Safran Çayının Faydaları

04.04.2019
3.719
Safran Çayının Faydaları

Safran çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler vermek istiyoruz. Safran çayı kullananlar genelde safran çayı zayıflatırmı, emziren anne safran çayı içebilirmi, süt yapar mı, adet söktürür mü, ödem söktürür mü, safran çayı günde kaç kez içilir, safran çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Safran Çayı Nedir?

Safran çayı Crocus sativus bitkisinin çiçeğinden çıkarılan bir tür baharattan yapılmaktadır. Bu bitkinin çiçeğine safran çiğdemi de denmektedir. Bu isimde en yaygın olarak bilinen isimlerden biridir. Güneybatı Asya’ya özgü olan bu bitki ilk olarak Yunanistan’da yetişmiştir. Safran baharatı dünya üzerinde bilinen en pahalı baharattır. Pahalı olmasının sebebi ise tüm yıl boyunca çok kısa bir süre için büyümesi ve büyük emeklerle hasat edilmesidir.

Her safran çiçeğinin tepeciğinden tutularak özenli bir şekilde elle toplanması gerekmektedir ve çiçek başına çok ufak miktar safran toplanabilmektedir. Çok az miktarda yemeklerde kullanılan safran baharatı az miktarda kullanılmasına rağmen yemeğe oldukça yoğun bir lezzet vermektedir. Safranın taklidi olarak yapılan baharatlar dünyada çok fazla satılmaktadır bu nedenle ucuz olan safrana karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

Güvenmediğiniz bir baharatçıdan ya da aktardan safran baharatı almamaya özen göstermelisiniz. Safranın geleneksel olarak sağlık alanında iyileşme amaçlı kullanıldığı için oldukça uzun ve tıbbi bir geçmişi vardır. Yapılmış olan sonra çalışmalar safran bitkisinin anti-kanserojen, anti-mutajenik (mutasyonu engelleyen) ve anti-oksidan özellikleri olduğunu da ortaya koymuştur.

Aynı zamanda depresyon için kullanılmakta ve depresyona oldukça iyi gelerek stresli ve depresif halinize oldukça faydalı olmaktadır, gözleri korumakta ve maküler dejenerasyonu da yavaşlatmaktadır. Genellikle ateşi düşürmek, krampları hafifletmek ve sinirleri yatıştırmak amacı için de safran baharatı kullanılmaktadır.

Safran Çayının Faydaları Nelerdir?

Oldukça pahalı ve sağlığa yardımcı olan bu bitkinin çayı da yapılmaktadır. Üstelik bu çayın pek çok faydası ve olumlu etkisi bulunmaktadır. Bu olumlu etkilere e faydalarına bir göz atalım. Safran bitkisi geçmişten günümüze, tarih boyunca kişilerde meydana gelen zihinsel ve fiziksel oluşan rahatsızlıkların beraberinde getirdiği negatif belirtileri için doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır. Safran baharatı yemeklerin içerisinde mucizevî bir etki yaratarak hem lezzet açısından hem de sağlık açısından oldukça sağlıklı bir baharat olduğu pek çok kişi tarafından kabul edilmiştir fakat bugünlerde yani son zamanlarda bu bitki hakkında bilinen faydaları bunlardan çok daha fazladır. Safran çayının mücadele etmeye ve destekçi olmaya yardımcı olduğu durumlar şu şekildedir;

 • Strese iyi gelir

Safran çayının depresyona iyi geldiğini daha önceden belirtmiştik. Bu çay kişilerde oluşan stres ve endişenin giderilmesine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Safran ayrıca “sıvı güneş” olarak da anılmaktadır çünkü pozitif hissettirerek ruh halinizi yükseltmektedir. Bu sebep ile orta ve hafif şiddetli depresyon rahatsızlığına olmuş olan etkisi nedeni ile safran çayı pek çok kişiye tavsiye edilmektedir. Tarihsel sürecine bakacak olursak , bu mucizevi baharat hem zihin sağlığı hem de bedeni sakinleştirmek, pozitif duygular hissettirmek amacı için geçmişte de oldukça yaygın bir şekilde her açıdan kullanılmıştır. Aynı zamanda safran çayı strese karşı kullanıldığı gibi stresin neden olduğu yüksek tansiyon rahatsızlığı içinde oldukça etkili bir hale gelmiştir.

 • Menstrüasyon dönemine yardımcı olur

Safran çayının kadınların her ay düzenli ya da düzensiz bir şekilde yaşadığı adet dönemine de etki ettiği ve kadınlara oldukça yardımcı olduğu keşfedilmiştir. Anormal adet dönemleri kadınlara bazı problemler yaşatmaktadır, safran çayı ise adet döneminin başlamasına vücudu teşvik etmek için oldukça f etkili ve faydalı bir çaydır. Fakat bazı durumlar için gebelik durumunuz var ise düşük riskine karşı dikkatli olunmalıdır, bu nedenle hamile kadınların tüketmemesi önerilmektedir. Tüketeceğiniz zaman ise muhakkak bir doktora danışmalı ve bilgi almalısınız.

 • Kansere karşı etkilidir

Safran çayı sahip olduğu zengin sarı rengini içinde barındığı krosin ve kimyasal bileşenlerinden, safran çiçeğinin sahip olduğu yoğun antioksidanlardan almaktadır. Krosin güçlü anti kanser etkisi sayesinde kanser hastalığına sebep olan hücreler ile savaşmaktadır. Ayrıca krosin bileşeninde bulunan flavonoidler gizli kanser hücrelerini de engellemekte ve tümör hücrelerini küçültmektedir. Karotenoidler safran bitkisine sarı rengini hediye eden küçük pigmentlerdir ve bu doğal pigmentler stres ve virüslere karşı vücudu büyük ölçüde korumaktadır.

 • Kalp sağlığını destekler

Safran çayının sahip olduğu zengin antioksidanlar ve likopen gibi flavonoidler kalp damarlarının içerisinde ki yağın birikmesini büyük ölçüde engelleyerek ve kalp sağlığını ciddi bir şekilde korumaktadır. Bu şekilde kardiyovasküler hastalıkların önüne geçtiği gibi tansiyonun da sabit kalmasını sağlamakta ve kişilerde ki kolesterol seviyelerini de korumaktadır.

 • Sindirime yardımcı olur

Safran çayının az bilinen yararlarından bir diğeri de kalın bağırsakta biriken yemek atıklarını vücuttan atmaya yardımcı olmuş olmasıdır aynı zamanda gelecek zamanlarda kalın bağırsakta atık birikmesini önlemek için kalın bağırsak kaslarını düzenlemeye destekçi de olmaktadır. Besinlerin faydalı olan kısımlarını kana karıştırdıktan sonra vücuttan atmaya yardımcı olur. Diğer bir yandan kızamığın asıl sebebi olmuş olarak bilinen bazı bakterilerin aktif hale geçmesini büyük ölçüde engellemektedir.

 • Yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur

Safran çayı yüksek tansiyonu yavaşlatmaya yarayan krosin maddesi içermektedir böylece yüksek tansiyon rahatsızlığını önlemeye büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

 • Safran çayının göze faydası

Safran çayının pek çok faydası olduğunu belirtmiştik bir diğer faydalarından olan göz problemleri ihtimalini azaltmaya yardımcı olmakta hatta körlüğe sebep olmuş olarak sorunları yüksek oranda durdurabilmektedir. “Inscience” web sitesinin yayınlamış olduğu bir araştırmaya göre, net olarak görebilmenin sırrının safranda saklı olmuş olduğu kabul edilmiştir. Safran sahip olduğu yağlı asit içeriği ile gözdeki görme hücrelerinin sağlıklı kalmasını desteklemektedir. Günlük bir fincan safran çayının tüketimi gözlerin parlak ışıktan korunmasını sağlamaktadır. Çayı demleme sırasında sadece birkaç ipliği bile oldukça yardımcı ve yeterli olacaktır.

 • Afrodizyak etkisi vardır

Safran çayının bir afrodizyak olarak görev gördüğü kabul edilmektedir. Yapraklarının sahip olmuş olduğu bu baharat etkisi libidoya destekçi olmaktadır.

 • Soğuk algınlığa ve gribe iyi gelir

Soğuk algınlığı, nezle ve grip rahatsızlığı için safran çayı balgam atamadığınız zaman balgam sökücü rolü görmektedir. Vücudunuzdan balgam yolu ile mukusu uzaklaştırıp kurutmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda safran çayının sıcak bir şekilde içilmesi ve tüketilmesi kişiler de boğaz ve göğüs ağrısını yumuşatmayı büyük ölçüde sağlamaktadır. Safran çayı kişiyi bu tür hastalıklardan kurtarma görevi gördüğü için vücudu rahatlatarak sakin bir uyku çekilmesine de destekçi olmaktadır. Kusursuz ve rahat bir uyku için safran çayından bir fincan içtikten sonra uyumayı denemelisiniz.

 • Mideyi tedavi eder

Düzenli bir şekilde safran çayı tüketmek mide ülseri ve gaz sebebi ile oluşmuş olan ağrılar gibi mide-bağırsak sorunlarını önlemeye de büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Ayrıca meydana gelen huzursuz mide ve bulantı gibi gastrointestinal sistem problemleri içinde büyük miktarda tedavi edici görev görmektedir. Bu bitkisel çayı tüketmek mide ve bağırsak sistemi iltihaplanmalarına da oldukça iyi gelmektedir.

 • Hayati mineraller için kaynaktır

Sarı safran baharatı insana günlük olarak gereken mineraller için oldukça mükemmel bir kaynatır. Yemeğinize atacağınız bir miktar safran baharatı ya da gün içerisinde içeceğiniz bir fincan safran çayı vücudunuz için yeterli miktarda mineral almanızı sağlar. Safran çayı içerisinde potasyum, kalsiyum, demir ve çinko gibi bazı mineralleri barındırmaktadır. Potasyum vücut için kalp hızını ve kan basıncını yönetmeye büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Kalsiyum ise kemik kütlesi için oldukça önemli bir mineraldir ve son olarak demir ise kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olmaktadır. Kalsiyumun vücut için aktif hale gelebilmesinde ise güneş ışınlarına ihtiyaç duymaktadır.

 • Cilt bozukluklarını tedavi eder

Safran çayının sedef hastalığı gibi ciddi boyutlardaki cilt hastalıklarına da oldukça iyi gelmiş olduğu kanıtlanmıştır. Birçok tedavi çeşidinin uygun olmasına rağmen cilt hastalıklarından mustarip olan insanlar her gün çay tüketmekte ısrarcı olmaktadır. Safranın sahip olduğu bazı elementler sedef gibi ağırlaşmış cilt hastalığı bağlantılı durumlarda cildi yatıştırarak tedavi etmeye oldukça fazla yardımcı olmaktadır.

Safran Çayı Tarifi

Safran çayı nasıl yapılır sizlere bazı tarifleri vermek istiyoruz. İşte safran çayı tarifleri.

Safran çayının hazırlanması:

 • Safran çayının keyfini çıkarmak için kaynamış bir fincan su ve yaklaşık 15-20 tel safran bitkisi gerekmektedir.
 • 5-7 dakika çayı demleyin.
 • Demleme süresi bittikten sonra fincanın içinden safran tellerini çıkarın.
 • Bir süre soğumasını bekledikten sonra safran çayınızı içebilirsiniz.

Not: Safran çayının oldukça acı bir tadı vardır. Bu nedenle çayın tadı çok sert gelirse isteğe göre tatlandırmak için bal ve ya meyve suyu ekleyerek çayınızı tatlandırabilirsiniz.

Tarçınlı Safran Çayı

Safran bitkisi besinlerde kullanıldığında takdirde bu baharatın terapötik iyileştirici güçleri olduğu düşünülmektedir. Depresyona karşı bir etkisi olduğuna inanılmakta, adet dönemi krampları, sancıları ve ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Karın şişkinliğini rahatlatmaktadır, aynı zamanda detoks özelliklerine de sahiptir. Bu çiçeksi tarifi dengelemek amacı için tercihe bağlı olarak tarçın ve bal da kullanılmaktadır.

Malzemeler:

 • 4 fincan su
 • 10 adet safran teli
 • 1 adet tarçın çubuğu
 • 3-4 çay kaşığı bal

Hazırlanışı:

 • Tarçını ve balı suyun içine ekleyip kaynatın.
 • Daha sonra safran tellerini ekleyip, kapağı kapatıp ateşi azaltarak 15 dakika demlemeye bırakın.
 • Ateşi kapatıp karıştırmada 5 dakika daha lezzetlerin karışması için bekleyin.
 • Çayı bir fincan içine süzerek koyun ve sıcak halde servis edin.

Sütlü Safran Çayı

Malzemeler:

 • 1 ya da yarım bardak çiğ süt
 • 1 fincan su
 • 15-20 adet safran teli
 • İsteğe göre 3 adet kakule
 • 2 çay kaşığı bal ya da tatlandırıcı

Hazırlanışı:

 • Küçük bir tencerenin içine suyu ve isteğe bağlı olan kakuleleri rendeleyerek ekleyin ve kaynatın.
 • 5 dakika boyunca pişmesi için bekleyin.
 • Ateşi kapatın ve safran tellerini ekleyip iyice demlenmesi için 5-8 dakika bekleyin.
 • Geri kalan malzemeyi ekleyin ve çiğ süt içindeki besinlerin ölmemesi için kaynama noktasına gelmeden ısınıncaya kadar ısıtın.

Tadına bakın; isteğe göre tatlandırmak için bal ve ya tatlandırıcı ekleyin ve servis edin.

Zencefilli Safran Çayı

Malzemeler:

 • 10-12 adet safran teli
 • 4 fincan su
 • 1-2-3 adet taze zencefil kökü
 • 3 çay kaşığı bal (isteğe göre)
 • 1 adet tarçın çubuğu (isteğe göre)

Hazırlanışı:

 • Zencefili doğrayarak bir kaba koyun.
 • Bir tencereye suyu, zencefili ve isteğe göre tarçın çubuğunu ekleyip kaynatın.
 • Ateşi azaltarak safran tellerini içine atıp, kapağı kapatarak 15 dakika demleyin.
 • Lezzetini iyice ortaya çıkarmak için ateşi yükseltip 5 dakika daha pişirin.
 • isteğe göre tatlandırmak için balı ekleyip ateşi kapatın.
 • Yaklaşık 4 kişilik olan bu çayı fincanlara ekleyerek servis edebilirsiniz.

Safran Çayının Zararları

 • Hamilelik dönemindeyseniz ya da hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ya da doğum yapmışsanı ve bebek ezmiyorsanız safran çayı içmeniz önerilmemektedir. Çünkü bu bitki çayı diğer bitki çayları gibi hamileliğin ilk aylarında düşük riskine neden olabilir.
 • Safran çayı depresyon rahatsızlığının tedavisinde kullanılıyor olmuş olmasına rağmen bu bipolar bozukluklar için geçerli değildir. Bipolar bozukluk durumunda safran kişiyi uyarabilir ve dürtüsel davranışlara yol açabilir. Eğer depresyon ve ya bipolar bozukluğunuz varsa önce doktorunuza danışmalısınız. Bu gibi durumlarda yan etki yaratmasına ve kişilerde olumsuz sonuçlara sebep olmasına karşın muhakkak doktorunuza danışmalısınız.
 • Bazı insanların safran bitkisine alerjisi olduğu gözlemlenmiştir. Safrana olan alerjik reaksiyonu bu bitki ile yapılan çay daha fazla tetikleyebilir.

Not: Eğer Lolium, Olea (zeytin), Salsola bitkilerine alerjiniz varsa safran tüketmekten kaçınmalısınız.

 • Alerjik reaksiyonlar burun, dudak, ağız bölgesinde şişlik, deride döküntü, kızarıklık ayrıca öksürük ve hapşırma gibi yan etkiler olarak gözlemlenebilir. İçtiğiniz safran çayı miktarı konusunda dikkatli olmalısınız.
 • Her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmamalısınız. Fazla tüketilmesi durumunda ciltte, gözde ve mukoza zarında sarı bir görünüme neden olabilir, aynı zamanda kusma, baş dönmesi, ishal ve göz, burun ve dudaklarda kanamaya sebep olmuş olabilir.

Tavsiyeler

 • Safran çayı ne zaman içilmeli

Bazı bitki çayları günün herhangi bir saatinde içilemez. Hazımsızlık probleminiz varsa sabahları aç karnına içmeniz önerilir.

 • Safran çayı günde kaç defa içilir

Safran çayı günde 2 defa kullanma uygundur. Kullanımı ve tüketimi hakkında doktor tavsiyesi üzerine hareket ediniz.

 • Safran çayı aktarda bulunur mu

Safran çayı aktarlarda bulunabilir. Fakat aktarlar sadece bitki çayı satışı yapabilir. Bu tür çayların hangi hastalığa ne kadar kullanılacağı konusunda yetkili merci değildir. Mutlaka doktorunuza danışarak bitki çayları kullanınız.

Sonuç

Safran çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekilde oluştu. Öncelikle safran çayı nedir, safran çayının faydaları nelerdir detaylı olarak inceledik. Ayrıca safran çayının zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer almıştır. Safran çayı nasıl yapılır tarifi ve safran çayı kullananların sorularına da yanıtlamaya çalıştık.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem