Sarı Kantaron Çayının Faydaları

16.09.2019
1.754
Sarı Kantaron Çayının Faydaları

Bu makale sarı kantaron çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içerir. Sarı kantaron çayı kullananlar sarı kantaron çayı içenler, sarı kantaron çayı ibrahim saraçoğlu, sarı kantaron antidepresan için kullananlar, sarı kantaron çayı nasıl yapılır, sarı kantaron çayı fiyatı, sarı kantaron yağı faydaları ve zararları, kırmızı kantaron çayı sorularına yanıt aramaktadır.

Sarı kantaron çayının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

Sarı Kantaron Çayı Nedir?

Sarı kantaron oval, uzun yaprakları olan sarı renkli çiçek kümeleriyle bezeli bir çalı bitkisidir. Bilim adamları sarı kantaronun Avrupa’ya özgü olduğuna inanmaktadır. Asya, Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında yetişmektedir. Sarı kantaron bitkisinin hem çiçekleri ve hem de yaprakları ilaç olarak kullanılmaktadır.

Sarı kantaron antidepresan aktivitesi ile ünlüdür. Bir ağrı kesici ya da yatıştırıcı olmasının yanı sıra binlerce yıldır, minör yanık ve çürüklerin tedavisinde, ruh hali, uyku bozuklukları, çocuklarda yatak ıslatma, sıtma, akciğer ve böbrek sorunları da dâhil olmak üzere ciddi sağlık koşulları için halk hekimliğinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda tüberküloz, rahim kramp, PMS, hemoroit, peptik ülser, gastrointestinal problemler, solunum problemleri, akşamdan kalma ve alkolizm içinde oldukça etkilidir. Ön çalışmalar sarı kantaronun ayrıca sedef, boğaz ağrısı, kronik öksürük, sinüs enfeksiyonları, Parkinson hastalığı, kronik yorgunluk sendromu, artrit, sinir ağrısı, depresyon, anksiyete ve ruhsal bozukluğuna olan yardımı da ortaya konmuştur.

Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?

Sarı kantaron çayının sağlığa faydaları maddeler halinde;

 • Doğal bir antiseptiktir

Bu bitki belirgin bir anti bakteriyel etkiye sahiptir ve doğal bir antiseptiktir. Sarı kantaron yaralar, yanıklar, kesikler, hemoroit için şifa etkili doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. İç kullanım açısından ishal ve bağırsak parazitlerine karşı, mide, karaciğer ağrısı için mükemmel bir çözümdür.

 • Antidepresan etkisine sahiptir

Sarı kantaron çayının doğal bir antidepresan olduğu kanıtlanmıştır. Son yıllarda, sarı kantaron bitkisinin depresyona karşı savaşmada popülaritesi artmıştır. Karşılaştırmalı klinik çalışmalar hafif formlardaki depresyonun tedavisi için sarı kantaron çayının kullanıldığını ortaya koymuştur. En az antidepresan ilaçlar (örneğin, Prozac Celexa, paroksetin (Paxil) ve Zoloft gibi)  kadar etkili olduğu tespit edilmiştir.

 • Parkinson hastalığını önler

Bir dopamin bozukluğunun Parkinson hastalığının nedeni olduğu gibi şizofreni nedenleri arasında olduğu da düşünülmektedir. Sarı kantaron nörotransmiter dopamin miktarını artırabildiğini söyleyen çeşitli araştırma vardır. Araştırmalar ayrıca sarı kantaronun antioksidanı aktivite etmesiyle Parkinson hastalığının başlangıcı ile bağlantılı sinir dejenerasyonuna yardımcı olabileceği iddia edilmektedir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da sarı kantaron bitkisini çay, yemek ya da kapsül olarak tüketmek Parkinson hastalığını önleyebilmektedir.

 • Sinüs tıkanıklığına ve kronik öksürüğe iyi gelir

Sarı kantaron balgam tıkanıklığı, sinüs enfeksiyonu grip gibi bronşit belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Antibiyotiğin yanı sıra antiviral aktiviteye de sahiptir. Kahvaltıdan sonra sadece bir fincan sarı kantaron çayı tüketmenin yanı sıra akşam yemeğinden sonra da tüketmek boğaz ve sinüs problemleri hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

 • Menopoz ve PMS’e iyi gelir

Ruh hali, gerginlik ve depresyon menopoz en sık görülen belirtilerle meydana gelen hormonsal dengesizliklerin doğrudan menopoz döneminin nedenidir. Sarı kantaron çayı ruh hali dengesini yeniden düzene sokmak için size yardımcı olabilmektedir. Bu çay aynı zamanda sedatif etkisi sunarak kramp, ağrı gibi ağrılı adet dönemi için iyi gelmektedir. Sağlıklı hormon seviyeleri dengeleyerek PMS’e de yardımcı olmaktadır.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Sarı kantaron çayı içmek hastalıklardan korunmak ve önlem almak için harika bir yoldur: antiviral, anti bakteriyel ve antifungal olması nedeniyle bağışıklık sisteminize tamamen takviye etki gösterecektir.

 • DNA’yı korur

Kirlilik ve çevresel değişiklikler gerçekten organizma üzerinde baskı oluşturmaktadır. Bu nedenle sarı kantaron çayı içmek gerçekten faydalıdır olabilmektedir. Bu serbest radikallerin yıkıcı eylemlerinden kişinin hücrelerindeki DNA’yı korur. Bu da demek oluyor ki sarı kantaron çayı güçlü bir antioksidandır.

 • Sarı kantaron çayının cilde faydaları

Bitki çayları içten bir rahatlama sunmasının yanı sıra dışarıdan temin edilerek de kullanılabilmektedir ve sarı kantaron da bir istisna değildir. Anti-enflamatuar ve analjezik güçleri sayesinde sedef bir cilt döküntüsü gibi karışık bir durumdan basit bir cilt problemine kadar size yardımcı olabilir.

 • Yaraları iyileştirir

Sarı kantaron çayı doku iyileşmesine yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda, ağrı giderici, yatıştırıcı ve sakinleştiricidir. Bu infüzyon, kas ağrıları, siyatik, tenisçi dirseği ve diğer sinir ağrılarına neden iltihapları cilt altından çalışarak tedavi eder.

 • Akşamdan kalmaya iyi gelir

Bazı ön araştırmalar hiperforinin akşamdan kalma durumunun tedavisine yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Bazı insanlar akşamdan kalma için en doğal tedavi yöntemi olarak günde iki ya da üç kez sarı kantaron çayı içmeyi tercih etmektedir. Bunun akşamdan kalmanın belirtilerini rahatlattığı söylenmektedir.

Sarı kantaron çayı tarifi

Sarı kantaron çayının hazırlanışı

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş sarı kantaron
 • 1 fincan filtrelenmiş su

Hazırlanışı:

 • Cam ve ya seramik bir çaydanlıkta suyu orta seviyede kaynatın.
 • Sarı kantaronu suyun içine atın 3-10 dakika boyunca demleyin. Daha iyi bir lezzet için acılaşmadan kısa bir süre için bekletmeye özen gösterin.

Sudan sarı kantaronları çıkarın ve çayınızın keyfini çıkarın. Bunu yaparken tıbbi bileşenleri değiştirme ihtimali olsa da süt ve ya şeker ekleyebilirsiniz. Bu nedenle sade ya da bir damla bal ile tüketmek daha iyi olacaktır.

Sinirleri sakinleştirmek için sarı kantaron çayı tarifi

Malzemeler:

 • 1 ya da 1/2 çay kaşığı sarı kantaron
 • 1 çay kaşığı melisa otu yaprağı
 • 1 çay kaşığı kediotu

Hazırlanışı:

Bu karışımdan 1 fincan kaynar su için 1 çay kaşığı kullanın. Sinirleri sakinleştirmek ve depresyon ortadan kaldırmak için birkaç hafta boyunca her gece yatmadan önce bir bardak çayı içmek daha kolay bir uykuya yardımcı olur. İçmeden önce 10 dakika boyunca demlendiğinden emin olun.

Öksürüğü rahatlatmak için sarı kantaron çayı tarifi

Malzemeler:

 • 1 ya da 1/2 çay kaşığı sarı kantaron
 • 2/3 çay kaşığı kekik
 • 2/3 çay kaşığı ıhlamur çiçekleri

Hazırlanışı:

Öksürüğe neden üst solunum yollarının tahrişini yatıştırmak için kaynar su bardağı başına bu bitki karışımından 1 tatlı kaşığı kullanın. Bu çayın bronşit ve boğmacaya yararlı olduğu kanıtlanmıştır. İçmeden önce 10 dakika boyunca demlendiğinden emin olun. 

Sarı kantaronun diğer kullanım alanları ve tarifleri

 • Sarı kantaron yağı: Güneşte toplanmış çiçekler, bir şişe ve ince zeytinyağı üzerine gevşek bir şekilde yerleştirilir. Çiçeklerin kapalı olması gerekir. Bir şişe içinde tıpalı bir şekilde birkaç hafta bekletilir. Bir süre sonra, yağ kırmızı bir renk alır. Bir bez yardımıyla kalıntıları alın ve karanlık şişelerde saklayın.

Kantaron yağının faydaları detaylı bilgi>>

 • Banyo suyu: Bir kova soğuk suda sarı kantaronu (yaprak ve çiçek sapları) bir gece bekletin. Sabah kaynama noktasına getirilmiş ve sıvı banyo suyuna ilave edin.

Sarı Kantaron Çayının Zararları

Sarı Kantaron güçlü bir tedavi yöntemidir. Eğer sarı kantaron çayı içmek istiyorsanız öncesinde ilk olarak doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir. Antidepresan, kan inceltici, oral kontraseptif, loperamid, digoksin, astım ve kan basıncı ilaçlarını tüketen kişiler özellikle sarı kantaron çayı tüketiminde dikkatli olmalıdır.

 • Ciddi ruhsal hastalık

Bu çay, hafif çöküntüler ve anksiyete için etkili olmasına rağmen bipolar bozukluğu, majör depresyon, şizofreni veya demans gibi rahatsızlıktan muzdarip olanlarda etki etmeyebilir.

 • Yaklaşan Cerrahi

Cerrahi müdahaleden iki hafta önce sarı kantaron çayı almayı durdurmak gerekir. Onun sakinleştirici etkileri anesteziye müdahale edip kalpte komplikasyonlara yol açabilmektedir.

 • Gebelik ve emzirme

Doğmamış çocuk üzerinde olası etkileri konusunda bilimsel delil yetersizliğinden dolayı en iyisi bu çayı içmemek olacaktır. Aynı zamanda uyuşukluk oluşturacağı için çayı tüketmeden önce emzirme döneminizin bitmesine dikkat etmelisiniz. 

Tavsiyeler

En fazla dört hafta boyunca gün içinde iki kez sarı kantaron çayı içilmesi önerilmektedir.

Sonuç

Bu makale sarı kantaron çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içerir. Sarı kantaron çayı kullananlar sarı kantaron çayı içenler, sarı kantaron çayı ibrahim saraçoğlu, sarı kantaron kullananlar, sarı kantaron çayı nasıl yapılır, sarı kantaron çayı fiyatı, sarı kantaron yağı faydaları ve zararları, kırmızı kantaron çayı sorularına yanıt aramaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem