek için de faydalıdır.

Keskin kokusu olmasına rağmen, sarımsak yağı saçlarınız için harikalar yaratır. Saçınıza ve kafa derisine sarımsak yağı uygulayın ve ellerinizle iyi masaj yapın. Gece boyunca bırakın ve ertesi sabah hafif bir şampuanla yıkayın. Bu saç büyümesini arttırır ve saç köklerini kuvvetlendirerek kan dolaşımını teşvik eder. Ayrıca, kafa derisinden zehirli maddeleri uzaklaştırır ve kafa derisini sağlıklı tutar. 

 • Kepekle mücadele eder: İnsanların çoğu hayatlarının bazı evrelerinde kepek sıkıntısı çekmektedir. Sarımsak yağı, kepek tedavisi için iyidir. Sarımsak yağı veya sarımsak yağı kapsülleri alıp kafa derinize ve saçınıza uygulayabilirsiniz. Kepekleri etkiler ve aynı zamanda kaşıntılı kafa derisini rahatlatır. Kafa derisini sulu tutar ve kepeklerin tekrar görünmesini önlemeye yardımcı olur. Her hafta sarımsak yağı uygulayabilir ve tüm kepek kaldırılana kadar kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sarımsak Yağının Sakala Faydaları

Sarımsak yağı içeren ürünlerin tümü seyrek ve dökülen sakallara faydalıdır. Sakallarınız dökülüyor ya da seyrekse sarımsak yağını düzenli olarak kullanınız.

Sarımsak Yağının Kaşlara Faydaları

Sarımsak yağı kaş bakımı için en ideal yağlardandır. Kaşların dökülmesini önleyerek kolay kopmasını engeller. Düzenli kullanımlarda gür ve kaşlara sahip olabilirsiniz.

Sarımsak çayının faydaları detaylı bilgi>>

Sarımsak Yağının Zararları

 • Sarımsak yağı % 100 doğal ve organik olduğu için tamamen güvenle kullanılabilir, ancak eğer daha önce ürtiker, nefes darlığı gibi alerjik reaksiyonlar yaşadıysanız, kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Diyetinize sarımsak yağı eklemeden önce sahip olduğunuz sağlık sorunları, özellikle de enflamatuar bağırsak sendromu, kanama veya pıhtılaşma sorunları hakkında doktorunuza veya eczacınıza danışın.
 • Sarımsak yağı hamilelik: Hamileyseniz veya emziriyorsanız sarımsak yağı kullanmamalısınız. Yine de kullanmak istiyorsanız öncesinde mutlaka doktorunuza danışın. 

Evde Sarımsak Yağı Nasıl yapılır?

Evde Sarımsak Yağı Yapımı

kullanabilirsiniz.

Sarımsak Yağı Yapımı:

 • Seçtiğiniz yağı öncesinde ısıtın.
 • Sarımsak dişlerini iyice soyun ve bir saat bekletin.
 • Sonrasında sarımsakları sıcak yağa ekleyin ve bileşiklerin aniden yağın içine girmesini sağlamak için bir süre bekletin.
 • Bundan sonra yağ filtrelenmeli ve çeşitli şekillerde kullanılmalıdır.
 • Sarımsak yağı çok güçlü olduğu için, sarımsak yağının bir kısmı kullanılmadan önce 200 kısım sadeyağ ile inceltilmelidir.
 • Sarımsak yağını kapsül formlarında da rahatlıkla bulabilirsiniz

Sonuç

Bu makalede sarımsak yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler bulunmaktadır. Sarımsak yağı kullananlar sarımsak yağı yapımı, sarımsak yağı cilde faydaları, sarımsak yağının kaşa faydaları, sarımsak yağı kapsülü, sarımsak yağı sac cıkarırmı, sarımsak yağı cilde nasıl kullanılır, sarımsak yağı kaş gibi sorgulamalarda bulunmaktadır.

Sarımsak yağının saça, sakala ve kaşa faydaları nelerdir merak konusudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.