Sarımsak Çayının Faydaları

18.07.2019
1.681
Sarımsak Çayının Faydaları

Sarımsak çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler vermek istiyoruz. Sarımsak çayı kullananlar genelde sarımsak çayı zayıflatırmı, emziren anne sarımsak çayı içebilirmi, göbek eritir mi, ödem söktürür mü, sarımsak çayı günde kaç kez içilir, sarımsak çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Sarımsak Nedir?

Sarımsak bitkisinin sahip olduğu karakteristik özelliklerinden biri olan keskin kokusunun asıl nedeni içerisinde barındığı güçlü sülfür içeren bileşiklerdir. Sarımsağın içerisinde ki hayati bir bileşen olan alisin, antiviral, anti bakteriyel, anti mantar ve antioksidan özelliklerine sahip olduğu bilinmektedir. Bu neden ile tüketmenin en iyi yolu ince kıyılmış ya da püre haline getirilmiş sarımsağın bir süre bekletilmiş olanıdır. Sarımsak ayrıca selenyum açısından oldukça güvenilir bir besin kaynağıdır. Sarımsağın içerisinde barındığı alisin, ajoene ve alliin gibi bileşenler aynı zamanda dolaşım, sindirim ve bağışıklık sistemi üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir, diğer bir yandan kan basıncı ve detoksifikasyona yardımı da oldukça fazla olan bir bitkidir. 

Sarımsak Çayı Nedir?

Sarımsak ile yapılan pek çok besin vardır. Sarımsak çayı da bunlardan bir tanesidir. Bir fincan sarımsak çayı içmek sarımsağın size sağlık açısından oldukça faydalı olmuş olan bileşenlerini temin etmeniz için harika bir yoldur. Sarımsak çayı içerisin de A vitamini,  B2 vitamini, B6 vitamini ve C vitamini, enzimler, proteinler, saponinler, flavonoidler barındırmaktadır. Bu vitaminlerin, mineral ve enzimlerin vücudumuzda yeri çok önemlidir. Aynı zamanda kalsiyum, bakır, demir, iyot, çinko ve selenyum gibi içerisinde mineraller ve kükürt bileşenleri içermektedir. 

Özellikle Antik Yunan’da sıkça kullanıldığı bilinmekte olan sarımsak çayı öncelikli olarak vücudu güçlendirmek, kişinin genel sağlığını geliştirmek, enerji ve gençlik sağlamak için kullanılmıştır. Sarımsak çayının bu etkileri şüphesiz ki bizim için her şeyin üzerindedir. Zaten doğal bir antibiyotik ve antioksidan kaynağı olmuş olarak bilinen sarımsağın erdemleri zaten bilinmektedir. Bu sebep ile lezzetli ve benzersiz sarımsak çayını neden denemekte fayda var.

Sarımsak Çayının Faydaları

Antibiyotik olarak da kullanılan mucizevi bitki sarımsak, pek çok açıdan kullanılmakta ve gerek sağlık alanında gerek ise lezzet açısından pek çok insan tarafından tercih edilen bir bitkidir. Bu mucizevi bitkiden yapılan sarımsak çayının bir çok faydası vardır. Bu faydalarından bazılarını inceleyelim.

 • Kalp ve damar sağlığını destekler

Sarımsak pek çok sağlık alanında kullanılmış olan muhteşem bir bitki ve aynı zamanda bir kalp toniğidir, damarları genişleterek kanın pıhtılaşmasını engellemekte ve kan dolaşımını uyarmaya büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Bu durum, tehlikeli felç risklerini azaltmak için oldukça hayati önem taşımaktadır. Sağlıklı bir kalbin yolu kötü kolesterol olmuş olan LDL düzeyinin düşürülmesinden geçmektedir. Bu bitkisel çay kan damarlarındaki yağı ayrıştırmaya büyük ölçüde yardımcı olmaktadır bu şekilde kan akışını artırmakta, kalp krizi, anjin ve damar sertliğini önlemektedir. Sarımsak çayının bilinen faydaları için çok daha fazla araştırmaya gerek olmuş olsa da, tansiyonu kontrol altında tutmaya yardımcı olduğu bilinmektedir,  bu şekilde hipertansiyon ile mücadele etmek de, kan şekeri düzeylerini düzenlemekte ve trigliserit seviyesini de düşürmektedir.

 • Sindirim problemlerine yardımcı olur

Sarımsak çayı antiseptik özelliğine sahip bir bitkidir bu neden ile mide hareketliliklerine müdahale edebilmektedir. Sarımsak çayını düzenli bir şekilde tükettiğinizde sadece mide rahatsızlıklarını iyi etmekle kalmaz aynı zamanda sindirim yoluyla da alınan istemeyen bakterilerin temizlenmesini sağlamaktadır. Mideyi zamanla yatıştırmanın sırrı sarımsak çayından geçmektedir. Bağırsak solucanlarını ve mantarı engellemekte aynı zamanda da karın ağrısı ve kabızlığı da büyük ölçüde iyileştirmektedir. 

 • Enerji desteği sağlamaktadır

Sarımsak çayı kan dolaşımını büyük ölçüde hızlandırmayı sağlarken aynı zamanda vücuda istenilen enerji desteğini de sağlamaktadır. Hayati organlara kanın çok daha fazla ulaşması organların daha fazla oksijen almasını sağlar, bu şekilde organlar besin alımı için de daha fazla elverişli hale gelir. Bu durum vücuda gün boyunca fayda sağlayacak enerji ve canlılığı sağlamaktadır.

 • Kilo vermeye yardımcı olur

Sarımsak çayı vücut içerisinde ki fazla yağı eritmeyi sağlayan mükemmel bir temizlik destekçisidir. Bu bitkisel çayı her gün tüketmeyi akılda tutmak ve metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Diğer bir yandan her sabah sarımsak çayı tüketmeyi alışkanlık haline getirmek sadece genel sağlık bakımınıza yardımcı olmayacak aynı zamanda vücudunuzu şekle sokmak için de size büyük ölçüde destek olacaktır.

 • Cilt sağlığı için faydalıdır

Her gün tüketilmiş olan  sarımsak çayı vücuda pek çok vitaminin desteğini sağlamaktadır. Sarımsak çayı mükemmel antioksidanlarsa sahip olmuş olduğu kadar A vitamini, B1 vitamini, B2  vitamini ve C vitamini gibi vitaminler açısından da oldukça zengindir. Bu özellikler cilt bakımı için kusursuz bir düzenle işleyen yardımcılardır ve cildin çok daha geç yaşlanması için mükemmel bir destekçidir.

 • Doğal bir antibiyotiktir

Sarımsak çayının bu özelliği can sıkıcı bir durum olan soğuk algınlığı, nezle, grip ve benzeri hastalıkların önlenmesi için bağışıklığı desteklemeye yardımcı bir etkiye sahip olmuş olduğu anlamına gelmektedir. Yunan askerlerinin savaş sonrası enfeksiyon tedavileri için sarımsak çayı tükettiği bilinmektedir. Görüldüğü üzere sarımsak çayına atfedilen “mucize etkisi” çok eski zamanlardan bu zamanlara kadar taşınmıştır. 

 • Mükemmel bir temizleyicidir

Sarımsak uzun yıllar boyunca yaraları ve enfeksiyonları iyileştirmek amacı için de kullanılmıştır, hatta tüberkülozun tedavisinde de özellikle sarımsak çayının buharına başvurulmuştur. Sarımsak suyu ve yağ ekstraktı candida, E.coli, Staphylococcus ve Streptococcus bakterileri de dâhil olmak üzere pek çok bakteri, virüs ve mantarın gelişimi büyük ölçüde engellemektedir. Anti bakteriyel ve antifungal özellikler sarımsakta var olmuş olan alisin bileşenine bağlıdır, bu neden ile alisini serbest bırakmak için sarımsağın çiğnenmiş, kesilmiş ya da ezilmiş olması gerekmektedir. 

 • Soğuk algınlık ve gribe iyi gelir

Sarımsak çayı antiseptik özelliği ile öksürük ve tıkanıklık gibi solunum yolu enfeksiyonları ile mücadele etmeye yardımcı olmak da ve bağışıklık sistemini desteklemektedir. Sarımsak çayının tüketimi özellikle kış aylarında soğuk algınlık oluşumunu önlemeye de oldukça yardımcı olmaktadır. C vitamini, enzimler ve mineraller açısından oldukça zengin bir kaynak olmuş olan sarımsak çayı soğuk algınlığı nezle ve gribi uzak tutmayı sağlamaktadır.

Sarımsak Bitkisinin Faydaları

 • Sarımsak bitkisinin henüz ana rahmindeyken bebeklerin kilo almasına destekçi olduğu tespit edilmiştir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren sarımsak bu özelliği sayesinde öksürük ve tıkanıklığa yardımcı olmakta, göğüs enfeksiyonlarıyla savaşmaktadır.
 • Sarımsak içerisinde yüksek oranda iyot içermektedir, bu neden ile hipertiroid hastalığının tedavisinde oldukça etkili hale gelmektedir.
 • Sarımsak sahip olmuş olduğu zengin vitamin C özelliğiyle iskorbüt rahatsızlığını tedavi etmektedir.
 • Kardiyovasküler rahatsızlar sarımsak sindirimi sayesinde azaltılabilmektedir.
 • Vajina mantarları, bakterileri ve enfeksiyonlarını sarımsak tedavi etmektedir.
 • Sarımsak sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli olan vitamin B6 özelliğine sahiptir ve bu özellik yeni hücrelerin sağlıklı ve etkili olmuş olarak büyümesinde etkili olmaktadır.
 • Sarımsak pek çok kanser türünün önlemesine yardımcı olmaktadır.
 • Kandaki insülin seviyesini artırmakta ve kan şekerini düzenlemektedir. 

Sarımsağın faydaları hakkında daha detaylı bilgi için>>

Sarımsak Çayı Tarifi

Sarımsak çayının yapılışı:

 • 3 bardak suyu bir tencereye koyun ve kaynatın.
 • Su kaynamaya başladığında ateşten alın.
 • 3 adet sarımsak dişini doğrayın ve suya ekleyin.
 • Tadını biraz değiştirmek istiyorsanız taze limon suyu, bal ya da rendelenmiş zencefil ekleyebilirsiniz.
 • 15-20 dakika boyunca demlenmesi için bekleyin.
 • Hazırladığını karışımı süzün ve servis edin.

Zencefilli, ballı sarımsak çayı tarifi

Sarımsak ve zencefilli çay soğuk algınlık ve grip gibi rahatsızlıkların belirtilerini tedavi etmek amacı için büyük ölçüde  kullanılmakta ve kullanan kişiler tarafından sık sık tavsiye edilmektedir. Sarımsak ve zencefilin bu kullanımı antibiyotik ve anti-inflamatuar özelliklerine sahip olmuş olması avantajının yanı sıra baş ağrısını hafifletmeye ve mide bulantısını da geçirmeye oldukça etkili ve yardımcı olmaktadır. Bu iki mucizevi bitki ile yapılmış olan karışım üzerine yapılmış olan bir takım çalışmalar sarımsak ve zencefil çayının bu bitkilerin taze halinin ve kuru halinin hangisinin daha yararlı olduğuna dair bilgiler henüz tam anlamı ile yeterli değildir. 

Fakat zencefilli sarımsaklı çay özellikle limon ve balla kullanıldığında soğuk algınlık ve gripten mustarip kişilere iyi geldiği bilinmektedir.

Malzemeler:

 • 4 bardak su
 • 2 parça taze zencefil
 • 1 diş sarımsak
 • 2-3 çay kaşığı bal

Hazırlanışı: 

 • Zencefilin kabuklarını soyun ve ince dilimler halinde dilimleyin.
 •  Daha sonra 1 diş sarımsağı ortadan ikiye kesin. 
 • Bir tencereye suyu, zencefili ve sarımsağı ekleyip kaynamaya bırakın.
 •  Karıştırın ve biraz pişmesine 15-20 dakika boyunca izin verin. 
 • Daha sonra çayı süzün ve balı ekleyerek servis edin.

Ballı, Limonlu Sarımsak Çayı

Malzemeler:

 • 1 diş organik sarımsak
 • ½ limon suyu
 • Tatlandırmak için bal

Hazırlanışı:

Bu oldukça basit ve etkili bir tariftir. 

 • Öncelikle bir diş sarımsak için sarımsağın kabuğunu soymalı ve 1 dişi içinden çıkarmalısınız. 
 • Bu noktada 15-20 dakika sarımsağı hava alması için bekletebilirsiniz. 
 • Sarımsak anti bakteriyel özelliğe sahiptir ve çiğ sarımsağın pişirilmesi içindeki tıbbi amaçlı faydaları için alisinin açığa çıkmasını sağlamaktadır.
 • Sonraki aşamada 1 limon suyunu, balı ve sarımsağı bir fincana koyun üstüne sıcak su ekleyin. 
 • 5 dakika boyunca demlemeye bırakın ve servis edin. 

Saçı Uzatmak İçin Sarımsaklı Papatya Çayı Saç Maskesi

 • Sarımsağın suyunu çıkarın: Saç dökülmesiyle mücadele edebilmek için sarımsağı saç merhemi gibi kullanabilirsiniz. Tarife 6-7 diş sarımsağı soymakla başlayın. Sarımsak dişlerini ezerek yaklaşık 1 çay kaşığı sarımsağın suyunu  özenle çıkarın.
 • Bir bal karışımı yapın: Sıktığınız sarımsak suyunu bir kap içerisine koyun ve içine yaklaşık 1 çay kaşığı bal ekleyip karıştırarak buzdolabına kaldırın.
 • Papatya çayı demleyin: Hazırladığınız karışım buzdolabında soğurken bir papatya çayına ihtiyacınız olacaktır. 2 adet papatya çayı poşetini ya da 3 çay kaşığı kurutulmuş papatyayı bir kabın içerisine alın, üstüne suyu ekleyin ve 30 dakika boyunca kaynatın.
 • Maskeyi bitirin: Çayı hazırladıktan sonra buzdolabından ballı sarımsaklı karışımı alın. Karışımın içine 1 adet yumurtanın sarısını ekleyip karıştırın. Bal nedeniyle karıştırmak biraz zor olacaktır; bu nedenle 1 çay kaşığı aloe vera jeli ekleyin ve karıştırın.
 • Maskeyi kullanın: Tüm malzemeyi karıştırdıktan sonra saçınıza özenle uygulayarak kullanabilirsiniz. Maskeyi nazik bir şekilde  saçınızın her yerine değil sadece saç diplerinize yavaş yavaş masaj yaparak uygulayın. Saç derinizin iyileşmesi ve iyileştirici etkisinin yoğunlaşabilmesi için başınızı bir havlu ile sarın ve bir süre bekleyin.
 • Saçı yıkayın: Maskeyi saçınızda yeterince beklettikten sonra saçınızı herhangi bir bebek şampuanıyla ya da o tarzda yumuşak bir şampuanla yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra saçınızı iyice durulayın ve şampuandan arındırın. Daha sonra 1 yumurta sarısını daha saç derinize masaj yaparak uygulayın. Bunu da ılık su ile yıkayıp, durulayın.
 • Süreci tamamlayın: Yumurta sarısını ve kafa derinizi iyice temizlemek papatya çayına ihtiyacınız olacaktır. Bir bardağa aldığınız papatya çayıyla saçlarınızı iyice durulayın. Saçlar çıkmaya başlayana ya da dökülme duruna kadar 2-3 hafta boyunca uygulayabilirsiniz.

Sarımsak Çayının Zararları

Sarımsak çayı kullanım için güvenli olmuş olsa da çok fazla çay tüketmek kusma, ishal, bulantı, gaz, mide ekşimesi ve kötü  vücut kokusuna sebep olabilmektedir. Her besinde olduğu gibi sarımsak çayının da fazlası zararlıdır. 

Tavsiyeler

 • Sarımsak çayını kimler içemez

Alerjik reaksiyonlara sahip olan kişilerin sarımsak çayı içmekten ve sık sık tüketmekten uzak durması gerekmektedir. Ciddi sindirim bozukluğu olan insanların dikkatli bir şekilde tüketmeleri önerilmektedir.

 • Hamilelikte sarımsak çayı tüketimi

Hamile kadınlar hamilelik sırasında bu bitkisel çayı tüketebilirler fakat tavsiye edilen tüketim oranlarını geçmeyecek, bunu aşarak, aşırıya kaçmayacak şekilde tüketmelidirler. Emziren annelerinde sarımsak çayını aşırı tüketmekten kaçınmaları gerekmektedir.

 • Sarımsak çayı ile zayıflama

Zayıflamak isteyen yada diyet sürecinde olanlar için zencefilli sarımsak çayı idealdir.

 • Sarımsak çayı kaç kilo verdirir

Ünlü yüzlerden Banu Zorlu sarımsak çayı içerek ve spor yaparak 8 kilo vermiştir.

 • Sarımsak çayı günde kaç kez içilmeli

Tüm bitkisel çaylar genelde sabah ve akşam birer defa içilerek tüketilmelidir. Kilo vermek isteyenler için sabah aç karnına tüketmek daha etkilidir.

Sonuç

Sarımsak çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekilde oluştu. Öncelikle sarımsak çayı nedir, sarımsak çayının faydaları nelerdir  detaylı olarak inceledik. Ayrıca sarımsak çayının zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer almıştır. Sarımsak çayı nasıl yapılır tarifi ve sarımsak çayı kullananların sorularına da yanıtlamaya çalıştık. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem