Sarımsak Yağının Faydaları ve Zararları

15.11.2016
1.317
Sarımsak Yağının Faydaları ve Zararları

Sarımsak yağının faydaları ve zararları. Sarımsak, dünyada ve Türkiye’de kullanılan en önemli besinlerden bir tanesidir. Aynı zamanda tıp dilinde ‘’Doğal Antibiyotik’’ olarak nitelendirilen bu besin her derde deva olduğu gibi birçok noktalarda da kullanılıyor. Özellikle düzenli olarak tüketen insanlarda büyük fayda sağlayan sarımsak hayatınızın her alanında olması gerekir. Sarımsağın kendisi bu kadar faydalıyken sarımsak yağının da faydalarını es geçmeden olmaz. Sarımsağın bu denli faydalı olmasının ve her derde deva olmasının nedenleri arasında kükürt maddesinin bulunmasından dolayıdır. Allisin olarak adlandırılan bir madde üretir ve bu madde insan sağlığına oldukça faydalıdır. 

Sarımsak Yağı Nedir?

Sarımsak yağı tanım olarak; sarımsağın özünden üretilen bir yağdır. Tamamen bitkisel olmasından dolayı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Sarımsak Yağı Ne İşe Yarar?

Sarımsak yağı birçok faydaları sayesinde evinizden eksik etmeyeceğiniz bir bitkisel yağdır. Cilde saça ve birçok farklı noktalara faydalar sağlar. İltihaplanma gibi durumlarda sarımsak yağının büyük bir etkisi vardır.

Sarımsak Yağı Nasıl Kullanılır?

Sarımsak yağı nasıl kullanılır? Sarımsak yağının içerisinde bulunan zengin besinler sayesinde yaşadığınız tüm problemlerden kısa süre içerisinde kurtulmanıza yardımcı olur. Sarımsak yağını hangi alanda kullanacaksanız mutlaka ona göre kullanmanız gerekir. Örnek olarak gösterilecek olur ise saçlarınız için kullanacaksanız daha farklı bir kullanım, vücut direncinizi yükseltmek ve bağışıklığınızı güçlendirmek için kullanacaksanız farklı yollar izlemeniz gerekir. Sarımsak yağının kullanımları şu şekildedir;

Sarımsak Yağının Faydaları 

Sarımsak yağının faydaları farklı şekillerde incelenebilir. Birçok bakımdan iyi bir destekçi olan sarımsak yağı çok kullanılan bir yağdır. Faydaları ise şunlardır:

 • Sivilce Tedavisinde Kullanılır

Sivilceler, ergenlik çağında çıkan ve daha sonrasında cilt tipine göre geçmek bilmeyen cilt problemleridir. Bu problemler zaman geçtikçe ve tedavi edilmediği müddetçe cilt üzerinde yer alır ve izler oluşur. Bu izler ancak uzun bir tedavi sonrasında cildinizden gider. Ancak cilt problemlerinden kurtulmak için sürekli olarak ilaç tedavisi ve benzeri gibi tedavi yöntemlerine başvurmak yerine doğal yöntemler kullanabilirsiniz. Sarımsak yağı antioksidan özelliği olmasından dolayı sivilce tedavilerinde sıklıkla kullanılıyor. Sivilce üzerine bir tutam yağ sürerek 20 dakika bekletip yıkayın düzenli kullanımdan sonra sivilcelerinizde azalma ve lekelerinizin geçtiğine şahit olabilirsiniz.

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Bağışıklık sistemi çok güçlü olmayanlar için en büyük yardımcı olan bu yağ ile kısa süre içerisinde bağışıklık sisteminizin daha fazla güçlenmesine yardımcı olur. Gün içerisinde bir kez ister suyunuzun içerisine isterseniz de çay ve benzeri gibi içeceklerinizin içerisine koyarak sarımsak yağını tüketebilirsiniz. Hem bağışıklığınız güçlenir hem de kısa süre içerisinde daha güçlü bir vücuda kavuşabilirsiniz.

 • Diş Ağrısında Kullanılır

Diş ağrısı, insanların başına gelen en kötü hastalıklardan bir tanesidir. Kısa süre içerisinde tedavi edilmediği zaman hayatınızı derinden etkileyen diş ağrısı gecenin bir vakti sizleri yakaladığı zaman kısa süreli bir tedavi için sarımsak yağından faydalanabilirsiniz. Sarımsak yağını, dişinizin ağrıyan noktasına sürerek bir süre bekletin dilerseniz pamuğun üzerine sarımsak yağını dökerek bu pamuğu dişinizin ağrıyan noktasına bastırabilirsiniz. Belirli bir süre beklettikten sonra sancılı diş ağrınızı bir süre hafifletebilirsiniz.

 • Saçların Daha Gür Çıkmasını Sağlar

Saçlar çeşitli yaşam şartlarından, stres faktöründen, kullanılan şampuanlardan dolayı kökleri incelir ve saçlarınız dökülmeye başlar. Saçlarınızın daha gür çıkması ve dökülen yerlerin yeniden canlanması için doğal ürünlere ihtiyacınız vardır. Bu doğal ürünlerden en faydalı ve en yararlı olan ürünler arasında sarımsak yağı vardır. Sarımsak yağını her alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sadece saçların güçlendirilmesinde değil kaşlarınızın ve kirpiklerinizin daha gür olmasını isterseniz düzenli olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz şampuanınızın içerisine birkaç damla damlatarak her banyonuzda saçlarınızı bu karışım ile yıkayabilirsiniz. Kaşlarınıza ya da kirpiklerinize kullanacaksanız eğer kulak çöpü yardımı ile yağı kaş ve kirpiklerinize yedirebilirsiniz.

 • Baş Ağrılarını Azaltır

Sarımsak yağının sağladığı en büyük faydalardan ve en şaşırtan faydalardan bir tanesi baş ağrılarının azaltmasıdır. Baş ağrılarını ilaç ile tedavi etmek istemezseniz sarımsak yağını evinizde bulundurmanız tavsiye edilir. Başınız ağrıyor ise sarımsak yağını parmaklarınıza sürerek masaj yapabilirsiniz. 15 dakika masaj yaptıktan sonra kısa süre içerisinde etki ederek baş ağrınızı hafifletecektir.

Sarımsak Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Sarımsak yağının cilde faydaları nelerdir? Sarımsak yağının cilt problemlerinin giderilmesinde yardımcı olan ve etkili olan bir yöntemdir. Cilde sağladığı faydalardan en büyüklerinden bir tanesi sivilcelerin ciltten arındırılmasıdır. Antioksidan, kükürt ve kurutma özelliği olmasından dolayı sivilcelerin üzerine sürüldüğü zaman sivilceyi kurutur ve leke olmamasını sağlar. Belirli bir süre sonrasında da cilt üzerinden sivilceleri gidererek daha pürüzsüz ve daha ışıltılı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.

Sarımsak Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saçlarınızın gür olması için her bakımı deneyip her doğal çözümü kullandınız ancak istediğiniz sonuca ulaşamadıysanız sarımsak yağını kullanmanız gerekir. Sarımsak yağı, saçlar için en etkili yöntemdir. Saçların gürleşmesi, kalınlaşması ve daha yumuşak bir yapısı olması için mutlaka kullanmanız gerekir. Saç derinize sarımsak yağı nüfus ettiği zaman saç derinizi besler ve yeni saçlarınızın çıkmasına, uzayan saçlarınızın da daha gür olmasına yardımcı olur.

Sarımsak Yağının Saça Uygulanması

Saçlarının güçlenmesini isteyen herkes sarımsak yağını kullanarak daha gür ve daha sağlıklı saçlara kavuşuyor. Sarımsak yağını saçlara uygulamak isterseniz şampuanınızın ya da sarımsak yağını fısfıslı bir şişenin içerisine koyarak duşa girmeden önce saç tiplerinize ve saç uçlarınıza iyi bir şekilde sürerek bone yardımı ile saçlarınızı sarın 1 saat beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın. Düzenli kullanım sonrasında daha gür saçlara kavuşabilirsiniz.

Sarımsak Yağının Zararları?

Sarımsak yağı çeşitli hastalıklarda tedavi yöntemi olarak kullanılsa da kendine has çeşitli zararları vardır. Her yağın kendine ait belirli bir zararı vardır. Bir yağı her gün yoğun olarak kullanmak ya da iyi bir şekilde temizlememek vücudunuza da zarar sağlar. Bu zararlar şu şekildedir;

 • Sarımsak yağını günde 3 ila 4 defa tüketmek ve yoğun olarak tüketmek tansiyon sorunlarına neden olabilir. Tansiyon sorununuz var ise kullanım sıklığınızı azaltmanızda fayda vardır.
 • Sarımsak her ne kadar faydalı olsa da rahatsız edici bir kokusu vardır. Bu koku ağır ve keskindir. Vücut için bu yağı kullandığınız zaman iyi bir şekilde yıkanmazsa bu kötü koku vücudunuzda kalarak sizleri rahatsız eder. Çoğu kişi bu kötü kokudan dolayı sarımsak yağını kullanmıyor.
 • Sarımsak yağı ya da normal bütün olarak sarımsak tüketmek ağızda sarımsak kokmasına neden olabilir. Bu da kalabalık ortamlarda bulunanlar için büyük bir sorun teşkil eder.
 • Her vücut birbirinden farklıdır, her vücuda kullanılan kremler, bitkisel ve doğal yağlar farklı reaksiyonlar gösterebilir. 

Sarımsak yağları da hassas ciltlerde tahriş edebilir. Kullanmadan önce cildinizin ufak bir noktasına sürerek birkaç dakika bekleyin. Herhangi bir kızarıklık ve kaşıntı olmuyorsa dilediğiniz gibi bu yağı kullanabilirsiniz.

Sarımsak Yağının Fiyatı

Sarımsak yağının sağladığı bu denli faydalardan sonra en merak edilen sorulardan bir tanesi bu kadar faydalı olan bir yağın fiyatının ne kadar olacağıdır. Aktar gibi yerlerden farklı boyutlarda dilerseniz satın alabilirsiniz. Sarımsak yağı genel olarak 30 ML arasında satılırlar. Sizler dilerseniz daha büyük boyutlarda satın alabilirisiniz. Belirli bir süre (yaklaşık bir ay kadar) mutlaka bu ürünü kullanarak faydalarını görebilirsiniz.

Sarımsak Yağını Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler?

Her yağda olduğu gibi sarımsak yağı da kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bunlardan en önemlisi iki gün kullanıp bıraktıktan sonra fayda sağlamadığına karar vermek yapılan en büyük hatalardan bir tanesidir. Kullanacağınız alana göre ne şekilde kullanıldığını ve ne kadar miktarda kullanıldığını öğrendikten sonra bu kurallara uyarak dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Sarımsak yağını kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar şu şekildedir;

 • Sarımsak yağını tüketerek kullanacaksanız mutlaka birkaç damladan fazla kullanmayın. Eğer çok yoğun bir şekilde kullanırsanız vücudunuz çeşitli reaksiyonlar gösterebilir. Bu reaksiyonlarda sağlık problemlerini tetikleyebilir. Belirli bir süre denedikten sonra dilerseniz miktarını artırabilirsiniz.
 • Cilt üzerinde yoğun olarak kullanmak kıllanma gibi problemleri meydana getirebilir. Aynı zamanda tüm cilt yüzeyine uygulamamak gerekir. Cildinizin sadece problemli olan noktasına sürerek belirli bir süre bekletmeniz gerekir. Sarımsak yağını cildinize sürdükten sonra kesinlikle sabaha kadar bekletmeyin en fazla 15 dakika beklettikten sonra yıkayın.
 • Sarımsak yağını sürdükten sonra cildinizin nemlendirilmesi ve daha yumuşak bir cilde kavuşmak için cildinizin PH dengesine uyumlu bir nemlendirici kullanmanız tavsiye edilir.

Nemlendirici hem etkili hem de cildinizin ferahlamasına yardımcı olur. Sarımsak yağını kullandıktan sonra pürüzsüz bir cilde sahip olmak için düzenli krem kullanmanızda yarar vardır. Dilediğiniz bir cilt ve gür saçlar için sarımsak yağını kullanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.