Sarı Kantaron Yağının Faydaları ve Zararları

30.05.2016
1.843
Sarı Kantaron Yağının Faydaları ve Zararları

Sarı kantaron yağının faydaları ve zararları. Sarı kantaron yağı Latince ismi hypericum perforatum olan sarı kantaron bitkinin tomurcuk ve çiçeklerinden elde edilmektedir. Preslendiği zaman bu işlem tedavi edici özelliklere sahip kırmızı renkte bir yağ ile sonuçlanmaktadır. Sarı kantaron yağı sakinleştirici, anti-inflamatuar, antiseptik ve analjezik özellikleri nedeniyle cilde uygulamak için mükemmel bir seçenek olarak değerlendirilmektedir. Topikal olarak uygulanan bu hafif yağ, (güneş yanığı dahil) yanıklar, morarma, basur, varis, küçük yaralar, yaralar ve ülserler için yararlı olabilmektedir. Sinir dokusunda oluşan hasarlı yaraların iyileştirilmesinde özellikle faydalıdır.  Benzer şekilde nevralji, siyatik ve fibrosit gibi koşullara yardımcı olduğu da söylenmektedir. Sarı kantaron yağı aynı zamanda anksiyete ve depresyon için bitkisel bir ilaç (dâhili alındığında) olarak çalışmakta ve geleneksel bir tedavi yöntemi halini almaktadır. Sarı kantaron yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Hemoroit belirtilerini hafifletir:

Hemoroidin acı semptomlarını hafifletmek için sarı kantaron yağından faydalanılmaktadır. Sarı kantaron yağı flavonoidler ve hiperisin bileşikleri içermesi nedeniyle inflamasyonu azaltırken bir yandan da kaşıntı ve yanma hissini gidermektedir. Ayrıca, cilt bakım kremleri ve losyonları yerine uygulanabilmektedir. Rahatlama sağlamak için banyo suyuna birkaç damla sarı kantaron yağı eklemek yeterlidir.

Romatizma ve artrit ağrılarını hafifletir:

Dayanılmaz derecede ağrı ve şişliğe neden olan iltihaplı eklem ağrıları eklem romatizması ve artritin en genel belirtileridir. Sarı kantaron yağı ise bu konuda popüler bitkisel bir tedavi yöntemi olarak ilkel çağlardan beri kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı ile harmanlanmış sarı kantaron yağı romatizma ile ilişkilendirilen iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bu yağ, romatizmal ağrıları kontrol altında tutmak için oldukça etkilidir.

Anti inflamatuardır:

Sarı kantaron yağı anti-inflamatuar, analjezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Bu nedenle, kas ağrıları, çürükler, yaralar, burkulma, tenisçi dirseği, sinir rahatsızlıkları, sert ağrılı eklemler, varis ve yanıkların tedavisi için ideal bir çözüm haline gelmektedir. Sarı kantaron yağı ameliyattan sonra insizyon ağrı tedavisinde de nöropatik hastalara reçete ile verilmektedir. Cildinize krem ve losyonların herhangi biri ile birlikte harici olarak uygulayıp iyileştirici gücünden yararlanabilirsiniz.

Yaraları iyileştirir:

Sarı kantaronun uçucu yağı astrenjan ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu nedenle, yaralar ve diğer cilt enfeksiyonlarının mikrop kapıp daha da kötü hale gelmesini engellemektedir. Yağı tentür olarak etkilenen bölgeye uyguladığınızda yaraların epitelizasyonunu artırır. Diğer yandan, içerdiği flavonoidler ve tanenin varlığı daha hızlı iyileşmesi için presipite proteinin harekete geçmesini destekler.

Doku romatizması, menopoz ve PMS belirtilerini hafifletir:

Fibrozit ya da fibromiyalji kas ve bağ dokularda ağrı anlamına gelmektedir. Bu durum, kadınlarda yaşanan ağrılı süreçle ilişkilendirilmektedir. Fibromiyalji özellikle menopoz sırasında kramplar, mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet, anksiyete ve duygu durum dalgalanmaları ile birlikte adet öncesi sendromu bozuklukları kas ve dokularda ağrılara neden olmaktadır. İşte bu durumda sarı kantaron yağının etkinliği kanıtlanmıştır. Susam yağına eklenen birkaç damla sarı kantaron yağı ile yapılan masaj oldukça etkili bir rahatlama sağlamaktadır.

Yanıklara iyi gelir:

Sarı kantaron yağı küçük yanıklar için inanılmaz etkili bir ev çözümüdür. Ağrıyı durdurmak ve yanık bölgenin iyileşmesi için yardımcı olur. Birinci derece yanıklar sarı kantaron yağı kullanımı için daha doğru olacaktır. Yanık bölgeye uygulamak için suyun içine sarı kantaron yağını damlatın. Sonrasında bez yardımıyla yağlı suyu etkilenen bölgeye hafifçe uygulayın.

Kasları gevşetir:

Sarı kantaron yağı gerilen kasları rahatlatmaktadır. Kasları gevşetmek için ağrılı kaslara masaj yaparak uygulamak bu durumda etkili olabilmektedir. Sahip olduğu değerli bileşenler sayesinde kasların gevşemesini sağlayarak yardımcı olmaktadır.

Uykusuzluğa iyi gelir:

Sarı kantaron yağı uykusuzluğa iyi gelmektedir. Sahip olduğu ağrı kesici ve sakinleştirici özellikler sayesinde uykunun kalitesini artırmaktadır.

Zihni sakinleştirir:

Sarı kantaron yağı genellikle parfümeri amaçlı kabul edilmez olsa da, parfüm ve cilt bakım karışımlarına dünyevi, otsu ve yumuşak tatlı bir boyut kazandırmak için kullanılabilmektedir. Bu durumda, zihinsel netliği ve işleyişi de etkilemektedir. Gerginliği ve stresi ortadan kaldırmaktadır.

Sarı Kantaron Yağının Saça Faydaları

Yıkamadan yaklaşık 15 dakika önce haftada 2 kez olmak üzere uygulanması tavsiye edilir.

 • Sarı kantaron yağının saça uygulanması durumunda saç yağı giderek azalmaktadır.
 • Saç köklerini beslemekte ve saç büyümesini teşvik etmektedir.
 • Uzun süreli olarak kullanımda saçları güçlendirmekte ve dirençli hale getirmektedir.
 • Saçlara gözle görülür bir parlaklık ve sağlık kazandırmaktadır.
 • Kepek problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Kantaron Çayının Faydaları

Kantaron çayı bitkinin çiçekleri ve yapraklarıyla yapılmaktadır. Bu çayı hazırlamak son derece kolaydır; bu nedenle stresi rahatlatmak için rahatlıkla bu tarifi uygulayabilirsiniz.

 • Bu bitki belirgin bir anti bakteriyel etkiye sahiptir ve doğal bir antiseptiktir. İç kullanım açısından ishal ve bağırsak parazitlerine karşı, mide, karaciğer ağrısı için mükemmel bir çözümdür.
 • Sarı kantaron çayının doğal bir antidepresan olduğu kanıtlanmıştır. Son yıllarda, sarı kantaron bitkisinin depresyona karşı savaşmada popülaritesi artmıştır. Karşılaştırmalı klinik çalışmalar hafif formlardaki depresyonun tedavisi için sarı kantaron çayının kullanıldığını ortaya koymuştur.
 • Araştırmalar ayrıca sarı kantaronun antioksidanı aktivite etmesiyle Parkinson hastalığının başlangıcı ile bağlantılı sinir dejenerasyonuna yardımcı olabileceği iddia edilmektedir.
 • Sarı kantaron balgam tıkanıklığı, sinüs enfeksiyonu grip gibi bronşit belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Antibiyotiğin yanı sıra antiviral aktiviteye de sahiptir. Kahvaltıdan sonra sadece bir fincan sarı kantaron çayı tüketmenin yanı sıra akşam yemeğinden sonra da tüketmek boğaz ve sinüs problemleri hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.
 • Sarı kantaron çayı ruh hali dengesini yeniden düzene sokmak için size yardımcı olabilmektedir. Bu çay aynı zamanda sedatif etkisi sunarak kramp, ağrı gibi ağrılı adet dönemi için iyi gelmektedir. Sağlıklı hormon seviyeleri dengeleyerek PMS’e de yardımcı olmaktadır.
 • Sarı kantaron çayı içmek hastalıklardan korunmak ve önlem almak için harika bir yoldur: antiviral, anti bakteriyel ve antifungal olması nedeniyle bağışıklık sisteminize tamamen takviye etki gösterecektir.
 • Serbest radikallerin yıkıcı eylemlerinden kişinin hücrelerindeki DNA’yı korur. Bu da demek oluyor ki sarı kantaron çayı güçlü bir antioksidandır.
 • Anti-enflamatuar ve analjezik güçleri sayesinde sedef bir cilt döküntüsü gibi karışık bir durumdan basit bir cilt problemine kadar size yardımcı olabilir.
 • Sarı kantaron çayı doku iyileşmesine yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda, ağrı giderici, yatıştırıcı ve sakinleştiricidir. Bu infüzyon, kas ağrıları, siyatik, tenisçi dirseği ve diğer sinir ağrılarına neden iltihapları cilt altından çalışarak tedavi eder.
 • Bazı insanlar akşamdan kalma için en doğal tedavi yöntemi olarak günde iki ya da üç kez sarı kantaron çayı içmeyi tercih etmektedir.

Sarı Kantaron Yağının Zararları

 • Sarı kantaron yağını ağız yoluyla tüketmeyiniz.
 • Toksit bir madde olarak bilinmektedir.
 • Cilde uygulandığı takdirde, 1-2 saat geçene kadar güneşe çıkılmamalıdır.
 • Sarı kantaron çayını hazırlamak istiyorsanız, organik ve güvenli bitkiler almaya dikkat edilmelidir.
 • Açık yaralara sarı kantaron yağını uygulamayın.
 • Uzun sürekli topikal olarak uygulanan sarı kantaron yağı ise tahrişe neden olabilmektedir.
 • Tahriş olması durumunda sarı kantaron yağını kullanmayı bırakmalısınız.
 • Ayrıca, çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutun ve hamilelikte kullanmaktan kaçının.

Tavsiyeler

 • Sarı kantaron yağı banyo suyuna eklenerek ya da doğrudan inhalasyon (soluma) yoluyla, topikal olarak uygulanabilir.
 • Sarı kantaron yağı ile harmanlanan kuşburnu tohumu yağı ve papatya yağı karışımı güçlü bir cilt sağlığı için etkili olabilmektedir.
 • Çok sıcak bir suyun içine sarı kantaron yağını damlatın ve bez kullanarak boğaz ya da etkilenen bölgeye kompres olarak uygulayın.
 • Bu yağın sıkıştırıcı özellikleri vardır. Bu nedenle, yağlı ya da genç cilt tipleri sarı kantaron yağından yararlanabilmektedir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem